500 złotych na rodzinę – nowa pomoc dla Ukraińców od Polskiego Czerwonego Krzyża

12 sierpnia 2022

Czerwony Krzyż w Polsce uruchomił kolejny program charytatywny na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy. Tym razem Ukraińcy będą mogli otrzymać specjalne bony, które można wykorzystać na zakup artykułów pierwszej potrzeby. Poniżej podpowiemy, kto może liczyć na tę pomoc oraz jak można ją otrzymać i wydać.

W ramach kolejnej rundy pomocy dla ukraińskich uchodźców w Polsce, Polski Czerwony Krzyż uruchomił na początku sierpnia 2022 roku program, w ramach którego wyda kilka tysięcy bonów o wartości 500 złotych każdy. Bony przeznaczone są dla osób, które z powodu wojny zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów i próbują przystosować się do życia w Polsce. Program pomocowy jest finansowany z alokacji dla Polski w ramach specjalnych funduszy Islandii, Liechtensteinu i Norwegii za pośrednictwem polskiego Ministerstwa Finansów i Polityki Regionalnej. Budżet pozwala na rozdanie bonów dziewięciu tysiącom uprawnionych rodzin ukraińskich. W ramach projektu planowane jest udzielenie pomocy na łączną kwotę 4,5 mln zł.

Kto może otrzymać pomoc 500 zł?

O bony mogą ubiegać się obywatele Ukrainy, którzy dotychczas nie uczestniczyli w Programie Charytatywnym Czerwonego Krzyża i nie otrzymali wcześniej trzymiesięcznej pomocy finansowej w wysokości 710/600 zł. Zgodnie z warunkami programu mogą się o niego ubiegać Ukraińcy, którzy wjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku i osiedlili się w jednym z dziewięciu województw: Dolnośląskie, Małopolskie, Lubuskie, Podkarpackie, Śląskie, Podlaskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-Mazurskie czy Wielkopolskie.

Rodzina może otrzymać jeden bon na 500 zł, jeśli wnioskodawca reprezentuje jedną z kategorii:

 • matka/ojciec/opiekun prawny jednego lub więcej dzieci;
 • osoba, która prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z osobą starszą (50 lat lub więcej);
 • osoba, która ma 50 lat lub więcej i żyje samodzielnie;
 • osoba niepełnosprawna lub jej opiekun.

Jak otrzymać bon od Czerwonego Krzyża?

Aby uzyskać pomoc, należy skontaktować się z lokalnym wojewódzkim lub rejonowym biurem Polskiego Czerwonego Krzyża. Pełna lista adresów, gdzie można udać się po szczegóły i złożyć wniosek. Informacje znajdują się bezpośrednio na stronie internetowej Polskiego Czerwonego Krzyża.

W celu złożenia wniosku należy przygotować następujące dokumenty:

 • oryginał paszportu;
 • numer PESEL;
 • akty urodzenia dzieci
 • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (jeśli jest wymagane);
 • dowód zameldowania na pobyt czasowy (umowa najmu lub zaświadczenie z urzędu miasta, gminy zamieszkania w danym województwie).

Czas trwania programu

Program pomocowy rozpoczął się 1 sierpnia. Wnioski o wydanie bonów będą przyjmowane do 16 września 2022 r. lub do momentu utraty ważności bonów.

Jak wykorzystać bon o wartości 500 zł?

Bon podarunkowy można wykorzystać na zakup różnych artykułów pierwszej potrzeby. Mogą to być:

 • środki spożywcze;
 • środki higieniczne;
 • niektóre przedmioty gospodarstwa domowego.

Każde województwo ustala własne zasady określania listy dostępnych towarów i związanych z nimi ograniczeń. Bony są akceptowane w ponad 60 000 sklepów, centrów handlowych i punktów usługowych. Aby znaleźć najbliższy punkt, w którym można zrealizować bon, skorzystaj z wirtualnej mapy.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się

Możliwość komentowania została wyłączona.