Jak kupić zwierzaka w Polsce?

Tetiana Sharapova
Zwierzęta | 15 lutego 2023
Komentarze 0
Mały husky syberyjski. Pl Author: Tetiana Sharapova

Kupić zwierzaka w Polsce nie jest tak łatwo jak w Ukrainie. Niemniej jednak jest to całkiem możliwe i wielu Polaków i Ukraińców chętnie adoptuje zwierzęta. Podpowiadamy, jak zdobyć zwierzaka w Polsce.

Gdzie można kupić domowe zwierzątko w Polsce?

W Polsce proces pozyskania zwierzęcia nazywa się adopcją. Z tego powodu na pewno konieczne będzie podpisanie umowy na adopcję zwierzęcia. I nie ma znaczenia, gdzie planujesz go kupić.

Na wstępie należy zaznaczyć, że w Polsce jest zakazana hodowla zwierząt domowych w celach komercyjnych. Oznacza to, że nie możesz sprzedać swojego zwierzęcia ani go hodować. Dlatego zakup zwierzęcia tutaj nie jest tak łatwy, jak się wydaje na pierwszy rzut oka.

Jeśli chcesz zabrać zwierzę do domu, zazwyczaj masz dwie możliwości: skontaktować się ze schroniskiem lub kupić zwierzę z oficjalnej hodowli. Jednak w drugim przypadku będziesz musiał zapłacić znaczną kwotę.

Zwierzę można również kupić od osoby prywatnej. Z reguły można je znaleźć, przeglądając reklamy w witrynach kupna i sprzedaży. Ta metoda jest również całkowicie legalna, ale w tym przypadku należy zweryfikować dostępność wszystkich niezbędnych szczepień i sterylizacji. Upewnij się, że jest to udokumentowane. W przypadku adopcji kociaka lub szczeniaka będziesz musiał sam zadbać o sterylizację.

Jak wygląda procedura adopcji zwierzęcia w Polsce?

Niezależnie od tego, gdzie planujesz zakup zwierzęcia, procedura adopcyjna będzie wyglądać następująco:

  1. Przychodzisz do hodowli lub schroniska i wybierasz zwierzę (lub kilka zwierząt);
  2. Wolontariusz przychodzi do Twojego domu, aby sprawdzić Twój stosunek do zwierzęcia i czy warunki mieszkaniowe pozwalają na adopcję;
  3. Przeprowadzona zostanie rozmowa, podczas której wymienią Twoje obowiązki i powiedzą, czego nie wolno robić w stosunku do zwierzęcia;
  4. Jeśli planujesz zakup psa rasowego, to obowiązkowym warunkiem będzie również spacer ze zwierzęciem w towarzystwie wolontariusza. Jest to konieczne, abyś mógł poznać specyfikę zachowania zwierzęcia;
  5. Podpiszą z Tobą umowę o adopcję zwierzęcia;
  6. Zabierasz zwierzę do domu.
  7. Po pewnym czasie, po adopcji zwierzęcia, przychodzi osoba, która sprawdza stan zwierzęcia oraz warunki, w jakich się znajduje.

Warto również zaznaczyć, że nie ma możliwości wcześniejszego przygotowania się do wizyty wolontariusza nawet po adopcji zwierzęcia. Z reguły kontrole odbywają się bez ostrzeżenia i absolutnie o każdej porze dnia.

Jak przygotować dom na przyjazd zwierzaka?

Ważnym etapem jest również przygotowanie domu na pojawienie się zwierzęcia. W końcu najważniejsze jest to, aby nowy członek rodziny czuł się komfortowo. Dlatego zanim przyprowadzisz swojego zwierzaka, upewnij się, że masz następujące rzeczy:

  1. Transporter. Mogą go potrzebować zarówno właściciele kotów, jak i właściciele małych psów;
  2. Miejsce do spania. Wybierz posłanie, które będzie odpowiadać wielkości zwierzęcia i umieść tam zabawki. Niezależnie od tego, gdzie zwierzę będzie później spało, musi mieć swoje miejsce do spania.
  3. Jeśli masz kota, koniecznie kup mu drapak. Uratujesz w ten sposób swoje meble, a kot będzie miał specjalne miejsce, w którym będzie mógł ostrzyć pazury.
  4. Przygotuj toaletę dla kota i pieluchy dla psa. Bardzo często koty są już przyzwyczajone do chodzenia do kuwety. Jednak w przypadku psów sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Jeśli zwierzę nie otrzymało jeszcze niezbędnych szczepień, będziesz musiał zatrzymać je przez jakiś czas w domu, ponieważ musisz przestrzegać kwarantanny. Ponadto szczenięta nie potrafią długo wytrzymać, dlatego aby zadbać o czystość w swoim domu, należy zaopatrzyć się w specjalne pieluchy.
  5. Zadbaj o miski na wodę i karmę dla zwierząt. Najlepiej zapytać, jak zwierzę było karmione przed adopcją. Jeśli chcesz przestawić je na inną karmę, rób to stopniowo.
  6. Ukryj wszystkie przedmioty, które mogą być dostępne dla zwierzęcia. Buty, książki, druty – to wszystko lepiej schować. W przeciwnym razie twoje przedmioty zostaną uszkodzone.
  7. Kup niezbędne akcesoria do pielęgnacji – szczotkę, szampon itp.;
  8. Zadbaj o bezpieczne miejsce na wypadek, gdyby nie było Cię w domu. Możesz kupić specjalną klatkę lub urządzić bezpieczne miejsce. W przypadku klatki zadbaj o to, aby zwierzę nie przebywało w niej dłużej niż 8 godzin.

W miarę jak Twój zwierzak będzie rósł, możesz potrzebować innych przedmiotów, takich jak smycz, obroża itp. Ale po raz pierwszy warto martwić się o te punkty.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jakie dokumenty są potrzebne do adopcji zwierzaka w Polsce?

Kolejną ważną kwestią są sprawy papierkowe. Jeśli masz polskie obywatelstwo, wystarczy, że podpiszesz umowę adopcji zwierzęcia. Jeśli nie posiadasz obywatelstwa polskiego, będziesz musiał dodatkowo okazać dokument potwierdzający legalny pobyt w Polsce.

Warunki adopcji zwierzęcia określają takie rzeczy jak obowiązki przyszłego właściciela zwierzęcia oraz odpowiedzialność za naruszenie tych obowiązków. Pamiętaj, że jeśli okaże się, że naruszyłeś przynajmniej jedną klauzulę, możesz ponieść karę.

Ponadto przyszły właściciel zwierzęcia musi mieć pewność, że dowie się o jego stanie zdrowia. Ten punkt jest zawarty w książce weterynaryjnej przyszłego pupila. Trzeba będzie również wypełnić specjalny kwestionariusz i odpowiedzieć na takie pytania jak:

  1. Gdzie mieszkasz;
  2. Ile godzin zwierzę będzie w domu bez Twojej obecności;
  3. Kto będzie opiekował się Twoim zwierzęciem w przypadku Twojego wyjazdu lub gdzie będzie w tym czasie;
  4. Jaki jest dla Ciebie najbardziej optymalny sposób karmienia zwierzęcia;
  5. Co sądzisz o tym, że zwierzęta muszą być sterylizowane;
  6. Wskaż swoje przybliżone działania w przypadku nadzwyczajnej sytuacji z udziałem Twojego pupila.

Zobacz też: Ukraińcy w Polsce mogą zdobyć niezbędne rzeczy dzięki serwisowi Lalafo

Jeśli ankieta spodoba się wolontariuszom, zostaniecie umówieni na kolejne spotkanie. Pamiętaj, że masz prawo do odmowy bez podania przyczyny. Traktuj więc proces wypełniania ankiety z maksymalną odpowiedzialnością.

Zasady trzymania zwierząt domowych w Polsce

Jeśli masz zgodę na zabranie zwierzęcia, musisz przestrzegać kilku zasad. Przecież ich naruszenie jest karalne przez prawo. Należy więc pamiętać o następujących kwestiach:

  1. Jeśli masz psa, musisz zapłacić od niego podatek. W przypadku kota nie jest to przewidziane. Należy pamiętać, że kwota ta wzrasta z każdym rokiem.
  2. Musisz zaczipować swojego zwierzaka. W tej chwili nie jest to konieczne, ale jeśli zwierzę się zgubi, łatwiej będzie je znaleźć.
  3. Musisz mieć obowiązkowe szczepienia zgodnie z harmonogramem;
  4. Psom i kotom należy zapewnić pomieszczenie, które chroni je przed zimnem, gorącem i opadami atmosferycznymi;
  5. Zwierzę musi mieć dostęp do światła dziennego i mieć możliwość swobodnej zmiany pozycji ciała.
  6. Zwierzę musi mieć stały dostęp do pożywienia i wody;
  7. Jeśli masz psa, nie możesz trzymać go na łańcuchu krótszym niż 3 metry i dłuższym niż 12 godzin.
  8. Twój pies nie może być spuszczany ze smyczy, chyba że posiadasz prywatną własność. W takim przypadku może chodzić po twoim podwórku;

Za znęcanie się nad zwierzętami grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Polska chroni prawa zwierząt. Pamiętajcie więc, że adopcja zwierzęcia tutaj to jeszcze większa odpowiedzialność niż adopcja w Ukrainie.

Przeczytaj artykuł o zasadach wwożenia zwierząt do Polski z Ukrainy w 2023 roku.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *