Karta Dużej Rodziny – jak ją zdobyć i jakie korzyści daje?

8 sierpnia 2022
Karta Dużej Rodziny

„Karta Dużej Rodziny” wspiera rodziców wielodzietnych oferując atrakcyjne zniżki w sklepach i placówkach usługowych. Kto jest uprawniony do otrzymania karty? Jak złożyć wniosek o kartę i jak z niej korzystać? Tutaj znajdują się szczegółowe informacje!

Kto może ubiegać się o Kartę Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny przysługuje każdej rodzinie, w tym rodzinie zastępczej, która ma na utrzymaniu troje lub więcej dzieci. Ponadto można się o nią ubiegać w domach dziecka typu rodzinnego. Obecnie rodziny uchodźców z Ukrainy, które są wielodzietne, mogą również otrzymać Kartę Dużej Rodziny. O kartę może ubiegać się każdy członek rodziny, tj.

  • ojca lub matki;
  • macocha lub ojczym;
  • dzieci.

Przypominamy, że Karta Dużej Rodziny wydawana jest bez względu na dochód rodziny. A od 1 stycznia 2019 r. kwalifikują się do niego także rodziny, które kiedyś miały na utrzymaniu troje dzieci.

Jakie dokumenty muszę przygotować, aby otrzymać kartę?

Jakie dokumenty muszę przygotować, aby otrzymać kartę?

  • wniosek o wydanie karty;
  • oświadczenie ojca/ojca i matki/macochy, że nie zostali pozbawieni praw rodzicielskich i nie mają ograniczeń władzy w stosunku do co najmniej trójki dzieci (można wpisać w dowolnej formie lub wypełnić odpowiedni formularz)
  • paszport lub PESEL ojca/ojczyma i matki/ macochy
  • w przypadku dzieci do 18 roku życia – numer PESEL (w przypadku jego braku – akt urodzenia lub paszport);
  • Dla dzieci powyżej 18 roku życia – numer PESEL (w przypadku jego braku akt urodzenia lub paszport) oraz zaświadczenie o planowanym terminie ukończenia szkoły lub uczelni (można napisać losowo lub wypełnić specjalny formularz);

Jeśli w rodzinie jest macocha lub ojczym, do wymienionych dokumentów należy dołączyć także akt małżeństwa. Rodziny zastępcze muszą również przedstawić rozporządzenie o umieszczeniu dzieci w rodzinie lub rodzinnym domu dziecka. Cudzoziemcy są dodatkowo zobowiązani do przedstawienia dokumentu potwierdzającego prawo do pobytu i zamieszkania w Polsce.

Rejestracja wirtualnej Karty Dużej Rodziny

Istnieje możliwość uzyskania wirtualnej wersji Karty Dużej Rodziny. Jeśli rodzina otrzymała już zwykłą kartę plastikową, to do złożenia wniosku o kartę mobilną nie są wymagane żadne dodatkowe dokumenty. Jedyne wymagane dokumenty to numery telefonów i adresy e-mail członków rodziny.

Aby korzystać z aplikacji mobilnej karty należy pobrać aplikację mKDR z Google Play (dla systemu Android) lub App Store (dla systemu IOS).

Gdzie należy złożyć wniosek

Wypełniony wniosek o wydanie karty, a także inne dokumenty należy zanieść do właściwego urzędu gminy lub przekazać przez internet. Aby dowiedzieć się, który urząd jest odpowiedzialny za wydawanie karty Kagta Dużej Rodziny w Twojej okolicy, możesz skontaktować się z lokalnym urzędem. Wniosek może złożyć każdy pełnoletni członek rodziny (ojciec, matka, macocha, ojczym, dzieci).

Wniosek można złożyć również za pośrednictwem portalu internetowego MRPiPS Emp@tia. Aby to zrobić:

    1. Zaloguj się do platformy za pomocą Profilu zaufanego.
    2. Wypełnij formularz wniosku, postępując zgodnie z instrukcjami kreatora wniosku.
    3. Czekaj na sms z informacją, że karta jest gotowa do wydania.

W przypadku jednoczesnego złożenia wniosku o kartę mobilną, członkowie rodziny również otrzymają numery kart na podane adresy e-mail, które są danymi do logowania do aplikacji mobilnej mKDR. Jednorazowe hasła do programu zostaną przesłane członkom rodziny SMS-em na wskazane we wniosku numery telefonów.

Jak wygląda karta

Karta plastikowa ma standardowe wymiary zwykłej karty płatniczej, na której wskazane jest imię, nazwisko i numer posiadacza PESEL oraz numer karty i data ważności. Te same dane o posiadaczu są widoczne w mobilnej wersji karty wyświetlanej w aplikacji mKDR w mObywatelu.

Ile kosztuje złożenie wniosku o „Kartę Dużej Rodziny”?

Usługa wydania karty jest bezpłatna. Jeśli zgubisz kartę, za jej wymianę będziesz musiał zapłacić 9,56 zł. Jeśli wyciągasz tylko jedną kartę, plastikową lub mobilną, a masz już drugą kartę, to usługa ta kosztuje 9,21 zł.

Okres ważności karty

Okres, przez który dokument pozostaje ważny, zależy od kategorii i wieku użytkownika. Rodzice mogą korzystać z karty do końca życia. Dzieci – do 18. urodzin, a jeśli nadal się uczą – do 25. urodzin. W przypadku dzieci niepełnosprawnych karta zachowuje ważność przez okres obowiązywania orzeczenia o niezdolności do pracy.

Jak korzystać z karty

W miejscach, gdzie można uzyskać zniżki na kartę, znajduje się specjalny napis: „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Aby otrzymać zniżkę wystarczy pokazać swoją kartę. Co ważne, może być używany przez każdego członka rodziny z osobna.

Aby skorzystać z mobilnej wersji karty, wystarczy otworzyć ją w aplikacji mKDR na ekranie smartfona. Nawiasem mówiąc, aplikacja pozwala łatwo znaleźć najbliższe miejsca, w których można uzyskać zniżki na określone kategorie towarów.

Jakie korzyści można uzyskać dzięki karcie

Karta Dużej Rodziny daje możliwość korzystania ze zniżek i przywilejów w wielu instytucjach publicznych i firmach prywatnych. Dotyczy to obiektów handlowych, rekreacyjnych, sportowych, edukacyjnych, kulturalnych i transportowych. Korzyści dostępne dla posiadaczy karty to:

  • Zniżki na przejazdy pociągiem (37% na bilety jednorazowe i 49% na bilety miesięczne dla matki/ macochy i ojca/ ojczyma);
  • zniżki na opłaty paszportowe (50% dla ojca/ojczyma i matki/macochy, 75% dla dzieci)
  • bezpłatny wstęp do parków narodowych;
  • rabaty w supermarketach Lidl i Carrefour w wysokości 10%;
  • rabaty w sklepach Świat Książki w wysokości 20%.

Zobacz też: Bony żywnościowe w zamian za stare telefony

Ponadto karty obsługują tak popularne sieci handlowe jak Intersport, Coccodrillo, banki – PKO BP, Credit Agricole, Santander Bank Pols, sieci prywatnej opieki zdrowotnej (Luxmed i Medycyna Rodzinna) oraz operatorzy komórkowi Orange, Play, T-Mobile. Uczestnikami programu są m.in. stacje benzynowe (Lotos, Orlen, Shell), myjnie samochodowe i kina (Helios). Z Kartą Dużej Rodziny można uzyskać nawet zniżki na prąd.

Aby poznać pełną ofertę zniżek dostępnych dla użytkowników karty, należy zapoznać się z pełną listą partnerów Karty Dużej Rodziny.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.