Jak wysłać pieniądze z Polski na Ukrainę – 8 sposobów

Stefaniia Chuakova
Aplikacje, Waluty | 1 czerwca 2023
Komentarze 1
Pieniądze do wysłania z Polski na Ukrainę Source: Vista Create

Ukraińców w Polsce jest dziś całkiem sporo. Większość z nich to ludzie, którzy opuścili swoje domy, aby uciec przed wojną. Mają krewnych i znajomych na Ukrainie, którzy potrzebują pomocy, także finansowej.

Oto lista dostępnych serwisów do szybkich przekazów pieniężnych z Polski na Ukrainę.

Przelewy on-line z Polski i UE na Ukrainę

Istnieją usługi online, które już są popularne wśród Ukraińców. Zwykle jesteśmy ostrożni wobec takich ofert, ale firmy te działają zgodnie z prawem kraju, w którym są zarejestrowane.

Platformy takie serwisy wykorzystują jako pośrednika w transakcji. Proces przelewu z wykorzystaniem takich usług jest dość prosty. Trzeba założyć konto osobiste w serwisie i posiadać kartę lub konto w polskim banku. Dodatkowo, dokonanie transakcji jest bardzo proste, ponieważ większość platform posiada własne wersje stron mobilnych lub aplikacje mobilne w App Store i Play Market.

Wadą jest to, że w większości przypadków odbiorca musi posiadać własne konto lub kartę w ukraińskim banku. Nie wszystkie firmy oferują wypłatę gotówki.

Poprzednio pisaliśmy o tym, jak postawić pieniądze na karcie w Polsce.

 

TransferGo

TransferGo to dość popularna usługa przelewów pieniężnych online. Zawsze oferują dobrą stawkę i możliwość szybkiej obsługi transakcji, co oznacza, że pieniądze dotrą na konto odbiorcy w ciągu 30 minut. Dla nowych użytkowników usługi dwa pierwsze przelewy będą darmowe. Po tym czasie za transakcję trzeba będzie zapłacić 14,99 zł, a za przelanie środków w dniu dzisiejszym trzeba będzie zapłacić 9,99 zł. Przy standardowym przelewie odbiorca otrzyma pieniądze następnego dnia po ich wysłaniu.

Ukraińców przyciąga ukraiński interfejs programu. Pomoc techniczna dostępna jest również w języku ukraińskim, co znacznie ułatwia komunikację podczas załatwiania różnych spraw.

Aplikację mobilną można pobrać z App Store i Play Market.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Wise (TransferWise)

Wise przyciąga klientów, stosując kurs wymiany z Reutersa. Dzięki temu można dokonać przelewu po korzystnym kursie, ale czasami kurs Reutersa jest niższy niż średnia na rynku walutowym, więc odbiorca może otrzymać mniej pieniędzy.

Za każdy przelew płaci się stałą kwotę 1,54 zł plus niewielki procent, który zależy od wielkości wpłaty:

 • do 545.558 zł – 0,68%;
 • do 1 636 674 zł – 0,58%;
 • do 2.727.790 zł – 0,53%;
 • do 5 455 580 zł – 0,52%;
 • ponad 5 455 580 zł – 0,51%.

Odbiorca otrzymuje przekaz pieniężny w ciągu 12 godzin. Dostępna jest również usługa przelewu natychmiastowego. Dzięki temu odbiorca może otrzymać środki w ciągu 5 godzin.

Easy Send

Easy Send – usługa przelewów pieniężnych online. Przyjazny dla użytkownika interfejs jest w języku ukraińskim. Pierwszy przelew można wysłać za darmo, ale za każdy kolejny przelew na UAH kosztuje 4,99PLN niezależnie od kwoty, przelewy z odbiorem gotówki USD i EUR to koszt 10PLN.

Easy Send oferuje 2 rodzaje przelewów pieniężnych:

 • standard – odbiorca otrzyma przelew następnego dnia;
 • szybko – odbiorca otrzyma przelew niemal natychmiast (w ciągu 10 minut)

W przypadku przelewów na Ukrainę wszystkie są wysyłane w trybie: szybko – odbiorca otrzyma przelew niemal natychmiast (w ciągu 10 minut).

Zaletą Easy Send jest możliwość otrzymania środków w gotówce, gdyż w przypadku większości usług internetowych nie ma możliwości otrzymania przelewów w tej formie.

Aplikację mobilną można pobrać z App Store i Play Market.

Paysend

Z Paysend korzysta ponad 6 milionów klientów. Platforma zapewnia, że otrzymujemy poziom bezpieczeństwa zbliżony do tego, który oferują popularne banki. Za pierwszy przelew nie ma opłaty, a każdy kolejny wynosi 4,9 zł, czyli stosunkowo niewiele.

Transakcja przelewu trwa do 3 dni roboczych i zależy od tego, jak szybko bank odbiorcy przetworzy informację.

Pobierz Paysend z App Store lub Play Market.

Przelewy bankowe z Polski na Ukrainę

Pomimo dostępności przelewów online, przelewy bankowe są najpopularniejszym sposobem wysyłania pieniędzy z Polski do Ukrainy.

Przekazując środki za pośrednictwem banku, nadawca ma kilka opcji wysyłania.

Przelew SWIFT. Wykorzystuje on międzynarodowy system płatności SWIFT, co z kolei zapewnia 100% wiarygodność transakcji. Przelew SWIFT jest trudny do wykonania i potrwa dłużej niż usługa online, a odbiorca i nadawca muszą posiadać konta bankowe. Zaletą jest jednak niska opłata w wysokości 0,5% i jest ona niezależna od wielkości płatności. Nie ma też limitu kwoty do przelania.

Możliwe jest również korzystanie z usług banków posiadających oddziały w Ukrainie. Dla klientów dostępne są szybkie przelewy z minimalnymi opłatami. Można zwrócić się do takich banków:

 • RKO Bank Polski – jest podmiotem dominującym wobec Kredobanku;
 • Getin Noble Bank – jest właścicielem Idea Banku.

Przelewy pieniężne z ZEN.COM

Już wkrótce Ukraińcy mieszkający za granicą będą mogli dokonywać przelewów pieniężnych za pomocą usługi ZEN.COM. Poinformował o tym Dmytro Musienko, członek zarządu PrivatBanku ds. bankowości detalicznej.
Komentuje on:

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i partnerstwu z wiodącymi operatorami rynku europejskiego, zapewniamy Ukraińcom zaawansowaną technologicznie usługę oraz doskonałą i bezpieczną alternatywę dla nieformalnych kanałów transferu pieniędzy.

Aby dokonać przelewu, należy:

 1. Pobrać aplikację ZEN.COM.
 2. Ukończyć procedurę rejestracji.

Następnie postępować zgodnie z instrukcjami dostarczanymi przez aplikację. Z pomocą ZEN będziesz mógł wykonywać międzynarodowe przelewy SEPA i SWIFT, natychmiastowe przelewy na numer telefonu, wymianę walut i wiele więcej.

Przekazy międzynarodowe od Paysera

Ukraińcy mogą otrzymywać przelewy międzynarodowe również od klientów europejskiego serwisu finansowego Paysera. Przelew na karty lub konta w PrivatBanku można otrzymać poprzez system PrivatMoney.
Aby wykonać przelew międzynarodowy, należy:

 1. Określić IBAN odbiorcy w PrivatBank.
 2. Otrzymać numer kontrolny przelewu PrivatMoney.
 3. Użyj tego numeru, aby odebrać płatność. Pieniądze można wypłacić w bankomacie, oddziale, odebrać w Privat24, OSP, a także dzwoniąc pod numer 3700 (obsługa klienta) lub korzystając z czatu internetowego PrivatBanku.

Ponadto Paysera współpracuje również z Ria i Globus.

Przekazy Western Union

Wielu obywateli Ukrainy korzysta z tej metody przesyłania przekazów pieniężnych. Western Union umożliwia odbiorcy otrzymanie środków w gotówce, co dla wielu osób jest kwestią zasadniczą.

Główne zalety to: niezawodność, łatwość realizacji, bezpieczeństwo.

Wadą usługi jest długi czas transferu w porównaniu do innych opcji.

Darmowe przelewy przez Privat 24

Privat Bank był bardzo popularny na Ukrainie jeszcze przed rozpoczęciem inwazji na pełną skalę. Dlatego też, aby wesprzeć swoich klientów, którzy obecnie przebywają poza granicami Ukrainy, bank wprowadził funkcję darmowych przelewów z kart polskich i niemieckich na ukraińskie. Funkcja ta będzie dostępna od kwietnia do lipca 2023 roku.
Aby skorzystać z tej funkcji, należy:

 1. Zalogować się do aplikacji banku i przejść do zakładki Portfel.
 2. Kliknąć przycisk Dodaj i dodać kartę banku zagranicznego.
 3. Wprowadź dane karty – nazwę, kod CVV i datę ważności, a następnie kliknij przycisk Dodaj.
 4. Kliknij przycisk Przekaż na kartę.
 5. Wybierz kartę, z której chcesz przelać pieniądze.
 6. Potwierdź przelew.

Zobacz też: Health4Ukraine ponownie przekazuje 500zł na leki dla Ukraińców

I to już wszystko. Możesz obejrzeć instrukcję wideo, którą Privat Bank stworzył dla swoich klientów, aby dowiedzieć się więcej o całym procesie. Jeśli przelewasz pieniądze z karty zagranicznej, to podczas procesu przelewu będziesz musiał ją wybrać. I taki przelew będzie bezpłatny.

Komentarze 1
Popularne
Polecane
Najnowsze

Jedna odpowiedź do “Jak wysłać pieniądze z Polski na Ukrainę – 8 sposobów”

 1. Matusiak pisze:

  Kasa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *