Gdzie znaleźć bezpłatną pomoc prawną w Polsce?

16 stycznia 2023
Polski prawnik trzyma prawo w swoich rękach. Pl Source: Vista Create

Wszyscy mieszkańcy Polski, także cudzoziemcy, mogą liczyć na bezpłatną pomoc prawną. Taką możliwość przewiduje ustawa. Podpowiadamy, gdzie możesz się zgłosić i jak skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej.

Komu przysługuje bezpłatna pomoc prawna w Polsce?

Zgodnie z polską ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej z dnia 5 sierpnia 2015 r. każdy, kto nie może zapłacić za usługi prawne, ma prawo do bezpłatnego skorzystania z usług adwokata. Prawo do bezpłatnej pomocy prawnej w Polsce przysługuje:

  • obywatelom Polski;
  • cudzoziemcom mieszkającym na terytorium Polski.

Przede wszystkim z bezpłatnych porad prawnych mogą korzystać osoby posługujące się językiem polskim. Ale nawet jeśli osoba, która złożyła wniosek o pomoc, nie mówi po polsku, ma prawo do tłumacza. Nie jest to zabronione przez prawo. Tłumaczem może być każdy, kto biegle posługuje się językiem polskim.

Dodatkowo, jeśli cudzoziemiec nie mówi po polsku, może skorzystać z porady prawnika w trybie korespondencyjnym. W takim przypadku możliwe będzie użycie programów tłumaczących. Jedyną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest poprawność sformułowań.

Niemniej jednak, od początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę, w Polsce możliwe stało się uzyskanie bezpłatnej pomocy prawnej w języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim. Lepiej jednak doprecyzować informacje o tej możliwości w interesującym nas punkcie pomocy.

W jakich sprawach może być potrzebna porada prawnika?

Porada prawna może zostać udzielona w każdej sprawie związanej z prawem. Do takich kwestii zalicza się:

  1. Kwestie legalizacji pobytu na terytorium Polski;
  2. Kwestie zatrudnienia w Polsce;
  3. Zagadnienia opieki nad małoletnimi i kurateli czasowej na terytorium Polski;
  4. Kwestie związane z mieszkalnictwem;
  5. Pytania o medycynę, edukację itp.
  6. Pytania dotyczące Kodeksu karnego;
  7. Pytania z zakresu prawa administracyjnego;
  8. Pytania dotyczące biznesu i handlu.

A to nie koniec listy kwestii, które mogą wymagać porady prawnej. Ważne jest, że Ukraińcy nie muszą wcześniej ubiegać się o ochronę tymczasową lub międzynarodową. W każdym przypadku zostanie zapewniona pomoc prawna.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jak znaleźć darmowego prawnika w Polsce?

Istnieje kilka sposobów na znalezienie darmowego prawnika w Polsce:

  1. Skontaktuj się z infolinią Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej pod numerem +48 800 088 544. Możesz dzwonić w dni powszednie od 10:00 do 19:00.
  2. Jeśli potrzebujesz rozwiązać problemy związane z wojną, skontaktuj się z całodobową infolinią dla ofiar. Wystarczy zadzwonić pod numer +48 222 309 900. Infolinię obsługują specjaliści mówiący po ukraińsku, polsku i angielsku.
  3. Skontaktuj się z ośrodkami pomocy dla uchodźców. Pełną listę takich punktów można zobaczyć pod tym linkiem: https://www.funduszprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/.

Możesz także skontaktować się z punktami pomocy w konkretnym polskim mieście. Obecnie w Polsce działa ponad 1500 punktów pomocy prawnej. Zgłaszają się do nich zarówno obywatele polscy, jak i cudzoziemcy mieszkający w kraju.

W jakich polskich miastach można uzyskać bezpłatną poradę prawną?

Niemal w każdym polskim mieście znajduje się punkt, w którym każdy może uzyskać bezpłatną pomoc prawną. Wśród takich miast są:

  1. Warszawa. Aby uzyskać bezpłatną pomoc prawną, możesz zadzwonić pod numer 19115 (całą dobę) lub napisać na adres pomocprawna@um.warszawa.pl. Można też przyjść do jednego z punktów pomocy. Listę takich punktów można znaleźć pod tym linkiem.
  2. Wrocław. Aby umówić się na bezpłatną konsultację należy zadzwonić pod numer +48 71 777 98 88, napisać na adres npp@um.wroc.pl lub umówić się na pomoc na stronie https://np.ms.gov.pl . Pełną listę miejsc, w których można uzyskać bezpłatną pomoc prawną, można znaleźć pod tym linkiem.
  3. Kraków. Aby uzyskać bezpłatną konsultację, wystarczy zadzwonić pod numer 12 397 91 06 (od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30). Pełna lista punktów, w których można uzyskać bezpłatną pomoc prawną w Krakowie dostępna jest pod tym linkiem.
  4. Gdynia. Mieszkańcy tego miasta mogą dzwonić pod numer 58 625 76 19 lub 58 350 15 15. Można też napisać na adres npp@gdynia.pl lub biuro@ovum.org.pl. Listę punktów świadczących bezpłatną pomoc prawną na terenie miasta Gdyni znajdziesz pod tym linkiem.
  5. Katowice. Aby uzyskać bezpłatną poradę prawną w tym mieście, zadzwoń pod numer (32) 259 3736, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 17:00 (do 14:00 w piątki). Infolinia jest dostępna tylko w języku polskim. Można również zarejestrować się online pod tym linkiem: https://np.ms.gov.pl/zapisy.Pełna lista punktów, w których można uzyskać bezpłatną pomoc prawną, znajduje się pod tym linkiem. Na stronie można również znaleźć informacje w języku ukraińskim.

Zobacz też: Jak znaleźć ukraińskojęzycznego lekarza w Polsce?

Na tym lista miast się nie kończy, możesz też samodzielnie szukać punktów. W tym celu napisz Darmowa pomoc prawna i wskaż miasto, które Cię interesuje.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.