Zapisz się na bezpłatne kursy języka polskiego

22 marca 2022
lekcje

Mimo że w języku polskim i ukraińskim dostrzec można sporo podobieństw, to jednak uchodźcom ciężko będzie się swobodnie skomunikować z Polakami. Aby zmniejszyć barierę językową, dla osób przybyłych z Ukrainy przygotowano kursy językowe na terenie różnych miast. Zapotrzebowanie jest ogromne, dlatego publikujemy listę punktów, w których dostępne są jeszcze wolne miejsca. 

Warszawa

– Fundacja Ocalenie rekrutuje do kolejnego kursu przygotowanego dla osób z Ukrainy. Pierwszeństwo w zapisaniu się na przygotowany kurs mają osoby z Ukrainy mieszkający w Warszawie, przede wszystkim uchodźcy oraz imigranci. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu w formie online, dlatego niezbędne do ich udziału jest posiadanie komputera z łączem internetowym, mikrofonem oraz kamerką. Wszelkie informacje na temat kursu oraz zapisów dostępne są na stronie: https://ocalenie.org.pl/kursy-polskiego.

– Polski Instytut Językowy zaprasza na kursy języka polskiego dostępne we wszystkich poziomach zaawansowania. Odbywają się one online. Aby zapisać się na lektorat, należy wcześniej osobiście udać się do placówki, która mieści się przy ulicy Mazowieckiej 12/24. Niezbędne będzie podpisanie odpowiedniej deklaracji. Na dalszym etapie zostaniemy poproszeni o wypełnienie testu językowego, dzięki któremu zostaniemy zakwalifikowani do odpowiedniej grupy. Więcej informacji możemy znaleźć po adresem: https://instytutjezykowy.pl/pl/kursy-online

– Akademia Finansów i Biznesu Vistula organizuje kursy zarówno dla dorosłych, jak i nastolatków. Kierowane są one przede wszystkim do osób, które wcześniej nie miały styczności z językiem polskim i nastawione są na naukę mówienia. Więcej informacji na stronie: https://www.vistula.edu.pl/o-nas/aktualnosci-i-wydarzenia/aktualnosci/darmowy-kurs-jezyka-polskiego-dla-uchodzcow-z-ukrainy.

– Ośrodek Kultury Wesoła zaprasza na bezpłatne kursy zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Zapisywać się można pod numerem 22 773 61 88. Dni, godziny oraz miejsca, w których odbywają się kursy, zostały wyszczególnione na stronie https://domkulturywesola.net/pomoc-ukrainie-kursy-jezykowe/.

– Na bezpłatne zajęcia można zapisać się również do ośrodka „3 pokoje z kuchnią”. Odbywają się one w środy i w piątki w godzinach 15:00–16:30 przy ulicy Głębockiej 64. Zapisów na zajęcia dokonywać można pod numerem 535 894 294.

– Dom Kultury „Włochy” organizuje lekcje w poniedziałki i środy w godzinach 18:30–20:30. Grupy liczą 12 osób, a wszelkie pomoce, materiały oraz podręczniki zapewniane są na miejscu. Zapisywać można się pod numerem telefonu 513 185 583.

– Klubokawiarnia Życie jest fajne mieszcząca się przy Grójeckiej 68 również zaprasza wszystkich na darmowy kurs polskiego. Odbywa się on w każdy czwartek między godziną 17 a 19. Zapisów można dokonywać pod numerem 22 401 74 40.

Kraków

– Uniwersytet Jagielloński rozpoczął lekcje języka polskiego, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Aktualnie nie prowadzi naborów, jednak aby uzyskać więcej informacji o planowanych terminach kolejnych kursów, można kontaktować się pod numerem: 12 663 29 29.

– Fundacja Będzie Lepiej w wybrane dni tygodnia prowadzi zajęcia języka polskiego przeznaczone dla dzieci i nastolatków, a także dla dorosłych. Więcej informacji znajdziemy na ich witrynie: http://www.bedzielepiej.org/index.php/2022/03/02/darmowe-lekcje-jezyka-polskiego/.

– Centrum Kultury Podgórza przy ulicy Sokolskiej 13 startuje w kwietniu z bezpłatnymi zajęciami języka polskiego kierowanymi dla dzieci i młodzieży. Zapisów dokonywać można pod adresem mailowym sekretariat@ckpodgorza.pl. W treści należy zawrzeć imiona i nazwiska dzieci, a także podać ich wiek.

– Miejsce Aktywności Mieszkańców w Krakowie, Osiedle na Kozłówce w każdy czwartek o godzinie 16:00 organizuje lekcje języka polskiego. Na lekcje nie obowiązują zapisy, wystarczy przyjść pod adres Na Kozłówce 25. W razie jakichkolwiek pytań można pisać pod adres: mamkozlowek@bis-krakow.pl lub dzwonić pod numer: 505 343 132.

Wrocław

– Kampania społeczna „Wrocław na językach świata” prowadzona przez Wrocławskie Centrum Integracji zakłada luźne spotkania raz w tygodniu pomiędzy obcokrajowcami a wolontariuszami. Po zarejestrowaniu się do akcji zostanie nam przydzielona odpowiednia osoba, która poprowadzi dla nas zajęcia z języka polskiego w ustalonym wspólnie miejscu. Częstotliwość i długość spotkań dobierana jest indywidualnie, w zależności od potrzeb i możliwości. Zapisy prowadzone są na stronie: https://www.wnjs.pl/uczen-formularz-zgloszeniowy/.

– Centrum Kształcenia Ustawicznego również zaprasza wszystkich chętnych na bezpłatny kurs polskiego. Aby poznać więcej szczegółów, można kontaktować się bezpośrednio pod numerem 71 798 67 01 (wew. 114 lub 115) lub też odwiedzić placówkę pod adresem Swobodna 73, Wrocław.

– Liceum Ogólnokształcące nr V jest w trakcie zbierania grupy na bezpłatne zajęcia języka polskiego. Zapisów można dokonać pod numerem telefonu 71 798 69 13.

– Fundacja Hobbit zaprasza na bezpłatne lekcje prowadzone z myślą o dzieciach i młodzieży. Odbywają się one od poniedziałku do piątku w godzinach od 15:30 do 20:00 przy placu św. Macieja 5a. Więcej informacji możemy uzyskać pod numerem: 71 321 01 77 lub bezpośrednio zapisując się przez FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY.

– Rada Osiedla Nadodrze organizuje bezpłatne lekcje języka polskiego w każdy piątek o godzinie 16:00. Punkt znajduje się przy ulicy Rydygiera 64. Na zajęcia może przyjść każdy, nie obowiązują zapisy.

– Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna organizuje bezpłatne kursy języka polskiego „Polski przy kawie”. Odbywają się one zarówno w formie online, jak i w siedzibie placówki przy ulicy św. Jadwigi 12 we Wrocławiu. W poniedziałki o godzinie 9:00–10:30 mają miejsce lekcje za pośrednictwem platformy ZOOM. Na zajęcia stacjonarne możemy natomiast dołączyć w poniedziałek o godzinie 17:00–18:30 lub we wtorki w godzinach 9:00–10:30 oraz 17:00–18:30. Zapisywać można się mailowo: m.wrona@ewst.pl, telefonicznie: 71 346 99 37 bądź też osobiście pod wskazanym adresem, w pokoju nr 112. Więcej szczegółów na: https://ewst.pl/polski/.

– Rewir Twórczy – Centrum Aktywności Lokalnej zaprasza do wrocławskiej dzielnicy Swojczyce na darmowe lekcje języka polskiego. Lekcje odbywają się w poniedziałki i czwartki w godzinach południowych. Lokal mieści się przy ulicy Swojczyckiej 118. Zapisy na zajęcia odbywają się drogą mailową, swoją chęć udziału można zgłosić, pisząc na adres: grupazpasja@gmail.com.

Łódź

– Na terenie Łodzi, ale także Zgierza, Sieradza, Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego oraz Łowicza i w Skierniewicach organizowane są bezpłatne zajęcia z języka polskiego. Aby poznać szczegóły, należy wysłać wiadomość pod adres ukraina.edukacja@lodzkie.pl, zawierając w niej podstawowe informacje, takie jak imię, nazwisko, numer telefonu oraz miejsce zamieszkania.

– Łódzki Polonus Polish Language School prowadzi podstawowy kurs języka polskiego, który ma na celu ułatwienie codziennej komunikacji. Aby uzyskać więcej szczegółów, należy dzwonić pod numer +48 795 097 302.

Nauka języka polskiego online

– Santander Bank Polska wystartował z bezpłatnymi kursami języka polskiego online od podstaw. Kursy stworzone zostały z myślą o dorosłych osobach, które ukończyły 18 lat. Lekcje wystartowały co prawda 20 kwietnia, jednak dołączyć można w każdym momencie, ponieważ nie wymagają one wcześniejszych zapisów. Odbywają się w poniedziałki i środy w godzinach 17:00–18:30 i potrwają aż do 28 lipca. Więcej informacji można znaleźć na stronie.

– Starter językowy do nauki polskiego: podręcznik, ćwiczenia oraz nagrania. Całość dostępna do pobrania na stronie https://pobierz.questfe.pl/ukr

– Bezpłatne kursy języka polskiego on-line organizuje szkoła językowa Tak Yes. Grupy są dopiero formowane, dlatego, aby wyrazić chęć wzięcia udziału w takich zajęciach, należy zgłosić się pod adres ukraina@takyes.edu.pl, podając swoje dane kontaktowe.

– Na telegramie @polskiwithlove zapisać się można na darmowe kursy języka polskiego online. Prowadzone są one przez panią Katerynę, wykształconą filolożkę. Lekcje odbywają się w każdy wtorek i piątek, a nauczyciela wrzuca linki do spotkań online za pośrednictwem kanału na telegramie.

– Platforma Tutlo: https://hello.tutlo.com/help-for-ukraine organizuje lekcje języka polskiego online zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Prowadzone są one na żywo z lektorami. Bezpośrednio na stronie można zarejestrować się na zajęcia, podając swoje imię, nazwisko oraz adres e-mail.

– W każdą sobotę o godzinie 9:00 odbywają się bezpłatne zajęcia na zoomie prowadzone przez certyfikowanego nauczyciela języka polskiego. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://bit.ly/3qIRrg4, a zapisów na zajęcia można dokonać pod adresem https://bit.ly/3Dn28di. Nauczyciel udostępnia również materiały video i ważne pomoce językowe: https://padlet.com/polskizpolski/snwca1vq21103esq

Zobacz też: Najlepsze aplikacje do tłumaczenia na telefon

– Darmowe kursy organizuje także Instytut Lingwistyki. Aby uzyskać więcej informacji, musimy zarejestrować się na stronie: https://instytutlingvistyky.com.ua/singin/

– Dzięki platformie SuperMemo także możemy skorzystać z darmowego kursu online. Najpierw należy zarejestrować się bezpośrednio na ich stronie: https://www.supermemo.com/uk, a następnie zalogować do swojego konta. W kolejnym kroku przechodzimy do linku: https://bit.ly/3ptBGJr i wybieramy nasz poziom zaawansowania języka polskiego. Zapisujemy się i możemy od razu przejść do kursu i rozpocząć naukę.

– Platforma kleks oferuje bezpłatne kursy na różnych poziomach zaawansowania. Dostępne są zarówno w formie wykładów, jak i ćwiczeń z wymowy, testów wiedzy. Uzyskujemy także dostęp do czatu w razie pytań i trudności. Więcej informacji na stronie: https://kleks.com.ua/

– Strona http://www.polskijazyk.pl/ powstała przy wsparciu polskiego rządu. Języka możemy uczyć się od podstaw (A1) aż do poziomu B1, po którym uzyskujemy dostęp do egzaminu językowego. Po jego zaliczeniu dostajemy certyfikat.

– Portal ESKK przygotował zestaw 32 lekcji oraz arkusz ćwiczeń, które pozwolą komunikatywnie przyswoić pisownię oraz gramatykę języka polskiego. Materiał bazuje na sytuacjach dnia codziennego i daje możliwość nauczenia się podstawowych zwrotów, za których sprawą będziemy mogli zacząć się porozumiewać po polsku. Więcej informacji: https://eskk.pl/polski-dla-ukraincow-za-darmo/

– Na facebooku powstała grupa Польська Мова з LalaLing https://www.facebook.com/groups/3881490391966717/, gdzie codziennie wrzucane są fiszki językowe, które pozwalają opanować podstawowe słownictwo.

– Podzielone tematycznie zwroty oraz słowa w języku polskim wraz z nagraną wymową możemy znaleźć na stronie: https://bit.ly/3JOiZrT

– Materiały w postaci podręczników oraz nagrań do nauki języka polskiego:

dla dorosłych:

https://www.gov.pl/web/udsc/materialy-dydaktyczne-do-nauki-jezyka-polskiego—dla-doroslych

https://bit.ly/3ISjDU2

dla dzieci:

http://www.wspolnotapolska.org.pl/bezgranic/polski_5.php

 

– Języka polskiego możemy również uczyć się dzięki osobom, które nagrywają i udostępniają swoje lekcje na YouTube. Oto lista kanałów:

polski. online https://www.youtube.com/c/polskionline/videos

Język i kultura Ukraińska https://bit.ly/3NvprGD

Центр славянских языков https://bit.ly/3DkG7ff

Ola Torska https://bit.ly/3uzpJnb

KanApka https://www.youtube.com/c/KanApkaPolski/videos

Polishglots UA https://www.youtube.com/c/PolishglotsUA/videos

Говоримо Польською https://bit.ly/3wMhaIA

 

Jeżeli posiadasz więcej informacji na temat bezpłatnych kursów języka polskiego – daj nam znać na info@ukrainianinpoland.pl.

Agnieszka Zugaj

Content Specialist, E-marketing Expert

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.