Nowy paszport i wymiana prawa jazdy w Polsce

Komentarze 43
paszport Ukrainy w Polsce w rękach mężczyzny-PL Author: Tetiana Sharapova

Ukraińcy mieszkający w Polsce mogą wyrobić dokumenty paszportowe. Jest to możliwe dzięki temu, że ukraiński serwis paszportowy DP Document działa w czterech miastach Polski. Podpowiadamy, z jakich usług można skorzystać w tej instytucji.

Od teraz Ukraińcy mogą wydawać kilka dokumentów dla swoich dzieci jednocześnie

Jednoczesne wydawanie paszportów jest popularne wśród Ukraińców. Jest to wygodne i wymaga znacznie mniej wysiłku. I od teraz można ubiegać się o paszporty dla dzieci w tym samym czasie. Więc teraz, podczas wizyty w jednej z usług, jeden z rodziców może

 • jednocześnie złożyć wniosek o dowód osobisty i paszport, a także o paszport dla swojego dziecka do 14 roku życia;
 • jednocześnie złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego i paszportu dla swojego dziecka, które nie ukończyło 14 roku życia.

Dzieci w wieku 12 lat i więcej muszą być obecne podczas procedury składania wniosku.

Obsługa paszportowa w Polsce

Wyrabianie dokumentów paszportowych to jeden z najważniejszych problemów Ukraińców mieszkających za granicą. Obecnie stało się to łatwiejsze, ponieważ w Polsce działają już cztery instytucje DP Dokument. Ponadto planowane jest uruchomienie jej w Czechach, Niemczech i Turcji.

Otwarcie usług paszportowych w Polsce stało się możliwe dzięki Uchwale nr 678 z dnia 10 czerwca 2022 r. Chodzi o realizację pilotażowego projektu dotyczącego wydawania paszportu obywatela Ukrainy i paszportu obywatela Ukrainy na wyjazd za granicę wszystkim, którzy przebywają poza granicami Ukrainy.

Obecnie Ukraińcy mogą wyrabiać dokumenty w:

Aby dostać się do recepcji we Wrocławiu należy podjechać pod Tarczyński Arena i udać się na sektor A3. Następnie musisz zejść na parking podziemny. Pod starym adresem serwis DP Document nie świadczy już usług na terenie Wrocławia.

W instytucjach można wydać paszport obywatela Ukrainy (dowód osobisty) oraz paszport obywatela Ukrainy na wyjazd za granicę, wymienić prawo jazdy na nowe lub wydać prawo jazdy, a także skorzystać z funkcji wysyłania dokumentów.

Aby skorzystać z usług serwisu, można zarejestrować się online w kolejce elektronicznej lub przyjść osobiście i dołączyć do kolejki na żywo. Serwis czynny jest od poniedziałku do soboty włącznie, w godzinach od 10 do 19. Płatność za wszystkie usługi odbywa się na miejscu za pomocą karty. Jeśli masz zagraniczną kartę, upewnij się, że masz możliwość dokonania płatności w hrywnach. Nie ma możliwości płatności gotówką.

W Centrum Obsługi Mieszkańców można złożyć wszystkie te same dokumenty, które składa się w innych punktach.

Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty, od 9 do 18. Można stanąć w kolejce na żywo lub zapisać się do kolejki elektronicznej. Link do elektronicznej kolejki podany jest powyżej.

Jak wyrobić paszport w Polsce?

W serwisie DP Document można wyrobić zarówno paszport, jak i dowód osobisty. A nawet możliwe jest sporządzenie obu dokumentów w tym samym czasie. Istnieje również możliwość wyrobienia paszportu dla dzieci (poniżej 16 roku życia). Ceny dokumentów oscylują wnastępującym przedziale:

 • Produkcja paszportu zagranicznego. Pilne – 1496 UAH + 370 zł opłaty serwisowej. Niepilne – 856 hrywien + 370 zł opłaty serwisowej;
 • Produkcja dowodu osobistego. Pilne – 820 hrywien + 370 zł opłaty eksploatacyjnej. Niepilne – 450 hrywien + 370 zł opłaty serwisowej.

Termin produkcji dokumentów potrwa od 20 do 45 dni roboczych. Jednak ze względu na ogromny popyt, terminy te mogą się wydłużyć.

Aby złożyć wniosek o wydanie paszportu należy złożyć następujące dokumenty:

 1. Paszport obywatela Ukrainy;
 2. NIP (numer identyfikacyjny);
 3. Formularz zgłoszeniowy (do wypełnienia na miejscu);
 4. Jeśli są, wcześniej wydane paszporty zagraniczne;
 5. Jeśli Twój paszport został skradziony – wyciąg z Jednolitego Rejestru Postępowań Przygotowawczych;
 6. Jeśli otrzymałeś paszport na terytorium niekontrolowanym przez Ukrainę, musisz zabrać ze sobą każdy dokument, który zawiera Twój wizerunek.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jak przesłać gotowe dokumenty z Ukrainy do Polski?

Kolejną usługą, z której można skorzystać w DP Document jest wysyłka gotowych dokumentów paszportowych. Aby to zrobić, nie trzeba się wcześniej rejestrować. Pamiętaj jednak, że z usługi może skorzystać tylko osoba, która wystawiła dokumenty na swoje nazwisko. Jeśli jednak mówimy o osobie niepełnoletniej, wniosek składają rodzice lub opiekunowie.

Zobacz też: Pobór do wojska dla Ukraińców mieszkających w Polsce i innych krajach

Cena usługi wynosi 150 zł. Dzięki niej możesz przesłać wszystkie sporządzone przez siebie dokumenty. Transfer jest możliwy we wszystkich miastach, w których działa serwis paszportowy.

Komentarze 43
Polecane
Najnowsze
Popularne

43 odpowiedzi na “Nowy paszport i wymiana prawa jazdy w Polsce”

 1. Іванов Іван pisze:

  Доброго дня. А чи можна зробити другий закордонний паспорт?? Один я маю але термін закінчується за 3 роки. Чи можливо виготовити ще один?

 2. Gena pisze:

  Chce wyrobic nowy paszport ukrainski ale poprzedni zostal zgubiony.Jak to załatwić?

  • Tetiana Sharapova pisze:

   Dzień dobry. Proszę się zapoznać z informacją w artykule.

   • Олеся pisze:

    Добрый день, моему сыну исполнилось 14 лет- за какое время нужно сделать укр паспорт ? Находимся 2- ой год в Польше

 3. Pozwolenie na pobyt stały pisze:

  Czy zostaną mi wyrobione dokumenty jeżeli nie jestem obywatelem Ukrainy a mam pozwolenie na pobyt stały w Ukrainie? Mam w Polsce status uchodźcy. Potrzebuje dokumentu wyjazdowego z Polski

 4. roberto pisze:

  czy mozna wyrobic w PL paszport jezeli nie ma sie starego Ukrainskiego bo wyjechalo sie z Ukrainy na paszporcie innego kraju ? reszta dokumentow jest.

 5. Гаврилюк Валентина pisze:

  Доброго дня, маємо таку ситуацію, я приїхала зі своїми внуками по війні, потрібно їм виробити паспорт, вони мають італійське свідоцтво про народження перекладено на українську мову( внуки являються громадянами україни)але нам сказали що потрібна довідка яка підтверджує громадянство, через Генеральне консульство України в Неаполі, ми отримали довідку підтверджуючу громадянство внуків, але нажаль маємо тільки скан цих документів, оригіналу через данну ситуацію можливості переказати не має. Чи вистачить скану цих документів для того щоб виготовити паспорт?

  • Tetiana Sharapova pisze:

   Доброго дня. Цю інформацію потрібно дізнаватися безпосередньо в установі, яка займається виготовленням документів

 6. Оксана pisze:

  Доброго дня.У моєї дочки Юлії,18 років,закінчується термін дії українського паспорту.Чи можу я його виготовити в Кракові,Варшаві?Що для цього потрібно робити?

  • Tetiana Sharapova pisze:

   Доброго дня. Можете, в статті про це розписано. За більш детальними подробицями радимо звернутися безпосередньо до сервісу ДП Документ

 7. Nelya Sukach pisze:

  Dzień dobry, czy mogę wyrobić nowy paszport który data wygasa w następnym roku w lipcu, dla mojej córki 15lat
  Dziekuje

  • Tetiana Sharapova pisze:

   Доброго дня. Так, зверніться, будь ласка, до сервісу

 8. Alina P pisze:

  Dzień dobry, jestem obywatelką UK, będę miała zmianę nazwiska, ponieważ biorę ślub. Czy można wyrobić nowy paszport zewnętrzny i wewnętrzny i prawo jazdy, jakie dla tego potrzebuje dokumenty

  • Tetiana Sharapova pisze:

   Доброго дня. Ця інформація є в статті.

   • Alina P pisze:

    Вибачте, але я не знайшла пункту, чи могла б пані його підіслати. Бо я не знайшла підпункту зміна прізвища після взяття шлюбу і які документи потрібні. Дякую

   • Olga Snarska pisze:

    Доброго дня, теж цікавить, які документи потрібно мати на зміну прізвища, інформацію на жаль не знайшла

 9. wyrobienie nowego paszportu. pisze:

  Jestem z Ukrainy .Mam 17 lat. skończyła się ważność paszportu. Jakie dokumenty muszę dostarczyć do wyrobienia nowego paszportu. Czy rodzice musza być obecni przy składaniu dokumentów.

 10. Diana Pomirkovana pisze:

  Proszę o podpowiedz na jakiej zasadzie działa transfer dokumentów ?w jaki sposób taki transfer mogę wykonać ?

  • Tetiana Sharapova pisze:

   Доброго дня. Зверніться, будь ласка, безпосередньо до паспортного сервісу з цим питанням

 11. Bernard M. pisze:

  Dzień dobry. Mieszkamy z małżonką (obywatelką Ukrainy) na stałe w Niemczech. Niestety tutaj w Konsulacie we Frankfurcie/ Menem jest problem z uzyskaniem terminu na wyrobienie nowego paszportu (zmiana nazwiska) a takie udogodnienia, jak w Polsce, jeszcze tutaj nie dotarły. Ja (małżonek) mam podwąójne obywatelstwo minm. polskie. Czy moja małżonka mogłaby skorzystać z serwisu wyrobienia paszportu również na terytorium Polski?

 12. Diana Niedbałka pisze:

  Witam,w jaki sposób mogę rozwiązać mój problem?proszę o podpowiedz .Jestem obywatelka Ukrainy ,mieszkam w Warszawie na stałe ,około 2 lat temu ukr paszport został oddany do wymiany nazwiska w m.Łuck ,teraz nie mogę go odebrać ,przez co nie mogę uaktualnić innych swoich dokumentów ,czy jest szansa w jakiś sposób przetransportować go tutaj z Ukrainy?

  • Tetiana Sharapova pisze:

   Доброго дня. Раджу дізнатися це безпосередньо в сервісі.

 13. Monika Pe. pisze:

  Mam zapytanie, koleżanka Ukrainka wróciła teraz na Ukrainę na 3 tygodnie. Czy może wyrobić córce paszport tam, zawczasu, obecny paszport córki jest jeszcze ważny, ale niedługo będzie tracił ważność. Wolałaby to zrobić na Ukrainie. Tylko czy tak można? Wyrobić nowy, kiedy stary jest aktualny jeszcze? Proszę o odpowiedź.

  • Tetiana Sharapova pisze:

   Dzien dobry. Tak

   • Лариса pisze:

    Підскажіть ,будь ласка,чи можу я зробити в Польщі закордонний паспорт,якщо не маю української прописки.

    • Tetiana Sharapova pisze:

     Доброго дня. Не можемо підказати. Уточніть це, будь ласка, безпосередньо в сервісі

 14. Uliana pisze:

  Dzień dobry, czy można w Polsce wyrobić dowód osobisty ukraiński?

 15. Kolesnyk Liudmyla pisze:

  Dzień dobry.Czy moja koleżanka może mnie upoważnić do odbioru jej oraz jej rodziny paszportów ?

  • Tetiana Sharapova pisze:

   Доброго дня. Краще уточнити це безпосередньо в установі, яка цим займається

 16. Ania pisze:

  Witam. Mam pytanie, czy jest możliwość uregulowania opłat za paszport gotówką?

  • Tetiana Sharapova pisze:

   Доброго дня. Зверніться, будь ласка, безпосередньо до установи

 17. Paszport Ukrainy pisze:

  Muszę pojechać do Ukrainy, ale paszport jeszcze nie dostałam. Czy jest możliwość dowiedzieć się o terminie wydania mojego paszportu?

  • Tetiana Sharapova pisze:

   Доброго дня. Зверніться, будь ласка, безпосередньо до установи

 18. Vasylyna Dopierala pisze:

  Jestem , obywatelka Ukrainy nie dawno zgubiłam paszportbiometryczny.Zostały mi tylko zdjęcia nie wiem co robić 😭

 19. Jacek K. pisze:

  Witam, mam zapytanie w sprawie obywatela UA, który przybył do RP przed 24/02/2022, około 09/2023 utraciła ważność jego prawa jazdy, wydanego na okres 2 lat. Pytanie, czy w sytuacji braku objęcia specjalną ustawą dotyczącą osób przybyłych z UA do RP po 24/02/2022, prawo jazdy tej osoby jest ważne?

  • Irina Turaieva pisze:

   Dzień dobry. Jesteśmy portalem informacyjnym, więc nie mamy kompetencji do udzielania porad. Powinien Pan zasięgnąć informacji u właściwych organów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *