Nowy paszport i wymiana prawa jazdy w Polsce

1 grudnia 2022
Source: Vista Create

Ukraińcy mieszkający w Polsce mają możliwość wydawania dokumentów paszportowych. Jest to możliwe dzięki temu, że ukraiński serwis paszportowy DP Dokument działa w czterech miastach w Polsce. Podpowiadamy, z jakich usług możesz skorzystać w tej instytucji.

Obsługa paszportowa w Polsce

Wyrabianie dokumentów paszportowych to jeden z najważniejszych problemów Ukraińców mieszkających za granicą. Obecnie stało się to łatwiejsze, ponieważ w Polsce działają już cztery instytucje DP Dokument. Ponadto planowane jest uruchomienie instytucji tej służby w Czechach, Niemczech i Turcji.

Otwarcie usług paszportowych w Polsce stało się możliwe dzięki Uchwale nr 678 z dnia 10 czerwca 2022 r. Mówimy o realizacji eksperymentalnego projektu dotyczącego wydawania paszportu obywatela Ukrainy i paszportu obywatela Ukrainy na wyjazd za granicę dla obywateli Ukrainy przebywających poza Ukrainą.

Obecnie Ukraińcy mogą przedstawiać dokumenty w:

W placówkach możliwe jest okazanie paszportu obywatela Ukrainy (dowodu osobistego) i paszportu obywatela Ukrainy na wyjazd za granicę, wymianę prawa jazdy na nowe lub okazanie prawa jazdy, a także skorzystać z funkcji wysyłania dokumentów.

Aby skorzystać z usług serwisu, można zarejestrować się online w kolejce elektronicznej lub przyjść osobiście i dołączyć do kolejki na żywo. Serwis czynny jest od poniedziałku do soboty włącznie, w godzinach od 10 do 19. Płatność za wszystkie usługi odbywa się na miejscu za pomocą karty. Jeśli masz zagraniczną kartę, upewnij się, że masz możliwość dokonania płatności w hrywnach. Nie ma płatności gotówką.

Jak zrobić paszport w Polsce

W usłudze DP dokument może być przedstawiony jako paszport zagraniczny lub dowód osobisty. Możliwe jest nawet wyprodukowanie obu dokumentów jednocześnie. Istnieje również możliwość wydania paszportu dla dzieci (do 16 roku życia). Ceny dokumentów wahają się w następującym przedziale:

 • Produkcja paszportu zagranicznego. Pilne – 1496 UAH + 370 zł opłaty serwisowej. Niepilne – 856 hrywien + 370 zł opłaty serwisowej;
 • Produkcja dowodu osobistego. Pilne – 820 hrywien + 370 zł opłaty eksploatacyjnej. Niepilne – 450 hrywien + 370 zł opłaty serwisowej.

Termin produkcji dokumentów potrwa od 20 do 45 dni roboczych. Ale ze względu na ogromny popyt warunki te mogą wzrosnąć.

Aby wydać paszport, należy złożyć następujące dokumenty:

 1. Paszport obywatela Ukrainy;
 2. NIP (numer identyfikacyjny);
 3. Formularz zgłoszeniowy (do wypełnienia na miejscu);
 4. Jeśli są, wcześniej wydane paszporty zagraniczne;
 5. Jeśli Twój paszport został skradziony – wyciąg z Jednolitego Rejestru Dochodzeń Przygotowawczych.
 6. Jeśli otrzymałeś paszport na terytorium niekontrolowanym przez Ukrainę, musisz zabrać ze sobą każdy dokument, który zawiera Twój wizerunek. Pełną listę dokumentów, które mogą być odpowiednie, znajdziesz pod linkiem.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz Facebooka pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Ciebie najlepsze wiadomości i najtrafniejsze porady.

Jak wymienić prawo jazdy w Polsce

Kolejną usługą świadczoną przez DP Dokument jest wymiana lub wyrobienie nowego prawa jazdy. Certyfikat podlega wymianie, jeżeli:

 • Twoje prawo jazdy straciło wygląd, co uniemożliwia dalsze korzystanie z niego (np. nie można odczytać zapisów itp.);
 • Zmieniły się dane osobowe właściciela (na przykład nazwisko, imię, patronimika, płeć);
 • Istnieje potrzeba podania danych osobowych alfabetem łacińskim, zmiany zdigitalizowanego wyrazu twarzy itp.

Taka usługa kosztuje 254 hrywien + 420 zł opłaty serwisowej. Okres, na który wydawane jest nowe świadectwo wynosi 30 lat. Prawo jazdy jest drukowane na miejscu i wydawane natychmiast po rejestracji.

Prawo jazdy można wymienić bezpośrednio w serwisie stacjonarnym, ale według innego harmonogramu (różni się od ogólnego harmonogramu centrum): wt.-pt.: 10:00-17:00, sob.: 10:00-15:30 , niedz., pon. – weekend.

Dokumenty wymagane do wydania nowego prawa jazdy:

 1. Paszport obywatela Ukrainy;
 2. Zaświadczenie o nadaniu numeru ewidencyjnego karty rozliczeniowej podatnika;
 3. Twoje obecne prawo jazdy;
 4. Jeżeli zmieniłeś swoje dane osobowe – dokument to potwierdzający;
 5. Zaświadczenie lekarskie potwierdzające zdolność do kierowania pojazdami (formularz 083/o). Ale obecnie, ze względu na stan wojenny, nie jest to wymagane.

Jak przesłać gotowe dokumenty z Ukrainy do Polski

Kolejną usługą, z której można skorzystać w DP Dokument, jest przesyłanie gotowych dokumentów paszportowych. Aby skorzystać z tej usługi, nie trzeba się wcześniej rejestrować. Pamiętaj jednak, że z usługi może skorzystać tylko osoba, która wystawiła dokumenty na jego nazwisko. Ale jeśli mówimy o osobie niepełnoletniej, wniosek składa rodzic lub opiekun.

Cena usługi to 150 zł. Możesz przesłać wszystkie sporządzone przez siebie dokumenty. Przelew jest możliwy we wszystkich miastach, w których działa usługa paszportowa.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *