Jak oddać krew w Polsce?
Oddawanie krwi to ważny proces, dzięki któremu specjaliści medyczni skutecznie leczą pacjentów z niedoborami krwi. Są to zazwyczaj osoby z poważnymi urazami, zaburzeniami krzepnięcia, ci, którzy stracili dużo krwi podczas operacji, przechodzą chemioterapię lub potrzebują przeszczepu. O tym, jak zostać dawcą w Polsce, opowiadamy w tym artykule.
Co jest potrzebne do oddania krwi?
Aby oddać krew, należy znaleźć najbliższy punkt krwiodawstwa na mapie obejmującej całą Polskę. Dzień przed oddaniem krwi należy pić dużo wody, nie przeciążać się fizycznie, mniej palić, nie spożywać alkoholu ani innych substancji psychoaktywnych, czuć się dobrze i nie przyjmować żadnych leków. Warto też dobrze się wyspać i jeść lekkie, beztłuszczowe posiłki.
Dawcą może być każda osoba w wieku od 18 do 65 lat, która:
- waży więcej niż 50 kg;
- Nie miał tatuażu, piercingu lub innego przekłucia ciała w ciągu ostatnich sześciu miesięcy;
- Nie miał transfuzji krwi lub nie był leczony lekami w ciągu ostatnich sześciu miesięcy;
- Nie miał operacji, endoskopii lub innego inwazyjnego badania diagnostycznego w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.
Więcej o procesie oddawania krwi można przeczytać na portalu dla dawców.
Jak zostać Honorowym Dawcą Krwi?
W Polsce możesz zostać Honorowym Dawcą Krwi, jeśli przynajmniej raz oddałeś krew. Jeśli chcesz mieć certyfikat potwierdzający oddanie krwi, musisz zgłosić to podczas rejestracji do oddawania krwi. Każdy Honorowy Dawca Krwi ma prawo do:
- zwolnienie z pracy lub nauki w dniu oddania krwi oraz dzień po oddaniu krwi;
- posiłek regeneracyjny o wartości 4500 kcal (najczęściej w postaci czekolady)
- odpisu od podatku;
- Rekompensata za utracone zarobki;
- bezpłatne otrzymanie wyników badań krwi;
- zwrot kosztów podróży środkami transportu publicznego z miejsca zamieszkania do najbliższej placówki publicznej służby krwi.
Як знайти україномовного лікаря в Польщі
Po oddaniu 5 (dla kobiet) lub 6 (dla mężczyzn) litrów krwi każdej osobie przysługuje tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi.
Taki dawca otrzymuje dodatkowe świadczenia:
- Nadzwyczajne korzystanie ze świadczeń zdrowotnych;
- bezpłatne zaopatrzenie w leki ze specjalnych list do wysokości ceny limitowej;
- zniżki w niektórych hotelach, sklepach, punktach usługowych itp;
- w niektórych miastach: zniżkę lub bezpłatny przejazd środkami komunikacji miejskiej.
Najwyższym odznaczeniem, jakie może otrzymać dawca, jest «Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu». Przyznaje go osobiście Minister Zdrowia i Spraw Społecznych po złożeniu zapytania do Polskiego Czerwonego Krzyża lub RCKiK (Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa). Tytuł ten nadawany jest za szczególną aktywność w ruchu krwiodawców, pomoc w ratowaniu życia ludzkiego oraz pod warunkiem oddania 20 litrów lub więcej krwi.
Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz do naszej strony na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Pomoże to Państwu być na bieżąco z głównymi wiadomościami i aktualnymi wydarzeniami.
Korzyści podatkowe dla Honorowych Dawców
Osoby, które pracują w Polsce mogą umieścić darowiznę w swoim zeznaniu podatkowym. Jeśli oddałeś krew w 2022 roku, musisz uwzględnić darowiznę na PIT 37 w 2023 roku. Otrzymasz zwrot w wysokości 130 zł za każdy litr krwi. Świadczenie możesz otrzymać za ograniczoną ilość krwi oddanej w ciągu roku:
- 2,7 litra krwi pełnej od mężczyzny i 1,8 litra od kobiety;
- do 12 litrów płytek krwi;
- do 25 litrów osocza.
Uwaga: kwota zwrotu gotówki nie może przekroczyć 6% Twojego całkowitego rocznego dochodu. Jeśli będzie wyższa, będziesz mógł odliczyć tylko 6%.
Programy lojalnościowe dla dawców
W Polsce obowiązuje plan ochrony zdrowia mający na celu przyciągnięcie większej liczby regularnych dawców, który gwarantuje stabilność systemu medycznego i zapewnia Polsce krew i składniki krwi do 2026 roku. W jego ramach rząd stworzył program lojalnościowy pod nazwą «Każda kropla jest cenna». Aby dołączyć do akcji, należy wypełnić formularz w RCKiK (Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa). Po oddaniu krwi lub jej składników w punkcie rejestracyjnym centrum trzeba będzie odebrać broszurę i kupon do zbierania pieczątek, tzw. kropli. Po każdej donacji będzie można otrzymać bonusy:
- za krew pełną – 6 «kropli» dla kobiet, 4 «krople» dla mężczyzn;
- za płytki krwi – 4 «kropelki»
- za osocze – 1 «kropla».
Dodatkowo za każdego znajomego, którego zaprosisz do programu, możesz otrzymać dodatkową kroplę.
Zobacz też: Health4Ukraine знову відкрита реєстрація на 500 злотих на ліки для українців
Bonusowe znaczki są potrzebne do wymiany na nagrody rzeczowe z katalogu: kubki, koszulki, plecaki, torby sportowe i ręczniki, parasole, ekologiczne butelki na wodę, bambusowa torebka na żywność, gra w kości.
Krew dla Ukrainy
Polska Narodowa Służba Krwi jest gotowa do współpracy z Ukrainą i pomocy w razie potrzeby. Obecnie na Ukrainie jest wystarczająca ilość środków, więc nie ma konieczności oddawania krwi na cele celowe. Sytuacja jest jednak niestabilna i w każdej chwili może się zmienić, dlatego rząd stworzył oficjalny formularz dla osób, które chcą pomóc Ukraińcom. Jeśli pojawi się pilna potrzeba oddania krwi, to osobiście zwrócą się do Ciebie i zaproponują, abyś został dawcą.
Przeczytaj artykuł o stomatologii dla Ukraińców w Polsce.