Kanada uruchamia nowy program wsparcia dla Ukraińców

24 lipca 2023
Flaga Kanady na tle gór_PL

Kanada pozostaje jednym z najbardziej wiarygodnych przyjaciół Ukrainy na arenie międzynarodowej. Teraz kraj ten uruchamia nowy program wsparcia dla ukraińskich uchodźców. Oto przegląd pomocy, jaką Ukraińcy już otrzymali od Kanady. Opowiemy również szczegółowo o nowym programie wsparcia ukraińskich uchodźców, o tym, kto może w nim uczestniczyć i w jaki sposób, a także na jakich warunkach obywatele Ukrainy mogą tam teraz wyjechać.

Pomoc Kanady dla Ukrainy podczas wojny

Od początku pełnej agresji Rosji na terytorium Ukrainy, Kanada jest jednym z najbardziej aktywnych partnerów Ukrainy, zapewniając kompleksowe wsparcie, zarówno wojskowe, jak i humanitarne. Wsparcie finansowe już otrzymane od Kanady pomogło rządowi Ukrainy w terminowym wypłacaniu świadczeń socjalnych, zakupie paliwa na zimę i jak najszybszym przywróceniu uszkodzonej struktury energetycznej. Darowizny w postaci opancerzonych pojazdów ratowniczych, czołgów Bergepanzer 3 i innej broni pomagają ukraińskiej armii osiągnąć cele wojskowe.

Ponadto w budżecie krajowym na 2023 r. rząd Kanady przeznaczył 1,8 mld USD na pomoc finansową i wojskową dla Ukrainy. Pieniądze te powinny zostać wykorzystane na zapewnienie ukierunkowanej pomocy humanitarnej (na rozminowywanie, programy rolnicze i projekty wsparcia psychologicznego dla Ukraińców).

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Wsparcie Kanady dla ukraińskich uchodźców

Jedną z inicjatyw humanitarnych realizowanych przez Kanadę jest program Canada-Ukraine Emergency Travel Permit (CUAET), uruchomiony 18 marca 2022 roku. Według najnowszych statystyk od 1 stycznia 2022 r. do 4 czerwca 2023 r. do Kanady przybyło 230,6 tys. Ukraińców. Jednocześnie od 17 marca 2022 r. do 30 maja 2023 r. otrzymano ponad milion wniosków od obywateli Ukrainy w ramach programu CUAET. Spośród nich IRCC zatwierdziła łącznie nieco ponad 747,6. Od 17 marca 2022 r. do 30 maja 2023 r. prawie 158 000 Ukraińców przybyło do Kanady w ramach programu CUAET, aby uciec przed wojną i znaleźć tymczasowe schronienie w Kanadzie.

Do połowy lipca Ukraińcy i członkowie ich rodzin mieli możliwość bezpłatnego ubiegania się o wizę CUAET za granicą. Wiza ta pozwala Ukraińcom przebywać w Kanadzie jako tymczasowi rezydenci przez okres do trzech lat. Wnioski o wizę CUAET zostały wstrzymane 15 lipca 2023 r. Jednak niemal natychmiast rząd Kanady ogłosił nowy program pomocy ukraińskim migrantom przymusowym.

Nowy kanadyjski program wsparcia dla Ukraińców: co o nim wiemy?

Komunikat prasowy dotyczący nowego programu dla Ukraińców pojawił się na oficjalnej stronie internetowej rządu Kanady 15 lipca 2023 roku. Stwierdzono w nim między innymi:

W miarę jak trwa brutalna inwazja Rosji na Ukrainę, Kanada nadal dostosowuje swoją reakcję, aby pomóc osobom uciekającym przed przemocą. (…) Obecnie wprowadzamy stałe wsparcie dla tych, którzy chcą przyjechać do Kanady, a także dla tych, którzy chcą pozostać tu na stałe ze swoimi rodzinami. (…) Oprócz dodatkowego wsparcia Kanady dla Ukrainy, potwierdzonego na szczycie NATO w Wilnie na Litwie, szanowny Sean Fraser, minister ds. imigracji, uchodźców i obywatelstwa, ogłosił dziś nową ścieżkę dla Ukraińców, aby pomóc utrzymać rodziny razem.

W ten sposób Kanada toruje drogę do łączenia ukraińskich rodzin i pomocy uchodźcom wojskowym z Ukrainy. Zgodnie z zapowiedzią rządu, nowa inicjatywa wejdzie w życie 23 października 2023 r. i zapewni stały pobyt tym, którzy znaleźli schronienie w Kanadzie i chcą pozostać w kraju.

Zobacz też: Zezwolenie na pobyt dla Ukraińców w 2023 roku, którzy wjechali do Polski w czasie wojny: instrukcja wideo krok po kroku

Jak zauważył Sean Fraser, minister ds. imigracji, uchodźców i obywatelstwa Kanady:

Ponieważ nadal widzimy niszczycielskie skutki nielegalnej inwazji Putina, zdecydowanie potępiamy tę bezsensowną przemoc. Nadal zapewniamy niezachwiane wsparcie i linię życia rodzinom rozdartym przez ten konflikt, w tym poprzez ścieżkę łączenia rodzin, która pomoże ukraińskim rodzinom pozostać razem, gdy będą odbudowywać swoje życie w nowych społecznościach w Kanadzie. To ciągłe wsparcie opiera się na naszym niezachwianym zaangażowaniu w pomoc Ukraińcom w znalezieniu bezpiecznego schronienia i uzyskaniu pomocy, której potrzebują

Nowy program dla Ukraińców nie będzie wymagał żadnych zobowiązań finansowych. Będzie on otwarty dla obywateli Ukrainy, którzy przebywają w Kanadzie jako tymczasowi rezydenci i mają co najmniej jednego bliskiego członka rodziny, który jest obywatelem lub stałym rezydentem Kanady. Kategoria ta obejmuje:

  • małżonka (lub partnera cywilnego)
  • matka, ojciec
  • syn, córka
  • dziadkowie
  • wnuk, wnuczka;
  • brat, siostra.

Obecnie wiadomo, że rodziny będą miały czas na złożenie wniosku do 22 października 2024 roku. Oczekuje się, że bardziej szczegółowe informacje na temat procedury składania wniosków i zasad uczestnictwa w nowym programie zostaną opublikowane bliżej daty uruchomienia programu w październiku. Wcześniej pisaliśmy o programie U4U (United for Ukraine) dla Ukraińców ubiegających się o azyl w Stanach Zjednoczonych.

Jak mogę dziś wyjechać do Kanady?

Pomimo zamknięcia procesu składania wniosków CUAET, rząd Kanady kontynuuje współpracę z partnerami prowincjonalnymi i miejskimi oraz organizacjami i instytucjami, które współpracują z ukraińską społecznością kanadyjską w celu przyjęcia i przesiedlenia Ukraińców. W związku z tym posiadacze wizy CUAET będą mogli podróżować do Kanady w ramach tymczasowych środków specjalnych do 31 marca 2024 roku. Wnioski złożone do 15 lipca są nadal rozpatrywane. Jednocześnie posiadacze wiz CUAET, którzy już mieszkają w Kanadzie, będą mieli czas do 31 marca 2024 r. na bezpłatne przedłużenie i zmianę swojego tymczasowego statusu.

Warto zauważyć, że po 15 lipca 2023 r. Ukraińcy i członkowie ich rodzin nadal będą mogli ubiegać się o wizę na pobyt czasowy w celu wjazdu do Kanady – ale na zwykłych warunkach standardowych środków imigracyjnych, które obowiązywały wcześniej. Po przybyciu do Kanady tymczasowi rezydenci będą mogli ubiegać się o przedłużenie pobytu na okres do trzech lat na podstawie pozwolenia na naukę lub pracę. Jednocześnie wnioski Ukraińców będą rozpatrywane priorytetowo. Obywatele Ukrainy będą mieli również dostęp do kursów językowych i zatrudnienia. Warto jednak zauważyć, że Ukraińcy ubiegający się o przyjazd do Kanady w ramach istniejących programów pobytu czasowego od 16 lipca 2023 r. będą musieli spełnić standardowe wymagania i uiścić odpowiednie opłaty urzędowe.

Natalia Kowalenko

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *