Rok szkolny w Polsce 2023-2024: kiedy się zaczyna i kiedy są ferie szkolne?

28 sierpnia 2023
Stolik z przyborami szkolnymi uczeń czeka na wakacje w Рolsce-PL Author: Max Fischer, Source: www.pexels.com

Do rozpoczęcia roku szkolnego pozostało już niewiele czasu. 4 września wszyscy uczniowie w Polsce wrócą do szkół. W związku z tym, że 1 września wypada w piątek, polscy urzędnicy wydłużyli nieco wakacje. Poniżej przedstawiamy nowości na rok akademicki 2023-2024 oraz kalendarz świąt i weekendów.

Kiedy rozpoczyna się rok akademicki 2023-2024 w Polsce?

Rozpoczęcie roku szkolnego w tym roku odbędzie się później niż zwykle, nie 1 września. Ze względu na fakt, że dzień ten wypada w piątek, rok szkolny rozpocznie się na początku przyszłego tygodnia – w poniedziałek, 4 września 2023 roku. Rok szkolny potrwa 291 dni, w tym czasie uczniowie mogą spodziewać się kilku przerw w szkole, a także dodatkowych dni wolnych.

Rok szkolny w Polsce zazwyczaj rozpoczyna się we wrześniu i kończy pod koniec czerwca. W ciągu roku są dwa główne święta: ferie zimowe, które zwykle odbywają się w styczniu lub lutym, oraz wakacje letnie, które rozpoczynają się pod koniec czerwca i trwają do września. Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Rok szkolny w Polsce podzielony jest na dwa semestry:

  • Pierwszy z nich rozpoczyna się we wrześniu i kończy w styczniu-lutym;
  • Drugi trwa od stycznia-lutego do czerwca.

Nieco inaczej wygląda sytuacja maturzystów. Jak zwykle ich rok akademicki zakończy się nieco wcześniej – pod koniec kwietnia. Jest to wyznaczony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej termin zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w ostatnim roku nauki w liceach, technikach, branżowych szkołach i liceach dla dorosłych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września.

Jesienne wakacje w Polsce w roku akademickim 2023-2024

Jedną z cech charakterystycznych polskiego roku szkolnego jest to, że w Polsce nie ma ferii jesiennych ani wiosennych. Nie oznacza to jednak, że uczniowie nie będą mieli odpoczynku podczas pierwszego semestru. Jesienią uczniowie będą mieli okazję odpocząć od nauki podczas oficjalnego weekendu obchodzonego w Polsce jesienią:

  • Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest 1 listopada;
  • Święto Niepodległości Polski obchodzone jest 11 listopada.

Warto zauważyć, że w 2023 roku Święto Niepodległości Polski przypada w sobotę, więc w tym roku ten dzień nie zwiększy liczby dni wolnych dla studentów.

Ferie zimowe i świąteczne w Polsce w roku akademickim 2023-2024

Weekend świąteczno-noworoczny w Polsce

W tym roku akademickim ferie świąteczne potrwają od 23 do 31 grudnia. Jest to tydzień, który pozwala studentom i nauczycielom na zasłużoną przerwę świąteczną. Należy zauważyć, że ferii świątecznych nie należy mylić z feriami zimowymi, ponieważ ferie zimowe trwają dłużej i zwykle rozpoczynają się po feriach noworocznych. W Polsce Boże Narodzenie obchodzone jest 25 grudnia. Ponadto obchodzone są dodatkowe dni, w tym Dzień Świętego Sylwestra 31 grudnia i Nowy Rok 1 stycznia oraz Święto Trzech Króli 6 stycznia (Trzech Króli). W związku z tym, zgodnie z przepisami krajowymi, szkoły są zamknięte w te dni.

Zobacz też: Dofinansowanie 700 złotych z UNHCR – odpowiadamy na najważniejsze pytania

Ferie zimowe w Polsce

Ferie zimowe to czas, w którym uczniowie i nauczyciele mogą odpocząć dłużej niż tydzień. Zazwyczaj ferie zimowe trwają 2 tygodnie, a daty ich rozpoczęcia i zakończenia różnią się w zależności od województwa. Wynika to z pewnych regulacji prawnych ustalonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W tym okresie dzieci mogą odpocząć, spędzić czas z rodziną, wziąć udział w różnych zajęciach, wyjechać na wycieczkę, aby naładować baterie i podładować akumulatory przed powrotem do szkoły. Wśród Polaków najpopularniejszą formą wypoczynku podczas ferii zimowych jest aktywny wypoczynek w górach, jazda na nartach, snowboardzie i łyżwach.

W latach 2023-2024 ferie zimowe w poszczególnych województwach odbędą się według następującego harmonogramu:

  • 15-28 stycznia 2024 r: Województwo dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
  • 22 stycznia-4 lutego 2024 r: Województwo podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • 29 stycznia-11 lutego 2024 r: Lubelskie, Łódzkie, Podkarpackie, Pomorskie, Śląskie;
  • 12-25 lutego 2024 r: Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

Wiosenna przerwa świąteczna w Polsce w roku akademickim 2023-2024

Jak wspomniano powyżej, podobnie jak w przypadku świąt jesiennych, w Polsce nie ma świąt wiosennych. Istnieje jednak tygodniowy weekend związany z religijnym świętem Wielkanocy. W 2024 r. święta wielkanocne potrwają od 28 marca do 3 kwietnia. Uczniowie powrócą do zajęć w środę, 3 kwietnia.

Również w maju uczniowie będą mieli długie majowe wakacje, które rozpoczną się 1 maja, kiedy Polska obchodzi Święto Pracy, w Święto Konstytucji 3 maja i w Święto Bożego Ciała 30 maja.

Wakacje w Polsce w roku akademickim 2023-2024

Wakacje letnie w 2024 roku potrwają od 22 czerwca do początku września. Należy jednak pamiętać, że dokładne daty będą zależeć od grupy wiekowej dziecka i szkoły, w której dziecko się uczy. Jeśli mówimy o uczniach szkół średnich, którzy przystąpią do egzaminu maturalnego, egzaminy mogą zostać zaplanowane na czerwiec. Młodsze dzieci będą uczęszczać na zajęcia przez cały czerwiec.

Yana Zakharchuk

Filolog, autorka artykułów, nauczycielka języka i literatury ukraińskiej, szefowa koła dziennikarskiego. Uwielbiam podróżować z rodziną i czytać. Uwielbiam nowo wydane numery czasopism i gazet. Zawsze wierzę w to, co najlepsze, z Ukrainą w sercu.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.