Nowa pomoc dla Ukraińców w Polsce od Czerwonego Krzyża

Komentarze 0
Pieniądze wypłacane przez Czerwony Krzyż dla Ukraińców

Czerwony Krzyż w Polsce uruchomił kolejny program charytatywny na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy. Tym razem Ukraińcy będą mogli otrzymać specjalne bony, które można wykorzystać na zakup podstawowych towarów. Poniżej podpowiemy, kto może liczyć na tę pomoc, jak można ją otrzymać i wspożytkować.

Kolejna pomoc Czerwonego Krzyża dla Ukraińców w Polsce

Czerwony Krzyż jest międzynarodową organizacją humanitarną, która zapewnia ochronę i pomoc ofiarom międzynarodowych i wewnętrznych konfliktów zbrojnych. Od początku działań wojennych na terytorium Ukrainy organizacja aktywnie pomaga Ukraińcom, w tym przymusowym migrantom w Polsce, prowadząc programy wsparcia finansowego oraz udzielając innej pomocy humanitarnej ofiarom wojny rosyjsko-ukraińskiej. W ramach regularnej pomocy ukraińskim uchodźcom w Polsce, Polski Czerwony Krzyż ponownie uruchomił program wydania kilku tysięcy bonów o wartości 500 zł każdy. Program pomocowy został uruchomiony 1 lutego 2023 r.

Tym razem bony pieniężne Sodexo, przeznaczone dla osób, które uciekły ze swoich domów z powodu wojny i próbują przystosować się do życia w Polsce, zostały zakupione dzięki wsparciu firmy Shell. W ramach programu ponad 9 tys. rodzin otrzyma jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł. Te pieniądze można przeznaczyć na zakup rzeczy, których uchodźcy najbardziej w danej chwili potrzebują.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Kto może otrzymać bon na 500 zł?

O zaświadczenie mogą ubiegać się obywatele Ukrainy, którzy są w stanie potwierdzić swoje obywatelstwo poprzez dostarczenie paszportu, innego dokumentu tożsamości lub dokumentu wydanego po przekroczeniu granicy do właściwego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża. Osoby ubiegające się o pomoc nie mogą być również odbiorcami pomocy finansowej od innych organizacji pozarządowych oraz nie mogą w przeszłości otrzymywać pomocy finansowej od Czerwonego Krzyża w ramach programu bonów KIK lub innych lokalnych inicjatyw w zakresie bonów podarunkowych.

Jedna rodzina może otrzymać jeden bon na kwotę 500 zł. Z programu mogą skorzystać rodziny, które:

  • przekroczył granicę Ukrainy i wjechał do Polski po raz pierwszy po 1 października 2022 r. i przebywa tu z powodu konfliktu zbrojnego;
  • przekroczyły granicę Rzeczypospolitej Polskiej po 24 lutego 2022 r. i należą do jednej z następujących kategorii: osoby z niepełnosprawnościami, kobiety w ciąży, osoby wychowujące dziecko do 1 roku życia, osoby samotnie opiekujące się co najmniej trójką dzieci, małoletni, którzy przybyli do Polski bez opiekunów oraz kobiety 60+ i mężczyźni 65+.

Jak otrzymać bon od Czerwonego Krzyża?

W celu uzyskania pomocy w postaci bonu pieniężnego lub zadania konkretnych pytań należy skontaktować się z lokalnym wojewódzkim lub rejonowym biurem Czerwonego Krzyża, których pełną listę wraz z adresami i numerami kontaktowymi można znaleźć tutaj.

Należy pamiętać, że biura Czerwonego Krzyża nie prowadzą rejestracji ani nie umawiają się na wizyty z wyprzedzeniem, można otrzymać voucher według kolejności zgłoszeń. Jednocześnie bon pieniężny może otrzymać tylko jeden członek rodziny – obecność całej rodziny nie jest wymagana. Jednak osoba upoważniona, która przychodzi po odbiór bonu, musi podać niezbędne dane i dokumenty każdego członka rodziny. Zazwyczaj są to takie dokumenty jak paszport, numer PESEL, akty urodzenia dzieci, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (jeśli jest konieczne) itp.

Jak mogę wykorzystać bon o wartości 500 zł?

Bon podarunkowy można wykorzystać na zakup różnych niezbędnych towarów. Mogą one obejmować:

  • żywność
  • środki higieniczne;
  • kilka przedmiotów gospodarstwa domowego.

Zobacz też: Mapuj Pomoc od ponad roku pomaga Ukraińcom

Każde województwo ustala własne zasady określania listy dostępnych towarów i związanych z tym ograniczeń. Bony są akceptowane w ponad 60 000 sklepów, centrów handlowych i punktów usługowych. Aby znaleźć najbliższy punkt sprzedaży, w którym możesz zrealizować swój bon, skorzystaj ze specjalnej wirtualnej mapy.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *