Bezpłatna pomoc prawna dla uchodźców z Ukrainy

18 marca 2022

Dla osób przybyłych z Ukrainy powstały punkty pomocy prawnej, gdzie mogą oni konsultować swoje bieżące sprawy. Doświadczeni prawnicy oraz radcy prawni są dostępni na terenie wielu miast. 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Konsultacje prawne online

Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 19:00, a także w weekendy między 10:00 a 14:00 można skontaktować się z prawnikami Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Na wszelkie pytania odpowiedzą pod numerem  +48 22 350 66 16.

Jeżeli natomiast padliśmy ofiarą przestępstwa, przemocy, doznaliśmy wypadku czy zostaliśmy oszukani, wówczas warto skorzystać z Całodobowej Linii Pomocy Pokrzywdzonym. Jej konsultanci komunikują się w języku ukraińskim, rosyjskim oraz angielskim i gotowi są udzielić porad i wsparcia wszystkim potrzebującym. Z infolinią można skontaktować się pod numerem +48 222 309 900.

Infolinię w języku ukraińskim oferuje również firma PwC. Dzwoniąc pod numer +48 519 062 999, otrzymamy wszelkie informacje na temat kwestii legalizacji pobytu w Polsce, a także dowiemy się, jak będzie przebiegać ewentualna dalsza podróż do innych krajów.

O poradę prawną możemy zapytać również w grupie powstałej na faceebooku – https://www.facebook.com/groups/prawniczkiiprawnicyukraincom/. Prawnicy oraz prawniczki służą tam swoją wiedzą oraz regularnie odpowiadają na wszelkie napływające pytania.

Konsultacje prawne w wybranych miastach

Aby uzyskać bezpłatną pomoc prawną można zgłosić się także do jednego z dostępnych na terenie Polski punktów. Jest ich aż 1500, a pełną listę znajdziemy pod adresem: https://np.ms.gov.pl/aktualnosci/pomoc_dla_ukrainy,63 (stronę należy odświeżyć, jeżeli nie chce się wczytać). Musimy znaleźć punkt znajdujący się w województwie, w którym się znajdujemy. Na podstawie tabelki zamieszczonej na stronie dowiemy się, który specjalista posiada wiedzę w zakresie prawa cudzoziemców, a także jakim włada językiem. Najlepiej wybrać osobę mogącą udzielić nam rzetelnej i gruntownej pomocy. W razie wątpliwości możemy także zadzwonić pod wskazany numer oraz umówić się na wizytę.

Na taką bezpłatną konsultację prawną możemy również zapisać się przez internet za pomocą formularza zamieszczonego na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Po wejściu na stronę https://np.ms.gov.pl/ua/zapisy musimy wybrać tylko województwo oraz miejscowość, a także konkretną placówkę, do której się udamy i w ten sposób możemy zarezerwować wizytę.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Agnieszka Zugaj

Content Specialist, E-marketing Expert

Możliwość komentowania została wyłączona.