Wakacje w Polsce 2023-2024: kiedy rozpoczynają się ferie zimowe?

Yana Zakharchuk
Dzieci, Polska, Studenci | 9 grudnia 2023
Komentarze 0
Stolik z przyborami szkolnymi uczeń czeka na wakacje w Рolsce-PL Author: Max Fischer, Source: www.pexels.com

Oferujemy kalendarz świąt i dni wolnych w polskich szkołach w roku akademickim 2023-2024 oraz informacje o tym, kiedy dzieci w Polsce będą miały ferie zimowe.

Jesienne wakacje w Polsce w roku akademickim 2023-2024

Jedną z cech charakterystycznych polskiego roku szkolnego jest to, że w Polsce nie ma ferii jesiennych ani wiosennych. Nie oznacza to jednak, że uczniowie nie mają odpoczynku podczas pierwszego semestru. W końcu jesienią uczniowie mieli okazję odpocząć od nauki podczas oficjalnego weekendu obchodzonego w Polsce jesienią:

Warto zauważyć, że w 2023 r. Święto Niepodległości Polski wypadło w sobotę, więc w tym roku dzień ten nie zwiększył liczby dni wolnych dla uczniów.

Święta Bożego Narodzenia i ferie zimowe w Polsce w roku akademickim 2023-2024

Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok w Polsce w roku akademickim 2023/2024

W tym roku akademickim ferie świąteczne potrwają od 23 do 31 grudnia. Jest to tydzień, który pozwala studentom i nauczycielom na zasłużoną przerwę świąteczną. Należy zauważyć, że ferii świątecznych nie należy mylić z feriami zimowymi, ponieważ ferie zimowe trwają dłużej i zwykle rozpoczynają się po feriach noworocznych.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

W Polsce i według nowego kalendarza na Ukrainie obchodzone jest 25 grudnia Boże Narodzenie. Ponieważ Boże Narodzenie jest głównym religijnym świętem zimowym w Polsce, święta zbiegają się z nim w czasie. Później jednak święta Bożego Narodzenia płynnie przechodzą w obchody Nowego Roku.

W szczególności Dzień Świętego Sylwestra jest powszechnie obchodzony 31 grudnia, Nowy Rok 1 stycznia, a Święto Trzech Króli 6 stycznia (Trzech Króli). W związku z tym, zgodnie z przepisami krajowymi, szkoły są zamknięte w te dni.

Ferie zimowe w Polsce w roku akademickim 2023-2024

Ferie zimowe w Polsce to czas, w którym uczniowie i nauczyciele mogą odpocząć dłużej niż tydzień. Zazwyczaj ferie zimowe trwają 2 tygodnie, a daty ich rozpoczęcia i zakończenia różnią się w zależności od województwa. Wynika to z określonych regulacji prawnych ustalonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Unikalny system ferii zimowych dla uczniów, w którym uczniowie z różnych regionów odpoczywają w różnym czasie, pomaga uniknąć przepełnienia na drogach i wydłuża sezon turystyczny w krajowych kurortach.

W latach 2023-2024 ferie zimowe w poszczególnych województwach odbędą się według następującego harmonogramu:

  • 15-28 stycznia 2024 r: Województwo dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
  • 22 stycznia-4 lutego 2024 r: Województwo podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • 29 stycznia-11 lutego 2024 r: Lubelskie, Łódzkie, Podkarpackie, Pomorskie, Śląskie;
  • 12-25 lutego 2024 r: Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

W tym czasie dzieci w Polsce zwykle mają okazję odpocząć, spędzić czas z rodziną, wziąć udział w różnych świątecznych zajęciach i wybrać się na ekscytujące wycieczki, aby zregenerować siły i nabrać energii na kolejny okres szkolny. Aktywne formy wypoczynku zimą są bardzo popularne wśród Polaków, w szczególności zajęcia sportowe w obszarach górskich, takie jak jazda na nartach, snowboardzie i łyżwach. Oprócz zimowego wypoczynku w górach, polskie rodziny chętnie wyjeżdżają także na mazurskie jeziora czy do nadmorskich kurortów w ciepłych krajach.

Zobacz też: Niedziele handlowe w Polsce w 2024 roku

Ci, którzy nie mogą wyjechać za granicę lub do ośrodków narciarskich, mogą skorzystać ze specjalnych programów oferowanych przez polskie gminy w wielu miastach. Programy te obejmują różne wydarzenia edukacyjne, rozrywkowe, sportowe i kulturalne. Rzeczywiście, w czasie ferii w miastach aktywnie działają obiekty sportowe i rekreacyjne, oferując dzieciom różnorodne zajęcia, z których wiele jest bezpłatnych, takie jak baseny, lodowiska, korty tenisowe i siłownie.

Wiosenna przerwa świąteczna w Polsce w roku akademickim 2023-2024

Jak wspomniano powyżej, podobnie jak w przypadku świąt jesiennych, w Polsce nie ma świąt wiosennych. Istnieje jednak tygodniowy weekend związany z religijnym świętem Wielkanocy. W 2024 r. święta wielkanocne potrwają od 28 marca do 3 kwietnia. Uczniowie powrócą do zajęć w środę, 3 kwietnia.

Również w maju uczniowie będą mieli długie majowe wakacje, które rozpoczną się 1 maja, kiedy Polska obchodzi Święto Pracy, w Święto Konstytucji 3 maja i w Święto Bożego Ciała 30 maja.

Wakacje w Polsce w roku akademickim 2023-2024

Wakacje letnie w 2024 roku potrwają od 22 czerwca do początku września. Należy jednak pamiętać, że dokładne daty będą zależeć od grupy wiekowej dziecka i szkoły, w której dziecko się uczy. Jeśli mówimy o uczniach szkół średnich, którzy przystąpią do egzaminu maturalnego, egzaminy mogą zostać zaplanowane na czerwiec. Młodsze dzieci będą uczęszczać na zajęcia przez cały czerwiec.

Kiedy rozpoczyna się rok akademicki 2023-2024 w Polsce?

Rozpoczęcie roku szkolnego w tym roku odbyło się później niż zwykle, nie 1 września. Ze względu na to, że dzień ten wypadł w piątek, rok szkolny rozpoczął się z początkiem kolejnego tygodnia – w poniedziałek, 4 września 2023 roku. Rok szkolny potrwa 291 dni, w tym czasie uczniowie mogą spodziewać się kilku przerw w nauce, a także dodatkowych dni wolnych.

Rok szkolny w Polsce zazwyczaj rozpoczyna się we wrześniu i kończy pod koniec czerwca. W ciągu roku są dwa główne okresy wakacyjne: ferie zimowe, które zwykle odbywają się w styczniu lub lutym, oraz wakacje letnie, które rozpoczynają się pod koniec czerwca i trwają do września.

Rok szkolny w Polsce podzielony jest na dwa semestry:

  • Pierwszy z nich rozpoczyna się we wrześniu i kończy w styczniu-lutym;
  • Drugi trwa od stycznia-lutego do czerwca.

Nieco inaczej wygląda sytuacja maturzystów. Jak zwykle ich rok akademicki zakończy się nieco wcześniej – pod koniec kwietnia. Jest to wyznaczony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej termin zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w ostatnim roku nauki w liceach, technikach, branżowych szkołach i liceach dla dorosłych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.