Top 5 ogrodów zoologicznych w Polsce

Komentarze 0
Renifery w największym polskim zoo

Ogrody zoologiczne w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi. Ciekawe miejsca do odpoczynku i relaksu w oazach dużych miast.

Wydaje się, że zoo nie może zaskoczyć: chodzisz i patrzysz na zwierzęta, które widziałeś już setki razy w telewizji. I tu można się spierać, bo ogrody zoologiczne w Polsce to miejsce rekreacji, piękna, dzikiej przyrody, rozrywki i historii.

Warszawskie Zoo

Położony w samym sercu stolicy Polski (Warszaw, ul. Ratuszowa 1/3 03-461), Warszawskie Zoo to jedno z najpopularniejszych miejsc dla rodzin, które chcą się dobrze bawić. Dzięki dużej liczbie egzotycznych zwierząt, a także hektarom wspaniałych parków wypełnionych niezwykłą florą, odwiedzający mogą oddychać świeżym powietrzem i oglądać kolorowe azjatyckie ptaki krążące nad głową, ciesząc się relaksującym dźwiękiem kaskadowego wodospadu.

Szczególnie interesujący jest najstarszy budynek warszawskiego zoo – «Dom pod dachem», który powstał w 1928 roku i pierwotnie służył jako szkółka zebr i wielbłądów. Dziś drewniana konstrukcja została starannie odrestaurowana i jest często wykorzystywana na letnie wystawy naukowe i edukacyjne.

Warszawskie ZOO ma długą i bogatą historię i jest uważane za perłę miasta. Założony w 1928 roku, przeszedł liczne renowacje i modernizacje na przestrzeni lat. W 2022 roku zoo zmieniło nazwę na Miejski Ogród Zoologiczny im. Stanisława Staszica. Antoniny i Jana Żabiń skich w Warszawie na cześć małżonków Żabinskich, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów i wykorzystywali zoo jako schronienie dla nich. W 2023 roku przypada 95. rocznica powstania Warszawskiego Zoo.

Możesz zapoznać się z harmonogramem pracy i kupić bilety online na oficjalnej stronie internetowej.

Zapraszamy do przyłączenia się do naszego kanału Telegram na https://t. me/ukrainianinpolandpl, a także na naszej stronie na Facebooku https://www. Na Facebooku. com/ukrainianinpolandpl. Pomoże Ci to zawsze być na bieżąco z głównymi wiadomościami i bieżącymi wydarzeniami.

Ogród zoologiczny we Wrocławiu

Ogród zoologiczny we Wrocławiu jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce, który rozpoczął swoją działalność w 1865 roku jako małe zoo. Od tego czasu znacznie się rozszerzył i obecnie zawiera ponad 7000 zwierząt z 1100 gatunków.

Około połowa zoo to akwaria, z których największym jest Africarium, które gromadzi mieszkańców rzek i mórz kontynentu afrykańskiego. Zoo ma wybiegi z wieloma afrykańskimi zwierzętami, takimi jak żyrafy, pawiany, lwy i inne. Jednak największą zaletą zoo jest możliwość obejrzenia świata w ciągu dwóch do trzech godzin, zaczynając od Europy, a kończąc na Ameryce. Ogród zoologiczny znajduje się pod adresem: ul. Z. Wróblewskiego 1-5, 51-618. Możesz kupić bilety i dowiedzieć się harmonogramu pracy na oficjalnej stronie internetowej.

Zwierzęta w zoo żyją w otwartych obudowach z niezawodnym ogrodzeniem, które pozwala odwiedzającym zobaczyć je z bliskiej odległości. Niektóre zwierzęta, które kochają ciepło, są umieszczane w pawilonach. W zoo znajduje się pawilon bez zwierząt, który poświęcony jest globalnemu ociepleniu i problemom związanym ze zmianami klimatu.

Wrocławskie ZOO realizuje ponad 40 programów ochrony zagrożonych gatunków oraz koordynuje hodowlę wielu gatunków zwierząt. Zoo zawiera około 12 000 zwierząt, nie licząc bezkręgowców (1100 gatunków) i jest jednym z trzech najlepszych ogrodów zoologicznych na świecie. W Europie tylko berlińskie zoo wyprzedza liczbę gatunków zwierząt.

Ogród Zoologiczny w Łodzi

Misją ogrodu zoologicznego w Łodzi jest ochrona zagrożonych gatunków, edukacja i wspieranie puli genowej dzikich zwierząt zagrożonych na wolności. Zoo zostało przekształcone w ośrodek, który dba o bioróżnorodność i prowadzi prace naukowe. Zoo jest domem dla ponad 3350 osobników, które są przedstawicielami ponad 554 gatunków zwierząt. Zoo jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie można zobaczyć w szczególności wydry olbrzymie, orangutany sumatrzańskie, krokodyle gawialne i psy leśne. Zoo znajduje się pod adresem: Konstantynowska 8/10, 94-303 Łódź. Możesz kupić bilety i sprawdzić harmonogram pracy na oficjalnej stronie internetowej.

W 1996 roku zoo sprowadziło do Polski pierwsze lwy azjatyckie, które obecnie są jedną z największych atrakcji ogrodu.

W 2022 roku zoo otworzyło najnowocześniejszy w Europie żłobek poświęcony Azji Południowo-Wschodniej. Woliery i zagrody w Orientalia zajmują powierzchnię prawie 10 boisk piłkarskich. Zastosowane rozwiązania umożliwiają trzymanie zwierząt na dużej przestrzeni w połączeniu z innymi gatunkami i w zróżnicowanym środowisku. Zwiedzający mogą obserwować mieszkańców Orientaliów z trzech perspektyw: pod wodą, na lądzie i z góry.

Jedną z cech zoo jest jego lokalizacja. Tutaj woliery i zagrody w Orientalia zajmują obszar prawie 10 boisk piłkarskich, umożliwiając trzymanie zwierząt na dużej przestrzeni w połączeniu z innymi gatunkami iw zróżnicowanym środowisku. Zwiedzający mogą obserwować mieszkańców Orientaliów z trzech perspektyw: pod wodą, na lądzie i z góry.

Ogrody zoologiczne w Poznaniu

W Poznaniu znajdują się dwa ogrody zoologiczne: Stary i Nowy. Pomimo cech nowego zoo, opowiemy o Starym, które jest ważną częścią historii miasta i jest jednym z pierwszych ogrodów zoologicznych w Polsce. Możesz kupić bilety do zoo online na oficjalnej stronie internetowej.

Historia Starego Zoo w Poznaniu rozpoczęła się w 1871 roku, kiedy to właściciel restauracji na dworcu kolejowym i przewodniczący kręgielni otrzymał dziesięć różnych zwierząt z okazji 50-lecia istnienia. Umieszczono je w pobliżu restauracji, a zoo stało się popularne wśród miejscowych dzieci. W 1874 roku powstał Ogród Zoologiczny Spółki Akcyjnej w Poznaniu. W sierpniu 1891 roku zoo nabyło sąsiednie działki, a obecnie zajmuje powierzchnię 5,1 hektara.

Podczas swojego istnienia Stare Zoo było świadkiem narodzin różnych gatunków zwierząt, w tym pisklęcia Orła Pogrzebowego i narodzin ary. Dziś w zoo można zobaczyć gigantyczne żółwie, lemury, różne ptaki, małpy, a także unikalne dla Polski jaszczurki monitorujące Komodo. Wystawa „Świat żmij” jest otwarta tutaj. Terytorium zoo jest podzielone na kilka stref, które można zwiedzać zarówno pieszo, jak i rowerem lub w małych przyczepach z audioprzewodnikiem. Zoo posiada nowoczesne wybiegi i pawilony, które oferują wyjątkowe wrażenia dla odwiedzających. Nowe zoo mieści się przy Krańcowa 81, 61-048 Poznań.

Адреса Старого зоопарку — ul. Zwierzyniecka 19, 60-814, Krakow.

Ogród zoologiczny w Krakowie

Zoo w Krakowie to znane miejsce, ale nie dla każdego. Jego obecność na wzgórzu Pustelnika na terenie lasu Wolskiego (aleja Kasy Oszczędności Miasta Krakowa 14, 30-232) może spowodować, że wielu odmówi odwiedzenia. Ma ciekawą historię sięgającą średniowiecza, kiedy to na Wawelu istniała menażeria dla rozrywki szlachty. Kiedy jednak król Polski przeniósł stolicę do Warszawy, menażeria wawelska popadła w ruinę.

W XVIII-XIX wieku w Krakowie działało kilka menażerii, a krakowski oddział Towarzystwa Przyrodniczego im. Mikołaja Kopernika zainicjował powstanie nowego ogrodu zoologicznego w Lesie Wolskim, obok klasztoru Kamedul w Bielianach.

Uroczyste otwarcie nowego zoo odbyło się 6 lipca 1929 roku w obecności prezydenta Polski Ignacego Mostyckiego. Tego dnia w zoo przebywały 94 ssaki i 98 ptaków.

Zobacz też: Language Supp: nowe bezpłatne kursy języka polskiego dla dzieci z Ukrainy

Teraz zoo ma ponad 1400 zwierząt z około 270 gatunków. Znaczna ich część to gatunki zagrożone. Wśród nich: żyrafa Rothschilda, koń Przewalskiego, hipopotam karłowaty, mała panda, lampart śnieżny, tygrys amurski, wilk grzywiasty, antylopa adax, fenek, szympans, lemury, tamaryna edypistyczna, słoń indyjski, kondor duży, pingwin Humboldta. Krakowskie Zoo jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Na oficjalnej stronie zoo można zobaczyć godziny otwarcia i kupić bilety.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *