Bezpłatne konsultacje weterynaryjne online dla Ukraińców i ich zwierząt domowych

Irina Turaieva
Zwierzęta | 31 sierpnia 2022
Komentarze 0
Pies po konsultacji weterynaryjnej online

Ukraina uruchomiła bezpłatną poradnię internetową dla właścicieli zwierząt domowych. Każdy, kto potrzebuje porady lub wskazówek lekarza weterynarii, może skorzystać z usługi.

Veterinarians Without Borders, międzynarodowa organizacja weterynaryjna działająca na rzecz poprawy zdrowia zwierząt, ludzi i środowiska w Kanadzie i na całym świecie, uruchomiła bezpłatną opiekę weterynaryjną online dla Ukraińców i ich zwierząt domowych. W inicjatywę włączyły się również GladPet (projekt non-profit skupiony na systemowych rozwiązaniach dla bezpańskich zwierząt i pomocy schroniskom) oraz przychodnia weterynaryjna Pes i Kot, która od 18 lat dba o zdrowie i dobre samopoczucie zwierząt domowych. Projekt jest częścią wsparcia dla Ukraińców, którzy mimo trudnych warunków w czasie wojny nadal opiekują się swoimi pupilami. Głównym celem programu jest pomoc tym, którzy potrzebują fachowej opinii, ale nie mają możliwości odwiedzenia kliniki weterynaryjnej. Zarówno Ukraińcy opiekujący się swoimi zwierzętami domowymi lub bezpańskimi na Ukrainie, jak i Ukraińcy podróżujący ze swoimi zwierzętami za granicę mogą skorzystać z pomocy weterynaryjnej online.

Platforma pomocy dla zwierząt i ich właścicieli

Platforma internetowa funkcjonuje jako rodzaj wirtualnej kliniki, w której właściciele zwierząt mogą uzyskać bezpłatne konsultacje weterynaryjne od specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Wśród medyków oferujących swoje usługi na platformie są nie tylko ogólni lekarze weterynarii, ale także podspecjaliści od zwierząt, m.in:

 • dermatologów;
 • endokrynologów;
 • gastroenterologów;
 • onkologów;
 • lekarzy specjalizujących się w zwierzętach i ptakach egzotycznych.

W większości przypadków konsultacje prowadzone są przez lekarzy weterynarii ogólnych. Konsultacje specjalistyczne dostępne są po wcześniejszym umówieniu się. W przypadku wielu chorób zwierzę będzie potrzebowało badań diagnostycznych, które i tak będą wymagały wizyty w klinice weterynaryjnej w późniejszym terminie. Ale lekarze na platformie mogą w razie potrzeby towarzyszyć Ci w procesie diagnozy i leczenia.

Konsultacje online – kiedy stosować, kiedy nie stosować

Po konsultację online z lekarzem należy sięgnąć w sytuacji, gdy zdrowie pupila budzi niepokój, a szybki wyjazd do stacjonarnej przychodni weterynaryjnej nie jest możliwy. Wirtualna konsultacja pozwoli ocenić ryzyko danego przypadku i dowiedzieć się, co można zrobić, aby pomóc zwierzakowi przed osobistą wizytą u lekarza. Platforma internetowa przyda się również, jeśli:

 • Potrzebujesz informacji na temat pielęgnacji, leczenia i zapobiegania chorobom u kotów i psów;
 • Jesteś za granicą i nie możesz porozumieć się z miejscowym lekarzem (z powodu różnic językowych lub mentalnych);
 • Chcesz uzyskać drugą opinię, gdy już leczyłeś swojego pupila zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii, ale nie jesteś pewien skuteczności leczenia;
 • odebrałeś zwierzaka z ulicy i chcesz pomóc, ale nie wiesz jak to zrobić.

Jednocześnie należy mieć świadomość, że konsultacja online nie będzie w stanie pomóc w nagłych przypadkach – gdy zwierzę potrzebuje pilnej opieki medycznej w stacjonarnej przychodni weterynaryjnej.

Jak zarezerwować wizytę

Procedura zapisania się na konsultacje weterynaryjne online na platformie wygląda następująco:

 1. Złożyć wniosek do administratora contact center – można to zrobić w dowolny, dogodny dla siebie sposób (korzystając z proponowanego formularza opinii lub poprzez kalendarz na stronie internetowej, dzwoniąc pod podany numer telefonu lub korzystając z komunikatora Telegram).
 2. Administrator centrum telefonicznego rozpatrzy Twoją prośbę i odpowie Ci tak szybko, jak to możliwe. Wnioski rozpatrywane są codziennie w godzinach od 10.00 do 19.00.
 3. W zależności od zgłoszenia, administrator pomoże wybrać rodzaj, format i specjalistę konsultacji (lekarz ogólny lub wąski specjalista) oraz przydzieli niezbędny czas.
 4. Formularz zgłoszeniowy otrzymasz na maila lub komunikator – koniecznie go wypełnij, bo to wstępne informacje dla lekarza. Oprócz kwestionariusza otrzymasz również instrukcję, jak przygotować się do konsultacji online.
 5. Po konsultacji lekarz prześle Państwu na piśmie swoje zalecenia, w tym możliwość nalegania na badanie lub leczenie pacjenta w stacjonarnej przychodni weterynaryjnej.

Jak są udzielane konsultacje

Konsultacje na platformie bezpłatnej opieki weterynaryjnej mogą odbywać się w trzech różnych formatach:

 • konsultacje wideo;
 • konsultacja telefoniczna;
 • Konsultacja telegramowa.

Zobacz też: Kredyt hipoteczny w Polsce dla Ukraińców

Oczywiście najskuteczniejsza jest konsultacja w formie wideo, ponieważ dzięki możliwości zobaczenia pacjenta, lekarz weterynarii może uzyskać jak najwięcej informacji o pacjencie. Komunikację wideo zapewnia oprogramowanie ZOOM. Aby skorzystać z takiej konsultacji, konieczne jest posiadanie komputera lub laptopa albo jakiegoś gadżetu z kamerą wideo i dostępem do internetu. W przypadku braku możliwości umówienia się na wizytę wideo z lekarzem, możliwe jest uzyskanie porady od weterynarza ustnie podczas rozmowy telefonicznej lub pisemnie poprzez Telegram.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *