Darmowe laptopy dla uczniów w Polsce: jak dostać laptopa za darmo od państwa?

Yana Zakharchuk
Dzieci, Polska | 3 września 2023
Komentarze 0
Uczniowie 4 klasy w Polsce otrzymali darmowy laptop-PL

We współczesnej edukacji umiejętność korzystania z technologii komputerowej jest uważana za ważny aspekt. Projekt «Darmowe laptopy dla uczniów klas czwartych» to program, który zostanie uruchomiony w Polsce we wrześniu 2023 roku. Na czym polega jego specyfika? Dla jakich szkół i uczniów jest przeznaczony? Czy darmowe laptopy są dostępne dla Ukraińców w Polsce?

Kiedy laptopy dla dzieci będą dostępne za darmo w Polsce?

Planowane uruchomienie programu dostarczania komputerów uczniom zostało ogłoszone w kwietniu 2023 roku. Zgodnie z planem, nawet 370 000 polskich uczniów powinno otrzymać bezpłatnego laptopa do nauki w ramach inicjatywy. Premier Polski, Mateusz Morawiecki, wyjaśnił, że uczniowie czwartej klasy powinni jako pierwsi otrzymać darmowego laptopa, ponieważ taka jest rekomendacja ekspertów w dziedzinie edukacji. Zaplanowano również, że nauczyciele również otrzymają laptopy w ramach inicjatywy. W kolejnych latach komputery otrzymają także uczniowie innych klas.

W dniu 7 lipca 2023 r. Sejm przyjął ustawę o wspieraniu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Zgodnie z ustawą, dostarczanie bezpłatnych laptopów studentom rozpocznie się w roku akademickim 2023/2024. W dniu 14 lipca 2023 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę. Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Kto może otrzymać darmowy laptop?

Sprzęt trafi do dzieci uczących się w czwartej klasie:

 • wszystkich polskich uczniów, a także dzieci z innych krajów, które pójdą do czwartej klasy w polskich szkołach, a więc darmowe laptopy będą dostępne dla Ukraińców w Polsce;
 • zarówno uczniów z rodzin o niskich dochodach (przypominamy o możliwości otrzymania darmowych rzeczy dla Ukraińców dzięki serwisowi Lalafo), jak i dzieci z rodzin zamożnych;
 • zarówno uczniów szkół publicznych, jak i prywatnych.

Wcześniej pisaliśmy o darmowych kursach języka polskiego dla ukraińskich dzieci.

Ta sama ustawa przewiduje również procedurę dostarczania laptopów nauczycielom w polskich szkołach. Nauczyciele, którzy będą zatrudnieni w placówkach oświatowych na dzień 30 września 2023 r., otrzymają bony o wartości 2,5 tys. zł na zakup laptopa. Bon będzie miał określone przeznaczenie, co oznacza, że nie będzie mógł zostać wymieniony na gotówkę. Zgodnie z projektem ustawy, program będzie obowiązywał do końca 2025 roku.

Zasady przekazywania laptopów rodzicom i opiekunom prawnym uczniów

Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o wspieraniu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, termin przekazania 400 000 laptopów czwartoklasistom w polskich szkołach, co będzie kosztować ponad 1 mld zł, nie powinien być późniejszy niż 31 grudnia 2023 r. Formalnie laptopy dla uczniów będą własnością ich rodziców/opiekunów. Możliwe będzie otrzymanie laptopa bezpłatnie, jeśli rodzice/opiekunowie podpiszą umowę z organem prowadzącym.

Taka umowa może zostać podpisana:

 • osobiście;
 • z podpisem kwalifikowanym;
 • w formie elektronicznej.

Przy odbiorze sprzętu rodzice/opiekunowie są również zobowiązani do złożenia wniosku o przyznanie laptopa do organu prowadzącego. Podobno wniosek o przyznanie laptopa w Polsce musi zawierać potwierdzenie rodzica, że uczeń nie otrzymał laptopa w innej szkole/klasie. Dokument musi również wskazywać, że rodzice/opiekunowie są świadomi odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Po otrzymaniu laptopa nie można się go pozbyć przez pięć lat: nie można go sprzedać, zastawić ani przekazać innej osobie. Symbole graficzne i naklejki identyfikujące urządzenie nie mogą być usuwane. Rodzice uczniów, którzy posiadają darmowy laptop, będą musieli go okazać na życzenie. Na każdym komputerze zostanie wygrawerowany orzeł lub napis «Polska» w celu zabezpieczenia go przed odsprzedażą.

Przejęcie laptopa na własność będzie dobrowolne. Rodzice/opiekunowie mogą odmówić jego przyjęcia, wówczas sprzęt będzie należał do szkoły na użytek ucznia. Jeśli dziecko zmieni szkołę, a rodzice/opiekunowie odmówią przyjęcia laptopa, laptop pozostanie w szkole. Uczniowie kończący szkołę, którzy mają laptopa, zabierają go ze sobą.

Jakie modele laptopów otrzymają czwartoklasiści i nauczyciele?

Wiadomo już, które modele laptopów trafią do czwartoklasistów w ośmiu polskich województwach:

 • Powiat Siedlecki: Dell Latitude 3540;
 • Miasto Łódź: Dell Latitude 3540;
 • Suwalszczyzna: Dell Latitude 3540;
 • Powiat sandomierski: HP ProBook 440 G9;
 • powiaty toruński i bydgoski: Acer TravelMate P2 TMP215-54;
 • Chłomski i Zamość: HP ProBook 440 G9;
 • Powiat radomski: Dell Latitude 3540;
 • Region Warszawski Zachodni: Dell Latitude 3540.

Zobacz też: Pomoc finansowa od The $1K Project

Tym samym uczniowie niektórych szkół i miejscowości otrzymają laptopy tego samego modelu. Jeśli chodzi o nauczycieli, wprowadzono bony o wartości 2500 zł, dzięki którym każdy nauczyciel może wybrać spośród dostępnej gamy modeli, aby spełnić swoje osobiste wymagania.

Specyfikacja techniczna darmowych laptopów

Bezpłatne laptopy dla uczniów będą posiadały dodatkowe oprogramowanie. Chodzi o system operacyjny, programy biurowe i edukacyjne oraz oprogramowanie związane z bezpieczeństwem. Być może bezpłatne laptopy dla uczniów będą dostarczane z rozszerzoną gwarancją lub ubezpieczeniem. Zgodnie z założeniem projektu, laptopy będą spełniać określone wymagania.

Specyfikacja darmowych laptopów:

 • waga 2,5 kg;
 • ekran – kolorowa matryca, matowa, o przekątnej 13 cali, rozdzielczości Full HD 1920×1080 pikseli, jasność minimalna – 220 cd/m2;
 • wydajność co najmniej 1100 punktów w teście CrossMark;
 • 8 GB pamięci (możliwość rozbudowy do 16 GB);
 • legalny 64-bitowy system operacyjny zainstalowany przez producenta;
 • dysk – urządzenie magazynujące SSD o pojemności minimum 265 GB;
 • dźwięk – wbudowany podsystem dźwiękowy kompatybilny z HD Audio, mikrofon zapewniający wysoką jakość dźwięku podczas pracy zdalnej;
 • klawiatura QWERTY, układ polski;
 • bateria, minimalna pojemność – 37 Wh;
 • złącza: USB-C 3.0, USB-C, cyfrowe wyjście wideo (np. HDMII, DisplayPort), gniazdo słuchawkowe, gniazdo mikrofonowe.

Dodatkowe funkcje: Kamera HD, Bluetooth – wersja min.5, zintegrowana karta WLAN obsługująca standardy nie niższe niż Wi-Fi 5. Gwarancja: co najmniej 36 miesięcy od producenta.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *