Ilu Ukraińców mieszka w Polsce?

15 sierpnia 2022

Z każdym rokiem sukcesywnie wzrasta liczba Ukraińców, którzy mieszkają w Polsce. Ma na to wpływ wiele czynników: studia, praca, małżeństwo i inne. W 2022 roku na wzrost liczby Ukraińców w Polsce wpłynął atak Rosji na Ukrainę.  

Wyjaśniamy, ilu Ukraińców mieszka obecnie w Polsce i w których miastach mieszka najwięcej z nich.

Ilu Ukraińców jest w Polsce?

Na początku 2022 roku w Polsce mieszkało około 2 mln Ukraińców. Teraz, w związku z rosyjską agresją na Ukrainie, liczba ta znacznie wzrosła. Według najnowszych danych, od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Polski przyjechało ponad 5 milionów obywateli Ukrainy. Teraz łączna ich liczba ze wszystkich mieszkańców Polski wynosi 8%.

Jak wygląda sytuacja w poszczególnych miastach?

Choć Ukraińcy osiedlają się w całej Polsce, w niektórych województwach jest ich najwięcej. Najczęściej uchodźcy zostają w większych miastach, aby mieć lepszy dostęp do pracy i innych możliwości. Najwięcej Ukraińców mieszka w miastach:

  • Rzeszów – 37% ogółu mieszkańców miasta.
  • Warszawa – 13% ogółu mieszkańców miasta
  • Wrocław – 23% ogólnej liczby mieszkańców miasta.
  • Kraków – 23% ogólnej liczby mieszkańców.
  • Gdańsk – 34% ogólnej liczby mieszkańców.
  • Katowice – 33 z ogólnej liczby mieszkańców.
  • Lublin – 20% ogólnej liczby mieszkańców.
  • Poznań – 16% ogólnej liczby mieszkańców.
  • Szczecin – 15% ogólnej liczby mieszkańców.

Mniej Ukraińców mieszka w Białymstoku, Łodzi i Bydgoszczy. Osoby z Ukrainy również rzadko wybierają na miejsce zamieszkania małe miasteczka i wsie w Polsce.

Na wybór miejsca zamieszkania wpływa najczęściej cena mieszkania na wynajem, dostępność miejsc pracy, miejsc w szkołach i przedszkolach oraz dobre połączenia komunikacyjne. Warto jednak pamiętać, że dane te nie są ostateczne, gdyż nie wszyscy Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski, zostali. Niektórzy wyjechali dalej do Europy i przebywali w Polsce tylko na kilka dni.

Wcześniej pisaliśmy o tym, gdzie w Polsce mieszka większość Ukraińców.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.