Szczepienia dzieci z Ukrainy

Niedawno pojawiła się informacja, że od października dawkę przypominającą szczepionki COVID otrzymają dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Inicjatywa ta rozpoczęła się 3 października. Dzieciom zostanie wstrzyknięta szczepionka Pfizer Junior. 20 września, został on dopuszczony do użytku przez Europejską Agencję Leków (EMA).
Jeśli chcesz zapisać dziecko na szczepienie, musisz zadzwonić pod numer 989 lub skontaktować się z najbliższym punktem szczepień. Alternatywnie można skorzystać z portalu pacjent.gov.pl. Na nim szybko zarejestrujesz dziecko na szczepienie. Nie trzeba nawet posiadać profilu zaufanego.
Dla ukraińskich rodziców bezpieczeństwo dzieci jest dziś priorytetem. Oprócz bezpiecznego i komfortowego otoczenia dla dzieci, należy zadbać również o ich zdrowie.
Jeśli mieszkacie w Warszawie, to pewnie nie raz widzieliście informacje o darmowych szczepieniach dla wszystkich ukraińskich dzieci. Takie ulotki rozwieszone są w środkach komunikacji miejskiej, na ulicach i w Internecie. Inicjatywa finansowana jest przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF), a projekt realizowany jest we współpracy z miastem.
Gdzie mogę się zaszczepić?
Jak wiemy, zgodnie z decyzją polskiego rządu, obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę po 24.02.2022, mają takie same prawa do korzystania z ochrony zdrowia, jak Polacy. Dlatego zgodnie z rozporządzeniami Ministerstwa Zdrowia dzieci ukraińskie przebywające w Polsce muszą być zaszczepione zgodnie z obowiązującym programem szczepień. Szczepienia są całkowicie bezpłatne i można je wykonać w punktach miejskich przychodni zdrowia.
Harmonogram szczepień
Na podstawie dostarczonej dokumentacji medycznej ustala się dla każdego dziecka indywidualny kalendarz szczepień (IKSz).

Jak znaleźć ukraińskojęzycznego lekarza w Polsce?
Ważne!!! W przypadku braku świadectwa szczepienia dziecka na Ukrainie, zostanie ono uznane w Polsce za nieszczepione. W takim przypadku zalecany będzie kalendarz szczepień ochronnych wg PSO na rok 2022. Jeśli Twoje dziecko jest hospitalizowane i nie masz karty szczepień, szpital przeprowadzi badanie przeciwciał HBs, aby sprawdzić odporność dziecka na WZW.
Ważne szczepienia
Wykaz szczepień dla dzieci zgodnie z wiekiem określonym w programie szczepień ochronnych na rok 2022:
- Szczepienie przeciwko odrze szczepionką MMR (measles, mumps and rubella) dzieci w drugim roku życia
- Szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis
- przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
Zobacz też: Karta Dużej Rodziny - jak ją zdobyć i jakie korzyści daje?
W pierwszej kolejności zaleca się realizację krajowego programu szczepień przeciwko COVID-19.
Należy pamiętać, że Program Szczepień Profilaktycznych daje ukraińskim dzieciom dostęp do szczepionek, które nie są ujęte w Narodowym Kalendarzu Szczepień Ukrainy.
Gdzie mogę dowiedzieć się więcej o specyfice szczepień w Polsce?
Możesz zadzwonić na numer infolinii Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800 190 590 (połączenia są bezpłatne). Uzyskasz tam szybką, wyczerpującą i zrozumiałą informację w języku ukraińskim i polskim,
Infolinia jest czynna 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, także w dni wolne od pracy. Alternatywnie można wysłać prośbę w formie e-maila na adres: tip@nfz.gov.pl lub zamówić wideorozmowę z tłumaczem języka migowego.
Dodaj komentarz