Jak korzystać ze zwolnień lekarskich w Polsce?

Tetiana Sharapova
Medycyna, Polska, Praca | 10 października 2022
Komentarze 0
Osoba, która utknęła w Polsce chce wziąć zwolnienie lekarskie

Nikt z nas nie jest odporny na choroby. Czasami zdarza się, że czujesz się dobrze przez cały dzień, a następnego budzisz się z wysoką gorączką. I w tym stanie musisz iść do pracy.

Każdy ma prawo do zwolnienia lekarskiego – nawet obcokrajowcy. Na przykład, jeśli doznałeś wypadku w pracy lub po prostu jesteś przeziębiony. Podpowiadamy, na jakich warunkach i w jaki sposób można uzyskać zwolnienie lekarskie w Polsce.

Kto ma prawo do zwolnienia lekarskiego w Polsce?

Prawo do zwolnienia lekarskiego w Polsce ma każdy, kto jest legalnie zatrudniony i opłaca składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli więc zaliczasz się do tej kategorii, przysługuje ci:

  • Płatne zwolnienia lekarskie;
  • Urlop rodzicielski na opiekę nad chorym dzieckiem;
  • Urlop opiekuńczy na opiekę nad chorym krewnym (jeśli potrzebuje on Twojej opieki).

Jeśli więc potrzebujesz urlopu z jednego z tych powodów, pracodawca nie może Ci odmówić. Jeśli pracujesz nieoficjalnie (nielegalnie), to nie masz prawa do płatnego zwolnienia lekarskiego.

Jak korzystać ze zwolnienia lekarskiego w Polsce?

W Polsce, podobnie jak w Ukrainie, zwolnienia lekarskie wystawia lekarz. Proces ten przebiega w następujący sposób:

  • Idziesz do lekarza, który ma prawo wystawić zwolnienie lekarskie. Są to: lekarz ogólny, lekarz dentysta, lekarz w szpitalu (w tym w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym SOR), lekarz specjalista i asystent medyczny (ale on wypisuje zwolnienia lekarskie według uznania lekarza);
  • Lekarz bada Cię i decyduje o przyznaniu zwolnienia lekarskiego. Należy zaznaczyć, że jeśli widzi potrzebę wystawienia zwolnienia lekarskiego, może nie zwlekać i wysłać Cię do innego lekarza. Nawet jeśli jesteś zarejestrowany w innej dzielnicy;
  • Otrzymasz elektroniczne zwolnienie lekarskie. Jest to automatycznie wprowadzane do systemu ZUS;

Aby złożyć wniosek o zwolnienie lekarskie, trzeba mieć numer PESEL. O tym co to jest i dlaczego jest potrzebne pisaliśmy w tym artykule.

Jakie świadczenia chorobowe są przewidziane?

Należy pamiętać, że podczas korzystania ze zwolnienia lekarskiego będziemy nadal otrzymywać wynagrodzenie.

  • 80% wynagrodzenia z tytułu choroby bez konieczności hospitalizacji;
  • jeśli choroba wystąpi w czasie ciąży, w wyniku wypadku przy pracy, a także w przypadku chorób zawodowych oraz gdy zwolnienie lekarskie przysługuje na badania i zabiegi związane z oddawaniem krwi – 100% wynagrodzenia;
  • w przypadku hospitalizacji pacjenta (nie licząc przyczyn powyżej) – odszkodowanie w wysokości 70% wynagrodzenia;
  • 80% wynagrodzenia w przypadku zwolnienia lekarskiego wystawionego w celu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub inną osobą bliską.

Możesz więc liczyć na wypłatę w każdym przypadku za dni, w których byłeś niezdolny do pracy. Pamiętaj też, że zwolnienie lekarskie nie jest traktowane jako zwykły urlop. Każdy kto pracuje formalnie ma prawo do zwolnienia lekarskiego i urlopu wypoczynkowego. Są to różne rodzaje dni wolnych.

Zobacz też: Jak znaleźć ukraińskojęzycznego lekarza w Polsce?

Zapraszamy do naszego kanału na Telegramie pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl. Nasz zespół codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze porady.

Jak długo można korzystać ze zwolnienia lekarskiego?

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma wyraźnego limitu długości zwolnienia lekarskiego. Każda osoba otrzymuje indywidualną liczbę dni, których potrzebuje na regenerację. Nikt nie ma więc prawa zmuszać Cię do zrezygnowania ze zwolnienia lekarskiego.

Są jednak pewne niuanse dotyczące płatności. Faktem jest, że wypłata wynagrodzenia następuje przez ZUS, ale zdarzają się przypadki, że muszą je opłacić inne osoby.

  • Jeśli zwolnienie lekarskie trwa do 33 dni kalendarzowych, wynagrodzenie wypłaca pracodawca i jest to tzw. wynagrodzenie chorobowe;
  • Jeśli zwolnienie lekarskie jest wymagane przez dłuższy okres niż 33 dni, w przypadku małych firm (do 20 pracowników) wyrównanie wypłaca bezpośrednio ZUS, a w przypadku większych firm (20 i więcej pracowników) również pracodawca. To odszkodowanie nazywa się „zasiłek chorobowy”.

Należy również zauważyć, że tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą, np. jednoosobowe firmy, powinny złożyć w ZUS wniosek o zasiłek chorobowy. W tym celu można wykorzystać profil platformy e-usług (PUE).

Jeśli pracodawca wypłaca Ci zasiłek chorobowy, nie musisz składać wniosku. Wystarczy tylko elektroniczne zwolnienie lekarskie.

Niedawno pisaliśmy też o tym, jak znaleźć i kupić leki w Polsce online. Tak jak w Ukrainie, tak i w Polsce jest opcja zakupu przez internet.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *