Sieć bankomatów Euronet ustaliła nowy limit wypłat gotówki

Tetiana Sharapova
26 sierpnia 2022
Komentarze 0
Euronet ATM Polska

Sieć bankomatów Euronet po raz kolejny zdecydowała się na zmianę limitu wypłat gotówki. Od teraz będzie to o 200 zł mniej. Zmiana podyktowana jest tym, że na utrzymanie bankomatów wydaje się sporo pieniędzy.

Sieć Euronet zmieniła maksymalny limit wypłat z bankomatów na jedną transakcję. Wyjaśniamy, dlaczego tak się stało i jaki jest aktualny limit wypłat gotówkowych.

Jaki był limit wypłat w Euronet przed zmianami?

Wcześniej limit wypłat gotówkowych wynosił jednorazowo 1 000 zł. Nowy limit wypłat gotówki będzie wynosił nie więcej niż 800 zł na jedną transakcję. Czyli o 200 zł mniej.

Obecnie obowiązuje jednorazowy limit 800 zł na pojedynczą wypłatę gotówki we wszystkich bankomatach Euronet Polska dla każdej transakcji kartą, zbliżeniowej i BLIK – podają służby prasowe Euronetu.

To nie jest pierwsza innowacja. Wcześniej Euronet obniżył limit do 1 000 zł. Zmiana ta jest korzystna przede wszystkim dla samej sieci, gdyż za wypłaty może być pobierana opłata.

Jakie są przyczyny zmian limitów w Euronet?

Zmiany związane są z rosnącymi kosztami utrzymania bankomatów, które przewyższają przychody z dokonywanych transakcji. Faktem jest, że stawki z dokonywanych przez nas transakcji nie pokrywają tych kosztów.

Stawki, które otrzymujemy od organizacji płatniczych i banków nie pokrywają kosztów utrzymania bankomatów, a pogorszenie sytuacji wynika z niekontrolowanych czynników. Wprowadzenie limitu pozwoli nam utrzymać stały poziom gotówki w bankomatach – poinformowały służby prasowe Euronetu.

Dodatkowo serwis prasowy Euronetu zajmujący się bankomatami zaznaczył, że zmiana nie będzie dotyczyć klientów tych banków, które zapewniają swoim użytkownikom zwiększone limity wypłat:

Limit nie będzie dotyczył klientów banków, które zapewniają swoim klientom podwyższone limity wypłat na podstawie dwustronnych umów banku z Euronet.

Innowacje mogą jednak nie dotknąć Ukraińców wypłacających pieniądze z karty w hrywnach. Bo od początku inwazji na pełną skalę Euronet zniósł opłatę za wypłatę gotówki w złotówkach z ukraińskiej karty. Więc nawet jeśli potrzebujesz wypłacić dużą kwotę, możesz uniknąć opłaty za każdą nową transakcję.

Jeśli jednak opłatę przewiduje Twój ukraiński bank lub jeśli wypłacasz gotówkę polską kartą, zostanie ona pobrana.

Co zrobić, gdy trzeba wypłacić więcej niż 800 złotych?

A co, jeśli trzeba wypłacić więcej gotówki? Co robisz? Będziesz musiał udać się do kilku bankomatów. Ale uważaj, że mogą pobierać opłatę za wypłatę za każdej placówki. Zostaniesz obciążony kwotą od jednego do dwóch złotych. Opłata nie zależy od rodzaju transakcji.

Zobacz też: Kredyt hipoteczny 2% w Polsce: program „Pierwsze mieszkanie” rozszerzony

Dlaczego bankomaty Euronet są popularne?

Sieć bankomatów Euronet jest popularna, ponieważ obsługuje wiele polskich i ukraińskich banków. Interfejs ATM jest przetłumaczony na język angielski, polski, ukraiński i niemiecki. Euronet został założony w 1994 roku. Posiada bankomaty na Ukrainie, w Polsce, we Włoszech i wielu innych krajach.

Z ATM Euronet można wypłacać pieniądze z ukraińskiej karty i za to nie pobierają dodatkowych opłat. Dodatkowo, jeśli otrzymałeś od ONZ kod blik do pomocy, możesz również skorzystać z bankomatu. W tym celu wprowadzono specjalną funkcję. Informacje o tym jak korzystać z kodu blik znajdziesz tutaj.

Co więcej, korzystając z bankomatu, można również wpłacić gotówkę na swoje konto. Wystarczy, że wybierzesz z menu to, czego potrzebujesz.

Za pomocą Euronetu można również przekazać darowiznę na konto Polskiej Akcji Humanitarnej. Środki te zostaną przeznaczone na pomoc dla Ukrainy. Za takie transakcje nie będzie pobierana opłata.

Wcześniej mówiliśmy o tym, czy w czasie wojny trzeba płacić rachunki za media w ukraińskich mieszkaniach. Zgodnie z obowiązującym prawem ukraińskim, dla każdego przypadku istnieją odrębne warunki.

Pisaliśmy też o tym, czy Polska rzeczywiście pozwalała Ukraińcom nie płacić podatków. Do tej pory to pytanie pozostaje niejasne dla wielu Ukraińców.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Możliwość komentowania została wyłączona.