Sytuacja na granicy z Polską: rośnie napływ ukraińskich uchodźców

4 grudnia 2022
Source: Vista Create

Zwracamy uwagę na najnowsze informacje dotyczące dynamiki migracji wojskowej Ukraińców do Polski. Dowiedz się, jak zmieniała się liczba Ukraińców przekraczających granicę ukraińsko-polską, jaki region wybierają na miejsce zamieszkania, a także jak dziś funkcjonują przejścia graniczne.

Ogólna liczba uchodźców z Ukrainy w Europie i w Polsce

Jak poinformował komisarz Rady Najwyższej ds. praw człowieka Dmytro Lubinets na swojej stronie na Facebooku, według stanu na 1 grudnia ponad 14,5 mln Ukraińców opuściło Ukrainę po 24 lutego 2022 roku, a co najmniej 11,7 mln z nich dostało się do krajów UE. Obecnie około 7,7 mln obywateli Ukrainy jest zarejestrowanych w Europie jako osoby korzystające z ochrony tymczasowej.

Nie jest tajemnicą, że Polska stała się krajem schronienia dla większości Ukraińców, którzy przekroczyli granicę Ukrainy uciekając przed pełnowymiarową agresją rosyjską. Według danych Straży Granicznej od 24 lutego do 1 grudnia 2022 roku granicę polsko-ukraińską przekroczyło 8,121 mln uchodźców z Ukrainy, głównie kobiet i dzieci. Warto zauważyć, że dokładnie miesiąc temu, 1 listopada 2022 roku, liczba ta wynosiła 7,429 mln osób. Czyli tylko w ostatnim miesiącu do Polski wjechało 692 tys. Ukraińców. Czy w porównaniu z poprzednimi miesiącami jest to dużo czy mało?

Jak wygląda obecna sytuacja?

Odnosząc się do aktualnej sytuacji migracyjnej, Straż Graniczna odnotowała następujące dane rzeczywiste dotyczące przekraczania granicy przez Ukraińców w kierunku Polski i Ukrainy:

 • 1 grudnia (czwartek) − do Polski wjechało 24 tys. osób, wyjechało 20 tys;
 • 30 listopada (środa ) − do Polski wjechało 22,4 tys. osób, wyjechało 19,7 tys;
 • 29 listopada (wtorek ) − do Polski wjechało 21,6 tys. osób, wyjechało 19,4 tys;
 • 28 listopada (poniedziałek) − do Polski wjechało 21 tys. osób, wyjechało 21 tys;
 • 27 listopada (niedziela) − do Polski wjechało 23,2 tys. osób, wyjechało 23,1 tys;
 • 26 listopada (sobota) − do Polski wjechało 25,3 tys. osób, wyjechało 24,6 tys;
 • 25 listopada (piątek) − do Polski wjechało 24 tys. osób, wyjechało 20 tys;
 • 24 listopada (czwartek) − do Polski wjechało 21,4 tys. osób, wyjechało 22,8 tys.

Czyli w ciągu ostatniego tygodnia z Ukrainy do Polski wjechało 182,9 tys. obywateli Ukrainy, a wróciło 170,6 tys. osób. W tym tygodniu więc 12,3 tys. więcej Ukraińców wjechało niż wyjechało. Jak wynika ze statystyk, podobna sytuacja obserwowana jest od kilku tygodni – liczba przymusowych ukraińskich migrantów w Polsce nadal znacząco rośnie z tygodnia na tydzień, potwierdzając prognozy i oczekiwania ekspertów dotyczące nowej fali uchodźców z Ukrainy wraz z nadejściem chłodów.

Jaki region wybierają dziś nowo przybyli uchodźcy z Ukrainy?

Jak podaje polski portal tvp.info, w ostatnim czasie największą liczbę uchodźców odnotowano w województwie lubelskim. Na przykład tylko w ciągu jednego dnia, 26 listopada, po raz pierwszy od wielu miesięcy w województwie lubelskim zarejestrowano ponad tysiąc nowo przybyłych ukraińskich uchodźców, a następnego dnia przybyła prawie taka sama liczba − 900 osób. A liczba ta jest najwyższa w ciągu ostatnich kilku miesięcy, kiedy do województwa lubelskiego przyjeżdżało dziennie nie więcej niż 300-500 Ukraińców. Jednocześnie według Marty Majewskiej, naczelnik Grubeszowa, gdzie codziennie przyjmowanych jest około kilkunastu Ukraińców, dziś do Polski przyjeżdżają głównie osoby o niższym statusie społecznym i majątkowym, niż to było w pierwszych miesiącach pełnowymiarowej inwazji.

Obecnie w ośrodkach czasowego zakwaterowania województwa lubelskiego zajętych jest 4,5 tys. miejsc na 7 tys. przygotowanych. Jednocześnie sytuacja jest nadal niejednorodna, bo np. w Chełmie, który pełni rolę węzła komunikacyjnego dla obywateli Ukrainy przekraczających granicę ukraińsko-polską, sytuacja jeszcze się nie zmieniła, codziennie przyjeżdża pociągiem około 500-600 osób. Mimo to wojewoda lubelski uważa, że liczba uchodźców będzie się tylko zwiększać wraz z nasileniem zimnej pogody.

Jeśli sprawdzą się prognozy atmosferyczne, które mówią, że około 5 grudnia temperatura na Ukrainie spadnie do minus 30 stopni Celsjusza, może to spowodować impuls ze strony uchodźców, zwłaszcza migrantów wewnętrznych ze wschodu i południa Ukrainy, którzy obecnie przebywają w takich regionach jak Lwów i Wołyń.

Dlatego lokalna administracja przygotowuje się do szybkiego rozmieszczenia dodatkowych miejsc, zwiększając ich łączną liczbę do 10 tysięcy, a w razie potrzeby nawet do 25 tysięcy.

Pierwsze mobilne punkty grzewcze dla uchodźców zainstalowane na granicy ukraińsko-polskiej

Przygotowują się też do pomocy uchodźcom z ukraińskiej strony granicy. Jak widać z powyższych statystyk, każdego dnia granicę ukraińsko-polską przekracza ponad dwadzieścia tysięcy uchodźców. Biorąc pod uwagę fakt, że temperatura na zewnątrz zaczęła osiągać dość niskie poziomy, w pobliżu przejść granicznych zainstalowano mobilne punkty grzewcze, aby zapewnić migrantom bardziej komfortowe warunki podczas przekraczania granicy.

Według Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, pierwsze mobilne stacje grzewcze zostały rozmieszczone 8 listopada na przejściu granicznym w Krakowcu w obwodzie lwowskim. Instalacja stacji jest częścią międzynarodowych ćwiczeń mających na celu zapewnienie pomocy obywatelom podróżującym do UE. W ćwiczeniu wzięli udział przedstawiciele Państwowej Służby Ratowniczej Ukrainy i innych jednostek MSW Ukrainy, Państwowej Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej, a także międzynarodowych organizacji humanitarnych i publicznych. Uczestnicy zorganizowali i wypracowali procedurę współdziałania w zakresie obsługi i udzielania pomocy obywatelom czasowo przebywającym w przejściach granicznych państwa.

Zobacz też: 40 złotych za każdy dzień pomocy uchodźcom. Odpowiadamy na najważniejsze pytania

Rozmieszczenie jednostek mobilnych powinno zapewnić wszystkim potrzebującym możliwość ogrzania się, odpoczynku, spożycia posiłku, otrzymania ciepłej odzieży i środków higienicznych, a także w razie potrzeby uzyskania pomocy medycznej i psychologicznej. Mobilne jednostki zapewniają także dostęp do Internetu, miejsce dla matek z małymi dziećmi oraz kącik zabaw dla dzieci.

Dynamika przyjazdów obywateli Ukrainy do Polski od początku wojny

Według wyliczeń polskiej Straży Granicznej statystyka ukraińskich uchodźców wjeżdżających do Polski od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej 24 lutego wygląda następująco:

 • 355 tys. Ukraińców weszło do Polski od 24 do 28 lutego;
 • w marcu – 2 mln osób;
 • w kwietniu – 661 tys;
 • w maju – 669 tys;
 • w czerwcu – 707 tys;
 • w lipcu – 722 tys;
 • sierpień – 781 tys;
 • wrzesień – 737 tys.
 • w październiku – 732 tys;
 • w listopadzie – 692 tys.

Oczywiście należy podkreślić, że pewna liczba obywateli Ukrainy spośród tych, którzy przekroczyli granicę ukraińsko-polską, udała się do innych krajów UE lub wyjechała na inne kontynenty. Niemniej jednak bezspornym faktem jest, że większość uchodźców pozostała na terytorium Polski.

Zapraszamy na nasz kanał Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz Facebook pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Ilu Ukraińców wróciło do Ukrainy?

Jeśli chodzi o statystyki dotyczące przekraczania granicy polsko-ukraińskiej, to serwis Straż Graniczna wyliczył, że łączna liczba obywateli Ukrainy, którzy wrócili z Polski w okresie od 24 lutego do 1 grudnia wynosi 6,3 mln. Poniżej przedstawiono tendencję powrotu Ukraińców do kraju ojczystego:

 • 227 tysięcy osób wyjechało z Polski na Ukrainę między 24 lutego a 18 marca;
 • od 18 do 31 marca – 164 tys.
 • w kwietniu – 557 tys.
 • w maju – 796 tys.
 • w czerwcu – 761 tys.
 • lipiec – 774 tys.
 • sierpień, 878 tys.
 • wrzesień – 746 tys.
 • w październiku – 714 tys;
 • w listopadzie – 670 tys.

Przypominamy, że e-kolejka na granicy zaczęła działać w październiku.

Kto dokładnie przekracza granicę?

Według polskiego MSWiA 75% obywateli Ukrainy, którzy od początku wojny przekroczyli granicę ukraińsko-polską, to osoby dorosłe. Według statystyk około 97% migrantów wojskowych to kobiety, a mężczyźni stanowią zaledwie 3%, bo tylko niektóre kategorie mężczyzn w Ukrainie mają prawo do przekraczania granicy.

Według badań przeprowadzonych przez Lalafo (przeczytaj więcej o tym, jak organizacja pomaga Ukraińcom w Polsce tutaj), około połowa Ukraińców, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny, jest w wieku produkcyjnym. Ponad 96% to kobiety w przedziale wiekowym 30-50 lat, 16% to osoby poniżej tego wieku, a 10% to osoby starsze. Spośród respondentów badania Lalafo prawie 90% ma dzieci, najczęściej jedno lub dwoje. Warto zauważyć, że prawie połowa przymusowych migrantów z Ukrainy chce po wojnie wrócić do domu, natomiast około 12% wyraża chęć pozostania w Polsce.

Z jakich punktów kontrolnych można wyjechać z Ukrainy do Polski

Obecnie prawie wszystkie punkty kontrolne między Ukrainą a Polską nadal funkcjonują, umożliwiając przekraczanie granicy ukraińsko-polskiej zarówno pieszo, jak i drogą lądową. Punkty kontrolne umożliwiają powrót tym, którzy chcą opuścić Ukrainę i Ukraińcom, którzy chcą wjechać, przez całą dobę. Jeśli jednak zdecydujecie się na wyjazd do Polski i na bieżąco monitorujecie sytuację na granicy, to należy pamiętać, że dziś część punktów kontrolnych pozwala obywatelom Ukrainy przekraczać granicę pieszo tylko w celu opuszczenia kraju i tylko w celu ewakuacji. Jednocześnie na innych punktach kontrolnych niemożliwe jest przekroczenie granicy pieszo i zapewniony jest jedynie ruch samochodowy. Proponujemy zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi przez portal VisitUkraine.today na temat aktualnych zasad przekraczania granicy ukraińsko-polskiej na poszczególnych punktach kontrolnych:

 • Uściług − działa wyłącznie jako punkt kontroli samochodów;
 • Szeginie − jest otwarta dla przekraczania granicy samochodem, umożliwia również przekraczanie granicy w obu kierunkach pieszo;
 • Uhrynów − umożliwia przekroczenie granicy samochodem, a przekroczenie granicy pieszo jest możliwe tylko w jednym kierunku (w stronę Polski) w celu ewakuacji;
 • Rawa-Ruska − zezwala na przekraczanie granicy przez samochody, piesze przekraczanie granicy dozwolone jest tylko w jednym kierunku do wyjścia w celu ewakuacji;
 • Krakowiec − funkcjonuje wyłącznie jako samochodowe przejście graniczne dla samochodów osobowych;
 • Jagodzin − przejście dla pieszych nie jest realizowane, przejazd samochodów również jest czasowo wstrzymany;
 • Hruszów − otwarty dla ruchu kołowego, istnieje również możliwość przejścia pieszego z Ukrainy w kierunku granicy z Polską w celu ewakuacji;
 • Smolnica − punkt kontroli samochodów, otwarty również dla pieszych przechodzących do Polski w celu ewakuacji.

Przygotowując się do wyjazdu z Ukrainy, w tym w celu ewakuacji, należy również pamiętać, że najbardziej obleganymi przejściami granicznymi są zazwyczaj Ustyluh, Szehyni, Uhryniów, Rava-Ruska i Krakovets.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *