Bezpłatna pomoc psychologiczna dla dorosłych i dzieci z Ukrainy

Tetiana Sharapova
Dzieci | 30 czerwca 2023
Komentarze 0
kobieta zakrywająca oczy i uszy rękami potrzebuje w Polsce pomocy psychologicznej - PL Source: Vista Create

Nikt nie ma wątpliwości, że wojna ma niezwykle negatywny wpływ na psychikę każdego Ukraińca. Wielu z tych, którzy obecnie przebywają w Polsce, aktywnie poszukuje możliwości uzyskania bezpłatnej pomocy psychologicznej. Zalew negatywnych emocji związanych z wojną i przymusową relokacją do innego kraju często komplikuje proces adaptacji do nowych realiów. Na szczęście polscy psychologowie są gotowi udzielić wsparcia. Z ich pomocą będziesz w stanie lepiej radzić sobie ze stresem, lękami i innymi problemami natury psychologicznej, które w ostatnich latach dotykają Ukraińców. Poniżej znajduje się lista placówek, w których można uzyskać bezpłatną pomoc psychologiczną w Polsce.

Bezpłatna pomoc psychologiczna od Czerwonego Krzyża

Polski Czerwony Krzyż udziela też bezpłatnej pomocy psychologicznej ukraińskim uchodźcom. Organizacja charytatywna uruchomiła niedawno specjalną linię telefoniczną, z której mogą korzystać Ukraińcy w Polsce i innych krajach. Aby skorzystać z bezpłatnej konsultacji psychologicznej, należy zadzwonić pod następujący numer:

Linia informacyjna dla Ukraińców jest czynna od poniedziałku do piątku. Telefony przyjmowane są w godzinach 9-17. Psychologowie są gotowi pomóc każdemu, kto do nich zadzwoni, a w razie potrzeby skierować do innego specjalisty.

Ośrodek interwencji kryzysowej

Jeśli mieszkasz w Krakowie, możesz zgłosić się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej po bezpłatną pomoc psychologiczną. Można przyjść osobiście na Radziwiłłowską 8B lub zadzwonić pod numer +48 12 421 92 82. Centrum jest czynne całą dobę, więc możesz zadzwonić i przyjść w dogodnym dla Ciebie czasie.

Bezpłatna pomoc psychologiczna na platformie Helping Hand

Ten portal pomaga następującym kategoriom Ukraińców:

 1. Uchodźcy, którzy niedawno przybyli do Polski.
 2. Obywatele Ukrainy, którzy od dłuższego czasu mieszkają w Polsce.
 3. Obywatele Ukrainy, którzy nie są uchodźcami, ale są zaangażowani w pomoc uchodźcom.
 4. Tłumacze, którzy pomagają ukraińskim uchodźcom.

Portal pomaga zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Na otrzymanie pomocy może więc liczyć każdy Ukrainiec.
Aby uzyskać pomoc, należy zadzwonić pod numer +48 22 290 4386. Na stronie internetowej można również wypełnić wniosek o pomoc.

Bezpłatna pomoc psychologiczna od Fundacji ZUSTRICZ

Na taką pomoc psychologiczną mogą liczyć Ukraińcy mieszkający w Krakowie. Fundacja pomaga w:

 1. Utrzymanie zdrowia psychicznego.
 2. Rozwiązywanie problemów pojawiających się w procesie wychowania dzieci.
 3. Pokonanie skutków stresu spowodowanego wojną na Ukrainie.
 4. Rozwiązywanie problemów pojawiających się u młodzieży poprzez udzielanie jej poradnictwa psychologicznego.

Aby skorzystać z bezpłatnej konsultacji psychologicznej, należy wypełnić specjalny formularz. Można również zadzwonić pod numer +48 786 674 005.

Bezpłatna telefoniczna pomoc psychiatryczna

Można też zadzwonić na bezpłatną infolinię pod numer 800 70 2222. Za pomocą tego numeru można umówić się na wizytę u psychiatry. Jeśli bierzesz jakieś specjalne leki, polski psychiatra znajdzie dla Ciebie analog.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Pomoc psychologiczna Fundacji Rozwoju Społeczno-Oświatowego

Fundacji Rozwoju Społeczno-Oświatowego we współpracy z zespołem psychologów oferuje wsparcie w ciężkich chwilach dla dorosłych i dla dzieci. Specjaliści porozumiewają się po polsku oraz ukraińsku. Na terapię można uczęszczać stacjonarnie w Lublinie lub też skorzystać z porad online za pośrednictwem rozmowy telefonicznej lub portalu zoom. Aby zarezerwować wizytę, należy zadzwonić pod numer 579512946, wypełnić formularz kontaktowy lub też bezpośrednio na adres kontakt@psychologukraina.eu skierować zapytanie o wolne terminy.

Cerebris – Centrum Neurologopedii i Neuroterapii Poznawczej

Centrum Celebris zaprasza na konsultacje psychologiczne dorosłych oraz dzieci przybyłe z Ukrainy. Dyżury doświadczonych psychologów odbywają się w piątki od godziny 16:00. Porady tylko stacjonarnie w miejscowości Gończyce, 200 km od Warszawy. Zapisów można dokonywać pod numerem telefonu lub pisząc na adres e-mail biuro@cerebris.pl

Fundacja Polskie Forum Migracyjne

Jeżeli ty lub twoje dziecko potrzebujecie telefonicznie porozmawiać o swoich problemach, wówczas warto skorzystać z telefonu interwencyjnego. Pod numerem 22 255 22 02 dyżurują psychologowie, którzy wsparcia udzielają w języku ukraińskim oraz rosyjskim lub polskim. Dzwonić można od poniedziałku do soboty w godzinach 12:00-22:00.

Fundacja Rozwoju Ukrainy

Wszyscy, którzy potrzebują wsparcia psychologicznego, mogą go uzyskać w dni robocze między 16:00 a 18:00. Jedyne co należy zrobić to zadzwonić na numer +380 50 189 0396. Telefon obsługują doświadczeni psycholodzy, którzy udzielą wsparcia dzieciom i dorosłym.

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Pod numerem 800 12 12 12 możemy się zgłaszać, jeżeli szukamy wsparcia psychologicznego dla naszych dzieci. Psycholog, który odpowiada na telefony, płynnie posługuje się językiem ukraińskim oraz rosyjskim. Więcej informacji na stronie: https://brpd.gov.pl/2023/05/31/uwaga-nowy-grafik-pomocy-psychologicznej-i-prawnej-po-ukrainsku-6/

Pomoc psychologiczna od Fundacji Rozwoju Społeczno-Ekonomicznego

Obecnie Fundacja uruchomiła program pomocy psychologicznej dla uchodźców z Ukrainy. Celami tego programu są:

 1. Pomoc w socjalizacji w polskim społeczeństwie.
 2. Pomoc w adaptacji do nowych warunków życia.
 3. Pomoc w pokonywaniu różnych barier utrudniających codzienne funkcjonowanie.

Fundacja zapewnia zarówno pomoc indywidualną, jak i grupową. Więcej informacji dostępnych jest na stronie: https://odbudowaodpornosci.pl/program-pomocy-psychologicznej-dla-uchodzcow/.

Polskie Forum Migracyjne

Telefon zaufania, pod którym wsparcie udzielane jest w języku rosyjskim i ukraińskim. Infolinia: 669 981 038 działa w poniedziałki (16:00–20:00), środy (10:00–14:00), piątki (14:00–18:00).

Fundacja „Twarze Depresji”

Na bezpłatną pomoc psychologiczną i psychiatryczną zaprasza fundacja „Twarze Depresji”. Wsparcie odbywa się w formie on-line, a zapisów dokonywać można, wypełniając formularz znajdujący się pod adresem: https://twarzedepresji.pl/ukraina/.

Fundacja Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM

Spotkania odbywają się w piątki o godzinie 11:00 w siedzibie placówki: Warszawa, Aleje Jerozolimskie 6. Zapisów można dokonywać pod numerem: 733-200-501 bądź mailowo biurofundacjarazem@gmail.com.

Pod wskazanym numerem działa również telefon wsparcia dedykowany obywatelom Ukrainy. Dzwonić można od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00–18:00.

SEXED.PL

Na stronie internetowej sexed.pl uruchomiony jest czat, gdzie można skontaktować się z psycholożką lub psychologiem.

Fundacja Ocalenie

W fundacji można umówić się na indywidualne spotkania z psychologiem. Odbywają się one w Warszawie przy ulicy Kruczej 6/14a. Na konsultację należy dokonać zapisu mailowo: cpc@cpc.org.pl lub telefonicznie: 22 828 04 50 w godzinach 9:00–17:00. Konsultacje mogą także odbywać się w formie zdalnej.

Zobacz też: Jaką pomoc finansową mogą otrzymać Ukraińcy w Polsce?

Centrum Praw Kobiet

Tutaj została uruchomiona infolinia dla obywateli Ukrainy. Pod numer 800 10 77 77 można zgłaszać się zarówno w momencie, kiedy potrzebujemy wsparcia psychologicznego, jak i chcemy skonsultować się w kwestii prawnej czy potrzebujemy pomocy ze znalezieniem mieszkania lub załatwieniem formalności.

Fundacja ART

Fundacja udziela pomocy psychologicznej zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Aby skorzystać z konsultacji, należy wypełnić FORMULARZ KONTAKTOWY, a specjaliści odezwą się do nas bezpośrednio. Można także dokonywać zapisów telefonicznie pod numerem 600 433 799. Spotkania z psychologami odbywają się w Warszawie pod adresem Dąbrowszczaków 8. Mają one miejsce w poniedziałki (14:00–18:00), czwartki (10:00–14:00) oraz piątki (11:00–15:00). Wszyscy specjaliści komunikują się w języku ukraińskim.

Materiał powstał dzięki pomocy https://mapujpomoc.pl/.

Komentarze 0
Najnowsze
Polecane
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *