Największe inwestycje w Polsce w 2023 roku

Komentarze 0
Elektrownia jądrowa i wodna w Polsce_PL Source: Vista Create

Ostatnie lata były trudne dla projektów inwestycyjnych na całym świecie. Najpierw ze względu na pandemię i okres lockdownu, a następnie ze względu na wojnę na Ukrainie i szalejącą inflację, większość inwestycji pozostała jedynie w planach. Niemniej jednak w pierwszej połowie 2023 r. w Polsce zakończono wiele kluczowych projektów. Oto przegląd największych inwestycji w Polsce w 2023 roku.

Elektrownia jądrowa w Polsce

Energetyka to sektor, który od zawsze kojarzy się z kluczowymi i niezbędnymi inwestycjami w Polsce. Energia jądrowa jest tańsza i bardziej przyjazna dla środowiska niż energia węglowa. Polski rząd wybrał partnerów i lokalizacje dla 2 elektrowni jądrowych. Wcześniej pisaliśmy o tym, kiedy i gdzie w Polsce powstaną elektrownie jądrowe.

Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa powstanie w pobliżu miejscowości Lubiatowo i Kopalino na Pomorzu we współpracy z amerykańskim koncernem Westinghouse. Budowa ma rozpocząć się w 2026 roku, a pierwszy reaktor ma zostać uruchomiony w 2033 roku. Elektrownia będzie miała łącznie trzy reaktory.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Lokalizacja: Pomorze.

Rodzaj konstrukcji: elektrownia jądrowa.

Fundusze: około 20 miliardów dolarów.

Druga elektrownia jądrowa zostanie zbudowana we współpracy z Koreą Południową. Elektrownia będzie wyposażona w dwa reaktory wyprodukowane przez Korea Hydro & Nuclear Power.

Lokalizacja: Pontnów, województwo wielkopolskie.

Rodzaj konstrukcji: elektrownia jądrowa.

Morskie farmy wiatrowe Baltica

Projekt morskiej farmy wiatrowej Baltica będzie realizowany w dwóch etapach:

  • „Baltica-2” o mocy 1,5 megawata;
  • „Baltica-3” o mocy około 1 gigawata.

Projekt jest realizowany przez duńską firmę Orsted, światowego lidera w dziedzinie energetyki wiatrowej, oraz polską spółkę PGE Baltica. „Baltica to nie tylko największa farma wiatrowa na Morzu Bałtyckim, ale także jedna z największych na świecie.

Elektrownie mają zostać uruchomione do 2030 roku. „Baltica-2 będzie produkować energię na potrzeby ok. 2 mln 400 tys. polskich gospodarstw domowych.

Lokalizacja: Województwo pomorskie (między Łebą a Ustką), Morze Bałtyckie.

Rodzaj konstrukcji: elektrownia wiatrowa.

Koszty: 30-40 mld zł.

Budowa elektrowni wodnej we wsi Młoty

Polski rząd, pod wpływem rosnących kosztów limitów emisji dwutlenku węgla, rozpoczął budowę nowych elektrowni szczytowo-pompowych o łącznej mocy 5-6 GW. Latem 2022 r. budowę nowych elektrowni szczytowo-pompowych (najpierw w miejscowości Młoty, a następnie Rożnów II i Tolkmicko) zapowiedziały spółki z grup ORLEN, TAURON i PGE. Wcześniej pisaliśmy o tym, skąd Polska czerpie gaz i ile importuje go z Rosji.

Lokalizacja: wieś Młoty, powiat kłodzki, województwo dolnośląskie.

Typ konstrukcji: elektrownia szczytowo-pompowa.

Fundusze: 4 mld zł.

Centralny port komunikacyjny

Centralny Port Komunikacyjny to nowy projekt sieci transportowej w Polsce, którego celem jest budowa węzła przesiadkowego między Warszawą a Łodzią, który wkrótce połączy transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W przyszłości port będzie w stanie obsłużyć do 45 milionów pasażerów rocznie. Obecnie podróż pociągiem między Wrocławiem a Warszawą zajmuje 4-6 godzin. Wdrożenie szybkiej kolei na tym odcinku umożliwi podróż w ciągu 2 godzin lub nawet krócej.

Zobacz też: Pomoc finansowa od The $1K Project

Rozpoczęcie budowy zaplanowano na 2024 r., a jej zakończenie na 2027 r.

Lokalizacja: obszar trzech gmin województwa mazowieckiego: Baranów, Teresin i Wiskitki.

Rodzaj inwestycji: centrum przesiadkowe.

Środki: około 40 mld zł.

Fabryka półprzewodników Intel

Fabryka amerykańskiej firmy powstanie na 200-hektarowej działce w Polsce. Zakład stworzy 2 000 nowych miejsc pracy.

Lokalizacja: w pobliżu Wrocławia.

Rodzaj konstrukcji: fabryka półprzewodników.

Fundusze: 20 mld zł.

Fabryka pomp ciepła Daikin

Japońska firma Daikin Europe NV rozpoczęła budowę nowej fabryki pomp ciepła na działce o powierzchni 320 000 mkw. Będzie to pierwszy zakład produkcyjny Daikin w Polsce. Zakończenie budowy planowane jest na kwiecień 2024 roku. Zakład produkcyjny zatrudni około 3 000 osób.

Typ konstrukcji: pompa ciepła.

Fundusze: 1,4 mld zł.

Fabryka elektrycznych samochodów dostawczych Mercedes

Największe inwestycje zagraniczne w Polsce dotyczą często branży motoryzacyjnej. Jedną z najbardziej oczekiwanych inwestycji w tym sektorze jest fabryka elektrycznych samochodów dostawczych Mercedesa. Zakład będzie pierwszym centrum produkcyjnym Mercedesa wytwarzającym wyłącznie elektryczne samochody dostawcze. W 2023 roku zaprezentowano projekt zakładu, a inwestycja weszła już w fazę realizacji, która potrwa do 2027 roku. Oczekuje się, że inwestycja zatrudni ponad 2500 osób.

Lokalizacja: Jawor, województwo dolnośląskie.

Rodzaj konstrukcji: fabryka samochodów.

Fundusze: 1,3 mld euro.

Rozbudowa gazociągu Baltic Pipe

Baltic Pipe to wspólny projekt polskiego i duńskiego operatora gazociągów Gaz-System Energinet. Gazociąg Baltic Pipe o długości 900 km transportuje gaz z szelfu norweskiego do Polski od 1 października 2022 r.

5 kluczowych elementów planowanych inwestycji:

  • na dnie Morza Północnego;
  • rozbudowa duńskiego systemu transportowego;
  • gazociąg w Danii;
  • gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego;
  • rozbudowa polskiego systemu przesyłowego.

Lokalizacja: Województwo zachodniopomorskie, Morze Bałtyckie.

Rodzaj konstrukcji: gazociąg.

Fundusze: 7,6 mld zł.

Przedsiębiorstwo produkcji polimerów Police

Gmina Police w województwie zachodniopomorskim znana jest na całym świecie z należących do Grupy Azoty Zakładów Chemicznych Police. Dzięki koreańskim inwestycjom obok nich powstanie zakład produkcji polipropylenu, a także gazoport i baza logistyczna.

Lokalizacja: Gmina Police w województwie zachodniopomorskim.

Rodzaj konstrukcji: zakład produkcji propylenu i polipropylenu.

Fundusze: 7,2 mld zł.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *