Jak uzyskać mieszkania socjalne w Polsce dla Ukraińców w 2023 roku?

Tetiana Sharapova
Nieruchomości, Polska | 23 września 2023
Komentarze 0
Na tablicy białą kredą napisano «Mieszkania socjalne»-PL Source: Vista Create

Wiele osób ma trudności z opłaceniem mieszkania w Polsce. Jednak dla takich przypadków istnieją w Polsce mieszkania komunalne lub socjalne, które są dość tanie. Jakiego rodzaju są to mieszkania, kto może się o nie ubiegać i – opowiemy w artykule.

Mieszkania komunalne i socjalne w Polsce

Mieszkania komunalne w Polsce to mieszkania zapewniane osobom w trudnej sytuacji życiowej. Takie mieszkania zapewnia gmina. Z reguły mieszkania komunalne przyznawane są osobom bezdomnym lub o niskich dochodach.

W Polsce istnieją trzy rodzaje mieszkań komunalnych:

  • Mieszkania socjalne są najtańszym rodzajem mieszkań zapewnianym przez gminę. Często są one raczej niskiej jakości. Ten rodzaj mieszkań nie jest zbyt popularny w Polsce.
  • Mieszkania komunalne to mieszkania, które mogą być wynajmowane dla całej rodziny, a nawet dziedziczone. Takie mieszkania są lepszej jakości niż mieszkania socjalne.
  • Mieszkania do remontu to mieszkania, w których najemcy oferuje się wykonanie napraw na własny koszt, a w zamian zostanie on zwolniony z płacenia czynszu.

Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Jednak ten rodzaj wynajmu jest znacznie tańszy niż rynek nieruchomości. Takie mieszkania często znajdują się w starych budynkach. Ale nawet jeśli standardy są niskie, muszą spełniać pewne wymagania. Są to:

  1. Stan techniczny musi spełniać wymogi mieszkania nadającego się do zamieszkania.
  2. Wielkość pokoju na osobę powinna wynosić co najmniej 5 metrów kwadratowych.
  3. Czynsz za lokal mieszkalny nie powinien przekraczać połowy stawki najniższego czynszu obowiązującego w mieszkaniowym zasobie gminy.

Kto może ubiegać się o mieszkanie socjalne w Polsce

O mieszkanie komunalne w Polsce mogą ubiegać się zarówno obywatele polscy, jak i cudzoziemcy, w tym Ukraińcy. Główne kryteria są takie same dla wszystkich:

  1. Status bezrobotnego lub dowód niskiego dochodu.
  2. Brak możliwości zamieszkania gdzie indziej.

W zależności od gminy wymagania mogą się nieznacznie różnić. Dlatego warto wyjaśnić tę kwestię bezpośrednio w miejscu zamieszkania. Przede wszystkim do lokalu socjalnego kwalifikują się m.in:

  • Kobiety w ciąży i rodziny z dziećmi.
  • Mieszkańcy budynków przeznaczonych do rozbiórki.
  • Osoby niepełnosprawne, ubezwłasnowolnione i ich opiekunowie.
  • Osoby przykute do łóżka.
  • Emeryci i renciści.
  • Bezrobotny.

Zobacz też: Kredyt hipoteczny w Polsce dla Ukraińców

Jak już wspomniano, cudzoziemcy mogą również ubiegać się o takie mieszkania. Ale w tym przypadku trzeba:

  1. Udowodnij dochód w Polsce za ostatnie trzy miesiące.
  2. Mieć pobуtą kartę, czekać na decyzję w sprawie karty lub
  3. Posiadać kartę stałego pobytu lub kartę rezydenta UE.

Warto zauważyć, że ukraińscy uchodźcy mieszkający w Polsce mogą liczyć na mieszkania komunalne. Jednak nie we wszystkich województwach jest taka możliwość.

Jak wynająć mieszkanie komunalne w Polsce

Aby wynająć mieszkanie komunalne, należy skontaktować się z gminą właściwą dla miejsca zamieszkania. Należy jednak pamiętać o następujących kwestiach:

  1. Osoba ubiegająca się o mieszkanie komunalne nie ma dużego wyboru. Zazwyczaj oferuje się jej trzy opcje, a jeśli żadna z nich nie jest odpowiednia, wniosek o mieszkanie komunalne jest odrzucany.
  2. Złożenie wniosku nie oznacza, że mieszkanie zostanie przyznane. Po złożeniu przez wnioskodawcę wszystkich niezbędnych dokumentów w gminie, zostanie on umieszczony na liście oczekujących.
  3. Czas oczekiwania zazwyczaj wynosi kilka miesięcy, ale w niektórych przypadkach może trwać dłużej. Wszystko zależy od kolejki i gminy.
  4. Cudzoziemcy przebywający w Polsce w ramach ruchu bezwizowego lub ci, którym wygasa legalne zezwolenie na pobyt, nie mogą ubiegać się o mieszkanie socjalne.

Jakie dokumenty są wymagane, aby wynająć mieszkanie socjalne w Polsce?

Aby wynająć mieszkanie socjalne, należy przygotować następujące dokumenty:

  • Wniosek o zawarcie umowy najmu lokalu socjalnego.
  • Informacje o dochodach z ostatnich trzech miesięcy i członkach rodziny.
  • Zaświadczenie z urzędu miasta lub dzielnicy potwierdzające miejsce ostatniego zamieszkania wnioskodawcy i członków jego rodziny.

Podczas procesu składania wniosku mogą być wymagane dodatkowe dokumenty. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, zostaniesz o tym poinformowany osobiście.

Jak długo dostępne są mieszkania komunalne w Polsce?

Warto pamiętać, że co do zasady mieszkania komunalne udostępniane są na jasno określony czas. Terminy mogą się jednak różnić w zależności od okoliczności i rodzaju mieszkania. Dlatego też terminy dzielą się następująco:

  • Mieszkania socjalne – od 3 do 5 lat lub do czasu, gdy nie będzie już uzasadnionych powodów do wynajmowania takich mieszkań.
  • Mieszkanie komunalne – okres najmu nie jest ograniczony czasowo, a prawo do najmu może być dziedziczone. Możesz zostać eksmitowany z takiego mieszkania, jeśli osoba w nim mieszkająca ma zaległości w opłatach za media.
  • Mieszkanie do naprawy – przez okres, w którym będą trwały prace naprawcze.

Należy również zwrócić uwagę na następujące punkty:

  1. Możesz przedłużyć okres zamieszkania w mieszkaniu socjalnym, jeśli masz ku temu uzasadnione powody.
  2. Możesz zostać eksmitowany z domu bez uprzedzenia, jeśli uzyskałeś prawo własności do innej nieruchomości i możesz z niej korzystać.
  3. W przeciwieństwie do mieszkań komunalnych, prawo do wynajmu mieszkań socjalnych nie może być dziedziczone.
  4. Jeśli mieszkanie socjalne jest wynajmowane przez rodzinę, a głowa rodziny umiera, członkowie rodziny muszą dostarczyć gminie informacje o swoich dochodach i potwierdzić, że spełniają kryteria wynajmu takiego mieszkania.

Czy można wykupić mieszkanie komunalne w Polsce?

Jedną z zalet mieszkań komunalnych jest to, że można je odkupić. Aby to zrobić, należy upewnić się, że gmina planuje sprzedać nieruchomość. Jeśli tak, należy postępować zgodnie z poniższym algorytmem:

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

  1. Napisać oświadczenie o zamiarze zakupu nieruchomości.
  2. Potwierdź, że nie masz długów za media.

Pierwszeństwo w sprzedaży takich mieszkań mają ich najemcy. Jednak w niektórych przypadkach nawet osoby, które nigdy nie mieszkały w danej nieruchomości, mogą ją kupić. Z reguły mieszkania od gminy są znacznie tańsze niż mieszkania na rynku nieruchomości.

W wielu przypadkach istnieje również możliwość odkupienia lokalu po przeprowadzeniu prac remontowych. Dostępność takiej możliwości należy sprawdzić w gminie, która udostępniła nam lokal.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *