Jak znaleźć mieszkanie po przyjeździe do Polski?

28 kwietnia 2022

Osoby przybywające z Ukrainy bardzo często nie mają na terenie Polski żadnego wsparcia i bliskich. Aby rozpocząć życie potrzebują bezpiecznego kąta. Na szczęście jest wiele organizacji oraz ludzi, którzy oferują swoją pomoc. Podpowiadamy, jak z takiej pomocy skorzystać. 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Lista przydatnych serwisów

OLX – jeden z popularniejszych portali w Polsce do zamieszczania ogłoszeń, w tym ogłoszeń mieszkaniowych. Portal wdrożył nową zakładkę „dla Ukrainy”, gdzie możemy przeglądać oferty dedykowane właśnie uchodźcom. W zakładce „noclegi” znajdziemy zarówno oferty pokoi, w których możemy zatrzymać się na jakiś czas, jak i propozycje długoterminowego najmu.

GRATKA – kolejny popularny polski portal ogłoszeniowy. Tutaj również została wdrożona zakładka dedykowana osobom z Ukrainy. Przeglądać możemy oferty mieszkań, noclegów, a także zamieścić własne ogłoszenie z prośbą o pomoc.

OTODOM – znany w Polsce portal ogłoszeniowy, który gromadzi oferty mieszkań zarówno na wynajem, jak i na sprzedaż.

UASOS – na portalu w szybki sposób możemy dokonać rejestracji, a po założeniu konta oraz uzupełnieniu wszystkich danych system wygeneruje dla nas konkretną propozycję zakwaterowania. Nie musimy przystawać na pierwszą ofertę, jeżeli będziemy mieli zastrzeżenia, możemy ją odrzucić i poczekać na kolejną propozycję.

UkraineTakeShelter – platforma, na której znaleźć możemy bezpłatny nocleg w interesującej nas lokalizacji, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Przy każdym ogłoszeniu zamieszczone są niezbędne informacje odnośnie tego, na jak długi okres dostępne jest mieszkanie, ile osób mogą przyjąć, a także czy akceptowane są zwierzęta domowe. Tożsamość wszystkich ogłoszeniodawców została wcześniej zweryfikowana.

BOOKING – ten popularny serwis również zaangażował się w pomoc mieszkańcom Ukrainy. Wchodząc na poszczególne ogłoszenia, można skorzystać ze sporej zniżki. Takie oferty opatrzone są podpisem „Cena dla uchodźców z Ukrainy”.

NOCOWANIE.pl – portal, na którym można przejrzeć bazę darmowych ofert noclegowych w dowolnym mieście. W ogłoszeniu od razu widnieje, liczba osób, które mogą się zatrzymać w danym lokum, długość oferowanego pobytu oraz informacja, czy zwierzęta domowe są akceptowane przez właścicieli.

PomagamUkrainie – na stronie w sekcji „noclegi i mieszkania” możemy sprawdzić aktualne oferty w wybranych miastach. Widnieją tam zarówno propozycje darmowych noclegów, jak i mieszkań na dłuższy wynajem.

UkraineSupport – jest to strona, na której zamieszczane są ogłoszenia darmowego noclegu lub transportu. Ogłoszenia obejmują Polskę, a także Europę.

UASupport – w witrynie znajdziemy zarówno oferty mieszkań, jak i transportu czy punktów oferujących pomoc medyczną. Najwięcej ofert mieszkań dotyczy oczywiście Polski, jednak wciąż pojawiają się ludzie, którzy chcą udostępniać swoje lokale za granicą.

GetHome – polski portal ogłoszeniowy, gdzie przejrzeć można między innymi aktualne oferty mieszkań na wynajem.

MORIZON  – oferty mieszkań na wynajem w Polsce.

Nieruchomości online – wynajem mieszkań w różnych miastach, ogłoszenia w języku polskim.

Miasta oferujące pomoc

Wiele miast w Polsce we współpracy z samorządami oraz fundacjami przygotowało ofertę noclegów w prywatnych mieszkaniach. Z takiej pomocy można skorzystać zarówno na kilka dni, jak i zostać tam na dłużej, w zależności od rozwoju sytuacji i naszych potrzeb. Oto lista polskich miejscowości, do których można się udać i skorzystać z pomocy:

Warszawa – jeżeli chcielibyśmy się zatrzymać w stolicy Polski, wówczas możemy zgłosić się pod bezpłatną infolinię +48 727 805 764. Pomocy w tej miejscowości udziela Centrum Wielokulturowe, a także Dom Ukraiński „Nasz wybór”. Z infolinii można korzystać przez całą dobę i wszelkie informacje odnośnie możliwości zakwaterowania zostaną udzielone także w języku ukraińskim.

Katowice uruchomiły całodobową infolinię, pod którą udzielną informacji oraz pomogą w zakwaterowaniu. Można się zgłaszać pod numery telefonów: +48 32 737 87 87 albo +48 539 696 888.

Łódź – wszyscy przybyli do tego miasta, mogą prosić o pomoc w zakwaterowaniu pod numerem telefonu +48 42 638 59 95 (od 8:00 do 20:00) oraz +48 42 664 10 81.

Opole uruchomiło całodobową infolinię, na którą można dzwonić pod numerami + 48 881 320 160 i + 48 881 320 165.

Osoby chcące znaleźć mieszkanie na terenie Lublina mogą dzwonić na numer +48 533 39 15 69.

Zielona Góra również utworzyła swoją infolinię +48 697 662 349.

 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Agnieszka Zugaj

Content Specialist, E-marketing Expert

Możliwość komentowania została wyłączona.