Co zrobić, jeśli Ukrainiec zmarł w Polsce?

2 października 2022

To bardzo przykre, ale czasem zdarza się, że osoba z Ukrainy może umrzeć na obczyźnie. Może to być wypadek przy pracy, choroba lub inne zdarzenie. I w takich przypadkach przychodzą trudne chwile dla bliskich zmarłego.

Podpowiadamy, co zrobić, jeśli twój przyjaciel, krewny lub znajomy zmarł w Polsce. Dowiedz się, ile to będzie kosztować i jakie dokumenty są potrzebne do pochówku.

Pierwsze kroki po wiadomości o śmierci

Gdy tylko dowiesz się o śmierci bliskiej osoby, w Twoim życiu pojawi się wiele kłopotów. Przecież oprócz zaakceptowania faktu śmierci, trzeba jeszcze pomyśleć o tym, jak wrócić zmarłego do ojczyzny.

Jeśli Twój krewny zmarł w Polsce, musisz działać według poniższego schematu:

  1. Zadzwoń na infolinię Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej: + 48 698 608 837. Należy to zrobić, aby dowiedzieć się, jak postępować w takich sytuacjach.
  2. Przedstaw konsulowi, w jakich okolicznościach doszło do śmierci bliskiej osoby.
  3. Zgłoś okoliczności śmierci do firmy „Funeralia”. Firma ta zajmuje się międzynarodowymi usługami pogrzebowymi. Można się z nimi skontaktować telefonicznie +48 51 312-36-78 lub mailowo: funeralia.org@gmail.com.
  4. Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji w sprawie wykonania dokumentów zgonu w Polsce oraz pomocy w transporcie trumny z ciałem zmarłego lub urny z prochami do Ukrainy.
  5. Udziel firmie „Funeralia” pełnomocnictwa do wykonywania wszelkich niezbędnych czynności na terenie Polski lub w celu przewiezienia ciała zmarłego z zagranicy do Ukrainy lub w celu pochówku lub kremacji w Polsce. Tutaj wszystko będzie zależało od Twoich chęci.

Pamiętaj, że konsulat nie świadczy usług pogrzebowych i nie występuje w roli adwokata. Sprawy organizacyjne załatwia bezpośrednio zakład pogrzebowy. W tym przypadku jest to usługa „Funeralia”. Firma działa również w Czechach, Włoszech i Niemczech.

Jak długo potrwa transport ciała?

Nie da się dokładnie określić, ile czasu zajmie transport ciała z Polski do Ukrainy. Faktem jest, że wszystko zależy od miasta, w którym doszło do tragedii.

Po śmierci bliskiej osoby będziesz musiał przejść przez wiele biurokratycznych momentów. Należą do nich:

  • Uzyskanie aktu zgonu.
  • Uzyskanie zezwolenia na pochówek w miejscowej prokuraturze.
  • Uzyskanie zgody na wywóz zwłok lub urny z prochami od wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
  • Zgłoszenie się z uzyskanymi zezwoleniami do konsulatu Ukrainy.

Im większe miasto, tym dłużej będziesz czekać na uzyskanie takich pozwoleń. Jeśli wszystkie warunki są spełnione i otrzymałeś wszystkie dokumenty, konsul wyda zgodę na przewiezienie ciała do Ukrainy.

Masz również prawo do pochowania tej osoby w Polsce. Aby to zrobić, należy skontaktować się bezpośrednio z Zakładem Pogrzebowym. Pamiętajcie, że za pochówek Ukraińca w Polsce trzeba zapłacić co najmniej 500 euro.

Ile będzie kosztował transport ciała do Ukrainy?

Warto zaznaczyć, że oprócz formalności trzeba będzie liczyć się z ogromnymi kosztami. Faktem jest, że trzeba będzie przyjechać do Polski, aby wszystko załatwić.

Ogólnie rzecz biorąc, cały proces od uzyskania dokumentów do transportu ciała w trumnie, będzie kosztował 1500 euro. Dodatkowo można też dokonać kremacji i zabrać urnę z prochami do Ukrainy. Będzie ona kosztowała nieco taniej – 800 euro.

Istnieją również przypadki, w których usługa ubezpieczeniowa może pokryć koszty pochówku. Dzieje się tak, jeśli obywatel Ukrainy posiada polisę ubezpieczeniową.

Niedawno pisaliśmy też, że Polska przygotowuje się do ochrony przed promieniowaniem i rozprowadza jodek potasu. Dowiedz się, jak będzie działał mechanizm dystrybucji leków i na ile ta decyzja jest uzasadniona.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *