Korzystne kredyty hipoteczne na mieszkania dla Ukraińców w Polsce w 2023 r.

23 sierpnia 2023
Para remontująca mieszkanie po otrzymaniu kredytu_PL Source: Vista Create

W lipcu 2023 r. możliwy stał się zakup domu na kredyt z oprocentowaniem wynoszącym zaledwie 2%. Dzięki temu młodzi ludzie mogą kupić swój pierwszy dom w przystępnej cenie i zaoszczędzić sporo pieniędzy. Ponadto łatwiejszy stał się również zakup mieszkań na rynku wtórnym. Więcej informacji na temat korzystnego programu kredytowego można znaleźć w artykule.

Anulowanie podatku od zakupu mieszkań na rynku wtórnym

Niedawno Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę znoszącą podatek od zakupu mieszkań na rynku wtórnym. Wcześniej wynosił on 2% całkowitej kwoty. Jest to podatek PCC – podatek od czynności cywilnoprawnych. Warto zauważyć, że osoby kupujące mieszkania na rynku pierwotnym są zwolnione z tego podatku.

Prawo to dotyczy osób kupujących swój pierwszy dom. Może to być zarówno mieszkanie, jak i dom prywatny. Ważne jest to, że musi to być Twój pierwszy dom. Nawet jeśli odziedziczyłeś nieruchomość, nie możesz oczekiwać, że będziesz mógł kupić dom na rynku wtórnym bez płacenia 2% podatku.

Dzięki zniesieniu tego podatku, osoby kupujące mieszkanie po raz pierwszy będą mogły zaoszczędzić sporo pieniędzy. Przykładowo, kupując dom o wartości 500 000 zł, trzeba było mieć dodatkowe 10 000 zł na opłacenie tego podatku. Od teraz takiego obowiązku nie będzie. Nowe przepisy mają wejść w życie pod koniec sierpnia 2023 roku. Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Jednocześnie osoby kupujące szósty i każdy kolejny dom zapłacą wyższy podatek. Wyniesie on 6% całkowitej kwoty. Innowacja ta ma na celu ograniczenie spekulacji na rynku mieszkaniowym. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku.

Program Bezpieczny kredyt 2 procent

Bezpieczny kredyt 2 procent to specjalny program polskiego rządu, który ma pomóc młodym ludziom w zakupie pierwszej nieruchomości. Dzięki programowi można kupić mieszkanie, dom lub działkę, na której wybuduje się swój przyszły dom. Do programu kwalifikują się następujące osoby:

 1. Osoby w wieku poniżej 45 lat.
 2. Osoby, które nie posiadają jeszcze własnego mieszkania.

Program został uruchomiony w lipcu 2023 roku. Mogą w nim wziąć udział zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy, w tym Ukraińcy. Oprócz wieku należy jednak spełnić następujące wymagania:

 • Posiadać wystarczającą zdolność kredytową.
 • W przypadku cudzoziemca, musi on posiadać gospodarstwo domowe w Polsce (tj. stale zamieszkiwać w tym kraju).
 • Zarabiaj w polskiej walucie.

Istnieją jednak pewne ograniczenia dotyczące finansowania:

 • Dla jednej osoby kwota ta nie może przekroczyć 500 000 PLN.
 • Dla małżeństwa lub osoby z co najmniej jednym dzieckiem – nie więcej niż 600 tys. zł.
 • Kwota wkładu własnego nie może przekroczyć 200 tys. zł.

Warto zauważyć, że środki te muszą również obejmować remonty mieszkaniowe. Jeśli o kredyt ubiega się małżeństwo, przynajmniej jedna z osób w parze musi spełniać warunek wieku i zakupu pierwszego mieszkania. Jeśli okaże się, że osoba, która zaciągnęła taki kredyt nie spełnia zasad programu, dopłata może zostać cofnięta. Warto również zaznaczyć, że preferencyjne oprocentowanie nie będzie obowiązywało przez cały czas, a jedynie przez pierwsze dziesięć lat od daty zakupu. Po tym czasie za kredyt trzeba będzie płacić według oprocentowania określonego w umowie z bankiem.

Którzy Ukraińcy mogą kupić dom na kredyt z oprocentowaniem 2%?

Ukraińcy mogą korzystać z tego programu, podobnie jak inni obcokrajowcy. Muszą oni jednak spełniać następujące kryteria:

 • Posiadać kartę czasowego pobytu, kartę stałego pobytu lub kartę rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej.
 • Posiadać zezwolenie na pobyt (meldunek) w Polsce.
 • Posiadać kod PESEL.
 • Posiadać rezydencję podatkową w Polsce.
 • Posiadać oficjalny stały dochód w Polsce.
 • Posiadać długoterminową lub nieokreśloną umowę o pracę.
 • Posiadać zezwolenie na zakup nieruchomości (ale nie we wszystkich przypadkach).

Zobacz też: Jaką pomoc finansową mogą otrzymać Ukraińcy w Polsce?

Każdy bank może mieć również dodatkowe wymagania. Dlatego warto wyjaśnić kwestie związane z kredytem hipotecznym bezpośrednio z bankiem. Ponadto warto zauważyć, że posiadacze kart rezydenta lub kart zrównoważonych mają większe szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.

Polskie prawo nie przewiduje zasady zabraniającej ukraińskim uchodźcom zakupu mieszkań w tym kraju. Jednak sam bank może odmówić udzielenia kredytu. Dlatego też należy od razu zapytać, czy możliwe jest zaciągnięcie kredytu na zakup mieszkania, jeśli posiada się status uchodźcy z Ukrainy.

Jakie dokumenty są potrzebne do zakupu mieszkania na kredyt z minimalnym oprocentowaniem?

Należy również przygotować pakiet dokumentów. Aby ubiegać się o pożyczkę, potrzebne będą następujące dokumenty:

 1. Ważny paszport międzynarodowy.
 2. Zezwolenie na pobyt w Polsce przez co najmniej 12 miesięcy.
 3. Dokument potwierdzający odprowadzanie podatków w Polsce (deklaracja PIT).
 4. Zaświadczenie o zarobkach z ostatnich 3-6 miesięcy (w zależności od wymagań banku).
 5. Umowa o pracę na co najmniej rok z góry.
 6. Jeśli prowadzisz firmę, zaświadczenie o dochodach za ostatni rok lub dwa.
 7. Zaświadczenie o niekaralności.
 8. Polski paszport BIK (Biuro Informacji Kredytowej).
 9. Umowa ze sprzedawcą nieruchomości lub deweloperem.
 10. Dowód legalnego pobytu w Polsce.

Ponadto, w zależności od banku i rodzaju nieruchomości, mogą być wymagane dodatkowe dokumenty. Mogą one obejmować następujące elementy:

 • Zezwolenia z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Polski – jeśli zamierzasz kupić dom lub działkę.
 • Zezwolenie na zakup nieruchomości w strefie przygranicznej.
 • Wypełniony formularz wniosku online (wypełniony na stronie internetowej banku).

Rozpatrzenie sprawy może zająć do dwóch tygodni. Czasami jednak okres ten ulega wydłużeniu. Warto również wziąć pod uwagę, że banki mogą pobierać dodatkowe opłaty za swoje usługi.

Które banki udzielają kredytu mieszkaniowego z minimalnym oprocentowaniem?

Nie wszystkie polskie banki uczestniczą w programie bezpiecznych pożyczek. Lista ta jest jednak dość obszerna. Obecnie znajdują się na niej następujące banki:

Na chwilę obecną są to wszystkie banki, w których można ubiegać się o Kredyt Bezpieczny. Jednak niektóre polskie banki również ogłosiły zamiar wprowadzenia tego programu. Są to następujące banki:

 • Bank PKO BP,
 • Santander Bank,
 • Bank Ochrony Środowiska (BOŚ),
 • Bank Polskiej Spółdzielczości,

Nie wiadomo jeszcze, kiedy banki te będą w stanie udzielić kredytu hipotecznego z oprocentowaniem 2%. Jest jednak całkiem możliwe, że taka możliwość pojawi się już wkrótce. Niewykluczone również, że do programu dołączą kolejne polskie banki.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *