Jak przewieźć gotówkę z Ukrainy?

Tetiana Sharapova
Waluty | 3 października 2022
Komentarze 0

Kwestia waluty to dotkliwy problem dla wszystkich, którzy planują przekroczyć granicę. Pomimo faktu, że teraz istnieje wiele sposobów na bezpieczne przechowywanie pieniędzy, wiele osób nie ufa nowoczesnym technologiom i transportuje je w stary sposób – w formie gotówki.

Poznaj limity wywozu gotówki oraz zasady panujące przy przewożeniu pieniędzy przez granicę.

Jakie są sposoby na wywóz waluty za granicę?

Pierwsze, co możemy doradzić, to korzystanie z oficjalnych sposobów przewożenia pieniędzy przez granicę. W ten sposób można uniknąć wielu problemów w przyszłości. Oto sposoby, które istnieją:

  • Karta bankowa

Karta bankowa to chyba najpewniejszy sposób na transport gotówki. Metoda ta ma jednak swoje wady. Może się na przykład zdarzyć, że zagraniczny bankomat połknie Twoją kartę. Do tego trzeba zapłacić prowizję za korzystanie z karty. Wszystko zależy od twojego banku.

  • Czeki podróżne

Ta metoda jest stosowana dość rzadko, więc ich zakup jest prawie niemożliwy. A nawet jeśli się uda, trzeba będzie zapłacić 1,5% prowizji.

  • Przelew pieniężny;

Ta metoda jest również niezawodna, ale nie idealna. Czasami na przelew można czekać długo, dodatkowo trzeba także zapłacić prowizję.

Wszystkie te wady sprawiają więc, że ludzie noszą pieniądze w gotówce.

Jaką ilość gotówki można zabrać za granicę?

Należy zaznaczyć, że ograniczenia w wywozie środków dotyczą absolutnie wszystkich, niezależnie od wieku osoby przekraczającej granicę.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Narodowego Banku Ukrainy, każdy obywatel Ukrainy ma prawo przekroczyć granicę z kwotą nieprzekraczającą 10 tys. euro. Jeśli posiadamy kwotę większą niż dopuszczalny limit, musimy ją zadeklarować przed wyjazdem. Przyjmując kwotę w ekwiwalencie hrywien, nie powinna ona przekraczać 150 tys. hrywien na osobę rocznie.

Wiele osób wybiera ten sposób transportu pieniędzy, ponieważ jest on darmowy. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne.

Jak wypłacić kwotę, która przekracza ustalony limit?

Zdarzają się przypadki, kiedy osoba musi przewieźć kwotę, która przekracza ustalony limit. Przykładowo, jeśli dana osoba planuje otworzyć konto w zagranicznym banku. W takim przypadku należy działać w następujący sposób:

  1. Uzyskaj e-licencję od NBU. Przy ubieganiu się o e-licencję konieczne będzie dostarczenie dokumentów bankowych potwierdzających cel przelewu środków.
  2. Korzystaj z międzynarodowych systemów transferów pieniężnych. Są to na przykład Western Union, Money Gram i wiele innych. Informacje o tym jak wysłać pieniądze z Polski na Ukrainę znajdziesz tutaj. Oczywiście będziesz musiał sporządzić dokumenty, aby otworzyć konto, ale ta metoda będzie Cię kosztować mniej niż przelewy pieniężne.
  3. Otwórz rachunek karty w banku zagranicznym. Dzięki tej metodzie możesz przelać pieniądze na konto przed wyjazdem za granicę, a tym samym nie będziesz musiał martwić się o ograniczenia. Po przyjeździe do kraju docelowego wystarczy wypłacić wymaganą kwotę z karty zagranicznej.

Dzięki tym metodom można uniknąć ograniczeń w wywozie waluty z Ukrainy.

Jaka jest odpowiedzialność za uchylanie się od wypełnienia deklaracji?

Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na wywóz kwoty, która przekracza limit, a nie chcemy jej zadeklarować, musimy wiedzieć, jaką możemy z tego tytułu ponieść karę.

Zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem ukraińskim, za brak wypełnionego oświadczenia o wywozie środków finansowych, musisz liczyć się z:

  1. Grzywną w wysokości 1700 UAH;
  2. Konfiskatą kwoty przekraczającej 10 tys. euro.

Ale pamiętaj też, że kwota ta może zostać skonfiskowana tylko na mocy wyroku sądowego.

Zobacz też: Jak, kiedy i dlaczego należy wymienić ukraińskie prawo jazdy na polskie?

Są też przypadki, w których pieniądze nie są konfiskowane. Wśród nich:

  1. Winny poniesie zbyt poważne konsekwencje dla życia i zdrowia, jeśli pieniądze zostaną skonfiskowane;
  2. Środki te nie należą do sprawcy.

W tych przypadkach będziecie musieli zapłacić jedynie grzywnę w wysokości 1700 UAH, ale unikniecie konfiskaty środków. Pamiętaj jednak, że w obu tych przypadkach potrzebne będą mocne dowody. Na przykład jeśli są to pieniądze na leczenie – potrzebne będzie potwierdzenie tego faktu.

Lepiej jednak unikać sytuacji, w których trzeba przewieźć niezadeklarowaną kwotę.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *