Bezpłatni korepetytorzy dla ukraińskich uczniów w Polsce z projektu Ivy Ukraine

Irina Turaieva
Dzieci, Polska, Studenci | 28 grudnia 2022
Komentarze 0
Nauczyciel i uczeń w klasie. Pl Source: Vista Create

Studenci z Ukrainy, którzy obecnie studiują w Polsce i potrzebują wsparcia w nauce, mogą skorzystać z usług bezpłatnych korepetytorów. Podpowiadamy, jak znaleźć odpowiedniego korepetytora i skorzystać z jego usług. 

Problemy edukacyjne ukraińskiej młodzieży szkolnej w Polsce

Od początku pełnoskalowego ataku Rosji na Ukrainę miliony obywateli Ukrainy wyjechały do krajów europejskich, zwłaszcza do Polski. Dość duży udział wśród przymusowych uchodźców z Ukrainy stanowią dzieci w różnym wieku. Oczywiście, Polska stara się rozwiązać problem edukacji ukraińskich dzieci, rozbudowując i otwierając klasy integracyjne i szkoły ukraińskie w różnych miastach Polski, a nawet oferując bezpłatne przygotowanie do zewnętrznych niezależnych testów. Jednak ukraińska oferta edukacyjna w Polsce nie nadąża za liczbą uczniów, którzy muszą kontynuować proces kształcenia. Dlatego wiele dzieci z Ukrainy musi dziś kontynuować naukę za granicą albo zdalnie, albo wstąpić do polskich szkół i uczyć się po polsku na równi z miejscowymi rówieśnikami.

Jest oczywiste, że zarówno w pierwszym, jak i w drugim wariancie ukraińscy studenci muszą zmierzyć się z wieloma problemami edukacyjnymi. A w obecnej sytuacji rodzice często nie są w stanie pomóc swoim dzieciom w nauce. Przecież w większości przypadków w Polsce dziecko (lub kilka) jest z jednym z rodziców, najczęściej z matką. A matka, która musi zadbać o finansowe utrzymanie rodziny, rozwiązać wszystkie sprawy domowe i inne, po prostu nie ma czasu i energii, by pomóc dziecku w nauce. I, oczywiście, ukraińscy rodzice są dość bezradni w pomaganiu swoim dzieciom w wyjaśnianiu niektórych tematów edukacyjnych czy przedmiotów, jeśli chodzi o naukę w polskiej szkole po polsku. Dlatego powstał projekt Ivy Ukraine dla dzieci, które wyjechały z Ukrainy do Polski i potrzebują wsparcia w nauce.

Projekt Ivy Ukraine − pomoc ukraińskim uczniom w Polsce

Inicjatywa Ivy Ukraine to międzynarodowy projekt korepetycji, który oferuje bezpłatne lekcje dla ukraińskich uczniów potrzebujących pomocy w opanowaniu określonych tematów lub przedmiotów. Projekt powstał z inicjatywy Ivy Poland Academy oraz Ivy Consultants i skupia mentorów i opiekunów edukacyjnych z całego świata, którzy są gotowi podzielić się swoją wiedzą, radami i zainteresowaniami z ukraińskimi studentami szukającymi wsparcia na swojej drodze rozwoju. Krzysztof Daniewski, prezes Ivy Poland Academy i Ivy Consultants, wyjaśnia cel projektu:

Sytuacja w Ukrainie zmusiła miliony ludzi do opuszczenia swoich domów, rodzin i przyjaciół. Wiele z nich to dzieci w wieku szkolnym, które z dnia na dzień zostały pozbawione dostępu do edukacji. Dlatego uruchamiamy specjalny projekt, aby dzieci z Ukrainy mogły otrzymywać i poszerzać swoją wiedzę niezależnie od sytuacji w ich kraju.

Dlatego z usług korepetycji w ramach programu Ivy Ukraine mogą korzystać wszyscy potrzebujący − zarówno dzieci uczące się zdalnie, jak i uczniowie, którzy aktualnie uczą się w polskich szkołach.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Co oferuje projekt Ivy Ukraine?

Korepetycje dla ukraińskich uczniów w ramach projektu Ivy Ukraine będą prowadzone przez wolontariuszy: odnoszących sukcesy uczniów szkół średnich, nauczycieli, a także studentów polskich i zagranicznych uczelni. Dlatego indywidualne lekcje online mogą być prowadzone w każdym z trzech języków: ukraińskim, polskim lub angielskim, na życzenie i potrzebę studenta. Jednocześnie oferta korepetycji obejmuje przedmioty z dowolnej dziedziny:

  • przedmioty humanistyczne
  • dokładne dyscypliny;
  • nauki przyrodnicze.

Bezpłatne konsultacje i lekcje na odległość udzielane są na wszystkich poziomach: od szkoły podstawowej do matury.

Projekt Ivy Ukraine zachęca również wszystkich, którzy czują się na siłach, by włączyć się w edukacyjną pomoc dzieciom z Ukrainy w nauce. Jak podkreśla Krzysztof Daniewski:

Aby nasze działania były skuteczne, musimy mieć ludzi, którzy chętnie zaoferują swoją pomoc. Jeśli uważasz, że możesz sprawdzić się w roli wychowawcy, zgłoś się do nas.

Jak korzystać z darmowych korepetycji z Ivy Ukraine

Aby skorzystać z usług korepetycyjnych Ivy Ukraine (lub zaoferować własną pomoc jako korepetytor), należy zarejestrować się na stronie projektu. Rejestracja na platformie nie jest trudna. Aby to zrobić, wystarczy podać adres e-mail, utworzyć hasło i potwierdzić e-mail poprzez przesłany link. Następnie, po wejściu na platformę, należy wybrać własną rolę w projekcie (uczeń lub opiekun), po czym uczeń musi wskazać imię i nazwisko oraz miasto, z którego przyjechał do Polski, aby wypełnić swój profil. Aby znaleźć korepetytora, wystarczy wybrać przedmiot i język studiów. Na stronie głównej student otrzymuje od razu odpowiedzi na najważniejsze pytania, które mogą pojawić się podczas korzystania z serwisu:

  • jak znaleźć korepetytora?
  • jak skontaktować się z wychowawcą?
  • co zrobić, gdy nauczyciel zachowa się niewłaściwie?
  • jakie dane są przekazywane?
  • jak potwierdzić, że lekcja się odbyła?

Zobacz też: Szkoły policealne w Polsce

Platforma Ivy Ukraine jest łatwa w obsłudze, ma prosty i intuicyjny interfejs i jest dostępna w czterech językach: ukraińskim, polskim, angielskim i rosyjskim.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *