Polska ograniczy pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Tetiana Sharapova
Polska | 21 października 2022
Komentarze 0
Plakat z tekstem POMOC

Polska podjęła decyzję o stopniowym ograniczaniu pomocy dla ukraińskich uchodźców. Poinformował o tym pełnomocnik rządu RP ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker.

Od dziś Polska ograniczy pomoc dla ukraińskich uchodźców. Mówimy, kogo to będzie dotyczyć i w jaki sposób to będzie wyglądać.

Dlaczego pomoc jest zmniejszana?

Na decyzję o ograniczeniu pomocy dla ukraińskich uchodźców miał wpływ kryzys gospodarczy. Faktem jest, że w związku z tym utrzymanie Ukraińców stało się droższe. Ponadto wielu uchodźców z Ukrainy przebywa tu od dość dawna i w mniejszym lub większym stopniu dostosowało się do polskich realiów. I większość z nich znalazła już pracę.

Dodatkowo, w ten sposób Polska planuje ograniczyć przypadki, w których ktoś oszukuje system przyznawania świadczeń. Bo, niestety, zdarzają się.

Dziś w Polsce przebywa ponad milion uchodźców z Ukrainy. I musimy stworzyć takie warunki, które pozwolą tym ludziom jak najlepiej zaadaptować się w Polsce. Aby mogli się jak najlepiej zaadaptować i żyć w normalnym tempie w Polsce, czekając na moment powrotu do domu, uchodźcy powinni zacząć uczestniczyć we własnym utrzymaniu – powiedział Szefernaker.

Dlatego zmiany dotkną przede wszystkim świadczeń udzielanych ukraińskim uchodźcom w Polsce.

Zapraszamy do naszego kanału na Telegramie pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl. Nasz zespół codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze porady.

Co dokładnie zostanie zmienione?

Zmiany dotyczyć będą dwóch punktów:

  1. Wypłata od 50 do 100% ich utrzymania;
  2. System wypłaty pomocy finansowej.

W pierwszym przypadku uchodźcy, którzy mieszkają dłużej niż 120 dni w ośrodkach masowego zakwaterowania, muszą pokryć co najmniej 50% kosztów swojego utrzymania. Jednocześnie mówimy tylko o tych Ukraińcach, którzy już znaleźli pracę i mogą się utrzymać.

Wielu uchodźców mieszkających w zbiorowych kwaterach przebywa tam od dłuższego czasu. Rosną również koszty związane z ich utrzymaniem. Jesteśmy o tym przekonani, bo przeprowadziliśmy ankietę wśród tych uchodźców, którzy mieszkają w mieszkaniach zbiorowych – podkreśla Szefernaker.

Więcej o mechanizmie płatności za mieszkanie w takich ośrodkach można przeczytać w tym artykule.

Jeśli chodzi o system wypłaty pomocy finansowej, to jest on nieco bardziej skomplikowany. Faktem jest, że zdarzają się przypadki, kiedy te środki trafiają do osób, które ich nie potrzebują. Dlatego, aby ograniczyć takie przypadki, wzmocniony zostanie system płatności.

Skoro Polska jest otwarta na uchodźców, chce ich wspierać, to nie może być tak, że są ludzie, którzy jakoś ten system oszukują. Będziemy dalej uszczelniać system, aby nie było patologii w kwestii wypłaty środków – podkreślił Schefernaker.

Dlatego wkrótce możemy spodziewać się zaostrzenia wymogów dotyczących otrzymywania pomocy i prawa do mieszkania w ośrodkach masowego zakwaterowania.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Zgodnie z planem, zmiany wejdą w życie bardzo szybko – od 1 stycznia 2023 roku. Do tego czasu Ukraińcy nie będą musieli płacić za swoje zakwaterowanie w ośrodkach udostępnionych przez Polskę.

Od 1 stycznia 2023 r. chcemy wprowadzić 50% udział własny w opłacaniu zakwaterowania dla tych osób, które przebywają w ośrodkach czasowego zakwaterowania dłużej niż 120 dni – powiedział pełnomocnik rządu RP.

Ponadto od połowy przyszłego roku uchodźcy będą musieli w pełni pokryć koszty swojego pobytu w ośrodkach masowego zakwaterowania. Dlatego do końca tego roku powinny zostać wprowadzone zmiany w ustawie o pomocy ukraińskim uchodźcom, tak aby weszły w życie 1 stycznia. To samo dotyczy mechanizmu wypłaty pomocy finansowej i innych świadczeń.

Kto może nadal liczyć na pomoc z Polski?

Warto też zwrócić uwagę na przypadki, w których ukraińscy uchodźcy mogą uniknąć płacenia za zakwaterowanie i liczyć na pomoc finansową. Takie świadczenia będą udzielane:

  • Uchodźcom z Ukrainy, którzy właśnie dotarli do Polski. Mają prawo do bezpłatnego zakwaterowania przez 120 dni.
  • Ukraińcom, którzy nie znaleźli jeszcze pracy;
  • Emerytom i osobom niepełnosprawnym.

Takie zmiany zostały wprowadzone, aby zachęcić Ukraińców do jak najszybszego stanięcia na nogi i podjęcia pracy.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *