Jak znaleźć mieszkanie po przyjeździe do Polski?

6 października 2022

Gdzie dziś Ukraińcy w Polsce mogą szukać niedrogich mieszkań i kto może pomóc w tej kwestii?

Poszukiwanie mieszkań jest dziś jednym z najbardziej palących problemów dla Ukraińców, którzy przyjechali do Polski z powodu pełnowymiarowej agresji rosyjskiej. W końcu dla wielu przymusowych migrantów z Ukrainy termin pomocy mieszkaniowej oferowanej w ramach programu finansowania 40+ już minął (więcej informacji o warunkach programu można znaleźć tutaj), więc Ukraińcy są zmuszeni do szukania mieszkań po pełnych kosztach na warunkach rynkowych. A przy obecnej sytuacji na rynku najmu w Polsce nie jest to łatwe. Przecież napływ Ukraińców znacznie zachwiał polskim rynkiem najmu, prowokując znaczny wzrost cen i spadek ofert w budżetowym segmencie mieszkań na wynajem. Gdzie więc szukać niedrogich mieszkań i do kogo zwrócić się o pomoc w rozwiązaniu tego problemu?

Program wynajmu socjalnego dla Ukraińców od Habitat for Humanity Poland

Habitat for Humanity Poland we współpracy z IOM Polska realizuje w Polsce program społecznych mieszkań czynszowych dla rodzin z Ukrainy, które uciekły przed wojną. Model wynajmu społecznego zapewnia pomoc w znalezieniu niedrogich mieszkań na wynajem i pośredniczy między właścicielami a osobami, które straciły swoje domy lub mają niskie dochody. Program będzie obowiązywał do 15 grudnia 2022 roku, ale w razie potrzeby może zostać przedłużony. Obywatele Ukrainy, którzy spełniają następujące wymagania, mogą uczestniczyć w programie i otrzymać mieszkanie na zasadzie najmu socjalnego:

 • posiadają dokumenty potwierdzające przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 r;
 • zamieszkały i opuścił obszar bezpośrednio dotknięty działaniami wojennymi (pracownicy organizacji kierują się mapą działań wojennych, która jest tworzona i aktualizowana na podstawie publicznie dostępnych informacji);
 • samotna matka (ojciec, opiekun) z dzieckiem/dziećmi, lub rodzina kilkuosobowa, lub osoba wymagająca stałego wsparcia wraz z opiekunem, który ją wspiera;
 • posiadają zdolność i chęć do pracy lub podjęcia pracy (potwierdzone zgłoszeniem uczestnika lub przedstawieniem umowy o pracę / umowy o dzieło / innego dokumentu potwierdzającego zarobki);
 • zadeklarować chęć pobytu w Polsce przez co najmniej 3 miesiące.

W niektórych przypadkach z pomocy mogą skorzystać również osoby, które nie spełniają powyższych kryteriów (np. nie mogą pracować), ale znajdują się w trudnej sytuacji życiowej ze względu na wiek, stan zdrowia itp. Dlatego każdy przypadek oceniany jest indywidualnie. O udostępnieniu mieszkań decyduje kolejność przyjmowania wniosków.

Uczestnik programu otrzymuje 2 oferty mieszkań do wyboru. Umowa podnajmu zawierana jest na okres od 6 do 12 miesięcy. Aby przystąpić do projektu należy wypełnić specjalną ankietę, a wszelkie pytania dotyczące warunków programu można zadać dzwoniąc na infolinię. Konsultanci infolinii będą udzielać informacji na temat projektu Habitat Poland oraz doradzać w sprawach mieszkaniowych. Infolinia jest czynna codziennie od poniedziałku do piątku: 8.00-20.00 (przerwy 12.30-13.00 i 16.30-17.00).

Pomoc gminy w zakresie budownictwa mieszkaniowego dla osób z Ukrainy

W wielu miastach Polski problem znalezienia mieszkań dla uchodźców jest rozwiązywany na poziomie samorządów przy zaangażowaniu różnych fundacji charytatywnych. Zazwyczaj taka pomoc przeznaczona jest na krótkoterminowe zamieszkanie (od kilku dni do miesiąca), jest ukierunkowana i skupiona na potrzebach mieszkaniowych konkretnej rodziny. Poniżej podajemy kilka numerów telefonów, pod którymi można uzyskać pomoc w rozwiązaniu problemów związanych z mieszkaniem tymczasowym w różnych miastach Polski:

 • Warszawa – można zadzwonić na ukraińskojęzyczną infolinię Ukraińskiego Domu 24 godziny na dobę lub zgłosić zapotrzebowanie na nocleg wypełniając odpowiedni formularz;
 • Katowice – o pomoc można się zwrócić dzwoniąc do biura pomocy, które udziela informacji i pomocy w zakwaterowaniu, w przypadku trudności z dodzwonieniem się należy skorzystać z dodatkowego numeru telefonu;
 • Łódź – każdy, kto przyjeżdża do miasta i potrzebuje noclegu, może poprosić o pomoc w znalezieniu noclegu w godzinach 8-20 telefonicznie lub zadzwonić pod drugi numer telefonu;
 • Lublin – osoby chcące znaleźć nocleg w mieście powinny zadzwonić pod ten numer;
 • Opole – działa całodobowa pomoc telefoniczna, z którą można się skontaktować telefonicznie lub pod innym numerem telefonu;
 • Zielona Góra – można skontaktować się z miejską infolinią.

Zobacz też: Homes for Ukraine – brytyjski program pomocy uchodźcom

Lista przydatnych serwisów

OLX – jeden z popularniejszych portali w Polsce do zamieszczania ogłoszeń, w tym ogłoszeń mieszkaniowych. Portal wdrożył nową zakładkę „dla Ukrainy”, gdzie możemy przeglądać oferty dedykowane właśnie uchodźcom. W zakładce „noclegi” znajdziemy zarówno oferty pokoi, w których możemy zatrzymać się na jakiś czas, jak i propozycje długoterminowego najmu.

GRATKA – kolejny popularny polski portal ogłoszeniowy. Tutaj również została wdrożona zakładka dedykowana osobom z Ukrainy. Przeglądać możemy oferty mieszkań, noclegów, a także zamieścić własne ogłoszenie z prośbą o pomoc.

OTODOM – znany w Polsce portal ogłoszeniowy, który gromadzi oferty mieszkań zarówno na wynajem, jak i na sprzedaż.

UASOS – na portalu w szybki sposób możemy dokonać rejestracji, a po założeniu konta oraz uzupełnieniu wszystkich danych system wygeneruje dla nas konkretną propozycję zakwaterowania. Nie musimy przystawać na pierwszą ofertę, jeżeli będziemy mieli zastrzeżenia, możemy ją odrzucić i poczekać na kolejną propozycję.

UkraineTakeShelter – platforma, na której znaleźć możemy bezpłatny nocleg w interesującej nas lokalizacji, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Przy każdym ogłoszeniu zamieszczone są niezbędne informacje odnośnie tego, na jak długi okres dostępne jest mieszkanie, ile osób mogą przyjąć, a także czy akceptowane są zwierzęta domowe. Tożsamość wszystkich ogłoszeniodawców została wcześniej zweryfikowana.

BOOKING – ten popularny serwis również zaangażował się w pomoc mieszkańcom Ukrainy. Wchodząc na poszczególne ogłoszenia, można skorzystać ze sporej zniżki. Takie oferty opatrzone są podpisem „Cena dla uchodźców z Ukrainy”.

NOCOWANIE.pl – portal, na którym można przejrzeć bazę darmowych ofert noclegowych w dowolnym mieście. W ogłoszeniu od razu widnieje, liczba osób, które mogą się zatrzymać w danym lokum, długość oferowanego pobytu oraz informacja, czy zwierzęta domowe są akceptowane przez właścicieli.

PomagamUkrainie – na stronie w sekcji „noclegi i mieszkania” możemy sprawdzić aktualne oferty w wybranych miastach. Widnieją tam zarówno propozycje darmowych noclegów, jak i mieszkań na dłuższy wynajem.

UkraineSupport – jest to strona, na której zamieszczane są ogłoszenia darmowego noclegu lub transportu. Ogłoszenia obejmują Polskę, a także Europę.

UASupport – w witrynie znajdziemy zarówno oferty mieszkań, jak i transportu czy punktów oferujących pomoc medyczną. Najwięcej ofert mieszkań dotyczy oczywiście Polski, jednak wciąż pojawiają się ludzie, którzy chcą udostępniać swoje lokale za granicą.

GetHome – polski portal ogłoszeniowy, gdzie przejrzeć można między innymi aktualne oferty mieszkań na wynajem.

MORIZON  – oferty mieszkań na wynajem w Polsce.

Nieruchomości online – wynajem mieszkań w różnych miastach, ogłoszenia w języku polskim.

Wcześniej pisaliśmy, że Ukraińcy w Polsce mogą otrzymać pomoc finansową na wynajem mieszkań.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się

Możliwość komentowania została wyłączona.