Darmowe laptopy dla uczniów IV klasy w Polsce

13 kwietnia 2023
Uczniowie 4 klasy w Polsce otrzymali darmowy laptop

We współczesnej edukacji umiejętność korzystania z technologii komputerowej jest uważana za ważny aspekt. Projekt «Darmowe laptopy dla uczniów klas czwartych» to program, który zostanie uruchomiony w Polsce we wrześniu 2023 roku. Na czym polega jego specyfika? Dla jakich szkół i uczniów jest przeznaczony? Czy uczeń czwartej klasy z Ukrainy może otrzymać laptopa za darmo?

Cechy programu «Darmowe laptopy»

O szczegółach programu pozyskiwania komputerów dla uczniów poinformował premier Polski Mateusz Morawiecki. Sprzęt powinno otrzymać do 370 tysięcy uczniów z czwartej klasy. Premier wyjaśnił, że pierwsze laptopy otrzymają uczniowie czwartej klasy, ponieważ tak zalecają eksperci w dziedzinie edukacji. Zaznaczono, że nauczyciele otrzymają laptopy również w tym roku, a w najbliższych latach komputery zostaną przekazane uczniom innych klas.

Podczas nauki w polskich placówkach jednymi z najważniejszych umiejętności i zdolności dla ukraińskich uczniów są: znajomość języka polskiego (przypominamy o możliwości bezpłatnej nauki języka polskiego dla ukraińskich uczniów, rejestracja pod linkiem) oraz umiejętność obsługi programów komputerowych. Komputer dzisiaj w pełni może zaspokoić potrzeby uczniów w różnych aspektach nauki. Może również pomóc w przechowywaniu i przetwarzaniu różnych rodzajów informacji: tekstowej, graficznej, dźwiękowej i wideo.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Kto może otrzymać darmowy laptop?

Umiejętność korzystania z komputera we współczesnym życiu jest ważna dla osób w każdym wieku, ale konieczne jest rozwijanie tych umiejętności od najmłodszych lat. Nie wszystkie rodziny mogą sobie pozwolić z powodów finansowych na zakup laptopów dla swoich dzieci, dlatego ta nowa inicjatywa może im bardzo pomóc. Transformacja polega między innymi na tym, że dziś komputer jest niezbędny nie tylko na lekcjach informatyki, ale także może być przydatny na innych zajęciach oraz do użytku domowego.

Sprzęt trafi do wszystkich dzieci uczących się w czwartej klasie:

 • zarówno Polaków, jak i Ukraińców, a także dzieci z innych krajów, które pójdą do czwartej klasy w Polsce;
 • zarówno uczniów z rodzin o niskich dochodach (przypominamy o możliwości otrzymania darmowych rzeczy dla Ukraińców dzięki serwisowi Lalafo), jak i dzieci z rodzin zamożnych;
 • zarówno uczniów szkół publicznych, jak i prywatnych.

Specyfikacja techniczna darmowych laptopów

Bezpłatne laptopy dla uczniów będą posiadały dodatkowe oprogramowanie. Chodzi o system operacyjny, programy biurowe i edukacyjne oraz oprogramowanie związane z bezpieczeństwem. Być może bezpłatne laptopy dla uczniów będą dostarczane z rozszerzoną gwarancją lub ubezpieczeniem. Zgodnie z założeniem projektu, laptopy będą spełniać określone wymagania.

Specyfikacja darmowych laptopów:

 • waga 2,5 kg;
 • ekran – kolorowa matryca, matowa, o przekątnej 13 cali, rozdzielczości Full HD 1920×1080 pikseli, jasność minimalna – 220 cd/m2;
 • wydajność co najmniej 1100 punktów w teście CrossMark;
 • 8 GB pamięci (możliwość rozbudowy do 16 GB);
 • legalny 64-bitowy system operacyjny zainstalowany przez producenta;
 • dysk – urządzenie magazynujące SSD o pojemności minimum 265 GB;
 • dźwięk – wbudowany podsystem dźwiękowy kompatybilny z HD Audio, mikrofon zapewniający wysoką jakość dźwięku podczas pracy zdalnej;
 • klawiatura QWERTY, układ polski;
 • bateria, minimalna pojemność – 37 Wh;
 • złącza: USB-C 3.0, USB-C, cyfrowe wyjście wideo (np. HDMII, DisplayPort), gniazdo słuchawkowe, gniazdo mikrofonowe.

Dodatkowe funkcje: Kamera HD, Bluetooth – wersja min.5, zintegrowana karta WLAN obsługująca standardy nie niższe niż Wi-Fi 5. Gwarancja: co najmniej 36 miesięcy od producenta.

Czy istnieje możliwość odsprzedaży laptopa?

Niektórym może się wydawać, że po otrzymaniu laptopa można go bardzo łatwo sprzedać, jednak nie jest to możliwe, o czym mówił sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński:

Zostaną wprowadzone rozwiązania, które uniemożliwią odsprzedaż laptopów, jakie w przyszłym roku otrzymają czwartoklasiści. Zaproponujemy projekt ustawy, który pomoże zapobiec sprzedaży tego sprzętu. Laptopy będą zabezpieczone tak, aby nie można było ich odsprzedać.

Zabezpieczeniem przed odsprzedażą będzie grawer na każdym komputerze w postaci orła lub napisu «Polska». Janusz Cieszyński powiedział, że w tym roku odbędzie się przetarg na sprzęt komputerowy dla nauczycieli i uczniów innych klas. Projekt przewiduje wyposażenie w laptopy nawet 400 tys. nauczycieli.

Zobacz też: Dlaczego ukraińskie dzieci muszą chodzić do szkoły w Polsce?

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podsumował, że w ciągu ostatnich dwóch lat na modernizację szkół wydano 5 mld zł. Programu «Darmowe laptopy» dla czwartoklasistów nie należy mylić z innymi programami 2023 związanymi z dostarczaniem sprzętu komputerowego do polskich szkół, w których go brakuje. Są to projekty: «Laboratoria Przyszłości» i «Mobilne Laboratoria Przyszłości». W programie Laboratorium Przyszłości wzięło udział 14 tys. szkół, 200 tys. nauczycieli i 3 mln uczniów.

Yana Zakharchuk

Filolog, autorka artykułów, nauczycielka języka i literatury ukraińskiej, szefowa koła dziennikarskiego. Uwielbiam podróżować z rodziną i czytać. Uwielbiam nowo wydane numery czasopism i gazet. Zawsze wierzę w to, co najlepsze, z Ukrainą w sercu.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *