Ukraiński Kościół Prawosławny w Polsce: gdzie pojechać na Wielkanoc

W Polsce istnieją cerkwie prawosławne, chociaż jest ich znacznie mniej niż kościołów. Nie jest to zaskakujące, ponieważ Polska jest krajem katolickim. Przygotowaliśmy jednak listę cerkwi prawosławnych w Polsce.
Spis treści
Cerkwie prawosławne w Warszawie
Parafia bł. Edmunda Bojanowskiego
Polski kościół, który na swoim terenie udostępnił miejsce dla misji kapelańskiej UKP . Mają stronę na Facebooku, gdzie publikują aktualne informacje z harmonogramem nabożeństw. Aby znaleźć ukraińską kaplicę, należy przejść kawałek obok głównego wejścia do kościoła i zejść schodami w dół; wejście będzie po prawej stronie. Nabożeństwa odbywają się w języku ukraińskim. Pomieszczenie nie jest zbyt duże, więc podczas liturgii może być trochę ciasno.
Adres: ul. Kokosowa 12, 02-797 Warszawa.
Sobór Metropolitalny Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny
Katedra Metropolitalna Św. Marii Magdaleny – zbudowany w 1869 r., od 1925 r. jest główną świątynią Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Sobór zdobi pozłacany ikonostas oraz dziewięć dzwonów na dzwonnicy, odlanych w Niemczech.
Adres: Al. Solidarności 52, Warszawa
Cerkiew św. Jana Klimaka
Parafia Prawosławna św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie – zbudowana w latach 1903-1905, projekt budynku stworzono w stylu architektury cerkiewnej Rostowa z XVII wieku.
Adres: Wolska 138/140, Warszawa
Cerkiew Hagia Sophia – Mądrości Bożej
Prawosławna Parafia św. Sofii Mądrości Bożej – pierwsza cerkiew zbudowana w Warszawie od stu lat, wzorowana na słynnym soborze Hagia Sophia w Konstantynopolu, kamień węgielny pod świątynię położył sam Patriarcha Konstantynopola. Cerkiew wieńczy pokryta miedzią kopuła o średnicy szesnastu metrów.
Adres: ul. Puławska 568, 02-884 Warszawa
Cerkwie prawosławne w Krakowie
Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny
Cerkiew Prawosławna Zaśnięcia NMP – Polish Orthodox Church – wpisana do rejestru zabytków województwa małopolskiego. Z zewnątrz nie przypomina tradycyjnej cerkwi, ponieważ mieści się w kamienicy. Wnętrze cerkwi zdobią liczne ikony, zarówno historyczne, jak i współczesne, autorstwa Jerzego Nowosielskiego.
Adres: ul. Szpitalna 24
Cerkwie prawosławne w Łodzi
Cerkiew św. Olgi
Została zbudowana w 1898 r. jako wbudowana cerkiew domowa przy przytułku dla dzieci. W 1980 roku cerkiew została wpisana na listę zabytków Polski.
Adres: ul. Grzegorza Piramowicza 12
Cerkwie prawosławne we Wrocławiu
Sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy
Katedra prawosławna pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzic – budowla wzniesiona w stylu gotyckim w latach 1400-1414, podczas II wojny światowej mocno uszkodzona. Odbudowana w latach 1959-1961, wpisana do rejestru zabytków Polski.
Adres: ul. Św. Mikołaja 48, 50-120 Wrocław
Kalendarz świąt i dni wolnych od pracy w 2025 roku
Cerkiew Świętych Cyryla i Metodego
Śww. Cyryla i Metodego – świątynia zbudowana na miejscu średniowiecznej kaplicy, budynek został prawie zniszczony podczas II wojny światowej, rekonstrukcja miała miejsce w latach 70. ubiegłego wieku.
Adres: ul. Św. Jadwigi 13
Cerkwie prawosławne w Poznaniu
Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy
Parafia Prawosławna pw. św. Mikołaja Cudotwórcy – prawosławny sobór konkatedralny, zbudowany na początku XX wieku na miejscu pruskiej stajni. Znaczącą rolę w tworzeniu cerkwi odegrali emigranci polityczni z Związku Radzieckiego, głównie byli oficerowie armii carskiej, którzy otrzymali tymczasową ochronę w Polsce, tzw. „biała emigracja”. W okresie międzywojennym świątynia służyła jako cerkiew garnizonowa dla prawosławnych żołnierzy.
Adres: ul. Marcelińska 20, 60-801 Poznań
Cerkwie prawosławne w Gdańsku
Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy
Parafia prawosławna św. Mikołaja – świątynia katedralna diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Cerkiew mieści się w zabytkowym budynku z 1914 roku. W świątyni działają dwie parafie: św. Mikołaja i św. Jerzego. W 1996 r. cerkiew została wpisana do rejestru zabytków Polski.
Adres: ul. Traugutta 45, 80-221 Gdańsk
Cerkwie prawosławne w Szczecinie
Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy
Parafia prawosławna św. Mikołaja – nowy budynek, świątynia budowana w latach 2004-2011. Cerkiew zbudowana w stylu bizantyjskim, na wzór poprzedniego budynku świątyni.
Adres: ul. Zygmunta Starego 1A, 71-899 Szczecin
Cerkwie prawosławne w Bydgoszczy
Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy
Parafia Prawosławna p.w. św. Mikołaja w Bydgoszczy – mieści się w szachulcowym spichlerzu z XIX wieku, przystosowanym do potrzeb Kościoła Prawosławnego. Wewnątrz cerkwi znajduje się oryginalny ikonostas z czarnego dębu oraz kolekcja ikon z warsztatów wschodnich, datowanych na XVIII wiek.
Adres: Nowy Rynek 5
Cerkwie prawosławne w Lublinie
Sobór Przemienienia Pańskiego
Sobór Przemienienia Pańskiego Katedra prawosławna – jedna z najstarszych świątyń prawosławnych na terytorium Polski. Został wzniesiony w latach 1607-1633. Obecnie jest główną świątynią diecezji lubelsko-chełmskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W 1960 r. wpisany do rejestru zabytków Polski.
Adres: ul. Ruska 15
Cerkiew Świętej Trójcy (w Lubinie)
Parafia Prawosławna Świętej Trójcy w Lubinie – budynek został wzniesiony w 1877 roku i służył jako kaplica dla jednej z protestanckich wspólnot religijnych. Od 1959 r. świątynia należy do parafii prawosławnej.
Adres: ul. 1 Maja 13b (Lubin)
Cerkwie prawosławne w Katowicach
Cerkiew Świętych Wiary, Nadziei, Miłości i ich matki Zofii (w Sosnowcu)
Jest to centrum administracyjne jednej z dwóch parafii prawosławnych (w Sosnowcu). Świątynia została wzniesiona w latach 1888-89, obok dworca kolejowego. Cerkiew zbudowana jest w stylu wschodnim, na wzór bizantyjski, ma kształt krzyża. Wewnątrz znajduje się ponad stuletni ikonostas.
Adres: ul. Jana Kilińskiego 39, Sosnowiec (graniczy z Katowicami)
Z powodu wojny na Ukrainie, na terytorium Polski przebywa obecnie wielu Ukraińców, z których znaczna część wyznaje chrześcijaństwo obrządku wschodniego i uczęszcza do cerkwi prawosławnej. Mimo że Polska jest krajem katolickim, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny jest drugim co do liczby wiernych Kościołem w Polsce. Według danych Wikipedii, około 86,9% polskich wiernych to katolicy, podczas gdy chrześcijanie prawosławni stanowią 1,3%. Obecnie Kościół Prawosławny w Polsce liczy sześć diecezji, ponad 250 parafii, 410 cerkwi w całym kraju, 259 duchownych i około 600 tysięcy wiernych. Ukraińcy wyznający prawosławie mają więc gdzie udać się na niedzielne lub świąteczne nabożeństwo, do spowiedzi, gdzie mogą otrzymać duchowe wsparcie lub przystąpić do sakramentów.
Zobacz też: Health4Ukraine ponownie przekazuje 500zł na leki dla Ukraińców
Nawet ci, którzy nie uważają się za osoby prawosławne, powinni choć raz odwiedzić lokalne świątynie prawosławne, ponieważ wiele z nich to cenne zabytki architektury, a najstarsze pochodzą z początku XVI wieku. Nie mniej interesujące są również nowe budynki cerkwi, w których surowe kanony architektury sakralnej zostały wyrażone językiem współczesnej architektury.
Do autorki tej strony, kultura to najwyraźniej słowo pani nie znane , określenie – ukraiński- kościół prawosławny , w odniesieniu do świątyń w obcym państwie i powstałych w czasach gdy ukraińcy jeszcze nie wiedzieli że są ukraińcami , jest grubym nadużyciem.
Wyznawcy prawosławia w Polsce składają się z różnych narodowości i jak do tych czas nikt nie zawłaszczał tego wyznania, nacjonalistycznymi dodatkami , co w odczuci pani równie rozgarniętych i kulturalnych pobratymców jest pojmowane jako wasze .