Ukraińcy mogą skorzystać z darmowego roamingu

22 lipca 2022

Darmowy roaming dla ukraińskich uchodźców został przedłużony. Europejscy operatorzy komórkowi zgadzają się na dalsze wspieranie Ukrainy w dziedzinie telekomunikacji.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Ukraińskie Ministerstwo Transformacji Cyfrowej poinformowało na swoim kanale w Telegramie, że „roaming dla ukraińskich uchodźców wciąż trwa”. Według wyjaśnień ministerstwa, operatorzy komórkowi na Ukrainie i w UE nadal będą wspierać bezpłatny roaming dla obywateli Ukrainy, którzy znaleźli się za granicą z powodu rosyjskiej agresji. Oznacza to, że Ukraińcy, którzy zostali zmuszeni do wyjazdu do krajów Unii Europejskiej, będą mogli nadal dzwonić do swoich bliskich po cenach ukraińskich operatorów.

Poprzednie wspólne oświadczenie ukraińskich i europejskich operatorów komórkowych o obsłudze ukraińskich uchodźców na preferencyjnych warunkach wyznaczało trzymiesięczny termin. Dlatego Ukraińcy mieli przejść na europejskie taryfy już w lipcu. Okres karencji został jednak przedłużony. Było to możliwe dzięki staraniom Krajowej Komisji Regulacji Państwowej w Dziedzinach Łączności Elektronicznej, Spektrum Częstotliwości Radiowych i Świadczenia Usług Pocztowych (NKEK), Komisji Europejskiej oraz Europejskiego Regulatora Łącznośi Elektronicznej (BEREC).

Obecnie prawie 70 europejskich operatorów komórkowych oferuje obywatelom Ukrainy bezpłatny roaming. W kampanii bierze udział trzech krajowych operatorów – Vodafone, Kyivstar i Lifecell.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

Możliwość komentowania została wyłączona.