„Zjednoczeni dla Ukrainy” – jak skorzystać z możliwości pobytu w USA?

5 maja 2022

„Zjednoczeni dla Ukrainy” to nowy program, który ruszył w Stanach Zjednoczonych. Wszyscy Ukraińcy, którzy się do niego zakwalifikują, uzyskają możliwość dwuletniego pobytu na terenie USA. Warunkiem jest jednak znalezienie sponsora. Wyjaśniamy krok po kroku, jak przystąpić do programu.

Kto może skorzystać z programu?

Do programu może zgłosić się każdy uchodźca z ukraińskim obywatelstwem bądź członek najbliższej rodziny, który takiego obywatelstwa nie posiada (np. małżonek, konkubent). Program obejmuje całe rodziny z dziećmi do 21 roku życia. Ponadto do wzięcia udziału kwalifikują się osoby, które zamieszkiwały Ukrainę i opuściły ją po 11 lutego 2022 w związku z wojną. Należy również posiadać ważny paszport zagraniczny, a jeżeli podróżujemy z dzieckiem, to powinno zostać ono wpisane w paszporcie rodzica.

Sponsor – lista wymagań

Co najważniejsze – należy znaleźć sponsora, który w naszym imieniu złoży wniosek l-134 w USCIS (U.S. Citizenship and Immigration Services). Taki sponsor powinien również spełniać jedno z poniższych kryteriów:

– jest obywatelem Stanów Zjednoczonych

– jest legalnym mieszkańcem USA bądź posiada zezwolenie na pobyt czasowy

– posiada status nieimigracyjny i nie naruszył żadnego z jego warunków

– posiada TPS (Temporary Protected Status – Status Ochrony Tymczasowej)

– posiada status uchodźcy

– jest beneficjentem programu DACA/Deferred Actio

Ponadto taki sponsor musi posiadać środki oraz warunki, aby zapewnić wsparcie finansowe, wyżywienie czy zakwaterowanie dla osób z Ukrainy. W skład takiego wsparcia wchodzi:

– odbiór z lotniska i zawiezienie do docelowego miejsca zamieszkania

– zapewnienie mieszkania oraz podstawowych artykułów niezbędnych do życia

– pomoc przy wypełnianiu formalności urzędowych, a także w zapisaniu dzieci do szkoły bądź dołączeniu do kursów angielskiego

– zapewnienie rodzinie z Ukrainy opieki zdrowotnej

Nie musi to być jeden sponsor, ponieważ program zakłada możliwość, aby kilka osób połączyło swoje siły i zapewniło możliwość pobytu rodzinie z Ukrainy. Konieczne jest jednak, aby były to osoby prywatne, organizacje nie mają możliwości, aby zostać sponsorem.

Składanie wniosku

Jak już wspomnieliśmy, wniosek musi złożyć wybrany przez nas sponsor. Może zrobić to w formie on-line za pośrednictwem strony https://www.uscis.gov/i-134. We wniosku zostanie on poproszony o podanie wszystkich swoich danych, a także danych swoich podopiecznych z Ukrainy. Wszelkie informacje muszą zostać naniesione poprawnie, ponieważ wiadomość zwrotna wysyłana jest e-mailem bezpośrednio do rodziny z Ukrainy, a nie do sponsora, który taki wniosek składał.

Weryfikacja złożonego wniosku

W następnym kroku pracownicy USCIS weryfikują dane, które znalazły się we wniosku. Sprawdzają między innymi, czy sponsor będzie w stanie podołać finansowo, aby zapewnić odpowiednie warunki rodzinie z Ukrainy. Kiedy sponsor zostanie zweryfikowany, następuje weryfikacja zgłoszonych do programu osób z Ukrainy. Ten proces odbywa się wyłącznie drogą mailową i możemy na skrzynkę otrzymać zapytania od pracowników USCIS, dlatego na bieżąco warto sprawdzać, czy na naszej poczcie nie pojawiły się nowe wiadomości. Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, wówczas zostaniemy poinstruowani, jak zalogować się do portalu myUSCIS, aby podać tam wymagane informacje.

Podróż do USA

Kiedy wszystkie dane zostaną odpowiednio wprowadzone w naszym profilu myUSCIC, wówczas otrzymamy oficjalną zgodę na wjazd do USA. Od jej otrzymania mamy 90 dni na przylot do Stanów Zjednoczonych. Należy jednak podkreślić, że koszty transportu do Stanów osoby z Ukrainy muszą pokryć samodzielnie. Równie ważne jest również posiadanie aktualnych szczepień przeciwko COVID-19, odrze oraz polio. Jeżeli takich nie mamy, niezbędna będzie chociaż jedna dawka. Natomiast w ciągu dwóch tygodni od przybycia do USA konieczne jest przystąpienie do badania na gruźlicę.

Zakończenie programu Unity for Ukraine

Program przewidziany jest na okres dwóch lat i władze USA nie mają w planach jego przedłużania. Jeżeli dana osoba z Ukrainy zakwalifikowana do udziału w programie opuści terytorium Stanów Zjednoczonych lub popełni przestępstwo, wówczas automatycznie zostanie usunięta z programu.

Jak znaleźć sponsora?

Wiele osób mimo szczerej chęci dostania się do Stanów Zjednoczonych, prawdopodobnie nie zna nikogo, kto mógłby zostać ich sponsorem. Znalezienie takiej osoby na tę chwilę może być nieco trudne ze względu na to, że program został powołany do życia stosunkowo niedawno. Istnieje strona, na której zbierane są dane potencjalnych sponsorów, dlatego warto śledzić jej aktualności – https://ukraine.welcome.us/.

Zobacz też: Jak Ukraińcy mogą zdobyć darmowe bilety do Kanady?

Do tej pory spora liczba osób znalazła już sponsorów, dzięki grupom na facebooku:

Helping Ukrainian refugees in the USA: https://www.facebook.com/groups/512177996965393/

USA/Canada/Americas:Host,Sponsor,Help Ukraine/США/Канада Приймаючий/Спонсор https://www.facebook.com/groups/936836906978135/

Agnieszka Zugaj

Content Specialist, E-marketing Expert

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.