Pomoc finansowa od Save The Children

Irina Turaieva
Pomoc finansowa | 29 września 2022
Komentarze 0
dzieci noszące koszulki z napisem ratuj dzieci-PL

Organizacja Save The Children ponownie otworzyła formularz zgłoszeniowy dla ukraińskich uchodźców, którzy mogą ubiegać się o pomoc finansową w Polsce.

Międzynarodowa organizacja humanitarna Save The Children to pozarządowy projekt charytatywny, którego celem jest ochrona i wsparcie dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji spowodowanej wojną, klęskami żywiołowymi lub różnego rodzaju katastrofami. Od ponad 100 lat organizacja chroni dzieci na całym świecie, oferując różne rodzaje wsparcia, w tym transfery pieniężne, paczki żywnościowe i inne artykuły pierwszej potrzeby. Założona w 1919 roku w Wielkiej Brytanii, by pomóc ofiarom I wojny światowej, dziś rozrosła się w międzynarodowy sojusz Save The Children, do którego należy 29 organizacji krajowych, niosących pomoc w ponad 120 krajach.

Pierwszy etap wsparcia dla Ukraińców z programu Save The Children ruszył zaraz po rozpoczęciu przez Rosję agresji wiosną 2022 r. Wtedy w ramach programu uczestnikom zaoferowano wypłaty w wysokości 1320 zł na dziecko przez trzy miesiące. Obecnie kontynuowane są wypłaty dla osób, którym udało się zarejestrować w pierwszej „fali”, a organizatorzy wznowili przyjmowanie zgłoszeń dla kolejnych uczestników. Warto zaznaczyć, że obecnie nie ma dokładnych informacji na temat liczby płatności i kwot, które są planowane do wypłaty dla nowych uczestników projektu.

Kto może wziąć udział w programie?

Według strony internetowej programu:

Pomoc gotówkowa od Save The Children jest skierowana do osób w najtrudniejszej sytuacji, które opuściły Ukrainę i które nie otrzymują pomocy gotówkowej z innych źródeł. Jeśli spełniasz kryteria kwalifikacyjne, zostaniesz zapisany do programu pomocy pieniężnej Save The Children. Osobom, które spełniają kryteria kwalifikujące do programu pomocy pieniężnej, zapewniamy do trzech wypłat gotówkowych.

Może Cię również zainteresować, jak uzyskać pomoc finansową na wynajem mieszkań w Polsce.

Zapraszamy do naszego kanału na Telegramie pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl. Nasz zespół codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze porady.

Jak zarejestrować się do Save The Children?

Aby zgłosić chęć uczestnictwa w programie pomocowym należy wypełnić oferowany na stronie internetowej kwestionariusz, co zajmie około 10 minut. Formularz wniosku musi być wypełniony przez jednego przedstawiciela rodziny ubiegającej się o pomoc. Należy w nim wskazać dane osobowe wnioskodawcy (imię, nazwisko, numer telefonu kontaktowego, e-mail, numer ukraińskiej karty podatkowej, PESEL), a także podać podstawowe informacje o rodzinie, czyli:

  • liczbę osób w rodzinie, które są z Tobą i potrzebują pomocy (należy wskazać osobno dziewczynki, chłopców, kobiety i mężczyzn, podając ich wiek);
  • czy któryś z członków rodziny ma choroby przewlekłe;
  • ile kobiet w Twojej rodzinie jest w ciąży lub karmi piersią;
  • czy masz dzieci, które zostały oddzielone od swoich rodziców lub opiekunów;
  • w jakim mieszkaniu obecnie mieszkasz (w państwowym ośrodku dla uchodźców, u przyjaciół/znajomych, u polskiej rodziny lub wynajmujesz mieszkanie na własną rękę);
  • czy otrzymujesz w Polsce jakiekolwiek dochody, w tym regularną pomoc finansową od państwa;
  • czy zgłosiłeś się po pomoc finansową do innej organizacji pozarządowej lub ONZ.

Zobacz też: Ukraińcy w Polsce mogą zdobyć niezbędne rzeczy dzięki serwisowi Lalafo

Dodatkowo w kwestionariuszu należy poinformować o swoich planach na najbliższy okres (czy planuje się pobyt w Polsce dłuższy niż miesiąc), a także podać dane bankowe niezbędne do dokonania przelewu. Podczas wypełniania wniosku można wyrazić swoje życzenia dotyczące sposobu otrzymywania pomocy finansowej: bezpośrednio na konto bankowe w Ukrainie lub na konto w polskim banku. Wejdź w link, aby dowiedzieć się jak otworzyć konto w polskim banku. Istnieje również możliwość wyboru przelewu za pośrednictwem systemu Western Union.

Co zrobić po rejestracji?

Po potwierdzeniu podanych informacji, w ciągu czterech tygodni powinieneś otrzymać wiadomość tekstową z informacją, że zostałeś przyjęty do programu. W tej wiadomości otrzymasz również wskazówki o kolejnych krokach i szczegółach niezbędnych do otrzymania płatności. Odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu zostaną zapisane w programie KOVO, a otrzymane informacje będą bezpiecznie przechowywane zgodnie z Kartą Europejską. Organizatorzy przypominają również, że otrzymanie pomocy jest bezpłatne, więc nikt nie może od Was niczego żądać w zamian.

Czy wypełnienie wniosku gwarantuje otrzymanie płatności?

Jak informują organizatorzy programu, wypełnienie wniosku o pomoc finansową w ramach programu Save The Children nie gwarantuje otrzymania środków. Decyzja o udzieleniu pomocy i jej wysokości podejmowana jest w każdym przypadku indywidualnie, w zależności od aktualnych okoliczności i rzeczywistych potrzeb wnioskodawcy. Aby wyjaśnić wszystkie wymagania i warunki uczestnictwa w projekcie, można zadzwonić do polskiego biura programu oraz napisać na adres e-mail. Wniosek o pomoc finansową od Save The Children można wypełnić tutaj.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *