Dziki będą odstrzeliwane w Warszawie

Tetiana Sharapova
12 lipca 2023
Komentarze 0
Dziki, które zostaną odstrzelone Source: Vista Create

W 2023 roku sytuacja z dzikami w Warszawie uległa znacznemu pogorszeniu. Liczba tych zwierząt na ulicach miasta znacznie wzrosła i sprawiają one wiele kłopotów okolicznym mieszkańcom. Podjęto więc decyzję o odłowieniu i odstrzeleniu zwierząt.

Decyzja o odstrzale dzików w Warszawie

Decyzję podjął prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak powiedział prezydent:

Z bardzo ciężkim sercem podjąłem decyzję o tym, żeby dokonać bardzo ograniczonego odstrzału i odłowienia dzików. W zeszłym roku tę decyzję wstrzymałem. Sytuacja w gminach sąsiednich wygląda tak, że tam się do dzików strzela. My byliśmy wyjątkiem, ale również powiedziałem jasno, że zdam się na opinie ekspertów, którzy jasno powiedzieli, że po prostu, jeżeli chcemy dbać o bezpieczeństwo warszawiaków, że taka decyzja musi zostać podjęta i taką decyzję podjąłem.

Wcześniej na wszelkie sposoby odstraszano dziki od Warszawy, ale te działania okazały się nieskuteczne. Rafał Trzaskowski ma jednak nadzieję, że będzie to działanie konieczne i w przyszłości Warszawa poradzi sobie z sytuacją z dzikami bez uciekania się do odstrzału zwierząt.

Warto zauważyć, że Warszawa od dawna ma problem z gromadzeniem się dzików w mieście. Tylko od początku 2023 roku odnotowano ponad 2500 zgłoszeń o spotkaniach z dzikami w stolicy Polski. Z podobnym problemem borykają się również Gdańsk, Gdynia, Olsztyn, Wrocław i Kraków.

Z reguły zwierzęta są przyciągane do miasta przez wysypiska śmieci. Dodatkowo niektórzy mieszkańcy miast je dokarmiają. Przez to dzików jest coraz więcej. Dlatego w Polsce zaleca się, aby ich nie dokarmiać i jak najdokładniej zamykać pokrywę śmietnika. A jeśli mieszkasz w pobliżu miejsca, w którym gromadzą się zwierzęta, w miarę możliwości nie wychodź z domu po zmroku.

W przypadku napotkania dzika należy postępować zgodnie z poniższym algorytmem:

  1. Nie zbliżaj się do zwierzęcia i nie wykonuj gwałtownych ruchów.
  2. Zachowaj spokój i, jeśli to możliwe, obejdź zwierzę.
  3. Jeśli jesteś na spacerze z psem, nie pozwól mu zbliżyć się do dzika. Trzymaj psa mocno na smyczy.
  4. Jeśli widzisz, że dzik zamierza zaatakować, wejdź jak najwyżej.
  5. Nie próbuj uciekać – dziki biegają bardzo szybko i najprawdopodobniej nie będziesz w stanie uciec.

Jeśli nie spotkałeś dzika, ale widziałeś jego ślady, zadzwoń do lokalnego biura Straży Miejskiej, Centrum Zarządzania Kryzysowego lub Wydziału Ochrony Środowiska. Warto jednak poinformować te służby o spotkaniu ze zwierzęciem.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku oraz naszej strony na Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *