Stomatologia dla Ukraińców w Polsce

Yana Zakharchuk
Medycyna | 3 lipca 2023
Komentarze 0
człowiek z bólem zęba potrzebuje dentysty w Рolsce-PL Source: Vista Create

Będąc w Polsce, obywatele Ukrainy, którzy trafili do Polski z powodu wojny, mogą potrzebować usług stomatologicznych. Proponujemy dowiedzieć się, jak wygląda opieka stomatologiczna w Polsce i jakie usługi stomatologiczne można uzyskać bezpłatnie na koszt państwowego programu ubezpieczeń zdrowotnych.

Cechy korzystania z usług stomatologicznych w Polsce

Usługi stomatologiczne w Polsce są wysokiej jakości, ale trzeba za nie zapłacić. Osoby, które oficjalnie pracują w Polsce i opłacają obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, mogą korzystać z niektórych usług stomatologicznych bezpłatnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki przyjętej w marcu 2022 r. specjalnej ustawie Ukraińcy, którzy zalegalizowali swój pobyt w kraju i posiadają PESEL UKR, mogą liczyć na takie same usługi medyczne w ramach ubezpieczenia zdrowotnego NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) jak Polacy. Odpowiedzi na wszystkie pytania związane z opieką medyczną w Polsce dla Ukraińców można uzyskać dzwoniąc na specjalnie utworzoną infolinię dla pacjentów z Ukrainy.

Stomatologia (dentysta), które zawarły umowę z NFZ, przyjmują pacjentów bez skierowania, pod warunkiem wcześniejszej wizyty u lekarza. Czyli przed wizytą u dentysty w Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, trzeba najpierw zadzwonić i umówić się na wizytę. W większości przychodni, dzień przed wizytą, na pewno otrzymasz wiadomość SMS przypominającą o wizycie. Warto zauważyć, że zakres bezpłatnej profilaktyki i leczenia stomatologicznego w Polsce jest bardzo ograniczony. Dlatego przed wizytą u stomatologa, w tym u ukraińskich dentystów w Polsce, warto wiedzieć, jakie usługi stomatologiczne można dziś uzyskać w ramach programu NFZ?

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jakie bezpłatne usługi stomatologiczne można uzyskać w ramach programu NFZ w Polsce?

Dziś lista usług ogólnostomatologicznych, które są w Polsce świadczone bezpłatnie na zasadach publicznego ubezpieczenia zdrowotnego NFZ, obejmuje ponad 60 pozycji.

Usługi i leczenie ogólnostomatologiczne na koszt NFZ

Na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia (bez dopłat ze strony pacjenta) można uzyskać następujące ogólne i najbardziej popularne usługi stomatologiczne:

 • ogólne badanie stomatologiczne i instruktaż higieny jamy ustnej (raz w roku) oraz badanie profilaktyczne (trzy razy w roku);
 • konsultacja specjalistyczna (badanie z krótką pisemną opinią i wskazaniami diagnostycznymi i leczniczymi dla lekarza prowadzącego);
 • badanie żywotności zębów i diagnostyka rentgenowska (do dwóch zdjęć rentgenowskich w roku);
 • znieczulenie (miejscowe powierzchowne, wewnątrzustne miejscowe, wewnątrzustne regionalne);
 • leczenie próchnicy powierzchownej (każdego zęba), obnażonej i zranionej miazgi zęba, opatrunek leczniczy w zębie stałym;
 • całkowite opracowanie i uzupełnienie ubytku zęba, trepanacja martwego zęba z opatrzeniem ubytku;
 • ekstyrpacja miazgi (leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu, z wyjątkiem przedtrzonowców i trzonowców)
 • wypełnienie, w tym tymczasowe, kanałów korzeniowych we wszystkich uzębieniach (powyżej 18 roku życia, z wyjątkiem przedtrzonowców i trzonowców).

Białe wypełnienia w ramach NFZ

Od października 2022 roku NFZ wprowadził całkowitą rezygnację z czarnych (amalgamatowych) wypełnień i finansowanie bezpłatnych białych wypełnień dla wszystkich leczących zęby w ramach programu publicznego ubezpieczenia zdrowotnego. Wcześniej przez wiele lat nie stosowano u dzieci i młodzieży czarnych wypełnień – mają one wszystkie zęby wypełnione światłoutwardzalnym materiałem kompozytowym. Wypełnień amalgamatowych nie stosowano również u kobiet w ciąży, kobiet w połogu i innych dorosłych pacjentów w przypadkach, gdy chodziło o wypełnienie zębów znajdujących się «w zasięgu wzroku» (od «trójki» do «trójki» powyżej i poniżej). W przypadku osób dorosłych do wypełnienia zębów przednich zastosowano chemoutwardzalny materiał kompozytowy. Natomiast wypełnianie innych zębów u dorosłych pacjentów w ramach NFZ odbywało się za pomocą wypełnień amalgamatowych.

Warto przypomnieć, że oprócz niezbyt atrakcyjnego wyglądu, wypełnienia amalgamatowe były wielokrotnie krytykowane przez ekspertów za ich niebezpieczeństwo dla organizmu człowieka i środowiska, ponieważ zawierają rtęć.

Zabiegi periodontologiczne na koszt NFZ

Lista procedur dostępnych dla Ukraińców w stomatologii w ramach programu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego NFZ obejmuje ogólną opiekę paradontologiczną, m.in.:

 • usuwanie złogów nazębnych w całym uzębieniu (raz w roku);
 • płukanie kieszeni dziąsłowych, aplikacja leków, leczenie zmian chorobowych błony śluzowej jamy ustnej;
 • kiretaż konwencjonalny (zamknięty) w obrębie 1/4 uzębienia;
 • unieruchomienie zębów za pomocą ligatur drucianych.

Chirurgiczne zabiegi stomatologiczne w warunkach NFZ

Publiczne ubezpieczenie zdrowotne NFZ pozwala również w razie potrzeby skorzystać z pomocy chirurga stomatologicznego. W tym przypadku pacjent może liczyć na następujące bezpłatne zabiegi:

 • ekstrakcja zębów, w tym ekstrakcja chirurgiczna (poprzez wiercenie wewnątrzustne wiertłami i dźwigniami);
 • zastosowanie opatrunku chirurgicznego;
 • otwarcie ropnia powierzchownego, podśluzówkowego lub podskórnego leżącego, wraz z drenażem i opatrunkiem;
 • redukcja zwichnięcia dolnej szczęki, tymczasowe unieruchomienie złamania górnej lub dolnej szczęki.

Zabiegi protetyki braków zębowych dostępne w ramach NFZ

Na liście świadczeń stomatologicznych gwarantowanych przez NFZ znajdują się również procedury związane z uzupełnianiem braków w uzębieniu, m.in.:

 • uzupełnianie braków zębowych częściową protezą ruchomą płytową (raz na 5 lat);
 • odbudowa bezzębnej szczęki górnej i dolnej pełną ruchomą protezą akrylową (pobranie wycisku czynnościowego na łyżce indywidualnej − raz na 5 lat);
 • przywrócenie funkcji lub naprawa protezy ruchomej według wycisku (raz na 2 lata);
 • licowanie całkowite jednej pośredniej protezy ruchomej wraz z formowaniem obrzeża (1 raz w ciągu 2 lat).

Świadczenia NFZ w zakresie stomatologii dziecięcej

Program NFZ obejmuje również stomatologię dziecięcą, począwszy od wizyty adaptacyjnej dla małych dzieci, aż po pełną opiekę i leczenie stomatologiczne, które obejmuje m.in.

 • profilaktyczne zabezpieczenie szczelin (raz przed ukończeniem 8 roku życia, a raz przed ukończeniem 14 roku życia);
 • lakierowanie zębów na 1/4 łuku (raz na kwartał za każdą 1/4 łuku);
 • opatrunek terapeutyczny w zębie mlecznym;
 • dożylna amputacja miazgi, ekstyrpacja miazgi dewitalnej zęba, amputacja miazgi dewitalnej zęba pierwotnego;
 • wypełnienie i opracowanie ubytku w koronie zęba podstawowego;
 • kosmetyczna powłoka nierozwiniętego szkliwa;
 • leczenie endodontyczne z wypełnieniem kanału korzeniowego;
 • Diagnostyka rentgenowska (do 5 zdjęć radiologicznych wewnątrzustnych rocznie, oraz zdjęcie pantomograficzne z opisem − raz na 3 lata).

Ponadto dzieciom i młodzieży do 18 roku życia zapewnia się przegląd stomatologiczny i badanie lekarskie po urazie zęba − świadczenie realizowane jest do trzech razy w ciągu pierwszych 6 miesięcy po urazie z opisem w dokumentacji medycznej.

O czym należy pamiętać podczas wizyty u dentysty w ramach programu NFZ w Polsce?

Koszyk usług gwarantowanych przez ubezpieczenia publiczne w Polsce jest dość ograniczony i mało spójny. Na przykład czasami, aby ocenić wynik otrzymanego bezpłatnego leczenia, pacjent musi dodatkowo zapłacić za zdjęcia rentgenowskie. Choć tak naprawdę taki zabieg jest dość ryzykowny dla publicznej stomatologii, bo według prawa nie można łączyć procedur w ramach NFZ i tych, które są dodatkowo płatne.

Należy również pamiętać, że nie można płacić dodatkowo za leczenie stomatologiczne. To znaczy nie ma takiej opcji, że np. w ramach ubezpieczenia leczy się ubytek w zębie, a potem płaci się dodatkowo za jakąś dodatkową usługę na ten sam ząb, która nie znajduje się na liście gwarantowanej NFZ. Jeśli chcesz coś na indywidualne zamówienie, płacisz za całą usługę w całości. Usługi stomatologiczne świadczone poza listą oczekujących muszą być również opłacone.

Zobacz też: Szczepienia ochronne w Polsce dla dzieci

Do tego dochodzi jeszcze dostępność specjalistycznego leczenia stomatologicznego w Polsce. Przecież realny czas oczekiwania na wizytę u ortodonty czy periodontologa mierzony jest w miesiącach, podczas których rozwój choroby (zwłaszcza u dziecka) może osiągnąć niekorzystny przebieg. Na przykład czas oczekiwania na powołanie wąskich specjalistów w dziedzinie stomatologii w województwach dolnośląskim i podlaskim wynosi średnio 2-6 miesięcy, a w śląskim i świętokrzyskim − 3-4 miesiące.

Prywatna stomatologia w Polsce − ceny w 2022 roku

Biorąc pod uwagę fakt, że czasami na wizytę u lekarza z ubezpieczeniem można czekać nawet miesiąc, ponieważ kolejki osób chcących skorzystać z ubezpieczenia zdrowotnego są długie, wiele osób zwraca się do prywatnych gabinetów i klinik stomatologicznych. Choć zazwyczaj jest to dość drogie rozwiązanie. Najwyższe ceny za stomatologię w Polsce w 2022 roku tradycyjnie oferowane są w prywatnych gabinetach stomatologicznych w Warszawie. Orientacyjna cena w stołecznych prywatnych klinikach średnio wygląda tak.

 • cena za konsultację stomatologiczną waha się w granicach 100-200 zł;
 • cena za duże nadzienie to już standardowo 300-350 zł (w niektórych regionach można zrobić nadzienie od 200 zł);
 • cena za leczenie jednego kanału korzeniowego zaczyna się od 400 zł, a w przypadku zęba wielokanałowego – od 1,2 tys. zł, jeszcze więcej trzeba będzie zapłacić za leczenie kanałów zębowych pod mikroskopem (w innych regionach leczenie kanałowe może kosztować od 350 zł);
 • usunięcie zęba będzie kosztowało co najmniej 300 zł (200 zł poza stolicą), nie licząc zdjęć rentgenowskich, konsultacji, leków itp;
 • cena wybielania zębów wynosi około 600 zł (w regionach – 500 zł);

Za znieczulenie i uśmierzenie bólu podczas zabiegów trzeba będzie zapłacić osobno. Oczywiście podane powyżej ceny są orientacyjne i zależą od wybranej kliniki.

Wzrosną koszty usług stomatologicznych

Dostrzegając wysokie koszty własnych usług, dentyści zwracają uwagę, że inflacja w Polsce dotknęła również usługi medyczne, więc wzrost kosztów stomatologii w kraju będzie postępował. Powodów jest wiele: wzrosły taryfy za wodę, energia elektryczna podrożała o 40%, a materiały stomatologiczne, przeznaczone głównie do jednorazowego użytku, są teraz o około jedną trzecią droższe. Przykładowo, jeśli przed pandemią kowida paczka gumowych rękawiczek kosztowała 17 zł, dziś trzeba za nią zapłacić 40 zł. Zawsze drogi sprzęt stomatologiczny podrożał o 30%. Coraz droższe są również czynsze. Dodatkowo, w związku ze wzrostem płacy minimalnej, rosną koszty pracy.

Eksperci radzą przygotować się na to, że wraz z początkiem nowego roku w Polsce wzrosną ceny nie tylko leczenia stomatologicznego, ale także protetyki. Przecież protetycy, którzy pracują na bardzo energochłonnych urządzeniach, w jakiś sposób muszą zrekompensować sobie znaczny wzrost cen prądu. Dlatego od stycznia za wykonanie koron metalowych lub cyrkonowych trzeba będzie zapłacić znacznie więcej – odpowiednio 1,2-1,5 tys. zł lub 2 tys. zł.

Pomoc stomatologiczna w nagłych wypadkach

Z bólem zęba można zgłosić się w Polsce i otrzymać bezpłatną pomoc u każdego dentysty lub w przychodni stomatologicznej, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Pomoc powinna być udzielona w dniu zabiegu.

A co jeśli nagle pojawi się silny ból zęba, np. w nocy lub na wakacjach? W przypadku ostrego bólu zęba w dni powszednie od 19:00 do 7:00 oraz całodobowo w soboty, niedziele i święta można skontaktować się z najbliższym centrum pomocy stomatologicznej w Polsce. Aby szybko znaleźć taką placówkę pogotowia stomatologicznego w swoim mieście, można skorzystać ze specjalnej mapy na stronie polskiego rządu lub po prostu wpisać w wyszukiwarce Google «ostry dyżur stomatologiczny» i wybrać najbliższy adres.

Stomatolog dla Ukraińców przy NFZ w Warszawie

 1. Gabinet Stomatologiczny Małgozata Mazurek

Adres: al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 176, 05-270 Marki

Telefon: +48530973961

Godziny pracy:

Poniedziałek:12:00-18:00.

Wtorek: 09:00-15:00.

Środa: 09:00-15:00.

Czwartek: 09:00-15:00.

Piątek: 09:00-15:00.

 1. NZOZ Kwinta-Med

Poradnia stomatologiczna (dla dorosłych i dzieci)

Adres: Piotra Skargi 2, 05-082 Blizne Jasińskiego

Telefon: +48227229053

Godziny pracy:

Poniedziałek: 08:00-09:00, 11:00-16:00.

Wtorek: 13:00-19:00.

Środa: 11:00-13:00.

Czwartek: 07:00-14:00.

Piątek: 09:00-12:00, 15:30-19:00.

Sobota: 08:00-14:00.

 1. SPZZLO Warszawa-Żoliborz

Poradnia stomatologiczna (dla dorosłych)

Adres: Szpitalna 6, 05-092 Łomianki

Telefon: +48692420988

Godziny otwarcia: poniedziałek-czwartek: 08:00-20:00.

Dentysta dla Ukraińców na NFZ we Wrocławiu

 1. Agnieszka Potyrała Gabinet Stomatologiczny

Adres: Bulwar Ikara 24, 54-130 Wrocław

Telefon: +48713522227

Godziny otwarcia:
Wtorek: 08:00-14:00.

Środa: 12:00-18:00.

Czwartek: 12:00-18:00.

Piątek: 08:00-14:00.

Sobota: 08:00-14:00.

 1. NZOZ Stomavis

Poradnia stomatologiczna dla dzieci (dla dzieci)

Adres: Akacjowa 1, 55-040 Bielany Wrocławskie

Telefon: +48604225188

Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek: 08:00-20:00.
3. Anetta Wojciechowska-Pniewska Gabinet Stomatologiczny

Adres: Jedności Narodowej 116a, 50-301 Wrocław

Telefon: +48602605708

Godziny rejestracji:

Poniedziałek: 08:00-14:00.

Wtorek: 13:00-19:00.

Środa: 08:00-14:00.

Czwartek: 13:00-19:00.

Piątek: 08:00-14:00.

Dentysta dla Ukraińców na NFZ w Krakowie

 1. Centrum Medyczno-Diagnostyczne

Poradnia stomatologiczna (dla dorosłych)

Adres: Władysława Syrokomli 10, 30-102 Kraków

Telefon: +48124278270

Godziny otwarcia: poniedziałek-sobota: 08:00-20:00.

 1. Centrum Stomatologii «Bałtycka»

Poradnia stomatologiczna dla dzieci (dla dzieci)

Adres: Porzeczkowa 3, 31-234 Kraków

Telefon: +48123984155

Godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, piątek: 08:00-13:00.

 1. Edent-Stomatolog

Poradnia stomatologiczna (dla dorosłych)

Adres: Ułanów 29, 31-455 Kraków

Telefon: +48124122345

Godziny pracy:

Czwartek: 12:30-18:00 .

Piątek: 08:00-11:00.

Sobota: 08:00-14:00.

Dentysta dla Ukraińców w NFZ w Łodzi

 1. 1 I 1 Stomatologia Ewa Majchrowska

Poradnia stomatologiczna dla dzieci (dla dzieci)

Adres: Lokatorska 11/17, 90-001 Łódź

Telefon: +48426402246

Godziny otwarcia: poniedziałek-sobota: 08:00-18:00.

 1. «Dentico» Przychodnia Stomatologiczna

Адреса: Piękna 73, 90-001 Łódź

Telefon: +48426482800

Godziny rejestracji: poniedziałek-piątek: 08:30-21:00, sobota: 09:00-14:00.

 1. Przychodnia Sadowa

Poradnia stomatologiczna (dla dorosłych)

Adres: Sadowa 10, 95-050 Konstantynów Łódzki

Telefon: +48422111066

Godziny pracy:

Poniedziałek: 08:00-12:00, 13:00-18:00.

Wtorek: 08:00-18:00.

Środa: 08:00-18:00.

Czwartek: 08:00-13:00, 15:00-20:00.

Piątek: 08:00-17:00.

Dentysta dla Ukraińców przy NFZ w Poznaniu

 1. «Dentimed» Podmiot Medyczny

Poradnia stomatologiczna dla dzieci (dla dzieci)

Adres: Boranta 15, 61-608 Poznań

Telefon: +48618201930

Godziny pracy:

wtorek-środa: 11:00-18:00.

Sobota: 09:00-15:00.

 1. IPL Jordan Agata – Dentysta

Poradnia stomatologiczna

Adres: Działkowa 2, 62-004 Czerwonak

Telefon: +48618120400

Godziny pracy:

Poniedziałek, środa, piątek: 08:00-14:00.

wtorek, czwartek: 12:00-18:00.

 1. Agata Satławska-Jędrusek IPS – Stomatolog

Poradnia stomatologiczna (dla dorosłych)

Adres: Skotarska 8a, 61-625 Poznań

Telefon: +48693401821

Godziny pracy:

Poniedziałek: 09:00-14:00.

wtorek-środa: 13:00-18:00.

Dentysta dla Ukraińców na NFZ w Gdańsku

 1. IPL Magda Foltyn-Owsiana – stomatolog

Poradnia stomatologiczna dla dzieci i młodzieży (dla dzieci i młodzieży)

Adres: Tytusa Chałubińskiego 13, 80-807 Gdańsk

Telefon: +48728341491

Godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 08:00-14:00. Środa: 12:00-18:00.

 1. Dentus Plus A.Nowak, G.Nowak

Poradnia stomatologiczna (dla dorosłych)

Adres: Stefana Drzewieckiego 9/8, 80-464 Gdańsk

Telefon: +48583800340

Godziny pracy:

Poniedziałek:10:00-16:00.

Wtorek: 12:00-18:00.

Środa: 09:00-15:00.

Czwartek: 12:00-18:00.

Piątek: 12:00-18:00.

Sobota: 09:00-15:00.

 1. Almed Przychodnia Stomatologiczna

Poradnia stomatologiczna (dla dorosłych)

Adres: Aleja Grunwaldzka 142, 80-236 Gdańsk

Telefon: +48583415223

Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek: 08:00-20:00.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *