Jak okazyjne kupić bilety lotnicze w Polsce?

Irina Turaieva
Polska, Transport | 10 listopada 2022
Komentarze 0
Tanie loty z Polski Source: Vista Create

Dowiedz się, kiedy i jak rezerwować loty do Polski, aby zaoszczędzić pieniądze, a także o czym pamiętać, szukając najtańszych biletów i planując podróż samolotem.

Najtańsze linie lotnicze w Polsce

Tradycyjnie najtańsze loty oferują tanie linie, czyli takie, które obniżają koszty transportu głównie poprzez zmniejszenie wymagań dotyczących komfortu oraz rezygnację z dodatkowych usług, które nie są obowiązkowe dla pasażerów. Zazwyczaj w kabinie takiego samolotu miejsca są dość ciasno ustawione, jedzenie i napoje są płatne, a na pokład można zabrać tylko bagaż podręczny do 8 kg. Tanie linie obsługują niemal wszystkie polskie lotniska, w tym w Warszawie, Gdańsku, Lublinie, Krakowie, Rzeszowie, Katowicach i Łodzi. Można więc skorzystać z niedrogiego lotu z niemal każdego większego miasta w Polsce.

Wśród przewoźników oferujących najniższe ceny biletów lotniczych znajdują się następujące firmy:

  • węgierski holding transportowy Wizz Air;
  • irlandzkie linie lotnicze Ryanair;
  • europejski przewoźnik niskokosztowy EasyJet;
  • polski przewoźnik LOT.

Jeśli jednak trzymasz się pewnych zasad i wiesz, kiedy i gdzie kupić bilety, możliwe jest również tanie latanie regularnymi liniami lotniczymi.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://t.me/ukrainianinpolandpl Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Kiedy zdobyć tanie bilety na regularne loty do Polski?

Głównymi czynnikami wpływającymi na cenę biletów lotniczych są opóźnienia w podróży oraz pora roku. Szukając więc najtańszych i najlepszych ofert, należy być przygotowanym na planowanie długoterminowe i „zamrożenie” pieniędzy na bilety lotnicze na kilka tygodni, a nawet miesięcy. Im bardziej atrakcyjny czas podróży, tym wcześniej należy dokonać rezerwację. Z reguły najtańsze bilety na loty krajowe (niezależnie od kraju) można kupić z wyprzedzeniem od jednego do dwóch miesięcy przed podróżą, a na loty zagraniczne do ośmiu miesięcy. W każdym razie raczej nie da się kupić tanich biletów na więcej niż trzy tygodnie przed wyjazdem. Chociaż jeśli jesteś gotowy zaryzykować, możesz zastosować inną strategię – nie spieszyć się z załatwieniem rezerwacji z wyprzedzeniem. Zdarza się, że liniom lotniczym nie udaje się sprzedać wystarczającej ilości biletów i na krótko przed lotem przewoźnik oferuje obniżone ceny. Jednak takie sytuacje są rzadkie i nie należy na nie liczyć.

Ceny biletów lotniczych w dużej mierze zależą również od sezonowości. Należy pamiętać, że w europejskiej części świata „dołek cenowy” wynosi od dwóch do trzech miesięcy: październik, listopad i styczeń. W Polsce można znaleźć jeszcze dwa okresy niskich cen – po feriach zimowych (luty – kwiecień) oraz dwa-trzy tygodnie po świętach majowych. Najdroższe loty są zazwyczaj od lipca do połowy września oraz w dni świąteczne (Boże Narodzenie – Nowy Rok i inne długie weekendy). Najtańsze są z reguły loty w poniedziałki, wtorki i środy. Zazwyczaj bilety drożeją w miarę zbliżania się weekendu. Eksperci radzą więc, by kupując bilety w obie strony, zaplanować drugi etap podróży od wtorku do czwartku.

Jak kupić tanie bilety lotnicze?

Warto zaznaczyć, że w przypadku tanich linii lotniczych obowiązują nieco inne zasady. Na przykład, w przeciwieństwie do regularnych linii lotniczych, często zawyżają oni swoje ceny na kilka miesięcy przed wylotem, ale obniżają je tuż przed wylotem, jeśli bilety nie są wyprzedane. Biuro podróży zazwyczaj kupuje dużą liczbę biletów na raz, dzięki czemu może mieć pewien rabat od ceny całkowitej. W szczycie sezonu tanie linie lotnicze mogą nie obniżyć swoich cen. Tanie linie lotnicze nie kupują jednak biletów ze zbyt dużym wyprzedzeniem: dwa tygodnie – maksymalnie dwa miesiące.

Należy również pamiętać, że przy płaceniu za bilety Wizzair i Ryanair na stronie przewoźników występuje podwójne przeliczenie, którego mimo wszystko można uniknąć. Na przykład, gdy kupujesz bilety na stronie internetowej Ryanair, kwota jest przeliczana na dolary po wprowadzeniu danych karty bankowej. Dlatego, aby uniknąć podwójnej opłaty za obciążenie waluty, należy wyłączyć „checkbox” przewalutowania, który oferuje Ryanair. Za bilety Raynair zawsze należy płacić w euro. Pamiętajcie również, kupując tanie bilety Ryanair, że przewoźnik pobiera opłatę za płatność w wysokości 2,1% kwoty. Ale i to można obejść, łącząc swoją kartę płatniczą z GooglePay lub PayPal – wtedy płatność będzie pozbawiona prowizji. Na lotach Wizzair zawsze taniej jest płacić w walucie kraju, z którego chcesz lecieć. Więc jeśli lecisz z Polski, to najlepiej płacić w PLN.

Gdzie szukać tanich lotów w Polsce?

Okazyjnych ofert linii lotniczych można szukać na specjalistycznych stronach agregatorów podróży i wyszukiwarek, takich jak Google Flights, Hopper, Skyscanner, CheapAir, Scott’s Cheap Flights, eSky, Kayak, Momondo. Niektóre z nich mogą pomóc w nawigacji cen lotów na dzień lub dwa przed planowanym terminem wyjazdu (i powrotu), jeśli nie jesteś ograniczony datami. A planując podróż z wyprzedzeniem, warto skorzystać z Google Flights i Kayak. Szczególnie przydatne byłoby ustawienie funkcji alertu o zmianie cen dla wybranych linii lotniczych.

Tanich lotów możesz szukać bezpośrednio w serwisach internetowych przewoźników:

Ponadto warto sprawdzić oferty na stronach głównych operatorów i agencji turystycznych. Oczywiście starają się sprzedawać pełen pakiet usług, w tym podróże lotnicze, zakwaterowanie w hotelu i wyżywienie. Ale sytuacje te są całkiem uzasadnione, gdy na przykład na lot na Malediwy organizator wycieczek wynajmuje duży samolot pasażerski, który leci pusty. Dlatego koszt miejsca na taki lot może być znacznie tańszy niż bilet na regularne loty.

Jak kupić tanie loty do Polski?

Aby kupić tanie bilety lotnicze, zwróć uwagę na powyższe informacje i zwiększ swoje szanse na sukces, korzystając z poniższych wskazówek:

  • zapisz się do newslettera na wybraanym portalu turystycznym lub stronach linii lotniczych – w ten sposób będziesz otrzymywać najświeższe informacje o promocjach przewoźników;
  • rozważ zakup na własną rękę biletów na każdy etap podróży u różnych przewoźników, a możesz zaoszczędzić nawet połowę kosztów lotu bezpośredniego, ale oczywiście taka podróż jest odpowiednia tylko dla pasażerów podróżujących bez dzieci lub osób starszych, ponieważ ta trasa może być dość niewygodna i męcząca;
  • wybierając tani lot, unikaj dodatkowych opcji, takich jak priorytetowe wejście na pokład, bagaż rejestrowany, ubezpieczenie, potwierdzenie rezerwacji SMS-em i inne;
  • uzyskaj dodatkowe zniżki, przystępując do programów lojalnościowych linii lotniczych – na przykład Wizz Air oferuje dodatkowe zniżki dla członków swojego klubu rabatowego (członkostwo kosztuje 29 euro rocznie).

Zobacz też: Aktualne promocje Intercity: jak tanio kupić bilety w 2023 roku

Szukając tanich linii lotniczych, pamiętaj też, że zazwyczaj lądują one na peryferyjnych lotniskach, więc sprawdź, jak daleko od miasta jest to miejsce i ile będzie Cię kosztował dojazd.

Kiwi – najlepsza wyszukiwarka tanich lotów łączonych

Wśród setek różnych stron internetowych służących do wyszukiwania tanich lotów, wyróżnia się wyszukiwarka Kiwi. Platforma jest stworzona specjalnie do wyszukiwania najtańszych tras przelotów, więc może szybko znaleźć najbardziej atrakcyjne opcje wśród ofert dziesiątek tanich linii lotniczych. Serwis prezentowany jest w formie strony internetowej, a także istnieje jako aplikacja mobilna dla systemów Android i iOS.

Dzięki unikalnemu kodowi Kiwi, twórcy platformy zapewniają, że znajduje ona tanie opcje podróży, których nie widzą inne wyszukiwarki. Podczas wyszukiwania biletów Kiwi sprawdza ceny u tanich i regularnych linii lotniczych. Jest to unikalna funkcja, która praktycznie nie ma sobie równych w innych wyszukiwarkach i pozwala znaleźć jeszcze tańsze kombinacje lotów. Dodatkowo Kiwi gwarantuje Ci loty przesiadkowe:

Zwracamy Ci pieniądze, jeśli nie zdążysz na lot łączony z powodu odwołania, opóźnienia lub zmiany harmonogramu któregokolwiek z lotów zarezerwowanych u nas podczas podróży. Jeśli tak się stanie, kupimy Ci darmowy bilet na następny możliwy lot do miejsca docelowego lub zwrócimy Ci pełny koszt rezerwacji.

Co ważne, w przeciwieństwie do większości wyszukiwarek turystycznych, serwis nie ogranicza dat podróży do kilku dni, ale pozwala określić zakres dni, miesiąc, a nawet „Zawsze”. Kiwi automatycznie dokona też za Ciebie odprawy (odprawa online), a następnie prześle Ci gotową kartę pokładową.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *