Ukraińscy uczniowie będą w Polsce bezpłatnie przygotowywani do egzaminów

Komentarze 2
Dziewczyna z zegarkiem i książkami Source: Vista Create

Martwisz się, że Twoje dziecko nie jest gotowe do matury? To już nie jest problem. Przecież w 12. miastach w Polsce ukraińscy uczniowie będą przygotowywani do Niezależnej Oceny Zewnętrznej (ZNO). Podpowiadamy, w jakich miastach się odbędzie i jak będą przebiegać przygotowania.

Gdzie i kiedy będą odbywać się zajęcia?

Aby nie zakłócać głównego procesu dydaktycznego zajęcia odbywać się będą w soboty w godzinach 10-18. Jednocześnie zapewnione będą przerwy i wyżywienie. Uczestnicy kursu otrzymają bezpłatne obiady i podwieczorki.

Kursy przygotowawcze prowadzone są w 12 miastach w Polsce. Są to takie miasta jak Białystok, Warszawa, Łódź, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań, Katowice, Szczecin, Lublin, Bydgoszcz czy Rzeszów. Jeśli więc mieszkasz w tych miastach lub w ich pobliżu, radzimy skorzystać z tej możliwości. Zajęcia będą odbywać się offline.

Z inicjatywą prowadzenia zajęć wystąpiła fundacja Nezlamna Ukraina. Dzięki niej uczniowie 11 klas w 12 miastach Polski będą mogli bezpłatnie przygotowywać się do egzaminu eksternistycznego. W zajęciach mogą uczestniczyć zarówno uczniowie uczący się w polskich szkołach, jak i kontynuujący naukę w ukraińskich placówkach oświatowych.

Zajęcia w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu rozpoczęły się w grudniu 2022 roku. 28 stycznia rozpoczęły się zajęcia w Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie i Białymstoku. W innych miastach zajęcia mają się rozpocząć już bardzo niedługo, bo w lutym. W zajęciach można uczestniczyć w następujących lokalizacjach:

Kursy będą przydatne zarówno dla tych, którzy zamierzają dostać się na ukraińskie uczelnie, jak i dla tych, którzy wybrali polską lub inną europejską uczelnię.

Do jakich przedmiotów będą przygotowani studenci?

Studenci uczestniczący w kursach będą przygotowani do zdawania czterech przedmiotów:

 1. język i literatura ukraińska;
 2. historia Ukrainy;
 3. matematyka;
 4. język angielski.

Jednocześnie nie będziesz musiał kupować materiałów edukacyjnych. W końcu organizatorzy udostępniają je uczestnikom bezpłatnie. Ponadto studenci nie muszą uczęszczać na wszystkie przedmioty. Możesz wybrać dla siebie te, które najbardziej Cię interesują lub z którymi masz najwięcej problemów. Ale jeśli jest taka potrzeba, możesz uczęszczać na zajęcia we wszystkich czterech dyscyplinach. Maksymalna liczba dzieci w jednej grupie to nie więcej niż 25.

Zajęcia mają na celu przygotowanie studentów nie tylko do ZNO, ale również do NMT. Tak więc w każdym przypadku Twoje dziecko będzie gotowe do przystąpienia do egzaminów końcowych.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jak zapisać się na kursy?

Aby wziąć udział w zajęciach należy się wcześniej zarejestrować. W tym celu należy wypełnić ankietę. Jest dostępna pod tym linkiem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSep91gMmgCgY5RTjbyn90L-JaI__H-BvlLGohDYqxm8dcgm2g/viewform.

Aby się zarejestrować, musisz podać swój adres e-mail. Ponadto musisz wskazać, czy rejestrujesz się jako student czy nauczyciel.

Jeśli rejestrujesz się jako student, musisz podać:

 1. Twoje imię i nazwisko;
 2. Twój wiek;
 3. Twoja płeć;
 4. Miasto, w którym chcesz uczestniczyć w zajęciach;
 5. Przedmioty, których chcesz się uczyć (możesz wybrać kilka lub wszystkie);
 6. Informację o wcześniejszym uczęszczaniu na kursy przygotowawcze;
 7. Swój polski numer telefonu.

Zobacz też: Freelance i praca zdalna w Polsce dla Ukraińców

Po zakończeniu rejestracji konieczne będzie od czasu do czasu sprawdzanie poczty e-mail. Ponieważ potwierdzenie rejestracji przyjdzie właśnie tam. Jeśli nie możesz znaleźć wiadomości, sprawdź również folder SPAM.

Jak odbędzie się ZNO w 2023 roku?

Mimo odwołania egzaminu eksternistycznego w 2022 roku, egzamin planowany jest na rok 2023. Ale wciąż nie wiadomo, w jakiej formie. W tym roku planowane jest przeprowadzenie NMT (National Multi-Subject Test) zamiast ZNO. Rejestracja rozpocznie się w kwietniu 2023 roku.

Powodem takiej decyzji były wyzwania dla organizacji ZNO w warunkach wojennych. Obecnie wielu ukraińskich studentów przebywa za granicą, więc przeprowadzenie tradycyjnego egzaminu zewnętrznego będzie bardzo trudne.

NMT zaplanowano na czerwiec-lipiec 2023 r. Test będzie zawierał zadania, które zwykle poddawane są egzaminom zewnętrznym. Ale czas poświęcony na zadanie zostanie skrócony. Uczniowie będą mieli tylko 90 minut na rozwiązanie testu z języka ukraińskiego i matematyki, a następnie, po krótkiej przerwie, będą mieli 90 minut na rozwiązanie testu z historii Ukrainy i języka obcego.

Komentarze 2
Popularne
Polecane
Najnowsze

2 odpowiedzi na “Ukraińscy uczniowie będą w Polsce bezpłatnie przygotowywani do egzaminów”

 1. Wanda Jankowska pisze:

  Dzień dobry, czy mogę prosić o nr telefonu do organizacji która prowadzi darmowe kursy przygotowawcze do matury dla Ukraińców w Szczecinie szkoła podstawowa nr 3 ul Reymonta .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *