Karta Dużej Rodziny dla Ukraińców w Polsce: czy jest dostępna dla uchodźców z Ukrainy i jakie korzyści zapewnia?
„Karta Dużej Rodziny” wspiera rodziców wielodzietnych w Polsce, zapewniając atrakcyjne zniżki w sklepach i u usługodawców. Komu przysługuje ta karta? Jak ją otrzymać i jak z niej korzystać? Oto najważniejsze informacje!
Karta dla uchodźców z Ukrainy: kto może otrzymać „Kartę Dużej Rodziny”?
W Polsce Karta Dużej Rodziny przeznaczona jest dla rodzin, w tym rodzin zastępczych, z co najmniej trójką dzieci. Ponadto mogą się o nią ubiegać rodzinne domy dziecka. „Karta Dużej Rodziny” wydawana jest niezależnie od dochodu rodziny. A od 1 stycznia 2019 r. będą się do niej kwalifikować również rodziny, które kiedyś miały na utrzymaniu troje dzieci.
Karta Very Special Card może zostać wydana dzieciom poniżej 18 roku życia lub poniżej 25 roku życia, jeśli studiują na uniwersytecie, lub bez ograniczeń wiekowych, jeśli posiadają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.
Czy Karta Dużej Rodziny jest dostępna dla uchodźców z Ukrainy? Zgodnie z przepisami dotyczącymi Karty Dużej Rodziny, kwalifikują się do niej rodziny z co najmniej trójką dzieci, które spełniają następujące kryteria:
- są obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej;
- są obywatelami krajów UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub krajów należących do Europejskiej Strefy Wolnego Handlu;
- posiadać kartę rezydenta UE wydaną w Polsce;
- posiadać kartę stałego pobytu;
- posiadać kartę pobytu czasowego wydaną na podstawie statusu rezydenta długoterminowego UE uzyskanego w innych krajach;
- przebywają w Polsce ze względów humanitarnych i posiadają odpowiedni status (status uchodźcy);
- posiadają zezwolenie na podstawie łączenia rodzin lub statusu uchodźcy.
Należy pamiętać, że Ukraińcy objęci ochroną czasową nie należą do kategorii osób uprawnionych do otrzymania Karty Rodziny. Niektóre województwa mogą jednak podjąć decyzję o rozszerzeniu listy osób uprawnionych do otrzymania karty.
Jakie korzyści ma rodzina wielodzietna w Polsce dzięki Karcie Dużej Rodziny?
„Karta Dużej Rodziny” daje możliwość korzystania ze zniżek i przywilejów w wielu instytucjach publicznych i przedsiębiorstwach prywatnych. Obejmują one usługi handlowe, rekreacyjne, sportowe, edukacyjne, kulturalne i transportowe. Wśród korzyści, jakie mogą otrzymać posiadacze karty:
- zniżki na przejazdy pociągami (37% na bilety jednorazowe i 49% na bilety miesięczne dla matek/macoch i ojców/macoch);
- zniżki na opłaty paszportowe (50% dla ojców/ojczymów i matek/ macoch, 75% dla dzieci);
- bezpłatny wstęp do parków narodowych;
- 10% zniżki w supermarketach Lidl i Carrefour;
- 20% rabatów w księgarniach Świat Książki.
Zobacz też: Nowa pomoc finansowa dla Ukraińców od PCPM otworzyłа formularz
Ponadto z kart korzystają tak popularne sieci handlowe jak Intersport i Coccodrillo, banki jak PKO BP, Credit Agricole, Santander Bank Pols, prywatne sieci opieki zdrowotnej (Luxmed i Medycyna Rodzinna) oraz operatorzy komórkowi jak Orange, Play i T-Mobile. Uczestnikami programu są stacje paliw (Lotos, Orlen, Shell), myjnie samochodowe, kina (Helios). Z Kartą Dużej Rodziny można uzyskać nawet zniżki na prąd.
Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.
Z pełną ofertą zniżek dostępnych dla posiadaczy karty można zapoznać się czytając pełną listę partnerów programu Karta Dużej Rodziny. Co do zasady partnerów programu można rozpoznać po odpowiedniej naklejce Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny.
Jak wydawana jest Karta Rodziny w Polsce?
Za wydanie Karty Dużej Rodziny odpowiedzialne są władze miejskie – rady miejskie, burmistrzowie itp. Cudzoziemcy mogą zwrócić się w tej sprawie do Departamentu ds. Cudzoziemców. O kartę może ubiegać się każdy członek rodziny (ojciec lub matka, macocha lub ojczym, dzieci).
Wniosek o kartę można złożyć osobiście lub online. Pierwszym krokiem jest wypełnienie formularza wniosku o kartę rozszerzonej rodziny.
Można to zrobić pobierając Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny i zanosząc wypełniony dokument do odpowiedniej instytucji lub składając wniosek online za pośrednictwem portalu MRPiPS Emp@tia. W tym celu należy:
- Zaloguj się do platformy za pomocą Profilu zaufanego.
- Wybierz funkcję eWnioski.
- W sekcji Dla świadczeniobiorców wybierz Kartę Dużej Rodziny.
- Wypełnij wniosek zgodnie z instrukcjami specjalnego kreatora wniosków.
- Poczekaj na wiadomość SMS z informacją, że karta jest gotowa do wydania.
Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:
- Dokument tożsamości (paszport, karta gospodarstwa domowego itp.);
- w przypadku dzieci poniżej 18 roku życia – numer PESEL (w przypadku jego braku – akt urodzenia lub paszport);
- w przypadku dzieci powyżej 18 roku życia – numer PESEL (w przypadku jego braku akt urodzenia lub paszport) oraz zaświadczenie o planowanej dacie ukończenia szkoły lub uczelni (może być wpisane w dowolnej formie lub wypełnione w specjalnym formularzu);
- oświadczenie ojca/ ojczyma i matki/ macochy, że nie są pozbawieni praw rodzicielskich (może być napisane w dowolnej formie lub wypełnione w odpowiednim formularzu);
- paszport lub numer PESEL rodzica (rodziców) i przybranego rodzica (przybranych rodziców);
Jeśli w rodzinie jest macocha lub ojczym, do powyższych dokumentów należy również dołączyć akt małżeństwa. Rodziny zastępcze muszą dostarczyć uchwałę o umieszczeniu dzieci w rodzinie lub rodzinnym domu dziecka. Cudzoziemcy zobowiązani są dostarczyć dokument potwierdzający ich prawo do pobytu w Polsce.
Usługa wydania karty jest bezpłatna. Jeśli jednak zgubisz kartę, będziesz musiał zapłacić 9,56 zł za duplikat. Jeśli wydawana jest tylko jedna karta, plastikowa lub mobilna, a druga jest już dostępna, usługa ta będzie kosztować 9,21 zł.
Projektowanie wirtualnej „Karty Dużej Rodziny”
Możliwe jest również uzyskanie wirtualnej wersji „Karty Dużej Rodziny”. Plastikowa karta ma standardowe wymiary zwykłej karty płatniczej i opatrzona jest imieniem, nazwiskiem i numerem PESEL posiadacza karty, a także numerem karty i datą jej ważności. Te same informacje o posiadaczu karty wskazane są również w mobilnej wersji karty, która wyświetlana jest w aplikacji mKDR w mObywatelu.
W przypadku wnioskowania o kartę mobilną jednocześnie z wnioskowaniem o kartę fizyczną, członkowie rodziny na wskazane adresy e-mail otrzymają również numery kart, które stanowią login do aplikacji mobilnej mKDR. Jednorazowe hasła do aplikacji zostaną przesłane członkom rodziny SMS-em na wskazane we wniosku numery telefonów.
Jeśli rodzina otrzymała już zwykłą plastikową kartę, do złożenia wniosku o telefon komórkowy nie są wymagane żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy podać numery telefonów i adresy e-mail członków rodziny.
Aby korzystać z mobilnej aplikacji mapowej, należy pobrać aplikację mKDR ze sklepu Google Play (dla systemu Android) lub App Store (dla systemu IOS).