Gdzie zgłosić się po nadanie numeru PESEL?

23 marca 2022
PESEL w Polsce Fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2019. Dokument informujacy o nadaniu nr PESEL.

Od środy 16 marca wszystkie osoby przybyłe z Ukrainy mogą starać się o nadanie im polskiego numeru PESEL. Będzie on bardzo przydatny, a wręcz niezbędny, jeżeli planujemy zostać w Polsce na dłużej. Wyjaśniamy, dokąd się udać oraz jakie dokumenty przygotować, aby złożyć wniosek o wydanie takiego numeru. 

Kto może złożyć wniosek o numer PESEL?

Zgodnie z ustawą przyjętą przez rząd, każdy kto przybył do Polski bezpośrednio z Ukrainy od 24 lutego, ma prawo ubiegać się o nadanie mu numeru PESEL. Aby tego dokonać, mamy dwie możliwości do wyboru. Jeżeli w Polsce pozostajemy u rodziny lub mamy stałe miejsce zamieszkania, wówczas możemy zameldować się pod konkretnym adresem na pobyt powyżej 30 dni. Wniosek można złożyć online pod adresem https://www.gov.pl/web/gov/zamelduj-sie-na-pobyt-czasowy-dla-cudzoziemcow lub bezpośrednio w urzędzie gminy.

Jeżeli jednak nie mamy stałego miejsca zamieszkania, możemy ubiegać się wyłącznie o nadanie samego numeru PESEL. W tym celu należy wypełnić odpowiedni wniosek. Będzie on dostępny w urzędzie zarówno w języku ukraińskim, jak i rosyjskim. Należy w nim podać wszelkie wskazane dane, w tym imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail. O nadanie numeru PESEL możemy starać się także dla naszego dziecka.

Gdzie składać wniosek?

Wniosek należy złożyć w dowolnym Urzędzie Gminy, jednak warto wiedzieć, że większe miasta otworzyły dodatkowe punkty, w których można tego dokonać. Wnioski będą dostępne bezpośrednio na miejscu, jednak jeżeli wcześniej chcielibyśmy zapoznać się z ich wzorem, można je pobrać ze strony https://mc.bip.gov.pl/ogloszenia/wzor-wniosku-o-nadanie-numeru-pesel-w-zwiazku-z-konfliktem-na-ukrainie.html.

Warszawa:

Od soboty 19.03 punkt nadania numerów PESEL zostanie otworzony na Stadionie Narodowym (al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1).

Można się także udać do jednego z najbliższych punktów w dowolnej dzielnicy:

  1. Dzielnica Bemowo: ul. Powstańców Śląskich 70, pok. 146
  2. Białołęka: ul. Modlińska 197
  3. Bielany: ul. Stefana Żeromskiego 29
  4. Mokotów: ul. Rakowiecka 25/27
  5. Ochota: ul. Grójecka 17a
  6. Praga-Południe: ul. Grochowska 274
  7. Praga-Północ: ul. ks. Ignacego Kłopotowskiego 15
  8. Rembertów: al. gen. A. Chruściela „Montera” 28
  9. Śródmieście: ul. Leona Kruczkowskiego 2
  10. Targówek: ul. Ludwika Kondratowicza 20
  11. Ursus: ul. Plac Czerwca 1976 r. nr 1
  12. Ursynów: al. Komisji Edukacji Narodowej 61
  13. Wawer: ul. Żegańska 1
  14. Wilanów: ul. Franciszka Klimczaka 2
  15. Włochy: al. Krakowska 257
  16. Wola: al. Solidarności 90
  17. Żoliborz: ul. Juliusza Słowackiego 6/8

Wrocław:

  1. Nowy Targ 1-8; czynne pon.-pt. godz. 8.00-17.15
  2. Gabrieli Zapolskiej 4, czynne pon.-pt. godz. 8.00-17.15, wybrane soboty godz. 8.00-13.00
  3. Kromera 44, czynne pon.-pt. godz. 8.00-15.15

Katowice:

  1. Rynek 1
  2. Pocztowa 6

Kraków:

Duży punkt w Tauron Arena (ul. Stanisława Lema 7) czynny w godzinach 8:00–20:00. Na miejscu będzie również możliwość bezpłatnego wykonania fotografii, która jest niezbędna do wypełnienia wniosku.

Ponadto wniosek można złożyć w urzędach:

  1. Aleja Powstania Warszawskiego 10
  2. Wielicka 28a
  3. Osiedle Zgody 2

Poznań:

  1. Libelta 16/20

Gdańsk:

  1. Kartuska 32/24
  2. Wilanowska 2

Punkty są czynne w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godzinach 7:00-16:00, w środy 7:00-17:00, soboty 9:00-14:00.

Łódź:

  1. Krzemieniecka 2B, punkt czynny w godzinach 8:00–16:00 w poniedziałki, środy, czwartki i piątki oraz 8:00–17:00 we wtorki.

Rzeszów:

  1. Langiewicza 15, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00–17:00. Punkt dedykowany wyłącznie osobom z Ukrainy, a na miejscu wykonać można również bezpłatne zdjęcia.

Lublin:

Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy, ul. Zemborzycka 88, czynne w godz. 7:30–15:30

  1. Wieniawska 14
  2. Filaretów 44
  3. Kleeberga 12a
  4. Szaserów 13-15
  5. Wolskiej 1

Do czego potrzebny jest numer PESEL?

Numer PESEL jest niezbędny, jeżeli chcemy skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej, w tym z porady lekarza o wybranej specjalizacji. Dzięki temu będziemy również mogli przystąpić do szczepienia. Aby zapisać dziecko do publicznej szkoły, również taka dana będzie niezbędna. W większości przypadków jest on także wymagany, kiedy zawiera się umowę o pracę. Ostatecznie numer będzie także niezbędny, aby skorzystać z wszelkich świadczeń związanych z przysługującą nam od państwa pomocą i zasiłkami, w tym 300 złotych dla każdego obywatela Ukrainy czy 500 zł na każde dziecko.

Kiedy otrzymam PESEL?

Samo złożenie wniosku zajmie trochę czasu, urzędnicy mówią, że każda osoba będzie obsługiwana przez około 40 minut. Po tym czasie powinniśmy otrzymać powiadomienie telefoniczne o przyznanym nam numerze PESEL. Oznacza to, że jeżeli wniosek będzie wypełniony prawidłowo, to numer otrzymamy zaraz po jego złożeniu i zaakceptowaniu przez urzędnika.

Zobacz też: Profil zaufany ePUAP: kiedy jest potrzebny dla dorosłych i dzieci?

Niezbędne dokumenty

Przy składaniu wniosku o nadanie numeru PESEL konieczne będzie przygotowanie do wglądu dokumentu tożsamości, na przykład paszportu. Zapewne istnieją sytuacje, w których osoby przybyłe z Ukrainy nie posiadają dokumentów. W takim przypadku zostaniemy zarejestrowani na dane, które podamy, jednak jeżeli okaże się, że były one nieprawdziwe, wówczas zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Rzecz, o której szczególnie warto pamiętać, to zdjęcie. Należy załączyć je do wniosku. W większych punktach można wykonać je bezpłatnie na miejscu, jednak nie wszędzie jest taka możliwość. Lepiej odpowiednio wcześnie wykonać takie zdjęcie u fotografa. Warto również wiedzieć, że podczas składania takiego wniosku zostanę pobrane nasze odciski palców. Dotyczy to osób dorosłych, a także dzieci, które ukończyły już 12 lat.

Agnieszka Zugaj

Content Specialist, E-marketing Expert

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.