Jak wynająć mieszkanie w Warszawie i innych miastach: wynajem domu w Polsce dla Ukraińców

Irina Turaieva
Nieruchomości, Polska | 10 października 2023
Komentarze 0
Darmowe mieszkania w polsce dla ukraińców z meblami-PL Source: Vista Create

Kwestia mieszkaniowa pozostaje jedną z najbardziej palących dla Ukraińców, którzy przybyli do Polski z powodu wojny. W tym kontekście szczególnie interesujące są inicjatywy takie jak Eu4ua i Habitat for Humanity Poland, a także nową aplikację RentMe, które pomagają Ukraińcom znaleźć niedrogie opcje mieszkaniowe.

Nowa aplikacja RentMe do wyszukiwania zakwaterowania w Polsce

RentMe to innowacyjna aplikacja do wyszukiwania zakwaterowania, która została stworzona specjalnie dla Ukraińców mieszkających w Polsce. Pomaga uprościć proces znalezienia wygodnego i niedrogiego zakwaterowania w innym kraju.

Aplikacja RentMe została stworzona przez Ukraińców, którzy rozumieją wszystkie niuanse mieszkaniowe w Polsce i potrzeby obywateli Ukrainy. Projekt ten został uruchomiony w maju 2023 r. w celu ułatwienia procesu znalezienia zakwaterowania dla migrantów.

Aplikacja RentMe jest bardzo prosta i wygodna. Użytkownicy mogą szybko i wygodnie wyszukiwać dostępne mieszkania, pokoje lub inne miejsca noclegowe w Polsce. Aplikacja zbiera ogłoszenia z największych polskich serwisów z ofertami wynajmu (Otodom, OLX, Gratka, Morizon, Domy itp.) i wyświetla różne opcje, biorąc pod uwagę budżet i region, w którym użytkownik szuka noclegu. Co więcej, dostarcza również informacji na temat warunków wynajmu i kontaktów z właścicielami nieruchomości.

Obecnie aplikacja umożliwia wyszukiwanie noclegów na wynajem w 10 polskich miastach, w tym:

 • Warszawa;
 • Kraków;
 • Wrocław ;
 • Łódź;
 • Poznań;
 • Gdańsk;
 • Bydgoszcz.

Jedną z głównych zalet aplikacji RentMe jest to, że jest ona darmowa. Użytkownicy nie muszą płacić za dostęp do bazy danych nieruchomości. Ponadto aplikacja jest bezpiecznie chroniona, co zapewnia poufność danych użytkownika. Korzystając ze specjalnych filtrów, aplikacja pozwala znaleźć zakwaterowanie, które najlepiej spełnia Twoje wymagania. Aplikacja zapewnia również powiadomienia, gdy w serwisie pojawiają się nowe oferty. Kolejną zaletą aplikacji jest to, że oprócz języka polskiego i angielskiego, jest ona przetłumaczona na język ukraiński, a w menu znajduje się również język rosyjski.

Aplikacja RentMe jest dostępna do pobrania na platformy iOS i Android. Aby skorzystać ze wszystkich zalet tej aplikacji, wystarczy znaleźć ją w App Store lub Google Play Store i zainstalować na swoim smartfonie.

Projekt EU4UA: bezpłatne mieszkania w Polsce dla Ukraińców i znalezienie współlokatorów do wynajęcia

Dla wielu przymusowych migrantów z Ukrainy termin pomocy mieszkaniowej oferowanej w ramach programu finansowania 40+ już minął, która zapewniała Ukraińcom darmowe mieszkania. Więc Ukraińcy są zmuszeni do szukania mieszkań po pełnych kosztach na warunkach rynkowych. A biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku najmu w Polsce, nie jest to łatwe. Dlatego Ukraińcy przebywający obecnie za granicą są zachęcani do korzystania z platformy non-profit EU4UA. EU4UA to francuska organizacja non-profit, która obecnie pomaga ukraińskim uchodźcom w znalezieniu zakwaterowania w krajach europejskich, w tym w Polsce.

Na stronie można znaleźć informacje o europejskich rodzinach, które są skłonne gościć Ukraińców za darmo, ale ostatnio takich ogłoszeń jest coraz mniej. Z tego powodu organizatorzy zaproponowali inne rozwiązanie – uruchomiono nową funkcję wyszukiwania współlokatorów do wspólnego wynajmu. Funkcja wyszukiwania współlokatorów powinna zwiększyć szanse osób poszukujących mieszkania i obniżyć koszty wynajmu. Funkcja pozwala znaleźć najlepszego współlokatora do wspólnego mieszkania, ponieważ wyszukiwanie kandydata opiera się na pożądanej lokalizacji i okresie wynajmu, płci potencjalnego współlokatora, obecności dzieci i zwierząt domowych, budżecie itp.

Jak znaleźć współlokatora do wspólnego mieszkania lub bezpłatnego zakwaterowania na platformie EU4UA?

Aby łatwo znaleźć współlokatora, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:

 • Zarejestruj się na platformie.
 • Wypełnij krótki kwestionariusz (wskaż swoje preferencje i osobowość), gdy utworzysz profil osobisty, informacje te będą dostępne dla innych uchodźców.
 • Powinieneś przejrzeć profile innych osób, aby znaleźć współlokatora spełniającego Twoje kryteria lub poczekać, aż ktoś do Ciebie napisze.
 • Porozmawiaj z daną osobą i uzgodnij szczegóły wynajmu lub inne warunki wynajmu, do Ciebie należy zaakceptowanie lub odrzucenie prośby.

Jak wspomniano powyżej, duża liczba Europejczyków nadal jest gotowa udzielać pomocy Ukraińcom i gościć ich u siebie. Tak więc Ukraińscy uchodźcy mają możliwość znalezienia zarówno bezpłatnego, jak i uprzywilejowanego zakwaterowania (na przykład za niewielką opłatą pokrywającą koszty mediów). Aby skorzystać z tej możliwości, należy:

 • Poinformuj osoby, które będą Cię gościć, o swoich wymaganiach (członkowie rodziny, długość pobytu itp.).
 • Znajdź zakwaterowanie spełniające Twoje kryteria.
 • Napisz lub zadzwoń do właściciela domu, aby potwierdzić swoją prośbę.

Zobacz też: Wynajem mieszkania w Polsce – na co zwrócić uwagę i kiedy można zostać eksmitowanym?

Jeśli masz już mieszkanie lub dom i szukasz współlokatora, jest to zalecane:

 • pisz do ludzi, których lubisz;
 • aby skontaktować się z innymi użytkownikami, musisz aktywować swój profil;
 • poznanie się przez telefon, omówienie potrzeb, nawyków i stylu życia za pośrednictwem połączenia wideo.

Ważne! Platforma sprawdza każdego gospodarza osobiście, ale należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa opublikowanych na platformie (podczas wyszukiwania zakwaterowania, komunikowania się z właścicielem, podróżowania do innego kraju i zameldowania).

Przydatne strony do znalezienia zakwaterowania dla Ukraińców

Jeśli jesteś zainteresowany nie tyle bezpłatnym zakwaterowaniem krótkoterminowym, co możliwością wynajęcia oddzielnego mieszkania za odpowiednią cenę, oferujemy zasoby, które mogą pomóc w znalezieniu odpowiedniego mieszkania:

 • OLX – jeden z popularniejszych portali w Polsce do zamieszczania ogłoszeń, w tym ogłoszeń mieszkaniowych. Portal wdrożył nową zakładkę „dla Ukrainy”, gdzie możemy przeglądać oferty dedykowane właśnie uchodźcom.
 • GRATKA – kolejny popularny polski portal ogłoszeniowy. Tutaj również została wdrożona zakładka dedykowana osobom z Ukrainy.
 • OTODOM – znany w Polsce portal ogłoszeniowy, który gromadzi oferty mieszkań zarówno na wynajem, jak i na sprzedaż.
 • UASOS – na portalu w szybki sposób możemy dokonać rejestracji, a po założeniu konta oraz uzupełnieniu wszystkich danych system wygeneruje dla nas konkretną propozycję zakwaterowania.
 • UkraineTakeShelter – platforma, na której znaleźć możemy bezpłatny nocleg w interesującej nas lokalizacji, zarówno w Polsce, jak i na świecie.
 • BOOKING – ten popularny serwis również zaangażował się w pomoc mieszkańcom Ukrainy. Wchodząc na poszczególne ogłoszenia, można skorzystać ze sporej zniżki. Takie oferty opatrzone są podpisem „Cena dla uchodźców z Ukrainy”.
 • NOCOWANIE.pl – portal, na którym można przejrzeć bazę darmowych ofert noclegowych w dowolnym mieście.
 • PomagamUkrainie – na stronie w sekcji „noclegi i mieszkania” możemy sprawdzić aktualne oferty w wybranych miastach. Widnieją tam zarówno propozycje darmowych noclegów, jak i mieszkań na dłuższy wynajem.
 • UASupport – w witrynie znajdziemy zarówno oferty mieszkań, jak i transportu czy punktów oferujących pomoc medyczną. Najwięcej ofert mieszkań dotyczy oczywiście Polski, jednak wciąż pojawiają się ludzie, którzy chcą udostępniać swoje lokale za granicą.
 • GetHome – polski portal ogłoszeniowy, gdzie przejrzeć można między innymi aktualne oferty mieszkań na wynajem.
 • MORIZON – oferty mieszkań na wynajem w Polsce.
 • Nieruchomości online – wynajem mieszkań w różnych miastach, ogłoszenia w języku polskim.

W przypadku płatności czynszu możliwe jest zorganizowanie pomocy finansowej na wynajem mieszkania.

Program wynajmu społecznego dla Ukraińców od Habitat for Humanity Poland

Habitat for Humanity Poland we współpracy z IOM Polska realizuje w Polsce program społecznych mieszkań czynszowych dla rodzin z Ukrainy, które uciekły przed wojną. Model wynajmu społecznego zapewnia pomoc w znalezieniu niedrogich mieszkań na wynajem i pośredniczy między właścicielami a osobami, które straciły swoje domy lub mają niskie dochody. Obywatele Ukrainy, którzy spełniają następujące wymagania, mogą uczestniczyć w programie i otrzymać mieszkanie na zasadzie najmu socjalnego:

 • posiadają dokumenty potwierdzające przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 r;
 • zamieszkały i opuścił obszar bezpośrednio dotknięty działaniami wojennymi (pracownicy organizacji kierują się mapą działań wojennych, która jest tworzona i aktualizowana na podstawie publicznie dostępnych informacji);
 • samotna matka (ojciec, opiekun) z dzieckiem/dziećmi, lub rodzina kilkuosobowa, lub osoba wymagająca stałego wsparcia wraz z opiekunem, który ją wspiera;
 • posiadają zdolność i chęć do pracy lub podjęcia pracy (potwierdzone zgłoszeniem uczestnika lub przedstawieniem umowy o pracę / umowy o dzieło / innego dokumentu potwierdzającego zarobki);
 • zadeklarować chęć pobytu w Polsce przez co najmniej 3 miesiące.

W niektórych przypadkach z pomocy mogą skorzystać również osoby, które nie spełniają powyższych kryteriów (np. nie mogą pracować), ale znajdują się w trudnej sytuacji życiowej ze względu na wiek, stan zdrowia itp. Dlatego każdy przypadek oceniany jest indywidualnie. O udostępnieniu mieszkań decyduje kolejność przyjmowania wniosków.

Uczestnik programu otrzymuje 2 oferty mieszkań do wyboru. Umowa podnajmu zawierana jest na okres od 6 do 12 miesięcy. Aby przystąpić do projektu należy wypełnić specjalną ankietę.

Habitat for Humanity Poland uruchomił również infolinię dla Ukraińców, która udziela porad dotyczących wynajmu mieszkania. Linia udziela porad zarówno osobom poszukującym mieszkania, jak i właścicielom nieruchomości. Aby uzyskać pomoc, prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 799 351 115 od poniedziałku do piątku (8:00-19:00). Specjaliści Fundacji mówią po ukraińsku, polsku i angielsku i będą w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania.

Czy Ukraińcy otrzymują darmowe mieszkania w Polsce?

Ukraińcy, podobnie jak inni obcokrajowcy, nie otrzymują darmowych mieszkań w Polsce. Oczywiście istnieją programy, które zapewniają bezpłatne mieszkania dla ukraińskich uchodźców, ale są one ograniczone w czasie. W związku z tym nie można uzyskać bezpłatnego mieszkania w Polsce na zawsze.

Polskie prawo nie zabrania jednak Ukraińcom, w tym ukraińskim uchodźcom, kupowania mieszkań w kraju. Dlatego też, jeśli masz wystarczające fundusze i planujesz kupić nieruchomość w Polsce, będziesz miał taką możliwość.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.