Nowy paszport i wymiana prawa jazdy w Polsce

1 lutego 2023
paszport Ukrainy w Polsce w rękach mężczyzny-PL Source: Vista Create

Ukraińcy mieszkający w Polsce mogą wyrobić dokumenty paszportowe. Jest to możliwe dzięki temu, że ukraiński serwis paszportowy DP Document działa w czterech miastach Polski. Podpowiadamy, z jakich usług można skorzystać w tej instytucji.

Obsługa paszportowa w Polsce

Wyrabianie dokumentów paszportowych to jeden z najważniejszych problemów Ukraińców mieszkających za granicą. Obecnie stało się to łatwiejsze, ponieważ w Polsce działają już cztery instytucje DP Dokument. Ponadto planowane jest uruchomienie jej w Czechach, Niemczech i Turcji.

Otwarcie usług paszportowych w Polsce stało się możliwe dzięki Uchwale nr 678 z dnia 10 czerwca 2022 r. Chodzi o realizację pilotażowego projektu dotyczącego wydawania paszportu obywatela Ukrainy i paszportu obywatela Ukrainy na wyjazd za granicę wszystkim, którzy przebywają poza granicami Ukrainy.

Obecnie Ukraińcy mogą wyrabiać dokumenty w:

30 stycznia w Krakowie został otwarty nowy serwis paszportowy. Mieści się na Pawiej 5. Nieopodal dworca kolejowego w centrum handlowym Galeria Krakowska. Aby znaleźć usługę paszportową, musisz wejść na drugie piętro. Jednocześnie punkt przetwarzania dokumentów w pobliżu budynku dworca będzie przyjmował również interesantów.

Aby dostać się do recepcji we Wrocławiu należy podjechać pod Tarczyński Arena i udać się na sektor A3. Następnie musisz zejść na parking podziemny. Pod starym adresem serwis DP Document nie świadczy już usług na terenie Wrocławia.

W instytucjach można wydać paszport obywatela Ukrainy (dowód osobisty) oraz paszport obywatela Ukrainy na wyjazd za granicę, wymienić prawo jazdy na nowe lub wydać prawo jazdy, a także skorzystać z funkcji wysyłania dokumentów.

Aby skorzystać z usług serwisu, można zarejestrować się online w kolejce elektronicznej lub przyjść osobiście i dołączyć do kolejki na żywo. Serwis czynny jest od poniedziałku do soboty włącznie, w godzinach od 10 do 19. Płatność za wszystkie usługi odbywa się na miejscu za pomocą karty. Jeśli masz zagraniczną kartę, upewnij się, że masz możliwość dokonania płatności w hrywnach. Nie ma możliwości płatności gotówką.

W Centrum Obsługi Mieszkańców można złożyć wszystkie te same dokumenty, które składa się w innych punktach.

Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty, od 9 do 18. Można stanąć w kolejce na żywo lub zapisać się do kolejki elektronicznej. Link do elektronicznej kolejki podany jest powyżej.

Jak wyrobić paszport w Polsce?

W serwisie DP Document można wyrobić zarówno paszport, jak i dowód osobisty. A nawet możliwe jest sporządzenie obu dokumentów w tym samym czasie. Istnieje również możliwość wyrobienia paszportu dla dzieci (poniżej 16 roku życia). Ceny dokumentów oscylują wnastępującym przedziale:

 • Produkcja paszportu zagranicznego. Pilne – 1496 UAH + 370 zł opłaty serwisowej. Niepilne – 856 hrywien + 370 zł opłaty serwisowej;
 • Produkcja dowodu osobistego. Pilne – 820 hrywien + 370 zł opłaty eksploatacyjnej. Niepilne – 450 hrywien + 370 zł opłaty serwisowej.

Termin produkcji dokumentów potrwa od 20 do 45 dni roboczych. Jednak ze względu na ogromny popyt, terminy te mogą się wydłużyć.

Aby złożyć wniosek o wydanie paszportu należy złożyć następujące dokumenty:

 1. Paszport obywatela Ukrainy;
 2. NIP (numer identyfikacyjny);
 3. Formularz zgłoszeniowy (do wypełnienia na miejscu);
 4. Jeśli są, wcześniej wydane paszporty zagraniczne;
 5. Jeśli Twój paszport został skradziony – wyciąg z Jednolitego Rejestru Postępowań Przygotowawczych;
 6. Jeśli otrzymałeś paszport na terytorium niekontrolowanym przez Ukrainę, musisz zabrać ze sobą każdy dokument, który zawiera Twój wizerunek. Pełną listę dokumentów, które mogą być odpowiednie, znajdziesz pod linkiem.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jak wymienić prawo jazdy w Polsce?

Kolejną usługą świadczoną przez DP Dokument jest wymiana lub wyrobienie nowego prawa jazdy. Dokument podlega wymianie, jeżeli:

 • Twoje prawo jazdy się zniszczyło, co uniemożliwia jego dalsze wykorzystanie (np. nie da się odczytać zapisów itp.);
 • Nastąpiła zmiana danych osobowych właściciela (np. nazwisko, imię, patronimik, płeć);
 • Istnieje potrzeba doprecyzowania danych osobowych literami łacińskimi, zmiany rodzaju digitalizowanego wyrazu twarzy itp.

Taka usługa kosztuje 254 hrywien + 420 zł opłaty serwisowej. Okres, na który wydawane jest nowy dokument wynosi 30 lat. Prawo jazdy jest drukowane na miejscu i wydawane natychmiast po rejestracji.

Prawo jazdy można wymienić bezpośrednio w serwisie stacjonarnym, ale według innego harmonogramu (różni się od ogólnego harmonogramu centrum): wt.-pt.: 10:00-17:00, sob.: 10:00-15:30 , niedz., pon. – weekend.

Dokumenty wymagane do wydania nowego prawa jazdy:

 1. Paszport obywatela Ukrainy;
 2. Zaświadczenie o nadaniu numeru ewidencyjnego karty rozliczeniowej podatnika;
 3. Twoje obecne prawo jazdy;
 4. Jeżeli zmieniłeś swoje dane osobowe – dokument to potwierdzający;
 5. Zaświadczenie lekarskie potwierdzające zdolność do kierowania pojazdami (formularz 083/o). Ale obecnie, ze względu na stan wojenny, nie jest to wymagane.

Jak przesłać gotowe dokumenty z Ukrainy do Polski?

Kolejną usługą, z której można skorzystać w DP Document jest wysyłka gotowych dokumentów paszportowych. Aby to zrobić, nie trzeba się wcześniej rejestrować. Pamiętaj jednak, że z usługi może skorzystać tylko osoba, która wystawiła dokumenty na swoje nazwisko. Jeśli jednak mówimy o osobie niepełnoletniej, wniosek składają rodzice lub opiekunowie.

Zobacz też: Powrót do Ukrainy – co musisz wiedzieć i co zrobić przed wyjazdem z Polski?

Cena usługi wynosi 150 zł. Dzięki niej możesz przesłać wszystkie sporządzone przez siebie dokumenty. Transfer jest możliwy we wszystkich miastach, w których działa serwis paszportowy.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

2 odpowiedzi na “Nowy paszport i wymiana prawa jazdy w Polsce”

 1. Jacek K. pisze:

  Witam, mam zapytanie w sprawie obywatela UA, który przybył do RP przed 24/02/2022, około 09/2023 utraciła ważność jego prawa jazdy, wydanego na okres 2 lat. Pytanie, czy w sytuacji braku objęcia specjalną ustawą dotyczącą osób przybyłych z UA do RP po 24/02/2022, prawo jazdy tej osoby jest ważne?

  • Irina Turaieva pisze:

   Dzień dobry. Jesteśmy portalem informacyjnym, więc nie mamy kompetencji do udzielania porad. Powinien Pan zasięgnąć informacji u właściwych organów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *