Ochrona czasowa w Holandii w 2023 r. dla Ukraińców

Tetiana Sharapova
Inne, Ukraina | 23 października 2023
Komentarze 0
Flaga Holandii, tymczasowa ochrona dla Ukraińców-PL Source: Vista Create

Ukraińcy nadal podróżują do Europy w poszukiwaniu tymczasowej ochrony. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jak uzyskać tymczasową ochronę w Holandii, jakie świadczenia są przewidziane dla ukraińskich uchodźców i co Holandia oferuje Ukraińcom w 2023 roku.

Jak Ukraińcy mogą ubiegać się o ochronę czasową w Holandii w 2023 r.

Królestwo Niderlandów, podobnie jak niektóre inne kraje Unii Europejskiej, przyznaje Ukraińcom prawo do wielokrotnej ochrony tymczasowej. Obecnie obowiązuje ona do 4 marca 2024 r., ale ponieważ Komisja Europejska przedłużyła okres tymczasowej ochrony dla ukraińskich uchodźców do 2025 r., rząd holenderski może wkrótce ogłosić przedłużenie tego okresu.

W 2023 r. mogą oni uzyskać tymczasową ochronę w Holandii:

  • Ukraińcy, którzy przybyli do Holandii od 27 listopada 2021 r. i mogą udowodnić, że od tego czasu mieszkają w tym kraju.
  • Ukraińców, którzy przybyli do Holandii od 24 lutego 2022
  • Partnerzy, małoletnie dzieci i krewni osób podlegających powyższym przepisom.

W Holandii możesz uzyskać ochronę tymczasową, nawet jeśli została Ci ona już przyznana w innym kraju. Wcześniej należy jednak zakończyć ochronę tymczasową w Polsce lub w innym kraju, w którym przebywało się wcześniej. Aby uzyskać tymczasową ochronę w Holandii, Ukraińcy muszą przedłożyć paszport lub inny dokument tożsamości w Urzędzie Imigracji i Naturalizacji (IND).

Jakie prawa mają ukraińscy uchodźcy w Holandii?

Ukraińcy, którzy przebywają w Holandii z powodu wojny i otrzymali tymczasową ochronę w tym kraju, mogą liczyć na

  1. Legalne miejsce zamieszkania w Holandii.
  2. Legalne zatrudnienie bez konieczności uzyskania dodatkowej zgody.
  3. Dostęp do mieszkań i opieki medycznej.
  4. Pomoc w kwestiach zabezpieczenia społecznego.
  5. Dostęp do systemu edukacji.
  6. Możliwość uzyskania statusu uchodźcy w przyszłości.
  7. Powrót do kraju obywatelstwa w dowolnym momencie.
  8. Pomoc finansowa.
  9. Pomoc prawna.

Jak szukać zakwaterowania w Holandii?

Kiedyś można było znaleźć rodzinę do zamieszkania w Holandii. Jednak od sierpnia 2023 r. program ten przestał przyjmować nowe wnioski, ponieważ jest na niego bardzo małe zapotrzebowanie. Będziesz więc musiał szukać zakwaterowania na własną rękę.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest skontaktowanie się z ośrodkiem, który przyjmuje ukraińskich uchodźców. Obecnie działają one w trzech miastach:

W Holandii popyt na mieszkania jest wysoki, podobnie jak konkurencja. Ponadto mieszkania są często wynajmowane nieumeblowane, a ceny mieszkań nawet w takich warunkach zaczynają się od 400 euro. Warto być przygotowanym na ten moment. Zakwaterowania można szukać na następujących stronach internetowych:

  1. https://www.funda.nl/. W odpowiednim polu należy wpisać interesujące nas miasto i ustawić dodatkowe parametry.
  2. https://housinganywhere.com/. Interfejs tej strony został zaprojektowany w języku angielskim, więc będzie łatwy w użyciu.
  3. https://www.airbnb.nl/. Tutaj można znaleźć tymczasowe zakwaterowanie. Czasami dostępne są nawet darmowe opcje zakwaterowania.

Jeśli nie stać Cię na wynajęcie mieszkania, możesz skontaktować się z gminą. Zapewnią one mieszkania socjalne. Ponadto ukraińscy uchodźcy mogą być również tymczasowo zakwaterowani w hotelach, budynkach biurowych itp. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że zabraknie miejsc.

Pomoc finansowa dla Ukraińców w Holandii

Ukraińscy uchodźcy mogą również liczyć na pomoc finansową w Holandii. W 2023 roku jest ona podzielona w następujący sposób:

  • Zasiłek żywnościowy zaczyna się od 169 euro na osobę dorosłą i 140 euro na dziecko miesięcznie, w zależności od wielkości rodziny.
  • Dodatek odzieżowy wynosi 60,71 EUR miesięcznie.

Zobacz też: Zjednoczeni dla Ukrainy – jak skorzystać z możliwości pobytu w USA?

Aby otrzymać pomoc finansową, należy złożyć wniosek do gminy właściwej dla miejsca zamieszkania. Warto zauważyć, że istnieją przypadki, w których pomoc finansowa może zostać zakończona. Dzieje się tak w następujących przypadkach:

  1. Uchodźca z Ukrainy znalazł pracę (ale jeśli te środki nie wystarczą na utrzymanie rodziny, tylko część pomocy zostanie anulowana).
  2. Uchodźca z Ukrainy przeniósł się do innej gminy.
  3. Uchodźca z Ukrainy opuścił terytorium Holandii i nie powrócił w ciągu 28 dni.

Jak Ukrainiec może znaleźć pracę w Holandii?

Kolejną trudną kwestią jest znalezienie pracy w Holandii. Warto zauważyć, że większość pracodawców wymaga znajomości języka niderlandzkiego. Możliwe jest jednak zdobycie pracy na stanowiskach niewymagających wysokich kwalifikacji ze znajomością jedynie języka angielskiego. Pracy można szukać na jeden z poniższych sposobów:

  • https://www.refugeework.nl/ua/. Ta strona została zaprojektowana specjalnie dla osób, które nie mówią po holendersku. Można więc wyszukiwać oferty pracy w języku ukraińskim. Co najważniejsze, lista ofert pracy nie ogranicza się do pracy w przemyśle. Można znaleźć oferty pracy w służbie zdrowia, marketingu itp.
  • Wolontariat. Ta opcja jest odpowiednia dla osób, które nie mają wystarczającego doświadczenia zawodowego. W większości przypadków jest to praca nieodpłatna, ale za jej wykonanie wypłacane jest wynagrodzenie. Powinieneś natychmiast sprawdzić u pracodawcy swoją dostępność.
  • Pomoc ze strony gminy. Możesz zgłosić się do urzędu gminy w miejscu zamieszkania z CV. Konsultanci i wolontariusze pomogą Ci znaleźć pracę. Poszukiwanie pracy może jednak zająć dużo czasu.
  • Biuro pośrednictwa pracy. Pracownicy instytucji będą szukać pracy. Będą szukać wakatu na podstawie kryteriów, które im podasz. Jednak w większości przypadków praca z urzędu pracy jest tymczasowa. Warto wziąć ten punkt pod uwagę.

Warto też zwracać uwagę na ogłoszenia w kawiarniach, sklepach czy innych placówkach. Zdarza się, że poszukują one pracowników.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *