Szczepienia dzieci z Ukrainy

5 lipca 2022

Dla ukraińskich rodziców bezpieczeństwo dzieci jest dziś priorytetem. Oprócz bezpiecznego i komfortowego otoczenia, należy również zadbać o zdrowie najmłodszych.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Jeśli mieszkacie w Warszawie, to pewnie nie raz widzieliście informacje o darmowych szczepieniach dla wszystkich ukraińskich dzieci. Takie ulotki rozwieszone są w środkach komunikacji miejskiej, na ulicach i w Internecie. Inicjatywa finansowana jest przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF), a projekt realizowany jest we współpracy z miastem.

Gdzie mogę się zaszczepić?

Jak wiemy, zgodnie z decyzją polskiego rządu, obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę po 24.02.2022, mają takie same prawa do korzystania z ochrony zdrowia, jak Polacy. Dlatego zgodnie z rozporządzeniami Ministerstwa Zdrowia dzieci ukraińskie przebywające w Polsce muszą być zaszczepione zgodnie z obowiązującym programem szczepień. Szczepienia są całkowicie bezpłatne i można je wykonać w punktach miejskich przychodni zdrowia.

Harmonogram szczepień

Na podstawie dostarczonej dokumentacji medycznej ustala się dla każdego dziecka indywidualny kalendarz szczepień (IKSz) .

Ważne!!! W przypadku braku świadectwa szczepienia dziecka na Ukrainie, zostanie ono uznane w Polsce za nieszczepione. W takim przypadku zalecany będzie kalendarz szczepień ochronnych wg PSO na rok 2022. Jeśli Twoje dziecko jest hospitalizowane i nie masz karty szczepień, szpital przeprowadzi badanie przeciwciał HBs, aby sprawdzić odporność dziecka na WZW.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Ważne szczepienia

Wykaz szczepień dla dzieci zgodnie z wiekiem określonym w programie szczepień ochronnych na rok 2022:

  • Szczepienie przeciwko odrze szczepionką MMR (measles, mumps and rubella) dzieci w drugim roku życia
  • Szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis
  • przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B

W pierwszej kolejności zaleca się realizację krajowego programu szczepień przeciwko COVID-19.

Należy pamiętać, że Program Szczepień Profilaktycznych daje ukraińskim dzieciom dostęp do szczepionek, które nie są ujęte w Narodowym Kalendarzu Szczepień Ukrainy.

Gdzie mogę dowiedzieć się więcej o specyfice szczepień w Polsce?

Możesz zadzwonić na numer infolinii Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800 190 590 (połączenia są bezpłatne). Uzyskasz tam szybką, wyczerpującą i zrozumiałą informację w języku ukraińskim i polskim,

Infolinia jest czynna 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, także w dni wolne od pracy. Alternatywnie można wysłać prośbę w formie e-maila na adres: tip@nfz.gov.pl lub zamówić  wideorozmowę z tłumaczem języka migowego.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Stefaniia Chuakova

Autor artykułów na stronie. Na portalu dzielę się ciekawymi informacjami, a także własnymi doświadczeniami. Marzę, że dzień trwa nie 24, ale co najmniej 25 godzin. Uwielbiam piękne buty i pyszne cukierki. Uwielbiam ręcznie robione produkty i czystość w domu. Moje motto życiowe: „Sam się nauczę i przekażę innym”.

Możliwość komentowania została wyłączona.