Kiedy zegary w Polsce przestawią się na czas zimowy w 2023 roku?

Tetiana Sharapova
Inne, Polska | 1 października 2023
Komentarze 0
Zegary są przestawiane na czas letni-PL Source: Vista Create

Już wkrótce Polska i wiele innych krajów przejdzie na czas zimowy. Ten artykuł wyjaśnia, jak zmiana zegarów wpływa na ludzki organizm, kiedy nastąpi przejście na czas zimowy i jak się do niego przygotować.

Przejście na czas zimowy w 2023 roku w Polsce

W 2023 roku czas letni zostanie zmieniony 29 października. O 4 rano zegary powinny zostać cofnięte o godzinę. Smartfony zazwyczaj robią to automatycznie, więc upewnij się, że masz włączoną tę funkcję. Jednak urządzenia mechaniczne będą musiały być ustawione na czas zimowy ręcznie.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Co ciekawe, zmiana czasu na letni odbywa się zawsze w niedzielę. Ma to na celu umożliwienie ludziom dostosowania się bez dodatkowych niedogodności przed rozpoczęciem tygodnia pracy. Czas zimowy będzie obowiązywał przez pięć miesięcy. W ostatnich dniach marca 2024 r. zostanie wprowadzony czas letni, co oznacza, że zegary zostaną przesunięte o godzinę do przodu.

Czy planowane jest anulowanie czasu zimowego i letniego?

Warto zauważyć, że Polska kilkakrotnie podnosiła kwestię zniesienia czasu letniego. Kwestia ta była również dyskutowana na forum Unii Europejskiej. Przykładowo, w 2019 roku Parlament Europejski ogłosił projekt ustawy, zgodnie z którym UE miała po raz ostatni przestawić zegary w 2021 roku. Jednak pandemia Covid-19 uniemożliwiła jego rozpatrzenie, więc decyzja ta musiała zostać odroczona.

Obecnie Komisja Europejska zaleca utrzymanie tej praktyki do 2026 roku. Tak więc, jeśli nic się nie zmieni, w 2026 r. zegary w UE zostaną zresetowane po raz ostatni. Jednocześnie każdy kraj będzie miał możliwość samodzielnego podjęcia decyzji, czy pozostać przy czasie zimowym czy letnim.

Ukraina również podniosła kwestię zniesienia czasu letniego. W 2011 roku przyjęto nawet uchwałę, która anulowała zmianę zegarów. Jednak po pewnym czasie Rada Najwyższa zmieniła swoją decyzję i uznała tę uchwałę za nieważną. Tak więc na Ukrainie, podobnie jak w wielu krajach na całym świecie, zegary są nadal przestawiane.

Jak rozpoczęła się zmiana czasu na zimowy i letni

Po raz pierwszy czas letni został wprowadzony w Wielkiej Brytanii, która obecnie prowadzi program tymczasowej ochrony Ukraińców w Wielkiej Brytanii Homes for Ukraine. W 1908 roku zrobiono to, aby oszczędzać energię. Jednak pomysł zmiany zegarów należy do amerykańskiego męża stanu Benjamina Franklina. Stany Zjednoczone przechodzą na czas zimowy i letni od 1918 roku. Jest to również praktykowane w Kanadzie, UE, Izraelu, Iranie, krajach WNP, na Ukrainie i w Australii. Łącznie praktykę tę stosuje 70 krajów.

Jeśli chodzi o Polskę, kraj ten zmienia swoje zegary od 1983 roku, czyli 40 lat temu. Ale nawet wcześniej próbowano wprowadzić tę praktykę. Jednak wszystkie te próby poszły na marne.

Na przykład w latach 1945-1949 po raz pierwszy zastosowano zmianę czasu. Później stosowano ją w latach 1957-1964 i 1977-1981. A od 1983 roku zmiana ta odbywa się corocznie. Co ciekawe, do 1995 roku zegary w Polsce były przestawiane na ostatni tydzień września, a nie października.

Warto zauważyć, że nie wszyscy Polacy popierają inicjatywę przejścia na czas zimowy. Według najnowszych sondaży 78% Polaków opowiada się za odwołaniem zmiany czasu. Co więcej, 74% Polaków wyraziło chęć utrzymania czasu letniego na zawsze.

Jak przygotować się do zmiany wskazówek zegara?

Pomimo tego, że zmiana czasu jest korzystna pod względem oszczędności energii, to często ma zły wpływ na zdrowie ludzi. Choć niektórzy ludzie, w ogóle tej zmiany nie odczuwają, to dla innych jest ona niekorzystna i stresująca dla organizmu.

Jeśli więc Twój organizm negatywnie reaguje na zmiany czasu, radzimy zastosować się do tych wskazówek:

Zobacz też: Niedziele handlowe w Polsce w 2024 roku

  • Na kilka dni (a najlepiej na tydzień) przed zmianą zegarów połóż się do łóżka nieco wcześniej niż dotychczas;
  • Zrezygnuj z alkoholu i pij więcej wody. Ponadto spożywaj więcej zdrowej żywności;
  • Odłóż wszystkie gadżety przynajmniej na godzinę przed snem;
  • Unikaj napojów o dużej zawartości kofeiny;
  • Jeśli to możliwe, kilka godzin przed pójściem spać oddychaj świeżym powietrzem. Wyjdź na zewnątrz na co najmniej godzinę;

Nie zaniedbuj również dobrego snu. Generalnie lekarze zalecają osobom dorosłym, aby spały co najmniej 7 godzin. Jeśli chodzi o dzieci, to powinny one spać co najmniej 8-10 godzin. Dzieci do 6 roku życia powinny spać co najmniej 12 godzin.

Czym jest szkodliwość dla organizmu spowodowana ustawieniem wskazówek zegara?

Według lekarzy zmiana wskazówek zegara jest szkodliwa dla organizmu. Przyczynia się ona do:

  • występowania chorób układu krążenia i zwiększonego ryzyka zawału serca;
  • występowanie chorób neurologicznych;
  • bezsenności i problemów ze snem;
  • pogorszenie koncentracji.

Jeśli wcześniej występowały u Ciebie podobne objawy, radzimy wcześniej przygotować się na zmianę czasu. A w razie potrzeby nawet umówić się na wizytę u ukraińskojęzycznego lekarza w Polsce. Wtedy ten proces będzie dla Ciebie jak najbardziej bezbolesny i komfortowy.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *