Program 40+ dla Ukraińców w Polsce został przedłużony do 2024: jak działa obecnie?

Obecnie w Polsce mieszka ponad 2 miliony Ukraińców. Większość z nich została zmuszona do emigracji z powodu inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę. Polska odgrywa kluczową rolę we wspieraniu obywateli Ukrainy i nadal zapewnia pomoc w ramach różnych programów społecznych. Jednym z nich jest program 40+, który został przedłużony 24 sierpnia 2023 roku. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak długo potrwa program i co się zmieniło.
Jak wygląda program 40+ w Polsce dla uchodźców z Ukrainy?
Program 40+ to pomoc finansowa na zakwaterowanie i wyżywienie dla uchodźców z Ukrainy, która jest przyznawana na podstawie art. 13 ustawy „O pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa”.
Warunki programu:
- właściciel lub najemca lokalu mieszkalnego (osoba fizyczna lub prawna), który udzielił schronienia uchodźcom ukraińskim, jest uprawniony do otrzymania rekompensaty państwowej w wysokości 40 zł dziennie za każdą osobę przyjętą na zakwaterowanie i wyżywienie;
- zasiłek jest wypłacany przez 120 dni pobytu, termin jest przedłużany tylko w przypadku szczególnie wrażliwych kategorii Ukraińców (kobiety w ciąży, osoby niepełnosprawne, emeryci, kobiety wychowujące dzieci poniżej 12 miesiąca życia itp.)
- środki są naliczane za okres, który już upłynął (nie są przydzielane z góry).
Czy program 40+ jest dziś aktualny?
W ramach programu 40+ wprowadzono wiele zmian. Od 1 marca 2023 r. wprowadzono opłaty za zakwaterowanie dla tych Ukraińców, którzy przebywali w instytucjach zbiorowych lub hostelach dłużej niż 120 dni. Początkowo będą one pokrywać 50% kosztów zakwaterowania, a za kilka miesięcy 75%. Wyjątkiem są wrażliwe kategorie ludności.
28 kwietnia 2023 r. podpisano uchwałę zmieniającą wniosek o rekompensatę dla ponad 40 ukraińskich uchodźców. Zgodnie z dokumentem, podpisanym przez Mariusza Kamińskiego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji RP, okres wypłaty rekompensat został przedłużony do 24 sierpnia 2023 roku.
Obecnie program 40+ został przedłużony do 4 marca 2024 r., tj. terminu legalnego pobytu Ukraińców w Polsce. W związku z tym formularz wniosku został ponownie zmieniony: dodano wszystkie kolejne dni i miesiące do 4 marca 2024 r. włącznie. Nowy formularz wniosku można pobrać tutaj.
Warunki programu 40+ dla osób niepełnosprawnych, emerytów, kobiet w ciąży i innych szczególnie narażonych kategorii
Istnieją kategorie uchodźców, którzy kwalifikują się do kontynuacji pomocy po wygaśnięciu programu (po upływie 120 dni). Należą do nich grupy szczególnie wrażliwe, które posiadają PESEL UKR:
- osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie oraz każde małoletnie dziecko tych osób;
- еmeryci i renciści: kobiety w wieku 60 lat i starsze, mężczyźni w wieku 65 lat i starsi;
- кobiety w ciąży i każde z ich małoletnich dzieci;
- osoby wychowujące dziecko w wieku poniżej 12 miesięcy oraz każde z ich małoletnich dzieci;
Jaką pomoc finansową mogą otrzymać Ukraińcy w Polsce?
- osoby samotnie wychowujące więcej niż dwoje dzieci;
- оpiekunowie tymczasowi i małoletni, którzy przybyli do Polski bez opiekuna prawnego, oraz wszystkie małoletnie dzieci opiekuna tymczasowego;
- іnne osoby w różnych trudnych sytuacjach, które nie są w stanie same się utrzymać.
Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.
Kto może ubiegać się o płatności 40+?
Głównym warunkiem otrzymania przez uchodźcę z Ukrainy dodatku na wyżywienie i zakwaterowanie 40+, zgodnie z nowelizacją ustawy z maja 2022 r., jest posiadanie numeru PESEL UKR.
Osoby zapewniające zakwaterowanie i wyżywienie:
- nie musi być Polakiem (może nim być każdy cudzoziemiec legalnie przebywający w Polsce)
- nie muszą być właścicielami lokalu (można ubiegać się o pomoc na podstawie umowy najmu);
- mogą być związane z uchodźcami.
Zobacz też: Ukraińcy w Polsce mogą zdobyć niezbędne rzeczy dzięki serwisowi Lalafo
Ważne! Jeżeli umowa najmu pomiędzy wynajmującym a najemcą nie zawiera informacji o niedopuszczalności podnajmu, najemca może wprowadzić się do uchodźców bez zgody wynajmującego. Jeśli umowa najmu zawiera ograniczenia, należy uzgodnić z wynajmującym na piśmie zakwaterowanie innych osób w lokalu.
Jak ubiegać się o dopłaty 40+ za udzielenie schronienia ukraińskim uchodźcom?
Aby otrzymać zasiłek dla uchodźców z Ukrainy w wysokości 40+ dziennie, należy:
- zapewnienie, aby wszystkie osoby otrzymujące pomoc posiadały PESEL UKR, a jeśli należą do wrażliwych kategorii ludności, powinny posiadać niezbędne dokumenty potwierdzające;
- Oprócz zakwaterowania należy zapewnić uchodźcom wyżywienie;
- zawrzeć umowę z osobami, w imieniu których zostanie wydana pomoc (umowa najmu okazjonalnego);
- złożyć wniosek i załączniki do wniosku osobiście w organie samorządu terytorialnego (gminy lub MOPS) w miejscu zamieszkania;
- podać w zgłoszeniu dane osobowe, dane kontaktowe, numer konta bankowego, liczbę osób do zakwaterowania oraz okres faktycznego zakwaterowania i wyżywienia;
- czekać na odpowiedź na swój adres e-mail.
Wniosek jest rozpatrywany w ciągu 30 dni od daty jego złożenia.
Specjalna baza danych została stworzona w celu śledzenia wszystkich odbiorców pomocy, aby uniknąć nadużyć, gdy ta sama osoba otrzymuje fundusze w różnych miejscach przez różne okresy czasu. Takie działania będą traktowane jako oszustwo, a sprawcy będą pociągani do odpowiedzialności karnej.
Jeśli właściciel lokalu otrzymuje nienależne świadczenie i nie przestrzega warunków programu 40+, obywatel Ukrainy musi powiadomić o tym na piśmie władze lokalne odpowiedzialne za wypłatę powyższych świadczeń.