Zjednoczeni dla Ukrainy – jak skorzystać z możliwości pobytu w USA?

Yana Zakharchuk
Inne, Świat | 29 lipca 2023
Komentarze 0
USA dla Ukraińców Source: Vista Create

United for Ukraine to program migracyjny w Stanach Zjednoczonych, który rozpoczął się wraz z wybuchem wojny na Ukrainie. Wszyscy Ukraińcy, którzy się do niego zakwalifikują, uzyskają możliwość dwuletniego pobytu na terenie USA. Warunkiem jest jednak znalezienie sponsora. Wyjaśniamy krok po kroku, jak przystąpić do programu.

Kto może skorzystać z programu Zjednoczeni dla Ukrainy?

Zjednoczeni dla Ukrainy to program dla obywateli Ukrainy i ich najbliższych rodzin, wprowadzony przez prezydenta USA Joe Bidena. Celem programu jest przyjęcie i pomoc 100 000 uchodźców. Program Zjednoczeni dla Ukrainy uprawnia ich do wjazdu i pobytu w Ameryce przez okres do dwóch lat. Przypominamy, że specjalna ustawa w Polsce przedłużyła okres pobytu Ukraińców w Polsce w latach 2023-2024.

Program Zjednoczeni dla Ukrainy jest otwarty dla wszystkich uchodźców z obywatelstwem ukraińskim i członków ich najbliższej rodziny, którzy nie posiadają takiego obywatelstwa. Ci ostatni mogą na przykład obejmować małżonków i konkubentów, a także niezamężne dorosłe dzieci w wieku poniżej 21 lat.

Wymagania dla wnioskodawcy:

  • Zamieszkiwanie na Ukrainie od 11 lutego 2022 r. i opuszczenie kraju z powodu wojny;
  • posiadanie ważnego ukraińskiego paszportu i paszportu wewnętrznego (małoletnie dzieci muszą być zarejestrowane w paszporcie ojca, a dzieci w wieku 18-21 lat muszą mieć własne paszporty);
  • znaleźć sponsora w USA, który może zagwarantować zakwaterowanie i wsparcie finansowe;
  • być zaszczepionym przeciwko odrze, polio i koronawirusowi;
  • przejść kontrolę przeszłości, biometryczną i bezpieczeństwa.

Możesz ubiegać się o udział w programie Uniting for Ukraine i uzyskać wizę w ambasadach USA w Europie (Polska, Niemcy, Holandia, Rumunia, Włochy, Austria, Bułgaria).

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Sponsor – lista wymagań

Co najważniejsze – należy znaleźć sponsora, który w naszym imieniu złoży wniosek l-134 w USCIS (U.S. Citizenship and Immigration Services). Taki sponsor powinien również spełniać jedno z poniższych kryteriów:

  • jest obywatelem Stanów Zjednoczonych
  • jest legalnym mieszkańcem USA bądź posiada zezwolenie na pobyt czasowy
  • posiada status nieimigracyjny i nie naruszył żadnego z jego warunków
  • posiada TPS (Temporary Protected Status – Status Ochrony Tymczasowej)
  • posiada status uchodźcy
  • jest beneficjentem programu DACA/Deferred Actio.

Ponadto taki sponsor musi posiadać środki oraz warunki, aby zapewnić wsparcie finansowe, wyżywienie czy zakwaterowanie dla osób z Ukrainy. W skład takiego wsparcia wchodzi:

  • odbiór z lotniska i zawiezienie do docelowego miejsca zamieszkania
  • zapewnienie mieszkania oraz podstawowych artykułów niezbędnych do życia
  • pomoc przy wypełnianiu formalności urzędowych, a także w zapisaniu dzieci do szkoły bądź dołączeniu do kursów angielskiego
  • zapewnienie rodzinie z Ukrainy opieki zdrowotnej/

Zobacz też: Pomoc finansowa od The $1K Project

Nie musi to być jeden sponsor, ponieważ program zakłada możliwość, aby kilka osób połączyło swoje siły i zapewniło możliwość pobytu rodzinie z Ukrainy. Konieczne jest jednak, aby były to osoby prywatne, organizacje nie mają możliwości, aby zostać sponsorem.

Składanie wniosku

Jak już wspomnieliśmy, wniosek musi złożyć wybrany przez nas sponsor. Może zrobić to w formie on-line za pośrednictwem strony https://www.uscis.gov/i-134. We wniosku zostanie on poproszony o podanie wszystkich swoich danych, a także danych swoich podopiecznych z Ukrainy. Wszelkie informacje muszą zostać naniesione poprawnie, ponieważ wiadomość zwrotna wysyłana jest e-mailem bezpośrednio do rodziny z Ukrainy, a nie do sponsora, który taki wniosek składał.

Weryfikacja złożonego wniosku

W następnym kroku pracownicy USCIS weryfikują dane, które znalazły się we wniosku. Sprawdzają między innymi, czy sponsor będzie w stanie podołać finansowo, aby zapewnić odpowiednie warunki rodzinie z Ukrainy. Kiedy sponsor zostanie zweryfikowany, następuje weryfikacja zgłoszonych do programu osób z Ukrainy. Ten proces odbywa się wyłącznie drogą mailową i możemy na skrzynkę otrzymać zapytania od pracowników USCIS, dlatego na bieżąco warto sprawdzać, czy na naszej poczcie nie pojawiły się nowe wiadomości. Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, wówczas zostaniemy poinstruowani, jak zalogować się do portalu myUSCIS, aby podać tam wymagane informacje.

Podróż do USA

Kiedy wszystkie dane zostaną odpowiednio wprowadzone w naszym profilu myUSCIC, wówczas otrzymamy oficjalną zgodę na wjazd do USA. Od jej otrzymania mamy 90 dni na przylot do Stanów Zjednoczonych. Należy jednak podkreślić, że koszty transportu do Stanów osoby z Ukrainy muszą pokryć samodzielnie. Równie ważne jest również posiadanie aktualnych szczepień przeciwko COVID-19, odrze oraz polio. Jeżeli takich nie mamy, niezbędna będzie chociaż jedna dawka. Natomiast w ciągu dwóch tygodni od przybycia do USA konieczne jest przystąpienie do badania na gruźlicę.

Zakończenie programu Unity for Ukraine

Program przewidziany jest na okres dwóch lat i władze USA nie mają w planach jego przedłużania. Jeżeli dana osoba z Ukrainy zakwalifikowana do udziału w programie opuści terytorium Stanów Zjednoczonych lub popełni przestępstwo, wówczas automatycznie zostanie usunięta z programu.

Jak znaleźć sponsora?

Wiele osób mimo szczerej chęci dostania się do Stanów Zjednoczonych, prawdopodobnie nie zna nikogo, kto mógłby zostać ich sponsorem. Do tej pory spora liczba osób znalazła już sponsorów, dzięki grupom na facebooku:

Helping Ukrainian refugees in the USA: https://www.facebook.com/groups/512177996965393/

USA/Canada/Americas:Host,Sponsor,Help Ukraine/США/Канада Приймаючий/Спонсор https://www.facebook.com/groups/936836906978135/

Jaką pomoc socjalną i finansową otrzymują Ukraińcy w ramach programu U4U?

Pomoc gwarantowana przez U.S. Office of Refugee Resettlement w ramach programu Uniting for Ukraine:

  • zatrudnienie;
  • kursy języka angielskiego;
  • formalności;
  • pomoc w ramach federalnego programu Matching Grant.

Lista usług może się różnić w zależności od regionu, więc aby uzyskać pomoc, należy skontaktować się z najbliższym biurem przyjmowania uchodźców.

Jedną z głównych zalet przeprowadzki do Stanów Zjednoczonych w ramach programu Zjednoczeni dla Ukrainy jest możliwość uzyskania pozwolenia na pracę. Formularz wniosku jest łatwy do wypełnienia, ale koszt dokumentu wynosi 410 USD, a okres oczekiwania wynosi 6-10 miesięcy.

Stany Zjednoczone zapewniają również pomoc finansową uchodźcom z Ukrainy. Kwota i czas trwania płatności są obliczane indywidualnie i zależą od składu rodziny, wieku i miejsca zamieszkania. Wniosek o pomoc finansową należy złożyć w Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej w miejscu zamieszkania w Stanach Zjednoczonych.

Następujące rodzaje pomocy finansowej są dostępne dla Ukraińców:

  • dla uchodźców;
  • dla rodzin o niskich dochodach
  • dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Pomoc żywnościowa w ramach programu SNAP dla Ukraińców

Ukraińcy mogą również liczyć na udział w programie SNAP, który jest programem pomocy żywnościowej dla osób o niskich dochodach w Stanach Zjednoczonych. Wniosek o taką pomoc składa się wraz z wnioskiem o pomoc finansową. Jeśli wniosek zostanie zatwierdzony, wnioskodawca otrzymuje kartę, za pomocą której może płacić za żywność w sklepach. Płatności są przekazywane na kartę co miesiąc. Kwota płatności zależy od dochodu rodziny i miejsca zamieszkania. Średnio jest to 250 USD na osobę miesięcznie.

Ubezpieczenie zdrowotne w ramach państwowego programu Medicaid dla Ukraińców

Jeśli chodzi o opiekę zdrowotną, Ukraińcy mają dostęp do Medicaid, rządowego programu pomocy społecznej w Stanach Zjednoczonych dla rodzin o niskich dochodach. Ukraińcy, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych w ramach programu United for Ukraine, kwalifikują się do ubezpieczenia zdrowotnego w ramach tego programu. Medicaid umożliwia bezpłatne wizyty u lekarzy. Wniosek należy złożyć z wyprzedzeniem za pośrednictwem lokalnego biura Medicaid, ponieważ leczenie w szpitalach publicznych podlega opłatom (na przykład wizyta u lekarza może kosztować 150 USD).

Program Head Start dla rodzin z dziećmi

Kolejną szansą dla Ukraińców w Stanach Zjednoczonych jest federalny program Head Start, który ma charakter społeczny i edukacyjny oraz zapewnia wsparcie dla matek i dzieci w wieku 3 lat i starszych, które przebywają w Stanach Zjednoczonych. Jest on realizowany poprzez zajęcia przygotowujące do szkoły, wizyty rodzinne pracowników socjalnych, pomoc psychologiczną i żywnościową.

Czy Ukraińcy otrzymają zielone karty w ramach programu Zjednoczeni dla Ukrainy?

Ukraińcy mogą otrzymać zielone karty, by zamieszkać w Stanach Zjednoczonych. Dwupartyjna grupa amerykańskich kongresmenów zarejestrowała projekt ustawy (Ukrainian Adaptation Act), który jest obecnie rozpatrywany przez Komisję Sądownictwa Izby Reprezentantów. Tekst ustawy nie jest jeszcze dostępny na stronie internetowej Kongresu. Jednak autorzy publicznie skomentowali jego treść. Jeśli ustawa zostanie zatwierdzona i podpisana przez prezydenta,

Ukraińcy, którzy wjechali do USA na podstawie hasła humanitarnego od kwietnia 2022 r. lub byli chronieni w kraju od 2014 r., będą mogli zamieszkać w USA i uzyskać zieloną kartę (status stałego rezydenta).

Jak Ukraińcy mogą chronić się przed oszustwami imigracyjnymi?

Aby uniknąć stania się ofiarą oszustwa, przed zwróceniem się o pomoc w sprawach imigracyjnych należy upewnić się, że osoba doradzająca jest upoważniona do udzielania takich porad. Adwokaci lub akredytowani przedstawiciele pracujący dla organizacji uznanych przez Departament Sprawiedliwości mogą udzielać porad prawnych w sprawach imigracyjnych.

W Stanach Zjednoczonych obowiązują przepisy mające na celu zapobieganie przemocy domowej, przymusowym małżeństwom i handlowi ludźmi. Jeśli Ty lub ktoś, kogo kochasz, doświadczył jakiegokolwiek rodzaju przemocy, powinieneś skontaktować się z następującymi osobami w celu uzyskania bezpłatnej pomocy (w dowolnym języku):

  1. Krajowa infolinia dotycząca przemocy domowe: +18007997233, +18007873224.

Strona internetowa: https://www.thehotline.org/

  1. Krajowe Centrum Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych: +18008435678.

Strona internetowa: https://www.missingkids.org/

  1. Krajowe Centrum dla Ofiar Przestępstw: +18003942255, +18002117996.

Strona internetowa: https://victimsofcrime.org/

  1. Krajowa infolinia w sprawie handlu ludźmі: +18883737888 (wysłać wiadomość tekstową: 233733).
Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *