Co robić w Łodzi? Przedstawiamy 6 pomysłów

Tetiana Sharapova
Łódź | 23 lipca 2022
Komentarze 0
Miasto Łódź zabytki warte odwiedzenia

Łódź to jedno z największych miast w Polsce. Z reguły ludzie znają je jako duży ośrodek przemysłowy. I nie jest to zaskakujące, bo wcześniej funkcjonowało tu wiele przedsiębiorstw. Ale Łódź ma też bogatą historię, więc zdecydowanie zasługuje na uwagę turystów. Oto kilka rzeczy, które warto zrobić w Łodzi.

Przejdź się ulicą Piotrkowską

Adres: Piotrkowska 1.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić w Łodzi, jest spacer po ulicy Piotrkowskiej. Jest to nie tylko najdłuższa ulica w mieście (ponad 300 domów), ale także jedna z największych ulic handlowych w Europie. Jej całkowita długość wynosi 4,2 km.

Ulica Piotrkowska zachwyci każdego, kto kocha starą architekturę. Prezentuje cały rejestr stylów architektonicznych z XIX i XX wieku. Nie mniej ciekawe są wewnętrzne podwórka domów.

Na Piotrkowskiej znajduje się wiele pomników zasłużonych dla Polski osób, kościołów, kawiarni, a nawet budynków przemysłowych. Najlepiej poruszać się na rowerze lub w rikszy, ale można też spacerować.

Odwiedź Muzeum Kinematografii

Adres: plac Zwycięstwa 1

Czynne: od środy do soboty.

Godziny otwarcia: środa – czwartek od 9 do 16, piątek – niedziela od 11 do 18.

Cena: od 20 zł.

Jedyne w Polsce muzeum kinematografii znajduje się w Łodzi. Działa od 1976 roku i posiada ponad 50 tysięcy eksponatów. Początkowo muzeum działało jako dział kultury filmowej i teatralnej w Muzeum Historii Miasta. Jednak w 1984 r. stało się odrębnym oddziałem.

W muzeum można poznać historię kinematografii i obejrzeć zabytkowy sprzęt. To także miejsce, w którym poznamy archiwalne dokumenty związane z historią kina oraz będziemy podziwiać plakaty, fotografie i pamiątki po filmowcach.

Muzeum znajduje się w pobliżu znanej na całym świecie szkoły filmowej, do której uczęszczali niegdyś Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Umberto Barbaro i Roman Polański.

Zrób zakupy w Manufakturze

Adres: Drewnowska 58.

Jeśli kochasz zakupy, to Centrum Handlowo-Rozrywkowe Manufaktura jest miejscem, do którego warto się wybrać. W końcu na terenie obiektu znajduje się ponad 300 sklepów. Z pewnością więc znajdziesz tu coś dla siebie.

„Manufaktura” znajduje się na terenie dawnej Fabryki Tkanin Izraela Poznańskiego. Budowa Manufaktury trwała cztery lata i ostatecznie została otwarta dla publiczności w 2005 roku.

Oprócz zakupów można odwiedzić kino, kawiarnię, cukiernię, muzeum sztuki oraz największą fontannę w Europie. Cały czas odbywają się festiwale, więc nie będziecie się nudzić.

Podziwiaj murale

Łódź można śmiało nazwać polską stolicą murali. Sztuka street artu została wymyślona w 2001 roku i od tego czasu w mieście powstało wiele unikalnych obrazów.

Obecnie w Łodzi znajduje się ponad 200 dzieł sztuki, a ich liczba stale rośnie. Różnią się one wielkością i tematyką, a żaden rysunek nie jest identyczny z poprzednim.

Obraz Geralt z Rivii, bohatera znanej na całym świecie powieści Wiedźmin, jest największym muralem w mieście. To właśnie w Łodzi autor Wiedźmina, Andrzej Sapkowski, wpadł na pierwsze pomysły na fabułę. Mural osiąga 70 metrów wysokości i znajduje się w samym sercu miasta, przy ulicy Piotrkowskiej.

Idź na cmentarz żydowski

Adres: Bracka 40.

Dni robocze: od niedzieli do piątku.

Godziny otwarcia: niedziela-czwartek od 9 do 17, piątek od 9 do 15.

Cena: 15 zł.

Ci, którzy lubią zwiedzać cmentarze, również znajdą coś dla siebie. To właśnie w Łodzi znajduje się największa w Polsce nekropolia żydowska. Powstał w 1892 roku na działce, którą Izrael Poznański podarował Żydom.

Dziś na cmentarzu znajduje się ponad 180 tysięcy nagrobków. Ponadto pochowanych jest tam około 45 tysięcy osób, które zginęły w łódzkim getcie. Na cmentarzu znajdują się groby Juliana Tuwima i Artura Rubinsteina oraz monumentalne mauzoleum poświęcone pamięci Izraela Poznańskiego.

Cmentarz jest otwarty codziennie oprócz sobót i głównych świąt żydowskich. Co ważne, mężczyznom nie wolno wchodzić z odkrytą głową.

Odwiedź muzeum sztuki ms1 i ms2

Adres: MS1: Więckowskiego 36, MS2: Ogrodowa 19.

Dni robocze: wtorek – niedziela.

Godziny otwarcia: wtorek od 9 do 16, środa – niedziela od 12 do 18.30.

Cena: 10 zł.

Jeśli lubisz sztukę współczesną, warto odwiedzić Muzeum Sztuki. Posiada dwa oddziały, z których jeden znajduje się na terenie Manufaktury. Drugi oddział znajduje się w Pałacu Poznańskiego.

Zobacz też: Miejsca, które musisz odwiedzić we Wrocławiu

Muzeum posiada kolekcję sztuki współczesnej Władysława Strzemińskiego i Katarzyny Kobro. Są też prace znanych awangardowych artystów z Polski i całego świata. Muzeum jest stale uzupełniane o nowe eksponaty, więc zawsze jest coś do zobaczenia.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.