Ilu Ukraińców mieszka w Polsce?

Tetiana Sharapova
Polska | 15 sierpnia 2022
Komentarze 0

Z każdym rokiem sukcesywnie wzrasta liczba Ukraińców, którzy mieszkają w Polsce. Ma na to wpływ wiele czynników: studia, praca, małżeństwo i inne. W 2023 roku na wzrost liczby Ukraińców w Polsce wpłynął atak Rosji na Ukrainę. Wyjaśniamy, ilu Ukraińców mieszka obecnie w Polsce i w których miastach mieszka najwięcej z nich.

Ilu Ukraińców jest w Polsce?

Według informacji opublikowanych przez polski portal informacyjny RMF FM z powołaniem się na Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Polski, liczba obywateli Ukrainy przebywających w Polsce na stałe osiągnęła około 1,3 miliona na koniec lutego 2023 roku. Jednocześnie większość z nich zamierza pozostać na dłużej. Wymownie świadczy o tym fakt, że w ubiegłym roku około 200 000 dzieci ukraińskich migrantów wojskowych uczyło się w polskich szkołach. Ponadto około 1,5 miliona obywateli Ukrainy w roku wojny na pełną skalę (do 23 lutego 2023 r.) wystąpiło do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o nadanie numeru PESEL.

Jeśli chodzi o rozmieszczenie Ukraińców w Polsce, według statystyk na dzień 20 lutego 2023 r. najwięcej numerów PESEL wydano Ukraińcom w Warszawie (105 821), a następnie we Wrocławiu (44 812) i Krakowie (31 648). Inne miasta, które również są liderami pod względem liczby numerów PESEL wydanych obywatelom Ukrainy, to Poznań, gdzie w raportowanym okresie wydano 26 252 tys. dokumentów, Gdańsk – 17 258 tys., Łódź – 16 736 tys., Szczecin – 14 483 tys. i Katowice – 10 995 tys.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl, naszej strony na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl, а oraz naszej strony na Instagramie pod adresem https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Це, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Jak wygląda sytuacja w poszczególnych miastach?

Choć Ukraińcy osiedlają się w całej Polsce, w niektórych województwach jest ich najwięcej. Najczęściej uchodźcy zostają w większych miastach, aby mieć lepszy dostęp do pracy i innych możliwości. Najwięcej Ukraińców mieszka w miastach:

  • Rzeszów – 37% ogółu mieszkańców miasta.
  • Warszawa – 13% ogółu mieszkańców miasta
  • Wrocław – 23% ogólnej liczby mieszkańców miasta.
  • Kraków – 23% ogólnej liczby mieszkańców.
  • Gdańsk – 34% ogólnej liczby mieszkańców.
  • Katowice – 33 z ogólnej liczby mieszkańców.
  • Lublin – 20% ogólnej liczby mieszkańców.
  • Poznań – 16% ogólnej liczby mieszkańców.
  • Szczecin – 15% ogólnej liczby mieszkańców.

Mniej Ukraińców mieszka w Białymstoku, Łodzi i Bydgoszczy. Osoby z Ukrainy również rzadko wybierają na miejsce zamieszkania małe miasteczka i wsie w Polsce.

Na wybór miejsca zamieszkania wpływa najczęściej cena mieszkania na wynajem, dostępność miejsc pracy, miejsc w szkołach i przedszkolach oraz dobre połączenia komunikacyjne. Warto jednak pamiętać, że dane te nie są ostateczne, gdyż nie wszyscy Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski, zostali. Niektórzy wyjechali dalej do Europy i przebywali w Polsce tylko na kilka dni.

Wcześniej pisaliśmy o tym, gdzie w Polsce mieszka większość Ukraińców.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *