Dorośli w Polsce również mogą otrzymać pomoc 500+

1 listopada 2022
Emerytka która otrzymała pomoc dla emerytów Ukraińskich z programu 500+

Każdy słyszał o pomocy 500+ dla dzieci. Mało kto jednak wie, że jest ona świadczona również dla osób dorosłych i starszych. Podpowiemy, w jaki sposób osoby, które ukończyły 18 lat mogą zarejestrować się w celu uzyskania tego świadczenia.

O świadczeniach 500+ dla emerytów i rencistów

500 Plus dla seniora to świadczenie przeznaczone głównie dla osób starszych. Mogą je otrzymać zarówno osoby starsze, które nie są zdolne do samodzielnego życia lub korzystają z pomocy opiekunki, jak i osoby dorosłe, których nie stać na mieszkanie. Oficjalna nazwa pomocy to 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Świadczenie to wypłacane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Program 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji obowiązuje od 2019 roku i od tego czasu korzysta z niego już większość obywateli Polski.

Jeśli opiekujesz się osobą niepełnosprawną lub starszą, również możesz liczyć na pomoc społeczną z Polski. Więcej o tym pisaliśmy w tym artykule.

Jakie dokumenty są wymagane do złożenia wniosku?

Aby emeryt lub inna osoba dorosła mogła ubiegać się o pomoc, konieczne jest zgromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów, aby następnie udać się z nimi do ZUS-u. Do pomocy przyjmowane są następujące dokumenty:

 • potwierdzenie, że osoba jest ubezwłasnowolniona lub że jest niezdolna do pracy;
 • dowód całkowitej niezdolności do pracy w rolnictwie oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji;
 • potwierdzenie całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnego utrzymania się.

Zobacz też: Pomoc finansowa ze strony gminy w trudnych sytuacjach życiowych

Jeśli więc posiadasz przynajmniej jeden z tych dokumentów, masz prawo liczyć na taką pomoc. Ponadto należy dołączyć dokumenty:

 • zaświadczenie o stanie zdrowia (musi być wystawione przez lekarza nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku);
 • inne dokumenty medyczne potwierdzające niepełnosprawność osoby (karta badań profilaktycznych itp.);
 • wniosek o przyznanie pomocy. Można go wcześniej pobrać i wypełnić. Jest on dostępny pod tym linkiem;
 • oświadczenie o prawie do korzystania z pomocy z powodu niezdolności do pracy. Można je również wcześniej pobrać i wypełnić. Oświadczenie jest dostępne pod tym linkiem.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Kto może ubiegać się o 500+?

Na pomoc mogą liczyć nie tylko osoby starsze. Jest on przewidziany również dla innych osób dorosłych. Aby to zrobić, musisz spełniać przynajmniej jedno z tych kryteriów:

 • masz potwierdzoną niepełnosprawność;
 • jesteś osobą starszą, która nie jest w stanie żyć samodzielnie;
 • jesteś osobą starszą, która skończyła już 75 lat;
 • twój miesięczny dochód nie przekracza 1896,13 zł (od 1 marca 2023 roku – 2157,80 zł).

Pamiętaj, że wysokość dopłaty zależy od tego, jak blisko maksymalnego progu znajduje się Twój dochód. Przykładowo, jeśli zarobisz 1700 zł, to dopłata wyniesie około 200 zł. Ale jeśli otrzymasz nawet 1000 zł mniej, dopłata nie przekroczy 500 zł.

Jeśli pochodzisz z Ukrainy i masz wszystkie niezbędne dokumenty, przetłumacz je na język polski. W ten sposób można uniknąć wielu pytań i problemów w przyszłości. O tym jak szukać tłumacza przysięgłego pisaliśmy wcześniej w tym artykule. Pamiętaj, że nawet tłumaczenie notarialne wykonane na Ukrainie nie zadziała.

Jak ubiegać się o pomoc?

Aby ubiegać się o pomoc:

 • złóż wniosek do ZUS w miejscu zamieszkania.
 • jeśli przysługuje Ci emerytura z KRUS (jest to analog ZUS dla rolników) – złóż wniosek do KRUS w miejscu zamieszkania.
 • jeśli nie możesz złożyć wniosku osobiście – masz prawo zrobić to z pomocą pełnomocnika, ale w tym przypadku musisz sporządzić pełnomocnictwo.

Możesz również złożyć wniosek online. Aby to zrobić:

 1. Wejdź na konto osobiste PUE ZUS.
 2. Następnie przejdź do zakładki Ubezpieczony lub Świadczeniobiorca;
 3. Następnie należy wybrać pozycję Dokumenty i wiadomości, potem – Dokumenty robocze, a następnie – kliknąć przycisk Utwórz nowy.
 4. Po wykonaniu tych czynności należy wybrać wniosek ESUN.
 5. Następnie kliknij na Utwórz dokument.
 6. Po kliknięciu w niego należy wypełnić wniosek i dołączyć do niego zeskanowane dokumenty. Ponadto możesz upewnić się, że wszystkie pola są wypełnione poprawnie. Aby to zrobić, należy kliknąć przycisk Sprawdź. Jeśli wszystko jest poprawne – zapisz wniosek.
 7. Następnie kliknij na Wyślij.

Po złożeniu wniosku trzeba będzie czekać do 30 dni. Po tym czasie otrzymasz pozytywną lub negatywną decyzję o przyznaniu świadczeń. Więcej o tej pomocy można przeczytać na tej stronie.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *