Świadczenie „500 plus na psa i kota” 2023 – jak je otrzymać w Polsce?

Yelizaveta Kamenieva
Polska, Zwierzęta | 5 listopada 2023
Komentarze 2
Kotek chodzi wokół stołu z pieniędzmi-PL Source: Vista Create

Od początku 2023 r. wszyscy właściciele zwierząt domowych, bez wyjątku, będą mogli ubiegać się o usługi weterynaryjne dla swoich pupili. Finansowanie zapewniają władze lokalne, z którymi należy się skontaktować, aby ubiegać się o jednorazową płatność. Dowiedzmy się, kto może uzyskać pomoc i jakie warunki należy spełnić.

Czym jest świadczenie „500+ dla psów i kotów”?

Program 500+ dla psów i kotów ma na celu wsparcie właścicieli zwierząt domowych i zmniejszenie liczby bezpańskich zwierząt. Obejmuje on ważne usługi weterynaryjne, takie jak sterylizacja, kastracja, czipowanie itp. Zwykle pokrywa pełną kwotę usługi weterynaryjnej, ale zależy to od sytuacji i liczby zwierząt.

Aby wziąć udział w programie pomocy finansowej, należy złożyć wniosek w ciągu bieżącego miesiąca. W przypadku niezłożenia wniosku w wyznaczonym terminie, nie wiadomo kiedy ponownie pojawi się taka możliwość. Obecnie 500+ dla Psów i Kotów wypłacane jest dwa razy w roku, na przykład na początku i na końcu roku. Jeśli posiadasz dwa lub więcej zwierząt, będziesz potrzebował większego wsparcia finansowego. Wypłat może być zatem więcej niż jedna.

Warto zauważyć, że pieniądze nie mogą być otrzymane fizycznie lub na karcie bankowej. Będzie to bezpośrednia płatność za usługi w gabinecie weterynaryjnym po odpowiednim badaniu i przepisaniu leczenia lub zabiegu.

Jakie usługi weterynaryjne obejmuje świadczenie 500+ dla psów i kotów?

Chociaż niektóre kliniki weterynaryjne w Polsce zadeklarowały gotowość do bezpłatnej pomocy ukraińskim zwierzętom, lista takich instytucji szybko się zmniejsza. Ogólnie rzecz biorąc, usługi weterynaryjne w Polsce nie są tanie, a w tym roku zwiększono podatek dla właścicieli psów. Ceny stale rosną, a opieka nad zwierzęciem staje się coraz droższa. W zależności od regionu badanie lekarskie kosztuje 100-150 złotych, opieka stomatologiczna 200 złotych, a za czipowanie można zapłacić pięćset złotych. Dlatego podjęliśmy inicjatywę wspierania właścicieli zwierząt w uzyskaniu drogich usług weterynaryjnych.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszego Facebooki naszego Instagram. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Procedury objęte programem 500 Plus obejmują wspomniane czipowanie, a także diagnostykę, kastrację i sterylizację. Rząd pokrywa 100% kosztów tych usług. Jednocześnie można uzyskać dodatkowe fundusze na inne usługi weterynaryjne. Pozwala to na regularne badania, diagnostykę i zapobieganie niebezpiecznym i niechcianym chorobom.

Gdzie mogę uzyskać pomoc z 500+ dla psa i kota?

Ważna uwaga: nie wszystkie gminy mogą pomóc w finansowaniu. Dlatego, aby przystąpić do programu, należy wcześniej dowiedzieć się, czy w danej miejscowości można liczyć na wsparcie rządowe. W tym celu należy skontaktować się z urzędem gminy lub miasta i zapytać o program 500+ dla psów i kotów.

Jednocześnie musisz zostać poinformowany o warunkach otrzymania pomocy i sposobie potwierdzenia kwalifikowalności do wsparcia finansowego. Zwykle obejmuje to dokument potwierdzający własność zwierzęcia i świadectwa szczepień. Może być również konieczne udowodnienie, że zapłaciłeś podatki w swojej gminie.

Terminy składania wniosków o pomoc „500+ dla psów i kotów”

Od stycznia 2023 r. wszyscy właściciele kotów i psów mogą zwrócić się do władz lokalnych o pomoc w zakresie usług weterynaryjnych. Usługa ta jest dostępna przez cały rok, jednak okres ten różni się w zależności od regionu Polski i gminy, w której mieszkasz. Terminy składania wniosków są ograniczone, więc warto sprawdzać je regularnie.

Zobacz też: Jak kupić zwierzaka w Polsce?

Aktualna oferta została ponownie omówiona pod koniec października. Wiadomo, że o pomoc finansową można ubiegać się do końca listopada. Inną opcją jest to, że finansowanie zostanie przedłużone na dłuższy okres, jeśli wystarczy środków. W szczególności kilkadziesiąt tysięcy złotych przeznaczonych jest na jedno polskie miasto.

Kastracja i czipowanie – dlaczego warto to robić?

Zabieg kastracji ma znaczący wpływ na zachowanie zwierząt i może być ratunkiem dla właścicieli agresywnych psów lub kotów, które zaznaczają swoje terytorium. Dotyczy to zwłaszcza kotów w wieku powyżej 6 miesięcy. W takich przypadkach kastracja może być ważnym rozwiązaniem w zakresie kontroli behawioralnej.

W przypadku sterylizacji zabieg ten prowadzi do bezpłodności i zmniejsza ryzyko wystąpienia niepożądanych chorób. Po tych zabiegach zmniejsza się ryzyko wystąpienia ropni lub nowotworów w narządach rozrodczych.

Czipowanie ma na celu zapobieganie bezdomności. Pozwala na identyfikację zwierzęcia i ułatwia jego odnalezienie w przypadku zaginięcia lub ucieczki. Koszt czipowania wynosi obecnie od 100 do 500 zł.

Wszystkie powyższe usługi są dostępne w ramach programu 500+ dla Psów i Kotów.

Komentarze 2
Polecane
Najnowsze
Popularne

2 odpowiedzi na “Świadczenie „500 plus na psa i kota” 2023 – jak je otrzymać w Polsce?”

  1. janisa pisze:

    czy na inne zwierzęta też można otrzymać 500+?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *