Co to jest meldunek i do czego służy?

Komentarze 0
mężczyzna robi sobie meldunek w Polsce

Ukraińcy po przyjeździe do Polski spotkali się z wieloma niezbyt jasnymi pojęciami, w tym z meldunek. Dowiedzmy się więc, czym jest, do czego służy i jakie dokumenty należy złożyć, aby go otrzymać. Przyjrzymy się też bliżej rodzajom zezwolenia na pobyt i warunkom ubiegania się o nie.

Co oznacza termin meldunek?

A więc meldunek to rejestracja pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej. Mogą go uzyskać zarówno mieszkańcy, jak i nierezydenci kraju. Okres ważności meldunek może być czasowy lub stały, czyli permanentny. W pierwszym przypadku ważność rejestracji jest ograniczona do określonych dat, w szczególności do ważności wizy lub karty pobytu.

Ukraińcy potocznie określają to jako zezwolenie na pobyt, ale bardziej poprawne byłoby nazwanie tego meldunkiem. Jest ono wymagane nie tylko dla mieszkańców kraju, ale także dla tych, którzy przyjechali na pobyt czasowy, naukę lub pracę. Na złożenie wniosku o rejestrację jest określony czas. Dla obywateli UE i Polski wynosi on 3 miesiące, dla wszystkich innych – 30 dni.

Rodzaje rejestracji pobytu w Polsce

Zameldowanie stałe to usługa, z której mogą skorzystać obywatele polscy, obywatele UE oraz wszyscy ci, którzy posiadają zezwolenie na pobyt stały.

Zameldowanie czasowe (rejestracja czasowa) – obejmuje okres ważności umowy najmu, ale nie przekracza okresu zezwolenia na pobyt. Minimalny okres rejestracji wynosi 30 dni. Oznacza to, że można złożyć wniosek zaraz po znalezieniu stałego miejsca zamieszkania.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz do naszej strony na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Dzięki temu będą Państwo na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami i bieżącymi wydarzeniami.

Do czego służy meldunek?

Dziś zazwyczaj Ukraińcom do bezpiecznego pobytu w Polsce wystarczy PESEL ze statusem UKR i umowa najmu. Są jednak przypadki, w których można zostać poproszonym o dostarczenie meldunek. Na przykład:

  • przy ubieganiu się o pracę;
  • przy ubieganiu się o przyjęcie do placówki medycznej;
  • przy ubieganiu się o pewne produkty bankowe
  • przy kontaktach z agencjami rządowymi.

Ponadto, rejestracja w miejscu zamieszkania daje prawo do zarejestrowania samochodu lub uzyskania lokalnego prawa jazdy.

Czego potrzebuję, aby ubiegać się o zezwolenie na pobyt w Polsce?

Aby uzyskać meldunk, należy najpierw znaleźć zakwaterowanie i podpisać umowę najmu na co najmniej 2 tygodnie. Należy podać swoje dane osobowe oraz osób, z którymi się mieszka.

Przed wprowadzeniem się należy sprawdzić okres wynajmu, na wypadek gdyby właściciel chciał, abyś zapłacił kaukaz (depozyt). Jest to dość normalna praktyka w Polsce. Kaucja jest polisą ubezpieczeniową na wypadek, gdybyś coś uszkodził lub zepsuł. Po zakończeniu okresu wynajmu pełna kwota zostanie Ci zwrócona.

Przed złożeniem wniosku o meldunek należy poinformować wynajmującego o zamiarze zameldowania i zamieszkania w Polsce. Wynajmujący z kolei nie ma prawa Ci odmówić i musi zawrzeć klauzulę, że nie ma nic przeciwko zameldowaniu tych osób w danym mieszkaniu.

Jak wygląda procedura uzyskania zezwolenia na pobyt?

O zezwolenie na pobyt może ubiegać się samodzielnie osoba, która ukończyła 18 lat. Zameldować się w meldunku można osobiście lub za pośrednictwem osoby upoważnionej. W tym drugim przypadku należy wystawić elektroniczne pełnomocnictwo dla konkretnej osoby i poświadczyć je podpisem elektronicznym.

Procedura składania meldunku wygląda następująco:

  1. Zarejestruj siebie i każdego członka rodziny osobno w Urzędzie Dzielnicy.
  2. Otrzymasz SMS z informacją o godzinie wizyty.
  3. Przyjdź o wyznaczonej godzinie i wypełnij w placówce niezbędne formularze*.
  4. Musisz zapłacić 17 zł za dowód z dokumentów.
  5. Zaloguj się na swój bezpieczny profil, używając numeru telefonu i hasła.
  6. Potwierdź płatność za certyfikat specjalnym dokumentem.
  7. Odbierz swój Meldunek.

Aby złożyć dokumenty, należy zabrać ze sobą paszport, kartę pobytu (jeśli się ją posiada), numer PESEL oraz umowę najmu.

Szczególne warunki składania dokumentów w celu uzyskania Meldunek

Jeśli masz prawo do posiadania mieszkania, np. odziedziczyłeś je lub już jesteś jego właścicielem, do wniosku musisz dołączyć następujące dokumenty elektroniczne

  • umowę cywilnoprawną, w szczególności umowę najmu;
  • odpis z księgi wieczystej lub wyciąg z ich działów;
  • decyzję administracyjną;
  • orzeczenie sądu.

Jeśli nie posiadasz prawa własności do mieszkania i nie jesteś jego właścicielem, musisz dołączyć inne dokumenty:

  • oświadczenie właściciela lub osoby, której również przysługuje prawo własności do mieszkania, potwierdzające Twój pobyt w mieszkaniu;
  • dokument od właściciela lub innej osoby potwierdzający własność mieszkania.

Po złożeniu powyższych dokumentów pracownik Uznamu przyjmuje wniosek i dokonuje zameldowania. Nie dzieje się to jednak od razu. Urzędnik może poprosić Cię o oryginały, jeśli ma wątpliwości podczas pracy z kopiami. Po wyjaśnieniu wszystkich okoliczności, w ciągu 15-20 minut zostaniesz zarejestrowany.

Ważne! Jeśli zmienisz miejsce zamieszkania, będziesz musiał również odnowić meldunek. Można to zrobić online lub składając wniosek, który automatycznie wypisuje Cię i rejestruje pod nowym adresem.

Czy mogę złożyć wniosek o meldunek online?

Jeśli posiadasz Profil Zaufany dla większej wygody możesz złożyć wniosek online. W tym przypadku należy dostarczyć kopie dokumentów i wypełnić wniosek. Zdarzają się przypadki, że osoba jest wzywana na osobiste spotkanie w celu rozwiązania pewnych szczegółów. Ogólnie rzecz biorąc, system działa sprawnie, więc takie problemy nie powinny się pojawić. Następnie można otrzymać drogą elektroniczną dokumentalne potwierdzenie rejestracji w Polsce.

Jest jednak pewien ważny warunek. Jeśli nie jesteś obywatelem państwa członkowskiego UE (Unii Europejskiej) lub EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu) i nie jesteś członkiem rodziny danego cudzoziemca, zostaniesz pozbawiony prawa do rejestracji online.

Zobacz też: Kredyt hipoteczny 2% w Polsce: program „Pierwsze mieszkanie” rozszerzony

Najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć:

  • Okres rejestracji wynosi 30 dni od przyjazdu do Polski. Po podpisaniu umowy najmu – 4 dni.
  • rodzaje pobytu: czasowy i stały;
  • miejsce rejestracji – Urząd Dzielnicy w miejscu zamieszkania;
  • rejestracja online – na stronie internetowej;
  • rejestracja jest bezpłatna, jednak wydanie zaświadczenia kosztuje 17 zł niezależnie od rodzaju pobytu.
Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *