Od dziś Ukraińcy mogą wyrobić paszport we Wrocławiu

26 września 2022

Konsulat Generalny we Wrocławiu rozpoczął przyjmowanie dokumentów o wydanie paszportów obywateli Ukrainy na wyjazd za granicę.

Jak poinformowano na stronie Konsulatu Generalnego Ukrainy we Wrocławiu, od 22 września 2022 roku placówka w trybie testowym rozpoczyna przyjmowanie dokumentów do wydania paszportu obywatela Ukrainy na wyjazd za granicę. Czyli od teraz obywatele Ukrainy, którzy ukończyli już 12 lat i przebywają obecnie w Polsce, mają możliwość złożenia wniosku o paszport we Wrocławiu.

Konsulat Generalny Ukrainy we Wrocławiu mieści się przy pl. Biskupa Nankiera 7 i obsługuje Ukraińców mieszkających wyłącznie na terenie województwa dolnośląskiego, opolskiego, lubelskiego i wielkopolskiego. Jednak, jak wyjaśniają pracownicy konsulatu, w przypadku rozstrzygania kwestii obywatelstwa obowiązuje wyraźny podział na okręgi konsularne, natomiast obywatele Ukrainy mogą ubiegać się o paszport w każdym urzędzie konsularnym kraju zamieszkania.

Usługi świadczone w Konsulacie Ukrainy we Wrocławiu

Ukraińcy mogą zgłaszać się do Konsulatu Generalnego Ukrainy we Wrocławiu w razie potrzeby:

 • przedłużenia ważności paszportu zagranicznego;
 • wpisania dziecka do paszportu rodziców;
 • wydania paszportu dla dzieci poniżej 12 roku życia;
 • wydania paszportu obywatela Ukrainy na wyjazd za granicę dla osób w wieku 12 lat i starszych.

Jednocześnie, planując termin przyjęcia konsularnego w tych sprawach, należy odpowiedzialnie podejść do przygotowania się do wizyty. Przede wszystkim chodzi o wypełnienie wszystkich niezbędnych wniosków i przygotowanie kopii dokumentów. Na stronie Konsulatu Generalnego widnieje przecież ostrzeżenie, że placówka przyjmie tylko te osoby, które przygotowały pełen pakiet niezbędnych dokumentów.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału na Telegramie. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jakie dokumenty należy przygotować do wydania paszportu turystycznego?

Aby otrzymać paszport na wyjazd za granicę, obywatele Ukrainy muszą złożyć w urzędzie konsularnym we Wrocławiu następujący pakiet dokumentów:

 • wypełniony wniosek o wydanie dokumentu;
 • paszport zagraniczny (oryginał i kopia pierwszej strony);
 • paszport wewnętrzny (kopie wszystkich stron z pieczątkami – dla osób, które ukończyły 14 lat);
 • dokument potwierdzający stały lub czasowy pobyt wnioskodawcy za granicą – karta pobytu, a dla migrantów wojskowych jest to PESEL (oryginał i kopia), akceptowany będzie również wydrukowany profil z aplikacji diia.pl;
 • dokument potwierdzający miejsce zameldowania wnioskodawcy na terytorium Polski – meldunek (oryginał i kopia), zaświadczenie może być sporządzone w urzędzie miasta, w którym znajduje się PESEL;
 • jedno zdjęcie o wymiarach 10×15 cm (zdjęcie musi być wykonane na białym tle, ekspozycja twarzy – 70%);
 • dokument potwierdzający wniesienie opłaty konsularnej.

Należy pamiętać, że wniesienie opłaty konsularnej następuje w dniu złożenia dokumentów w urzędzie konsularnym. Szczegóły dotyczące płatności zostaną podane przez urzędnika po sprawdzeniu zgodności dokumentów złożonych podczas odbioru w konsulacie. Obecnie opłata konsularna za wydanie paszportu wynosi 539 zł (około 4160 UAH). Kwota ta obejmuje automatyczne przetwarzanie danych (166 zł) plus samo wydanie paszportu (373 zł).

Jak złożyć wniosek o paszport w konsulacie

Przyjmowanie dokumentów do wydania paszportu obywatela Ukrainy na wyjazd za granicę we Wrocławiu (jak również w Warszawie) będzie się odbywało wyłącznie po wcześniejszym umówieniu się. Aby złożyć wniosek o wydanie dokumentu paszportowego oraz dokonać odpowiednich czynności konsularnych, należy wcześniej zarejestrować się w elektronicznej kolejce do wydania paszportu. Jak informują pracownicy konsulatu, wolne terminy na rejestrację w kolejce otwierają się automatycznie o godzinie 22.00 codziennie przez 10 dni z góry, z wyjątkiem środy i czwartku.

Przypominamy, że usługa rejestracji w kolejce elektronicznej jest bezpłatna. Po pomyślnym zakończeniu procedury rejestracji otrzymają Państwo SMS z linkiem do potwierdzenia terminu wizyty. Wcześniej pisaliśmy szczegółowo o tym, jak zarejestrować się w elektronicznej kolejce do usług konsularnych i o czym należy pamiętać, korzystając z rezerwacji online. Tutaj można pobrać formularz wniosku o wydanie paszportu obywatela Ukrainy na wyjazd za granicę we Wrocławiu. W celu prawidłowego wypełnienia wszystkich wierszy formularza i uniknięcia problemów podczas odbioru dokumentów, prosimy o zapoznanie się z wzorem tego wniosku.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *