Kongres COMMON FUTURE Ukraina: wspólna przyszłość i realny plan działania

administrator
Polska, Sponsorowane, Ukraina | 25 września 2023
Komentarze 0
Baner promocyjny Polskiego Kongresu Odbudowy Ukrainy-PL fot. Fotobueno/Archiwum Grupy MTP

Ogromna rola polskich przedsiębiorców w procesie odbudowy Ukrainy oraz znaczenie współpracy polsko-ukraińskiej były głównymi tematami pierwszego Kongresu COMMON FUTURE Ukraina. Spotkanie, które zgromadziło ponad 1000 przedsiębiorców, polityków i przedstawicieli administracji, przyniosło nie tylko ważne aspekty biznesowe, ale także istotne deklaracje dotyczące przyszłości tych relacji.

W Kongresie wziął udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Prezydent przybył do Poznania bezpośrednio z Nowego Jorku, gdzie brał udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Drugi dzień wydarzenia w Poznaniu rozpoczął się od spotkania Prezydenta z przedstawicielami rządu i parlamentarzystami oraz reprezentantami wybranych firm uczestniczących w Kongresie.

Jak podkreślił Prezydent RP:

Możemy wesprzeć Ukrainę, pomagając jej wyjść ze zniszczeń wojennych. Widzę tu wielką rolę dla polskich przedsiębiorców. Cieszę się, że Poznań stał się miejscem kluczowych dyskusji o przyszłości Ukrainy po wojnie. Chciałbym bardzo podziękować za zorganizowanie tego bardzo ważnego wydarzenia, które z pewnością jest na czasie.

W swoim przemówieniu Andrzej Duda zwrócił również uwagę na ogromne znaczenie polskich przedsiębiorców w pomocy naszym wschodnim sąsiadom:

To sprawa wielkiej wagi, bo odbudowana i zintegrowana z Unią Europejską Ukraina już dziś zajmuje, ale w przyszłości będzie zajmować jeszcze mocniejsze miejsce na europejskim rynku i w europejskiej przyszłości, naszej przyszłości.

Polska wspiera Ukrainę od początku wojny. Robimy wszystko, aby pomóc Ukrainie nie tylko w zachowaniu niepodległości, ale także w jak największym wsparciu ukraińskiej gospodarki. Jest to również sprawa niezwykle istotna w kontekście ambicji Ukrainy przystąpienia do Unii Europejskiej i warunków, jakie będzie musiała spełnić, aby ten cel osiągnąć.

Andrzej Duda życzył Ukrainie zwycięstwa na jej własnych warunkach i w tym samym duchu życzył uczestnikom Kongresu owocnych spotkań.

Mam nadzieję, że współpraca biznesowa, którą będziecie Państwo rozwijać z partnerami ukraińskimi, będzie trwała i efektywna.

Prezydent odniósł się także do napięć, jakie w ostatnim czasie pojawiły się na linii Warszawa-Kijów:

Dla mnie współpraca i wsparcie dla Ukrainy mają historyczne znaczenie między naszymi narodami i krajami. Nie sądzę, aby pojedynczy spór polityczno-prawny mógł zakłócić tę współpracę (…) To jest kwestia, którą po prostu musimy wspólnie rozwiązać.

Ważna rola polskich przedsiębiorców w odbudowie Ukrainy była jednym z najważniejszych tematów poruszanych podczas Kongresu. Jak zaznaczyła Jadwiga Emilewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Rozwoju Polsko-Ukraińskiego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, które patronowało wydarzeniu:

Polskie firmy są gotowe uczestniczyć w procesie odbudowy Ukrainy. Co więcej, są już tam obecne. Tworzymy narzędzia, które pomogą im w tym procesie. Mam nadzieję, że te wydarzenia będą odbywały się w atmosferze konstruktywnej współpracy z ukraińskimi partnerami.

Świadczy o tym podpisana podczas kongresu intencja związku pomiędzy Grupą Kapitałową JSW, Grenevią, Joy i Lubelią Ukraina. Celem projektu będzie zapewnienie dostępu i gospodarczego wykorzystania (produkcji) węgla ze złóż Lubelska w Zagłębiu Lwowsko-Wołyńskim na Ukrainie.

fot. Fotobueno/Archiwum Grupy MTP

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Podczas kongresu ogłoszono również inną ważną deklarację. Rafał Brzoska, założyciel i prezes InPost, wiodącej europejskiej platformy dostaw e-commerce, powiedział, że zainwestuje 100 milionów euro i zachęci partnerów z USA do inwestowania w odbudowę Ukrainy:

Nie możemy czekać na zaprzestanie działań wojennych i koniec wojny. Musimy znaleźć swoje miejsce na mapie sprzecznych interesów. Dziś wiemy, że Ukraina ma gigantyczną pracę do wykonania, musi walczyć z korupcją i poprawić rządy prawa. Tak samo było w Polsce w latach 90-tych.

Pamiętajmy, że pionier zawsze dostaje premię za ryzyko. Ci przedsiębiorcy, którzy są gotowi podjąć ryzyko, mają szansę odnieść jak najwięcej zwycięstw. Jak w każdym biznesie i ekspansji zewnętrznej, będziemy mieli wiele porażek, ale to pociągnie gospodarkę do przodu. Będzie to największy bodziec gospodarczy, jaki Europa może otrzymać. Jak powiedział Winston Churchill: „Sukces polega na przechodzeniu od porażki do porażki, ale bez utraty entuzjazmu”.

Bardzo ważnym elementem, o którym dyskutowano podczas Kongresu, było porozumienie Polski z ONZ w sprawie stałej obecności Biura Obsługi Projektów ONZ (UNOPS). Umowa ta zwiększy możliwość zatrudniania Polaków przez organizacje międzynarodowe i polskie firmy podpisujące kontrakty z ONZ, w tym na odbudowę Ukrainy.

Polska minister Jadwiga Emilewicz podkreśliła:

Polska zajmuje obecnie 70. miejsce w rankingu państw uczestniczących w zamówieniach ONZ. Obecność UNOPS oznacza wzrost liczby zamówień realizowanych przez rodzime firmy. Rozpoczynamy cykl szkoleń dla polskich firm, aby wejść do pierwszej dwudziestki tego rankingu, bo to szansa na duże środki dla polskich przedsiębiorców.

Kongres COMMON FUTURE był inicjatywą Grupy MTP i odbył się pod patronatem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Partnerami strategicznymi Kongresu byli: Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Polska Agencja Rozwoju Gospodarki, Polski Fundusz Rozwoju oraz Korporacja Promocji Eksportu i Importu. Partnerami samorządu są Związek Miast Polskich i Stowarzyszenie Miast Ukraińskich. Złotym partnerem jest Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. Kongres wsparło również ponad dwudziestu partnerów branżowych.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *