Kto zapłaci za posiłki dla ukraińskich dzieci w polskich szkołach w 2023 roku?

Irina Turaieva
Dzieci, Polska | 5 stycznia 2023
Komentarze 5
Dzieci jedzące posiłek w szkolnej stołówce. Pl Source: Vista Create

Od początku 2023 roku zmienią się warunki finansowania posiłków dla ukraińskich dzieci w polskich placówkach oświatowych. Sprawdź, jakie kategorie Ukraińców będą mogły w nowym roku ubiegać się o darmowe posiłki w szkołach i przedszkolach.

Większość ukraińskich dzieci w Polsce uczy się w polskich szkołach

Wraz z rozpoczęciem pełnowymiarowej ofensywy rosyjskiej na Ukrainę, miliony Ukraińców, szukając ochrony przed wojną, wyjechały do Polski. Zdecydowaną większość przymusowych migrantów, a mianowicie 90%, stanowiły kobiety i dzieci. Po przyjęciu ukraińskich uchodźców Polska przyznała Ukraińcom status ochrony czasowej i zobowiązała się do rozwiązania wszystkich kwestii związanych z utrzymaniem obywateli ukraińskich na terytorium Rzeczypospolitej, w tym organizacji edukacji dzieci ukraińskich. A jak zaznaczono w raporcie wiceprezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, w polskich szkołach uczy się 65% wszystkich ukraińskich dzieci w wieku szkolnym, które przebywają obecnie w Polsce (ok. 191 tys.), a do polskich przedszkoli i żłobków uczęszcza 50% wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym z Ukrainy (43 tys.).

W 2022 roku Polska wydawała około 200 milionów miesięcznie na zapewnienie procesu edukacyjnego ukraińskich dzieci. W tym samym czasie, oprócz innej pomocy, uczniom i studentom z Ukrainy w polskich placówkach oświatowych zapewniono także bezpłatne posiłki. Od stycznia 2023 roku pomoc w postaci żywności w formie ubiegłorocznej nie będzie udzielana. Weszły w życie nowe zasady organizacji posiłków dla ukraińskich dzieci, które trafiły do Polski z powodu wojny.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Nowe zasady bezpłatnych posiłków dla ukraińskich dzieci w polskich szkołach i przedszkolach

Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, dożywianie dzieci i uczniów obywateli Ukrainy, którzy przebywają obecnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z powodu wojny w ich kraju, nie może być dofinansowane w ramach programu «Posiłek w szkole i w domu», w związku z czym nie można udzielić rekompensaty na podstawie decyzji dyrektora szkoły/przedszkola. Niemniej jednak, pod pewnymi warunkami rodzice/opiekunowie mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie posiłków dla dzieci uczących się w polskiej szkole lub uczęszczających do przedszkola lub żłobka.

Które ukraińskie dzieci mogą otrzymywać bezpłatne posiłki w polskiej szkole?

Od 1 stycznia nie wszyscy uchodźcy wewnętrzni z Ukrainy mogą ubiegać się o darmowe posiłki w szkołach, przedszkolach i żłobkach, a tylko niektóre kategorie. Tym samym posiłki w placówkach oświatowych w Polsce będą finansowane dla dzieci ukraińskich tylko w następujących przypadkach:

 • dochód rodziny na osobę nie przekracza 1200 zł miesięcznie − w tym przypadku wyżywienie dziecka zostanie zrekompensowane w 100% (pokryty zostanie pełny koszt posiłków)
 • dochód rodziny na osobę przekracza 1200,00 zł, ale nie przekracza 1500,00 zł − w tym przypadku pomoc wyniesie 50% kosztów wyżywienia dziecka w placówce oświatowej, z kolei pozostałe 50% kosztów pokryją rodzice.

Zobacz też: Pomoc finansowa ze strony gminy w trudnych sytuacjach życiowych

Ukraińcy, których stałe dochody przekraczają te kwoty, muszą we własnym zakresie pokrywać koszty obiadów szkolnych.

Jak uzyskać dodatkowe dofinansowanie na posiłki dla dziecka z Ukrainy?

W celu uzyskania pomocy finansowej na posiłki dla dziecka obywatele Ukrainy powinni złożyć wniosek w filii Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej MOPS w miejscu zamieszkania. Aby znaleźć Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w swojej okolicy, skorzystaj z dowolnej wyszukiwarki, wpisując po polsku Ośrodek pomocy społecznej lub MOPS oraz nazwę swojego miasta / dzielnicy. Należy również pamiętać, że na oficjalnych stronach internetowych niektórych polskich miast można również znaleźć wszystkie adresy i kontakty lokalnych ośrodków pomocy społecznej. Na przykład w Warszawie dane kontaktowe ośrodków pomocy społecznej można znaleźć na stronie internetowej miasta. A w Krakowie, aby znaleźć najbliższy MOPS, można skorzystać ze specjalnego serwisu. Wpisz w odpowiednie pole swój adres i kliknij «szukaj».

Zgłaszając się do siedziby MOPS należy złożyć wniosek, w którym należy wskazać

 • osobistą sytuację rodzinną;
 • poziom dochodów;
 • ilość nieruchomości.

Trzeba też dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość dochodów i status majątkowy. Należy pamiętać, że miesięczne wypłaty na dzieci z ZUS w ramach programu socjalnego 500+ nie są uznawane za dochód, więc nie są brane pod uwagę w obliczeniach. Natomiast inny zasiłek rodzinny jest brany pod uwagę przy obliczaniu łącznego dochodu rodziny.

Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie przez administrację lokalną, po czym na podstawie złożonego w instytucji oświadczenia o dochodach rodziny i stanie majątkowym podejmowana jest decyzja. I to właśnie po wydaniu oficjalnej decyzji administracyjnej (od tego samego dnia) rozpoczyna się finansowanie posiłków dziecka w placówce oświatowej.

Komentarze 5
Polecane
Najnowsze
Popularne

5 odpowiedzi na “Kto zapłaci za posiłki dla ukraińskich dzieci w polskich szkołach w 2023 roku?”

 1. Укр pisze:

  Доброго дня, нам сказали, що 1200 рахують для поляків та тих, хто має карту побиту. А по статусу укр, то поріг 600 злотих. Хоча я ніде такої інформації не знайшла. Чи може бути таке?

 2. Олена Короткова pisze:

  Доброго дня. Можна попросити посилання на якийсь закон стосовно суми доходу 1200 злотих в місяць на особу. Бо в MOPSe нашого міста рахують 600 злотих і про 1200 злотих навіть не чули.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *