Tanie kredyty mieszkaniowe dla obcokrajowców w Polsce

9 lutego 2023
Tanie kredyty mieszkaniowe dla obcokrajowców w Polsce. Pl Source: Vista Create

Jeśli przeprowadziłeś się do Polski i chcesz kupić dom na kredyt, będziesz miał taką możliwość. W końcu pomimo tego, że ceny mieszkań wzrosły, polskie banki udzielają kredytów o niskim oprocentowaniu. Rozmawiamy o programie tanich mieszkań w Polsce oraz o tym, jak cudzoziemiec może kupić mieszkanie w tym kraju.

Kto może ubiegać się o tani kredyt mieszkaniowy w Polsce?

Obecnie wiadomo, że program tanich mieszkań w Polsce będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców kraju, którzy planują zakup swojego pierwszego domu. Oznacza to, że średnio rocznie z tej oferty będzie mogło skorzystać około 50 tysięcy rodzin.

Cudzoziemcy przebywający w Polsce mogą również nabyć mieszkanie. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie upraszcza to procesu uzyskania polskiego zezwolenia na pobyt (PNP) w tym kraju ani uzyskania obywatelstwa.

Jeśli zostanie wdrożony program tanich kredytów mieszkaniowych, każdy mieszkaniec Polski, który zamierza kupić nieruchomość, będzie mógł to zrobić przy minimalnych kosztach – 2% kredytu.

Na tanie mieszkania mogą liczyć następujące kategorie mieszkańców Polski:

 • osoby, które nie ukończyły jeszcze 45 roku życia;
 • osoby, które nigdy nie posiadały domu i planują zakup swojej pierwszej nieruchomości.

Czyli jeśli masz więcej niż 45 lat lub masz już własne mieszkanie, nie możesz wziąć udziału w tym programie.

Ogólnie rzecz biorąc, program będzie działał w następujący sposób:

 1. Państwo będzie dopłacać bankom do kredytów hipotecznych przez 10 lat. Tym samym oprocentowanie będzie wynosiło tylko 2%.
 2. Maksymalna kwota kredytu, jaką można zaciągnąć to 500 tys. zł, ale w przypadku rodzin ta wartość zostanie zwiększona do 600 tys. zł.
 3. Każdy uczestnik programu będzie musiał zamieszkać w kupowanym mieszkaniu i nie wykorzystywać nieruchomości do celów inwestycyjnych. Innymi słowy, nie będzie można kupować i wynajmować mieszkań.
 4. Z każdym uczestnikiem programu zostanie podpisana specjalna deklaracja, mówiąca o tym, że zakupione mieszkanie będzie głównym miejscem zamieszkania osoby, która je kupuje.
 5. Maksymalny wkład jaki może wnieść uczestnik programu w całym okresie to 200 tys. zł.

Jednocześnie mieszkania można nabyć zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Należy pamiętać, że istnieje możliwość, że polski rząd będzie sprawdzał, czy właściciel domu mieszka w zakupionym mieszkaniu lub domu.

Dlaczego zaczęto mówić o tanim kredycie mieszkaniowym?

O tanim kredycie mieszkaniowym mówiło się w związku z pogarszającą się sytuacją na polskim rynku nieruchomości. Faktem jest, że w 2022 roku ceny mieszkań bardzo wzrosły. I z tego powodu coraz mniej osób chce kupić dom.

Ze względu na wysokie stopy procentowe coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania później. Z tego powodu powstaje coraz mniej nowych mieszkań, ponieważ firmy z branży nieruchomości dostają coraz mniej inwestycji. W taki sposób polskie władze próbują rozwiązać ten problem.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jakie mieszkanie może kupić cudzoziemiec w Polsce?

Jak już wspomniano, cudzoziemcy mają również prawo do zakupu mieszkania w Polsce. Co więcej, polskie banki dość chętnie udzielają kredytów obcokrajowcom. Od samego początku trzeba dowiedzieć się, jakie rodzaje nieruchomości są dostępne w Polsce. Są one podzielone na następujące kategorie:

 1. Działki – czyli takie, w których typem własności jest grunt.
 2. Domy to takie, które są połączone z gruntem, ale nie stanowią odrębnej własności.
 3. Mieszkania i lokale mieszkalne – czyli części budynków, które zgodnie z przepisami stanowią odrębne przedmioty własności.
 4. Rolnictwo oznacza nieruchomości, które mogą być wykorzystywane do działalności rolniczej.

Dla każdego z tych typów nieruchomości obowiązują odrębne wymagania. Np. najłatwiej kupić mieszkanie, a najtrudniej kupić dom z działką. Zakup mieszkania nie wymaga żadnych zezwoleń, natomiast zakup domu wymaga zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ale jeśli posiadasz kartę rezydenta długoterminowego UE lub jesteś w związku małżeńskim z Polakiem od ponad 2 lat, jesteś zwolniony z tego wymogu.

Należy również pamiętać, że nie wszystkie banki zgadzają się na udzielanie kredytów cudzoziemcom, którzy nie posiadają długoterminowego pobytu. Obecnie można kontaktować się z Pekao, Millenium, mBankiem, PKO BP i ING Bankiem Śląskim. Wszelkie szczegóły związane z kredytem należy doprecyzować bezpośrednio z bankiem.

Który cudzoziemiec ma prawo ubiegać się o kredyt hipoteczny w Polsce?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że każdy bank ma prawo do ustalania własnych wymagań dla obcokrajowców w zakresie udzielania kredytów. Istnieją jednak następujące podstawowe wymagania:

 1. Cudzoziemiec musi posiadać ważny paszport zagraniczny;
 2. Cudzoziemiec musi przebywać na terytorium Polski ze względów prawnych;
 3. Cudzoziemiec musi posiadać polskie zezwolenie na pobyt (meldunek);
 4. Cudzoziemiec musi wskazać legalne źródło dochodu, które może udokumentować;
 5. Cudzoziemiec musi posiadać pozytywną historię kredytową w Polsce lub w kraju zamieszkania;
 6. Cudzoziemiec musi posiadać numer Pesel.

Zobacz też: Oferujemy wzór CV do skutecznego ubiegania się o pracę w Polsce

Jeśli więc spełniasz wszystkie powyższe wymagania, możesz ubiegać się o kredyt hipoteczny w Polsce. Ale bądź przygotowany na wszelkie dodatkowe wymagania ze strony banku.

Jakie dokumenty są wymagane, aby ubiegać się o pożyczkę w Polsce?

Jeśli zamierzasz ubiegać się o pożyczkę w Polsce, musisz zebrać następujące dokumenty:

 1. Ważny paszport zagraniczny;
 2. Karta stałego lub czasowego pobytu (ale co najmniej 12 miesięcy);
 3. Zaświadczenie o zapłacie podatku;
 4. Zaświadczenie o wynagrodzeniu za ostatnie 3-6 miesięcy;
 5. Umowa o pracę na kolejny rok oraz zaświadczenie o dochodach z ostatnich 6 miesięcy;
 6. Jeśli pracujesz na umowę zlecenie – zaświadczenie o dochodach za ostatni rok;
 7. Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą – zaświadczenie o dochodach z ostatnich dwóch lat;
 8. Zaświadczenie o niekaralności;
 9. Polski raport BIK (historia kredytowa) i zaświadczenie o zapłacie podatku PIT;
 10. Umowa przedwstępna z deweloperem lub sprzedawcą nieruchomości;
 11. W przypadku zakupu domu – zezwolenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ponadto będziesz musiał wypełnić specjalny kwestionariusz, który jest wydawany bezpośrednio w banku. Rozpatrzenie Twojej sprawy zajmie średnio około dwóch tygodni. Przygotuj się również na to, ile dodatkowej prowizji może naliczyć bank. Jeśli z powodzeniem kupisz mieszkanie, masz prawo do korzystania z niego według własnego uznania – mieszkania w nim lub wynajmowania.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *