Jakie są najlepsze miasta do życia w Polsce?

Komentarze 2
Najlepsze miasto w Polsce - Kraków, stare miasto

Sprawdź, które polskie miasta zostały ocenione jako najlepsze w różnych dziedzinach i wybierz najlepszą opcję dla swojego tymczasowego lub stałego pobytu w Polsce.

Polskie miasta o najbardziej rozwiniętej gospodarce

W 2022 roku eksperci z popularnego w Polsce internetowego portalu nieruchomości Morizon.pl przeprowadzili badanie i stworzyli ranking polskich miast, które mogą pochwalić się najwyższym poziomem gospodarności. Analizując rozwój gospodarczy miast, eksperci oparli swoje wnioski na badaniu takich czynników jak:

  • wielkość lokalnego rynku pracy i stopa bezrobocia;
  • inwestycje zewnętrzne, w tym środki otrzymane z Unii Europejskiej;
  • dostępność usług i rozwój infrastruktury transportowej;
  • stan rynku mieszkaniowego i zaplecza naukowego.

Według wniosków ekspertów, ranking miast w Polsce, które mogą pretendować do wysokiego poziomu rozwoju gospodarczego w 2022 roku przedstawia się następująco:

  1. miejsce – Warszawa

Jak ujawniają eksperci, stolica Polski charakteryzuje się dość niską stopą bezrobocia (w momencie badania wynosiła ona 1,8%), dostępnością atrakcyjnych miejsc pracy oraz dobrze rozwiniętą infrastrukturą transportową. Ponadto w stolicy odbywa się wiele programów dotacji unijnych, więc łatwo o pieniądze z różnych funduszy unijnych. Wśród dodatkowych atutów gospodarczych stolicy eksperci wymieniają jej atrakcyjność inwestycyjną, ponieważ w Warszawie otwierają się główne biura i siedziby polskich i zagranicznych firm. Pojawia się tu najwięcej nowych podmiotów gospodarczych w stosunku do liczby mieszkańców.

  1. miejsce – Gdańsk

Gdańsk zajmuje drugie miejsce pod względem rozwoju gospodarczego według Morizon.pl. Dużym atutem metropolii eksperci nazywają jej wysoką atrakcyjność inwestycyjną, dzięki której co roku otwierają się tu setki nowych firm, także z kapitałem zagranicznym. Miasto tętni życiem biznesowym i jest atrakcyjne również dla studentów. Ponadto Gdańsk to stale poprawiające się połączenia drogowe oraz intensywnie rozwijający się rynek mieszkaniowy.

  1. miejsce – Wrocław

Eksperci przyznali trzecie miejsce w rankingu Wrocławiowi. Miasto zawdzięcza swój wysoki wskaźnik gospodarczy przede wszystkim stale rosnącemu rynkowi pracy, w szczególności dzięki zdolnościom produkcyjnym międzynarodowych korporacji, takich jak Google, Volvo, Nokia Networks czy Hewlett-Packard. Innym sprzyjającym czynnikiem we Wrocławiu, jak twierdzą eksperci, jest duża liczba multidyscyplinarnych uczelni, co przyczynia się do stałego napływu studentów i pracowników naukowych.

Najbardziej zielone i najpiękniejsze miasta w Polsce

Pod względem ekologicznym eksperci Morizon.pl nazywają Koszalin, Grudziądz i Gdynię najlepszymi polskimi miastami. Są to miasta o najlepszej jakości powietrza, dużych i obfitych terenach zielonych oraz braku zakładów przemysłowych wytwarzających szkodliwe odpady. Na przykład w Koszalinie łączna powierzchnia terenów zielonych stanowi około 40% powierzchni miasta.

Miasta z najpiękniejszymi widokami, oprócz dużych aglomeracji takich jak Kraków, Gdańsk, Poznań czy Wrocław, to według ekspertów:

  • Olsztyn – miasto licznych jezior, zielonych wzgórz i zabytkowych gotyckich budowli;
  • Bydgoszcz – „polski Amsterdam” – wodna stolica Polski, położona nad Wisłą i Brdą, uważana jest za jedno z najpiękniejszych miast w Europie;
  • Lublin – czyste arcydzieło architektoniczne, łączące dawną architekturę wież i zamków z nowoczesnymi rozwiązaniami.

W kategorii „piękne” znalazły się również Zakopane, Szczecin, Kołobrzeg, Sandomierz i Kazimierz Dolny. Wcześniej pisaliśmy o tym, ilu Ukraińców mieszka w Polsce, przeczytaj o tym tutaj.

Zapraszamy do naszego kanału na Telegramie pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl. Nasz zespół codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze porady.

Najlepsze miasta w Polsce pod względem usług społecznych

Ranking miast z najbardziej udaną polityką społeczną w 2021 roku przygotowała firma Arcadis, analizując 50 największych polskich miast pod względem liczby ludności. Przy tworzeniu rankingu oceniane były następujące wskaźniki:

  • obecna jakość życia mieszkańców;
  • dostęp do opieki zdrowotnej, edukacji czy instytucji kultury;
  • wskaźniki demograficzne ludności;
  • aktywność społeczna mieszkańców i wskaźnik bezpieczeństwa;
  • perspektywy rozwoju wybranych miast.

W zakresie rozwoju społecznego wyłoniono trzy zwycięskie miasta:

Warszawa – stolica ma najwyższe średnie wynagrodzenie brutto w Polsce, a stały rozwój centrów biurowych sprzyja rozwojowi kariery. Ponadto stale powstają nowe mieszkania, rodziny z dziećmi mają szeroki wybór placówek edukacyjnych, przyszli studenci mogą wybierać spośród kilku wysoko ocenianych uczelni, a osoby pragnące odpocząć mają wystarczająco dużo obiektów kulturalnych i rekreacyjnych.

Kraków – miasto ma romantyczną atmosferę, najstarszy uniwersytet, tętniącą życiem scenę kulturalną i mnóstwo okolicznych atrakcji (Kazimierz, Podgórze, Zabłocie).

Poznań – miejsce w rankingu zabezpiecza duża sieć centrów handlowych, międzynarodowe targi, bogata oferta sportowa, w tym wiele tras rowerowych z systemem wypożyczalni rowerów.

Polskie miasta przyszłości 2050

W grudniu 2021 roku potencjał polskich miast analizowali także eksperci z Grupy Saint-Gobain oraz Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością. Efektem ich badań jest pierwszy w historii ranking „Polskie Miasta Przyszłości 2050”. Znajdują się w nim aglomeracje, które przy obecnym tempie rozwoju mają największe szanse na to, by skutecznie sprostać wyzwaniom przyszłości, stając się w ciągu najbliższych trzydziestu lat najnowocześniejszymi i najbardziej komfortowymi miastami w Polsce. Autorzy rankingu skupili się na takich obszarach jak:

  • lokalny rynek pracy;
  • miejska oferta mieszkaniowa;
  • czas wolny;
  • infrastruktura miejska;
  • połączenia transportowe.

Badanie wyróżniło sześć miast w Polsce, które najszybciej osiągną status miasta przyszłości. Ich kolejność na podstawie pozycji w rankingu przedstawia się następująco:

  1. Warszawa – według ekspertów stolica Polski wygrywa we wszystkich kategoriach poza mieszkaniem, za Gdańskiem.
  2. Wrocław – zajął drugie miejsce, dzięki ciągłemu zrównoważonemu rozwojowi miasta.
  3. Katowice – wysoką pozycję w rankingu zapewniły miastu potencjał biznesowy, intensywny rozwój rynku mieszkaniowego oraz sektora rekreacyjnego.
  4. Poznań i Gdańsk. Poznań osiągnął czwarte miejsce dzięki wysokim wynikom polityki transportowej, a Gdańsk – dzięki sukcesom w realizacji polityki mieszkaniowej.
  5. Łódź – ma stabilne średnie pozycje we wszystkich podkategoriach.
  6. Kraków – jest drugim co do wielkości miastem w Polsce, ale jego ranking jest najniższy, gdyż mimo rozwiniętego rynku nieruchomości, stolica Małopolski jest najmniej przygotowana na przyszłe wyzwania transportowe.

Sprawdź, gdzie w Polsce mieszka najwięcej Ukraińców, wchodząc w link.

Ranking 10 najszczęśliwszych miast w Polsce

W okresie od lipca 2021 do lutego 2022 Otodom, znany serwis wyszukiwania nieruchomości, przeprowadził własne badania, próbując stworzyć listę najszczęśliwszych miast w Polsce. W badaniu wzięło udział 36 tysięcy mieszkańców kraju, którzy odpowiedzieli na pytanie, jak szczęśliwi czują się w swoim mieście. Oprócz subiektywnego szczęścia, respondenci zostali poproszeni o analizę takich aspektów jak dostęp do sklepów, bliskość natury, możliwości komunikacji, rozrywki i rekreacji, a także poczucie bezpieczeństwa. Respondenci przyznawali swoją ocenę w skali 5-punktowej. Według badania, miasta o najwyższym wskaźniku szczęścia w Polsce to:

  1. Gdynia
  2. Gdańsk
  3. Zielona Góra
  4. Tychy
  5. Bielsko-Biała
  6. Szczecin
  7. Rzeszów
  8. Katowice
  9. Poznań
  10. Kraków

Zobacz też: Top 6 najtańszych krajów do życia w Europie

Gdynia uzyskała najwyższą średnią ocenę 4,03 pkt. Wśród aspektów zwiększających poczucie szczęścia respondenci najczęściej wymieniali dostępność i wygodę komunikacji miejskiej, środowisko naturalne oraz sklepy. Jednocześnie miasto otrzymało najniższe noty w kategorii Koszty życia. Najmniej zadowolone były osoby z Częstochowy, Kalisza i Rudy Śląskiej.

Komentarze 2
Polecane
Najnowsze
Popularne

2 odpowiedzi na “Jakie są najlepsze miasta do życia w Polsce?”

  1. !!!!! pisze:

    Polskie miasta o najbardziej rozwiniętej gospodarce to Warszawa Wrocław i Gdańsk??? Zmieńcie „ekspertów”, którzy takie brednie piszą!!!

    • Irina Turaieva pisze:

      Dzień dobry. Informacje pochodzą z oficjalnych źródeł. Wszyscy eksperci zostali wymienieni w artykule. Są to znane ośrodki badawcze. Jeśli pan (pani) chce zaproponować swój uzasadniony ranking polskich miast, możemy go rozważyć. Jeśli udowodni swoją wiedzę w tej sprawie i przedstawi argumenty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *