Gorąca linia dla medyków i pacjentów z Ukrainy

13 lipca 2022

Narodowy Fundusz Zdrowia w Polsce uruchomił infolinię dla lekarzy i pacjentów z Ukrainy.

Dzwoniąc pod numer 800-190-590, można uzyskać następujące informacje:

  • jak znaleźć pracę w swojej specjalności w Polsce z dyplomem lekarza i jakie są warunki zatrudnienia w placówkach medycznych,
  • jak osoby chore na nowotwory lub choroby hematologiczne mogą kontynuować leczenie w Polsce,

Infolinia jest całkowicie bezpłatna, a porady tam udzielane są w języku ukraińskim oraz polskim. Można również skontaktować się drogą mailową, wysyłając zapytanie na adres tip@nfz.gov.pl.

Przypominamy, że w Polsce funkcjonuje Teleplatforma Pierwszego Kontaktu, która umożliwia dostęp do pomocy medycznej poza godzinami pracy placówek służby zdrowia (w nocy, w weekendy i święta). Doradcy mówią po polsku, ukraińsku i angielsku. Porady, recepty i skierowania można uzyskać pod numerem 800 137 200 (bezpłatnie).

Punkt Pierwszego Kontaktu jest czynny w dni powszednie od godziny 18.00 do 8.00 rano następnego dnia, a w weekendy i święta 24 godziny na dobę. Możemy tam uzyskać:

  • porady lekarskie,
  • elektroniczna recepta,
  • elektroniczny voucher na usługi zdrowotne,
  • e-skierowanie na badanie na koronawirus, e-zwolnienie lekarskie.

Stefaniia Chuakova

Autor artykułów na stronie. Na portalu dzielę się ciekawymi informacjami, a także własnymi doświadczeniami. Marzę, że dzień trwa nie 24, ale co najmniej 25 godzin. Uwielbiam piękne buty i pyszne cukierki. Uwielbiam ręcznie robione produkty i czystość w domu. Moje motto życiowe: „Sam się nauczę i przekażę innym”.

podziel się

Możliwość komentowania została wyłączona.