Pomoc finansowa na dzieci w Polsce wzrośnie do 800 zł: kiedy ruszy program?

Yana Zakharchuk
30 czerwca 2023
Komentarze 0
800+ od polskiego rządu Source: Vista Create

Rodziców, którzy otrzymują w Polsce świadczenie wychowawcze 500+, w 2024 roku czekają spore zmiany. Kiedy i dla kogo kwota świadczenia zostanie zwiększona? Co zrobić, aby od nowego roku otrzymywać 800 zł miesięcznie na każde małoletnie dziecko?

Przyjęte innowacje w programie świadczeń wychowawczych w 2024 r.

28 czerwca polski rząd podjął decyzję o podwyższeniu miesięcznego zasiłku rodzinnego z 500 zł do 800 zł.

Ta innowacja została ogłoszona 15 maja 2023 roku. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ogłosił szereg nowości zaplanowanych na rok 2024 podczas konwencji programowej. Wśród tych zmian zapowiedziano również zwiększenie pomocy finansowej dla rodzin w programie «Rodzina 500+» z 500 do 800.

Decyzję skomentował premier Mateusz Morawiecki:

To jeden z najlepszych momentów w Radzie Ministrów, bo możemy dyskutować o programie 500+, który za chwilę stanie się programem 800+. To program szacunku dla rodziny, usamodzielnienia naszych dzieci, aby mogły sobie pozwolić na kółka zainteresowań, dodatkowe lekcje tańca, lekcje muzyki, zajęcia sportowe i wakacje.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl, naszej strony na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl oraz naszej strony na Instagramie pod adresem https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Dzięki temu będziecie na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Program dodatkowego finansowania dla dzieci w Polsce

Program Rodzina 500+ działa w Polsce od 1 kwietnia 2016 roku. Ten państwowy program ma na celu comiesięczną pomoc finansową rodzinom w wychowywaniu dzieci. Zamiar stworzenia programu został ogłoszony w 2015 roku przez Prawo i Sprawiedliwość, a po wygranych wyborach parlamentarnych w 2015 roku został opracowany i wdrożony przez rząd Beaty Szydło.

Program Rodzina 500+ został pierwotnie zaprojektowany dla rodzin

  • z co najmniej dwójką dzieci w wieku poniżej 18 lat
  • których miesięczny dochód nie przekraczał 800 zł na osobę lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Od 2019 r. program działa w rozszerzonej formule – pomoc na każde małoletnie dziecko otrzymują wszystkie rodziny zamieszkałe w Polsce, niezależnie od dochodu rodziny.

W ciągu 7 lat funkcjonowania programu 500+ na wsparcie polskich rodzin i dzieci wypłacono ponad 220 mld zł. Warto podkreślić, że wysokość pomocy finansowej nigdy nie uległa zmianie. Obecnie świadczenia na dzieci w ramach tego programu otrzymuje około kilkadziesiąt tysięcy uchodźców z Ukrainy.

Łącznie z programu korzysta obecnie ponad 6,6 mln dzieci w Polsce.

Szacuje się, że zwiększenie pomocy społecznej do miesięcznego świadczenia 800+ na każde małoletnie dziecko będzie kosztować państwo 24 mld zł w 2024 roku.

Kiedy rozpoczyna się program Rodzina 800+?

Zgodnie ze zmianami w ustawie o pomocy państwa w opiece nad dziećmi, wzrost miesięcznych płatności, które były wypłacane w ramach programu 500+, rozpocznie się 1 stycznia 2024 roku.

Wypłata pierwszego miesięcznego świadczenia w wysokości 800 zł ma nastąpić najpóźniej do 29 lutego 2024 roku. Oznacza to, że do tego dnia wszyscy świadczeniobiorcy muszą przestawić się na nowe świadczenia – jeśli w styczniu ktoś otrzyma obniżone świadczenie lub będzie zalegał z jego wypłatą, styczniowe świadczenia (800 zł) zostaną wypłacone razem ze świadczeniami za luty.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać 800+ na dziecko od 1 stycznia 2024 r.?

Od 1 stycznia 2024 r. program „Rodzina 800+” będzie kontynuacją programu „Rodzina 500+” i również zapewni pomoc finansową wszystkim rodzinom zamieszkałym w Polsce, w tym rodzinom ukraińskim. Wcześniej pisaliśmy o tym, dlaczego świadczenia 500+ są anulowane dla Ukraińców i jak je przywrócić.

Aby otrzymać 800 zł miesięcznie od 1 stycznia 2024 r. rodzice lub opiekunowie dziecka musieli złożyć wniosek o 500+ (od 1 lutego 2023 r. do 1 czerwca 2023 r.) na stronie internetowej https://www.zus.pl/ na nowy okres rozliczeniowy od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. lub za pośrednictwem wniosku online.

Jeśli osoba nie zdążyła złożyć wniosku przed 1 czerwca lub dopiero przyjechała do Polski, może to zrobić w dowolnym miesiącu, ale świadczenie będzie wypłacane od miesiąca wpływu wniosku.

Zobacz też: Ukraińcy w Polsce mogą zdobyć niezbędne rzeczy dzięki serwisowi Lalafo

Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Malog, powiedziała, że nie są wymagane żadne dodatkowe wnioski, a zwiększenie kwoty wypłat nastąpi automatycznie. W najbliższym czasie rozpoczną się szerokie konsultacje dotyczące zmian w programie, aby pokazać społeczeństwu, jak wygląda projekt.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *