Aktualna sytuacja granicy ukraińsko-polskiej

Zwracamy uwagę na najnowsze informacje dotyczące dynamiki migracji wojskowej Ukraińców do Polski. Dowiedz się, jak zmieniła się liczba Ukraińców przekraczających granicę ukraińsko-polską, oraz jak obecnie funkcjonują inne przejścia graniczne.
Ogólna liczba uchodźców z Ukrainy w Polsce
Nie jest tajemnicą, że Polska stała się krajem schronienia dla większości Ukraińców, którzy przekroczyli granicę Ukrainy, uciekając przed pełnowymiarową agresją rosyjską. Według danych Straży Granicznej od 24 lutego 2022 do 12 marca 2023 roku granicę polsko-ukraińską przekroczyło 10,4 mln uchodźców z Ukrainy, głównie kobiet i dzieci. Warto zauważyć, że miesiąc temu, od dnia 12 lutego 2023 r., liczba ta wynosiła 9,797 mln osób. Czyli tylko w ostatnim miesiącu do Polski wjechało ponad 603 tys. Ukraińców. Czy w porównaniu z poprzednimi miesiącami jest to dużo czy mało?
Ile osób wjechało do Polski w ostatnim tygodniu?
Odnosząc się do aktualnej sytuacji migracyjnej, przez ostatni tydzień Straż Graniczna odnotowała następujące dane rzeczywiste dotyczące przekraczania granicy przez Ukraińców w kierunku Polski i Ukrainy:
- 19 marca (niedziela) – do Polski wjechało 22,6 tys. osób, wyjechało 23,9 tys;
- 18 marca (sobota) – do Polski wjechało 23,6 tys. osób, wyjechało 25 tys;
- 17 marca (piątek) – do Polski wjechało 22,3 tys. osób, wyjechało 21,6 tys;
- 16 marca (czwartek) – do Polski wjechało 21,1 tys. osób, wyjechało 19 tys;
- 15 marca (środa) – do Polski wjechało 19 tys. osób, wyjechało 19 tys;
- 14 marca (wtorek) – do Polski wjechało 18,7 tys. osób, wyjechało 19 tys;
- 13 marca (poniedziałek) – do Polski wjechało 18,1 tys. osób, wyjechało 20,8 tys.
Czyli w ciągu ostatniego tygodnia do Polski przyjechało około 145,4 tys. Ukraińców. To o 9,5 tys. więcej niż w poprzednim tygodniu. W tym tygodniu na Ukrainę wyjechało 148,3 tys. Ukraińców. Jest to o 4,1 tys. mniej niż w poprzednim tygodniu. Czyli w tym tygodniu do Polski wjechało 5,4 tys. osób więcej niż wróciło na Ukrainę.
Dynamika przyjazdów obywateli Ukrainy do Polski – statystyka na 2023
Według szacunków polskiej Straży Granicznej, miesięczna statystyka ukraińskich uchodźców wjeżdżających do Polski od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej 24 lutego 2022 r. przedstawia się następująco:
- 355 tys. Ukraińców weszło do Polski od 24 do 28 lutego 2022;
- w marcu – 2 mln osób;
- w kwietniu – 661 tys;
- w maju – 669 tys;
- w czerwcu – 707 tys;
- w lipcu – 722 tys;
- sierpień – 781 tys;
- wrzesień – 737 tys.
- w październiku – 732 tys;
- w listopadzie – 692 tys;
- w grudniu – 720 tys;
- w styczniu 2023 roku – 722 tys;
- w lutym 2023 roku – 584 tys.
Oczywiście należy podkreślić, że pewna liczba obywateli Ukrainy spośród tych, którzy przekroczyli granicę ukraińsko-polską, udała się do innych krajów UE lub wyjechała na inne kontynenty. Niemniej jednak bezspornym faktem jest, że większość uchodźców pozostała na terytorium Polski.
Zapraszamy na nasz Telegram https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.
Ilu Ukraińskich uchodźców wróciło do Ukrainy – statystyka miesięczna?
Jeśli chodzi o statystyki dotyczące przekraczania granicy polsko-ukraińskiej, Straż Graniczna szacuje, że łączna liczba obywateli Ukrainy, którzy wrócili z Polski w okresie od 24 lutego 2022 r. do 20 marca 2023 r. wynosi 8,6 mln:
- 227 tysięcy osób wyjechało z Polski na Ukrainę między 24 lutego a 18 marca 2022;
- od 18 do 31 marca – 164 tys.;
- w kwietniu – 557 tys.;
- w maju – 796 tys.;
- w czerwcu – 761 tys.;
- lipiec – 774 tys.;
- sierpień, 878 tys.;
- wrzesień – 746 tys.;
- w październiku – 714 tys;
- w listopadzie – 670 tys.;
- za grudzień – 750 tys.;
- w styczniu 2023 roku – 657 tys.;
- w lutym – 532 tys.
Przypominamy, że e-kolejka na granicy zaczęła działać w październiku.
Kto dokładnie przekracza granicę Polsko-Ukraińską?
Według polskiego MSWiA 75% obywateli Ukrainy, którzy od początku wojny przekroczyli granicę ukraińsko-polską, to osoby dorosłe. Według statystyk około 97% migrantów wojskowych to kobiety, a mężczyźni stanowią zaledwie 3%, bo tylko niektóre kategorie mężczyzn w Ukrainie mają prawo do przekraczania granicy.
Według badań przeprowadzonych przez Lalafo (przeczytaj więcej o tym, jak organizacja pomaga Ukraińcom w Polsce tutaj), około połowa Ukraińców, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny, jest w wieku produkcyjnym. Ponad 96% to kobiety w przedziale wiekowym 30-50 lat, 16% to osoby poniżej tego wieku, a 10% to osoby starsze. Spośród respondentów badania Lalafo prawie 90% ma dzieci, najczęściej jedno lub dwoje. Warto zauważyć, że prawie połowa przymusowych migrantów z Ukrainy chce po wojnie wrócić do domu, natomiast około 12% wyraża chęć pozostania w Polsce.
Z jakich punktów kontrolnych można wyjechać z Ukrainy do Polski
Obecnie prawie wszystkie punkty kontrolne między Ukrainą a Polską nadal funkcjonują, umożliwiając przekraczanie granicy ukraińsko-polskiej zarówno pieszo, jak i drogą lądową. Według stanu na 13 lutego na granicy na kierunku wyjazdowym z Ukrainy do Polski nie było kolejek. Jak podaje Zachodni Regionalny Zarząd Państwowej Służby Granicznej Ukrainy, tylko przed punktem kontrolnym Ustyluh w kolejce do wyjazdu z kraju stoi 20 samochodów. Niemniej jednak Służba Graniczna prosi, aby przy planowaniu podróży wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne panujące na drogach, a także możliwe niestabilne działanie wszystkich elektronicznych systemów służb kontrolnych w punktach odpraw w związku z planowanymi i awaryjnymi wyłączeniami prądu.
Punkty kontrolne umożliwiają powrót tym, którzy chcą opuścić Ukrainę i Ukraińcom, którzy chcą wjechać, przez całą dobę. Jeśli jednak zdecydujecie się na wyjazd do Polski i na bieżąco monitorujecie sytuację na granicy, to należy pamiętać, że dziś część punktów kontrolnych pozwala obywatelom Ukrainy przekraczać granicę pieszo tylko w celu opuszczenia kraju i tylko w celu ewakuacji. Jednocześnie na innych punktach kontrolnych niemożliwe jest przekroczenie granicy pieszo i zapewniony jest jedynie ruch samochodowy. Proponujemy zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi przez portal VisitUkraine.today na temat aktualnych zasad przekraczania granicy ukraińsko-polskiej na poszczególnych punktach kontrolnych:
- Uściług − działa wyłącznie jako punkt kontroli samochodów;
- Szeginie − jest otwarta dla przekraczania granicy samochodem, umożliwia również przekraczanie granicy w obu kierunkach pieszo;
- Uhrynów − umożliwia przekroczenie granicy samochodem, a przekroczenie granicy pieszo jest możliwe tylko w jednym kierunku (w stronę Polski) w celu ewakuacji;
- Rawa-Ruska − zezwala na przekraczanie granicy przez samochody, piesze przekraczanie granicy dozwolone jest tylko w jednym kierunku do wyjścia w celu ewakuacji;
- Krakowiec − funkcjonuje wyłącznie jako samochodowe przejście graniczne dla samochodów osobowych;
- Jagodzin − przejście dla pieszych nie jest realizowane, przejazd samochodów również jest czasowo wstrzymany;
- Hruszów − otwarty dla ruchu kołowego, istnieje również możliwość przejścia pieszego z Ukrainy w kierunku granicy z Polską w celu ewakuacji;
- Smolnica − punkt kontroli samochodów, otwarty również dla pieszych przechodzących do Polski w celu ewakuacji;
- Nyzhkanovychi – obecnie dopuszcza do ruchu samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony bez ładunku (puste cysterny przeznaczone do przewozu towarów niebezpiecznych, w tym paliw i smarów, nie mogą przekraczać granicy w tym miejscu).
Zobacz też: Jaką pomoc finansową mogą otrzymać Ukraińcy w Polsce?
Przygotowując się do wyjazdu z Ukrainy, w tym w celu ewakuacji, należy również pamiętać, że najbardziej obleganymi przejściami granicznymi są zazwyczaj Uściług, Szeginie, Uhrynów, Rawa Ruska i Krakowiec.
Stan kolejek do wyjazdu z Ukrainy do Polski
Na dzień 20 marca, na godzinę 10.00, kolejkę na granicy w kierunku wyjazdu z Ukrainy do Polski zaobserwowano jedynie na punkcie kontrolnym Ustyluh. Na pozostałych punktach kontrolnych sytuacja jest stabilna i nie ma zatorów.
Służba Graniczna Ukrainy zaleca uwzględnienie kolejek na granicy, a także zwrócenie uwagi na warunki pogodowe oraz niestabilną pracę elektronicznych systemów kontroli na punktach kontrolnych z powodu planowych przerw w dostawie prądu.
Dodaj komentarz