Co robić, kiedy aplikacje mobilne nie są dostępne w innych krajach?

Tetiana Sharapova
Aplikacje, Ciekawostki | 27 września 2022
Komentarze 0
Zmiana kraju na koncie w smartfonie

Przyjechałeś do Polski lub innego kraju, zapoznałeś się z listą tutejszych przydatnych aplikacji i postanowiłeś zainstalować niektóre z nich na swoim telefonie. I nagle pojawia się komunikat: «ta aplikacja nie jest dostępna w twoim kraju». Co robić w takiej sytuacji?

Znaleźliśmy dwa sposoby na rozwiązanie problemu, w którym aplikacje innych krajów nie działają, nawet jeśli jesteś na terytorium któregoś z nich. Powiemy Ci, jakie są te sposoby i jak z nich korzystać. Wskazówki dotyczą zarówno użytkowników Androida, jak i IOS.

Dlaczego zagraniczne aplikacje nie działają w telefonie?

Czasami pojawia się problem, że na Twoim telefonie lub tablecie nie działa aplikacja dedykowana dla danego kraju. Jest to z pewnością frustrujące, ponieważ każdy kraj posiada aplikacje, które mają za zadanie znacznie poprawić życie jego obywateli.

Ten problem występuje, ponieważ masz ustawiony inny kraj w Google Play. To właśnie to ustawienie nie pozwala na pobieranie niektórych aplikacji z innych krajów. Bo np. jeśli w ustawieniach kraju macie Ukrainę, to Google Play automatycznie pokaże treści dla tego kraju.

Faktem jest, że każdy kraj posiada aplikacje mobilne, które są tworzone specjalnie na potrzeby obywateli danego kraju. Na przykład w Polsce działa aplikacja, w której można kupić bilety długookresowe. Radzimy więc nie zwlekać z rozwiązaniem tego problemu.

Jak rozwiązać problem niedziałających aplikacji w systemie Android?

Na szczęście wszystko to można rozwiązać. Są dwa sposoby na pozbycie się tego problemu:

 • Utwórz zapasowy adres e-mail

Ta metoda będzie Ci odpowiadać, jeśli nie planujesz dłuższego pobytu w Polsce lub w innym kraju. Jeśli utworzysz adres zapasowy w Polsce, to automatycznie będziesz miał ustawiony Google Play dla polskich aplikacji. To samo działa w każdym innym kraju. Minusem tej metody jest to, że będziesz musiał stale przełączać się między kontami Google. A to może być bardzo uciążliwe.

 • Zmień kraj w Google Play

Ta metoda będzie odpowiednia dla Ciebie, jeśli planujesz zostać w wybranym kraju przez co najmniej rok. Ponieważ kraj można zmienić wyłącznie raz na 12 miesięcy. Dlatego radzimy wybrać tę metodę, jeśli nie planujesz dalszych przeprowadzek.

Jak zainstalować aplikacje z innego kraju w Google Play?

 1. Weź swój telefon i wejdź do Play Market.
 2. U góry po prawej stronie zobaczysz ikonę swojego profilu. Kliknij w nią.
 3. Następnie przejdź do ustawień. Wybierz ustawienia ogólne.
 4. W ustawieniach ogólnych przejdź do ustawień konta i urządzenia.
 5. Następnie przejdź do pozycji Kraj i profile.
 6. W kolejnym kroku wybierz kraj, dla którego chcesz dodać konto. Z reguły, jeśli masz włączoną geolokalizację, kraj zostanie zasugerowany automatycznie.
 7. Dodaj metodę płatności. W ten sposób będzie można zmienić kraj. Nie zostaniesz obciążony. Możesz powiązać swoją kartę bankową z kontem lub wybrać dowolną inną metodę płatności z listy proponowanych.

To wszystko. Wykonując te kroki, kraj powinien się zmienić w twoim profilu. Pamiętaj, że czasami ten proces może trwać 48 godzin. Ponadto, jeśli na koncie Google Play pozostały Wam jakieś środki, radzimy je wydać – po zmianie kraju nie będą już dostępne. Nie dotyczy to środków na rachunku bankowym.

Jak naprawić niedziałające aplikacje na IOS?

Podobnie jak w przypadku Androida, można stworzyć konto zapasowe lub zmienić kraj. Jak zmienić kraj na iOS:

 1. Weź do ręki telefon i otwórz aplikację Ustawienia.
 2. Stuknij swoją nazwę, a następnie stuknij opcję Zawartość multimediów i zakupy.
 3. Stuknij w „Wyświetl rekord”. Bądź przygotowany na to, że możesz zostać poproszony o zalogowanie się.
 4. Następnie wybierz w „Kraj/region”.
 5. Przejdź do „Zmień kraj lub region”.
 6. Wybierz swój nowy kraj lub region, a następnie zapoznaj się z sekcją „Warunki i zasady”.
 7. Zaznacz „Zgadzam się” w prawym górnym rogu, a następnie stuknij „Zgadzam się” ponownie, aby potwierdzić.
 8. Wybierz metodę płatności, wprowadź nowe szczegóły płatności i adres rozliczeniowy, a następnie dotknij „Dalej”. Musisz wprowadzić metodę płatności, która jest ważna w nowym kraju lub regionie.

Zobacz też: Mapuj Pomoc od ponad roku pomaga Ukraińcom

Kiedy wykonasz wszystkie kroki, twój region zostanie zmieniony. Pamiętajcie też, że tak jak w przypadku Google Play, trzeba wydać wszystkie pieniądze, które pozostały na koncie. Po zmianie kraju nie będą już dostępne.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *